Nikdy neříkej nikdy

Never Say Never Again

• slovenský

Nikdy nehovor nikdy

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie / USA / Západní Německo, 1983, 134 min (Director's cut: 121 min)

Mezi ty nejlepší bondovky se Nikdy neříkej nikdy nedá zařadit, ale mě jako "neoficiální" bondovka pobavila dostatečně. Když v záběru nebyla oslňující Kim Basinger, tak intrikovala půvaná Barbara Carrera. Ke všemu ještě vynikající Sean Connery v akcích všeho druhu. Popravdě mi tam trošku chyběla ta pravá "bondovská" hudba, ale zase nemůžu chtít všechno. I její "náhražka" byla dostačující. Myslím, že by byla zajímavá představa střetu Seana Conneryho a Kim Basinger na stříbrném plátně ještě někdy v budoucnosti, třeba opět bondovce? Kim Basinger je neuvěřitelně krásná i v 54 letech, ale zato Sean by musel s tím svým hereckých důchodem něco podniknout...(24.2.2008)

Snímek Nikdy neříkej nikdy považuji za nejzábavnější (ne)bondovku. Důvodem je bezpochyby to, že 007 mezi samým hláškováním a feromony nestíhá intelektuálně agentovat a "pouze" mne baví. Jenže já likvidaci zločince agentovou močí, podvodní honičku se žraloky, užití bomby s gyroskopem i postelové scény se třemi sličnými slečnami považuji za tak zábavné ingredience, že ke spokojenosti více nepotřebuji. Samotné agentování mne tedy spíše obtěžovalo, neboť jakákoli vážnost mne v komedii ruší. A já pevně doufám, že tohle je komedie, ačkoli o tom popisek mlčí.(2.2.2014)

Zajímavé, ten nízký počet hodnocení. Protože tohle je návrat ke kořenům, jenž vyjadřuje Q svou slavnou větou: „Snad si zas užijeme sexu a násilí!“ Celý film plyne v lehkém, suše humorném tónu (těch skrytých her se slovy, vtipů v obraze apod. - "Říkala jste, že si mne chytíte později."), opět se zde střídá jedna lokace za druhou, Bond bojuje a mlátí se, ne jako Moore v té době, kdy za celý film nedal ránu pěstí. Dokonce mám pocit, že jsem nikdy neviděl Bonda na koni, zde to konečně někoho napadlo. Souboje jsou dobře vymyšlené a vnitřně vypointované, akční scény napínavé a přehledně natočené, kamera velmi slušná. Jako třešničku na dortu dostaneme kritiku britské byrokracie a lidí, co rozhodují, aniž by byli v terénu, a také mladičkého Mr. Beana jakožto začínajícího agenta. Záporák Brandauer mi sem sednul, Kim Basinger se mi tady nijak moc nelíbí, a Maxe Von Sydow podle mne chtěli původně využít pro nějaký další podobný film, jenž se žel nekonal. Tohle je ukázkový příklad, jak mají bondovky vypadat, možná jen chtělo trochu zrychlit tempo.(19.7.2016)

"Nikdy neříkej nikdy" je sice neoficiální Bondovka, kterou všichni pranýřují, ovšem já s ní nikdy neměl problém. Pravda, "Thunderballu" se nevyrovná, ale Sean Connery je nejlepší James Bond, Brandauer je skvělý padouch a pro Kim Basinger mám prostě slabost. 50%.(24.2.2008)

• berg.12

Řadit či neřadit? Jelikož mi to druhé moc nejde a film nefunguje ani jako nějaký zábavný Conneryho dovětek, staví to tuhle trucbondovku do pozice laciného senilního paskvilu a největšího omylu s visačkou "Bond".(30.1.2008)

• - Osobného inštruktora bojových umení robil Seanovi Connerymu pre film Never Say Never Again vtedy ešte neznámy herec Steven Seagal. Pri výuke bojového umenia Steven Seagal zlomil Seanovi Connerymu zápästie. (Seag)

• - Poslední film, ve kterém Sean Connery ztvárnil Jamese Bonda. Honorář pro něj obnášel již pět milionů dolarů plus procenta z tržeb. Když hrál Connery Bonda poprvé, tak za svou premiéru dostal pouze sto tisíc dolarů. (zdeny99)

• - Klaus Maria Brandauer (Largo) měl hrát původně hlavní roli Marka Ramiuse ve filmu Hon na ponorku (1990), tu si nakonec zahrál Sean Connery. (Snorlax)