Novela spisovatele Vladimíra Körnera Zrození horského pramene se stala námětem psychologického filmu Cukrová bouda, který v barrandovském studiu natočil v roce 1980 režisér Karel Kachyňa. Tematicky se film vrací do období těsně po skončení druhé světové války, do doby, kdy řada lidí v zcela nových podmínkách začínala budovat svůj nový život. Takový je i osud hlavní představitelky mladé vdovy Přibylové, která se krátce poté, co byl její manžel v posledních dnech války zastřelen, přestěhuje se svými dvěma syny do malé, téměř opuštěné severomoravské vesničky, aby se zde pokusila znovu začít žít. Ocitla se náhle v neznámém drsném kraji mezi neznámými lidmi. Doba byla složitá, v kraji ještě řádily zbytky fašistických band. V této složité atmosféře se Ondra, starší ze dvou synů, seznamuje s německým antifašistou Bartlem, který se nedávno vrátil z koncentračního tábora. Později mezi nimi vzniká silné pouto, které přeruší až tragická událost… (Česká televize)

ALchemik

Nádherný film z pohraničí a nádherná atmosféra umocněná hudbou. Akorát mi tam neseděl Michal Pešek jako víceméně záporná postava. ()

Crust

Taková polozapomenutá klasika ze zlaté éry Kachyňových filmů. V podstatě ideální spojení Körnerova námětu a scénáře, Fišerovy hudby, Kachyňovy režie a vřele lidského herectví zejména v podání Miroslava Macháčka, dalo vzniknout hutnému poválečnému pohraničně-horskému dramatu, typickému pro dobu svého vzniku. Závěr, kde kromě výše zmíněných, exceluje i malý Michal Dlouhý, je klasicky "kachyňovsky" silný jak jesenická kořalka...  -"Musíš vydržet pár let, vyrosteš a budeš mít jinýho tátu. Třeba se o tebe postará líp, než já."   -"A kdo to bude, tati?"   -"No přece ty sám. Kdo jinej?" ()

Hombre8

Jana Švandová ve své životní roli. Ne že by to byl bůhví jaký herecký koncert, ale vytáhla se. Aspoň tedy ve srovnání s jinými svými rolemi. Kachyňa, Čuřík... Asi to bude i tím. ()

vinducha

Karel Kachyňa a poválečné pohraničí , tentokrát to nebyli Banderovci , ale Wervolfové alias "Vlkodlaci" jak je pojmenovali synkové . Zajímavé je , že ať podobný scénář od pana Körnera uchopil jakýkoliv slušný režisér , výsledek dopadl podobně skvěle , viz předtím pan Vláčil a potom pan Svoboda. ()

Bránolog

Já mám tenhle film moc rád. Doba "zdivočelé země" je tu viděna dětským pohledem a má to (jak je u Kachyni obvyklé) takovou snovou atmosféru. Co mě trochu rušilo byly scény s tatínkem, jejich smysl mi povětšinou unikal. Zatímco Berhof je drsné drama, Cukrová bouda je laděna poeticky - proto nevím, proč tyto dva filmy porovnávat. ()

mikroslar

Cukrová bouda dle mého názoru nepatří k nejlepším Kachyňovým filmům a totéž platí i o mém žebříčku filmů natočených dle scénáře Vladimíra Kornera, přesto jde o film dobrý (což svědčí o úctě, kterou k těmto tvůrcům chovám). Kachyňa zas umně a s citem pro námět (jako vždy) buduje pochmurnou atmosféru poválečného období skrze scény nevlídného deštivého podzimu, chladné zimy, téměř neustále zamračeného nebe, všudypřítomného bláta rozbitých cest a oprýskaných omítek polorozpadlých, opuštěných stavení. Prostředí jako stvořené pro všudypřítomnou nedůvěru mezi postavami, ať už stojí na kterékoli straně ještě pořád zjizveného a nezhojeného světa. Děj se posouvá skrze úsporné dialogy, které Korner umí a jednoduché situace, které jsou bohužel trochu průhledné až schématické a jejíchž vyústění bývá často předvídatelné- to je asi zásadní nedostatek díla. Každý z nás si poválečnou situaci v pohraničí představuje asi tak, jak je tu ztvárněna, takže bohužel nejspíše nikoho nezklame, ale (opět bohužel) ani ničím nepřekvapí Podobně poněkud jednostrunné jsou  i vedlejší  postavy (učitel František Němec, poručík Ivan Vyskočil, starosta Lubomír Kostelka, i tatínek Jiří Kodet-i když u toho schematičnost lze omluvit tím, že ve filmu vystupuje pouze jako snová představa desetiletého kluka).  Bohužel obdobně nebarevnou a plochou je i postava trochu zapšklého a "zastřeného" Miroslava Macháčka, který měl být možná  kontrapunktem k rozjásanému akčnímu Jiřímu Kodetovi, nebo k aktivní agilní, s životem se peroucí a silné Janě Švandové  (ze všech postav je její postava  matky uchopena asi nejlépe, nejživěji a nejplastičtěji, vlastně je jedinou, která ve filmu opravdu dýchá). Tři hvězdičky znamenají v mé škále film dobrý, ale ne výjimečný (nebýt té Jany Švandové, ztratil by se asi ve  svém vlastním šeru). ()

milos.bradik

Jak to ten Macháček dělal, že hrál v takových supr filmech. Švandová mne moc neupoutala, ale Michal Dlouhý už jako dítě zaujal. O scénáři a režii je zbytečné mluvit, protože Körner takové příběhy umí a Kachyňa tomu dal atmosféru. ()