O tom, co takový narkobaron dělal, jsem měl představy jen zkreslené. Měl jsem jasno jen v jedné věci, a to hned, že tohle se stalo, tohle není jen seriál. Celé se to tváří, že si nic nevymýšlí, že takhle to nějak probíhalo. Americké zájmy na prvním místě jsou příkladem obojakosti. Agenti Steve Murphy a Javier Peña jsou praví muži osvědčených ingrediencí, ale chvílemi se chovají jak hlupáci. Kolem nich se kupí mrtvoly lidí a opomíjejí skutečnosti. Za mě ne sice bůhvíjak objevný zážitek, ale všechno pěkně odsýpá, takže dobrý.(22.10.2016)

Jakožto největší hororový expert na csfd.cz mám pochopitelně k Pablovi Escobarovi velmi blízko a přečetl jsem tedy snad všechny knižní publikace, které se jeho životem zabývají. Vím, jak dlouhá a trnitá může být cesta ze dna až na samotný vrchol a vím také, jak obtížně se následně na kýženém vrcholu balancuje. Fouká tam ze všech stran a každý se zespodu tlačí na vaše místo. Don Pablo patřil v tomto ohledu mezi ty nejúspěšnější, jelikož svou kokainovou říši povznesl na mnoho let téměř k oblakům. Byl jsem proto více než nadšen, když jsem se dozvěděl o existenci seriálu Narcos, který rozkvět Pablova bílého království podrobně mapuje. Trochu jsem se obával, že vzhledem k americké produkci bude Pablo Escobar zcela účelově vykreslen jako nějaký strašný zločinec, který vraždí malé děti na potkání a naopak agenti z DEA jako ti nejsprávnější chlapi, kteří přišli zachránit Kolumbii před kokainovou tyranií. Naštěstí jsem se mýlil a Narcos tak lze považovat za vcelku nestranné dokudrama, které zároveň velmi názorně ukazuje patologický charakter války proti drogám. Války, v které se státní mašinérie rozhodla zničit kokainového krále Pabla Escobara a to i za cenu desetitisíců nevinných životů. Na poli seriálové tvorby bychom našli opravdu jen pár výjimek, které se svou kvalitou mohou Narcos vyrovnat. Režie, hudba, kamera, herecké výkony, střih, akce. Všechno je téměř dokonalé. Ale jestli něco obzvláště vypíchnout, tak bezpochyby casting hlavní postavy. Wagner Moura v roli Pabla Escobara herecky doslova explodoval a s trochou nadsázky tím snad předčil i svou předlohu. Přesto by se na Narcos nějaké chyby našly. Slabinu představují zejména charaktery agentů DEA, které do prostředí světa Narcos tak nějak nepasují. "Zdobí" je americké buranství a po válečné zoně se mnohdy pohybují zcela lehkomyslně, jakoby naprosto zapomněli, že v Kolumbii si z nich nikdo na zadek nesedne. V praxi by zde s podobným přístupem k životu nepřežili více jak týden, natož pak několik let. Největší výtku pak musím směřovat k historické autenticitě seriálu. Chápu, že je Narcos určen pro neinformované publikum, které dosud o Pablovi vědělo jen to, že to byl jakýsi obchodník s kokainem. Avšak odborník jako já, který se světem kokainového krále podrobněji zabýval, musel nad některými zdánlivými skutečnostmi pořádně zakroutit hlavou. Mnoho postav má totiž v seriálu úplně jiné jméno než v reálu, některé postavy jsou dokonce zcela vymyšlené. Mnoho událostí se stalo naprosto jinak, než jsou v Narcos vylíčeny, jiné se naopak nestaly vůbec. Tyto četné historické nepřesnosti představují asi jedinou vážnější chybu na tomto vynikajícím seriálu.(6.9.2016)

Po troch častiach som tu dal 5*, teraz, keď som dopozeral prvú sériu pridávam aj komentár, ale bohužiaľ, musím ubrať jednu hviezdu. Bol som presvedčený, že to prvou sériou aj skončí, ale ukázalo sa, že bude aj druhá, a ja sa modlím, aby bola posledná aby z toho nebol nekonečný príbeh. Má to svoje kolumbijské čaro. Drogy, vraždy, biznis, politika,,, Pablo je hraný veľmi dobre, a tiež veľmi pozitívne hodnotím občasné skutočné zábery, ktoré sú do filmu pridané. Akurát ku koncu to akoby stratilo trocha na výkone, tak preto som znížil o jednu hviezdu. Ale nenechajte sa pomýliť, hodnotím to na 9/10, akurát si nechávam rezervu do druhej série. Tam buď zaberú, a nakoniec to bude plný počet, alebo to zostane na štyroch.(25.10.2015)

Černý kůň letní seriálové sezony? Bezpochyby! Ba co víc, zřejmě nejlepší seriál tohoto roku. Pohled na vzestup a pád Medellínského kartelu se zaměřením na zřejmě nejproslulejšího narkobarona Pabla Escobara je po filmařské stránce srovnatelný s nejzdařilejšími "pay-tv" počiny posledních let, ale zasáhne vás o to víc, že drtivá většina událostí zobrazených v první sérii se skutečně stala. Výkon Wagnera Moury, rodilého Brazilce, který před obsazením ani neuměl španělsky, je lahůdka pro fajnšmekry. Prvních 7 dílů je naprosto bezchybných, zbylé tři jsou bohužel podřízeny "otevřenému konci". A to je pro mě jediná vada na kráse tohoto jinak brilantního dílka. Obzvlášť pokud přihlédnu k tomu, kde je první série utnuta a kolik ještě z příběhu Escobara zbývá doříct. Inu, bude zajímavé sledovat, jak se s tím tvůrci v druhé sérii vypořádají. Zatím velmi slušných 90 %.(11.9.2015)

Na poli organizovaného zločinu působilo hodně významných hráčů, ale jen jediný byl králem. Muž, který vyhlásil válku vlastní zemi, ale dokonce i jediný soukromník, který kdy vyzval na souboj Spojené státy americké. Muž, který v dobách největší slávy vydělával 5 miliard dolarů ročně, vlastnil soukromou armádu včetně letectva a námořnictva, muž, který vytvořil stát ve státě a platil si značnou část státních institucí. Pablo Escobar se stal už za svého života legendou. Vzpomínám si, že i k nám za železnou oponu v 80. letech pronikaly kusé informace o jeho kouscích a i když jsme žili jinými problémy a na jiném kontinentě, Escobar byl prostě nepřehlédnutelnou figurou ve světovém měřítku. Nejvýznamnější výrobce a obchodník s drogami, člověk, který se toužil stát kolumbijským prezidentem, megaloman a naprosto bezohledný brutální vrah. Narcos je mimořádně zajímavý počin především kvůli látce, kterou zpracovává. Životní osudy Pabla Escobara i ostatních členů medelínského kartelu by totiž vystačily na několik seriálových řad a stále by bylo o čem vyprávět. Tohle je vlastně největší problém série. Je příliš stručná, převážná většina postav zůstává na úrovni figurek. Pro mě platí, že až dosud nejlepším seriálem o organizovaném zločinu zůstává Impérium (pravda, ještě jsem neviděl Špínu Baltimoru). Wagner Moura si roli Pablo Escobara užívá a režie José Padilhy je spolehlivá, v žánru se pohybuje jako doma. Pro Latinskou Ameriku má seriál i ten význam, který si u nás plně neuvědomujeme. Pablo Escobar byl davy milován a obdivován bez ohledu na množství mrtvol, které za ním zůstávalo. Měl zkrátka pověst muže z lidu a zbojníka, který rozdával své jmění chudým. Seriál tuhle představu nelítostně rozbíjí a ukazuje Pabla Escobara jako škůdce země a společnosti, kterou dlouhodobě svými aktivitami rozkládal. Je celkem příznačné, že jeho atentáty, které směřovaly proti běžné veřejnosti, zůstávaly bez odezvy a reakce politických elit se dočkal teprve v momentě, kdy zaútočil na společenskou smetánku. Jeho terorem trpěly především chudší vrstvy. Zároveň seriál dobře ukazuje fakt, že svoje impérium mohl Escobar vybudovat v době, kdy Spojené státy zaměstnávala studená válka. V momentě, kdy soupeření se Sovětským svazem ustalo, začalo to rychle jít s kartelem z kopce, protože potenciál dosud vázaný bojem s komunismem mohl být nasměrovaný jinam. Celkový dojem: 90 %.(13.12.2015)

• - Tolik, kolik Čech s průměrným platem vydělá za celý život, vydělal Escobar za 12 minut. Pro Escobara měla v tom nejvýnosnějším období luxusní limuzína přibližně stejnou hodnotu, jako pro Čecha s průměrným platem jeden rohlík. (jerry12)

• - Wagner Moura hraje Escobara, avšak dříve si zahrál i opačnou stranu - ve filmu Elitní jednotka (2007) hraje speciálního agenta bojujícího proti drogovým dealerům. (jerry12)

• - V 9. dílu 1. série "La Catedral" je při nálezu peněz zakopaných na poli v záběru vidět traktor československé výroby Zetor 6711. (bachta)