Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

TeeToTaller

Skvělá hudba a myšlenka, dobrá kamera. Co mi ale trochu kazilo dojem bylo zbytečně dlouhé "babrání" v minulosti na úkor přítomnosti. Zkrátka v hlavní dějové linii na můj vkus přehnaně rychlá gradace děje, při které se Fincher (navzdory svým zvykům) nestačil pořádně zaměřit na city diváka, případě jeho uvedení do depresivní nálady. Proto se v mém podání žádné popadání dechu při závěrečných titulcích nekonalo. Přesto - příjemný večerní zážitek. ()

Utnapishtim

Po všech stránkách velmi dobře řemeslně zpracované a hlavně zahrané, jen jsem se po celý film nemohl zbavit pocitu, že byl natočený především jako materiál pro hodiny občanské nauky na střední škole. ()

lapaix

Nekompromisní pohled na rasismus, který bohužel v (nejen) americké společnosti neustále přetrvává. Myšlenka skvělá, ale k dokonalosti něco málo chybí. Několik scén opravdu vyznělo dost nereálně a naivně a konec si může každý vyložit po svém. Všechny chyby ale vyrovnávají dva Edwardové, kteří byli skvěle sehraní a posunuli celý film o stupínek výš. 85% ()

MaxDamage1

Super scénář a velice kvalitní režie. Cením si tento film velice vysoko a dokonce ve školních letech nám ho učitelé pouštěli pro svou autentičnost a nebezpečí neonacismu. Edward Norton ve své životní roli. ()

Ibra

Moje naj. Tato tematika je nesmierne zaujimava a v Amerika stale velmi ziva i, ked nikde v spravach sa o tom pre istotu v ramci propagandy nedozviete. Pri vsetkej ucte klise posolstvo: cierny, biely spojme sily sa nevyhlo ani tomuto filmu a co cert nechcel z nacka sa stal tkz. "good guy". Film vyborny, len tu ostal otvoreny koniec... ()

AmericanX

Whow, tohle je pane FILM, pohled na rasismus v Americe, který mi tady doposud chyběl. Nejkrutější vystřízlivění, které jsem kdy viděla. Excelentní Edward Norton, kterému věříte úplně všechno, je démonicky podmanivý. On hraje snad jen očima. Scéna, kdy ho zatýkají policisté, a on s očima upřenýma na bratra si dává ruce za hlavu a na tváři mu hraje vítězoslavný úsměv, se mi vryl do paměti snad navždy. Pro mě osobně je v TOP 10. ()

paja.

Některé překlady do češtiny mně opravdu dojímají (American history X).Jde hlavně o to přitáhnout českého diváka do kina jen na název. Mně osobně film zaujal svým pojetím, že není vše tak jak si myslíme a zklamání se může dostavit kdykoliv. A v ten okamžik odešlo z kina asi deset lidí, převážně s holýma hlavama. Asi nepochopili smysl kinematografie. Hodnotím 90%. ()

bohemak2

Film, ve kterém ani tak nejde o neonacisty ani nějaký očistec. Film, kde si můžete dosadit libovolnou extremistickou skupinu a libovolnou etnickou menšinu a fungovat to bude pokaždé. Film, kde extremisti nejsou vedeny ideály ani původními myšlenkami, ale osobností, která je převede na současné problémy a vtiskne starým symbolům nový význam. Film je takovou malou sociální sondou a svým poselstvím dalece přesahuje kdejaké besedy. Vcelku nezaujatě a s nadhledem popisuje, jak se k extremismu člověk dostane, jak se stane členem tohoto koloběhu a jak je těžké ho opustit. Ukazuje, jak je třeba zůstat nad věcí, jak je důležité být ohleduplný a neodsuzovat předem ostatní, ale zase nenechat ze sebe udělat ovci. Jasných 5* ()

Akatsuki

Především na Nortonovi, tématu a režii stojí tenhle snímek. Je surový, zároveň emotivní, ale také poměrně zjednodušený. Některé pasáže jsou obzvláště "snové" a do skutečnosti mají poměrně daleko. Přerod mladšího bratra od stoupence "komunity" na "když vím,čím jsi prošel, končim taky" je strašně rychlý a v podstatě zde si právě uvědomíte naprostou nereálnost. Nicméně některé scény oproti tomu působí více než přesvědčivě a třeba v Nortonově projevu před bandou neonacistů, ppř. při obědu s matčiným přítelem poměrně skvěle vyniká neustále živá absurdita podobných výroků. Na závěr ještě jednou pochvala Nortonovi. ()

katjaaa

Emotivni, dramatické- prostě dokonalý film. Norton zde září. Věřila jsem mu každý krok, každé slovo a výraz tváře. Scéna ze sprchy doma je úžasná a ne proto že je v ní Edward nahý, další úžasná scéna, kdy bratři strhávají v pokoji "výzdobu" zdi, mrazivá vražda černochů..závěrečný proslov..nemám slov.Skvělé! ()

stopkins

Rozhodně je to jeden z nejlepších filmů o rasismu a nenávisti, který sice má téměř klasický "pohádkový" základ o napraveném člověku, ale vzhledem ke stylu a myšlence se kterou byl natočen je to vlastně dobře. Norton i ostatní herci zvládli svou práci skvěle takže po deseti letech od prvního zhlédnutí a bezpočtu dalších má snímek pořád co nabídnout. ()

PORTER44

Průměrné drama o rasismu,první polovina filmu nic moc jen prázdné dialogy,druhá polovina dostala tempo,pobyt ve vězení a po návratu změna pohledu na svět.Dobrý herecký výkon E.Nortona. ()

veronique22

Naprosto realisticky, syrovy a brutalni snimek. Neni co vytknout, vse je dokonale, me asi nejvic bral herecky koncert obou Edwardu. Neuveritelnej zazitek. 100%, samozrejme ()

DavidKovar

Kult hákového kříže (Tony Kaye): Film velice reálně vyobrazuje problematiku rasizmu v USA. Mladý Derek (Edward Norton) přijde o svého otce při přestřelce mezi záchranáři a černoškým drogovím gangem. Díky této události si vytvoří nenávist vůči etnickým skupinám žijícím v jeho státě. V dospělém věku se stane jednou z vůdčích osobností gangu hnutí skinheads. Brzy na to se však dostává za brutální vraždu zlodějů z černošské komunity do vězení. Zde jsou si ale všichni rovni, bez ohledu na rasovou příslušnost. Derek tak nalézá skutečné přátele v lidech, které dříve dokázal vnímat jen jako odpad společnosti.... Snímek má velice silný příběh. Bohužel byl natáčen pro průměrného amerického televizního konzumenta. Takže z určitého úhlu pohledu má film, velice očekávatelný až fádní průběh. Divák není nucen nad ničím přemýšlet, v podstatě je mu naprosto nenásilnou formu vnuknuta myšlenky, že rasizmus je špatný a že ne všichni příslušníci etnických skupin jsou stejní atd, atd. Je třeba určitě zmínit herecký koncert Ewarda Nortona. ()

eltazar

kruté, syrové, naturalistické, a nadmíru dobré. nutí vás to uvažovat a konec, byť relativně čekatelný, vás dostane. ()

zdendys89

V dnešní době rostoucího extremizmu by film měl být povinně promítán ve všech školách... Film jsem osobně pochopil jako ukázku, že nezáleží na barvě pleti, ale na lidských hodnotách. Myšlenku se kterou se ztotožňuji. Proto je to pro mě víc než pouhý film. Plný počet jsem flmu nedal, protože kvalitě filmu by prospělo, kdyby některé scény (například jak hlavní hrdina zabil černochy) byli natočeny "opravdověji"... ()

Lonelybiker

Rozhodně silný námět, skvělý Edward Norton a to je asi vše. Konec pro mě nebyl nijak emocionální a taky protože si myslím, že druhý Edward nehrál tak dobře, dávám "pouze" 4*. ()