Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

r007

Okouzlující snímek, ve kterém si přijdou na své příznivci nádherných scenérií ze staré Anglie a romantických lásek. Po čase jsem si tento film pustila znovu asi po 20 letech a je zajímavé, že tenkrát se mi líbil Hugh Grant, zatímco teď jsem ho nemohla ani vystát. V některých scénách bych ho nejradši poslala někam. Ale co jsem si dříve nevšimla. že scénář napsala Emma Thompson. Excelentní výkon , stejně tak jako herečka. Příjemně mě překvapil Alan Rickman, myslím, že to byl jeho nejlepší film. Mezi nejlepší momenty podle mě patří scény popisující vztah mezi Elinor a Marianne. A zcela určitě trpící plukovník Brandon, ze kterého tak čiší jeho duševní utrpení, že máte chuť se rozběhnout za Marianne a rozmluvit jí toho nerozumného mladíčka... ()

Desmi

Tenhle snímek mi byl od začátku velmi nepříjemný. Neosobní a vypočítavé chování hlavních postav bez špetky humoru. Romantiky co by se za nehet vešlo. Nic pro mě. ()

B.Brighton

Myslím, že celkově byl film zpracovaný pěkně: slušné herecké výkony, krásné kostýmy a prostředí, dobrá kamera... Nemohu se ale ubránit pocitu, že tohle byla první role Kate Winslet, která mi připadala otravná. Její naivita neměla mezí. Chápu, že seznamování a námluvy tehdy probíhaly jinak, než dnes. Ale po jejím počátečním "Ach Bože, on se na mě usmál! Bude svatba!", běhala za svým vyvoleným jako pejsek a ztrapňovala se tak, že bylo těžké jí to uvěřit. Také nemusím Hugha Granta, ale chápu, že to je moje osobní zaujetí. Alan Rickman byl ale neskutečný sympaťák a odehrál svoji roli tak, jak by se od něj dalo očekávat, tedy perfektně. Za mne 60%. ()

VLADEK

Všichni se tu sešli v pravý čas a v plné síle. Dnes viděno na půl oka celkem asi už po desáté a stále na mém hodnocení nehodlám nic změnit. Je málo takových filmů. ()

PTuranyi

Výborná filmová adaptácia klasického románu Jane Austenovej. Produkcii sa podľa mňa podarilo perfektne vystihnúť atmosféru príbehu a doby, za nemalého prispenia hereckého obsadenia, v ktorom sa stretla britská herecká elita. Herci ako Emma Thompson, Alan Rickman, Kate Winslet, Hugh Grant či Hugh Laurie stelesňujú svoje postavy presne podľa očakávania a bez zbytočného pátosu. Šťastný koniec je síce tak trochu zajacom z klobúka spisovateľky ale za to už tvorcovia filmu veľmi nemôžu. ()

cashplouch

Na filmové adaptaci anglické klasiky se sešla skupina tvůrců, kteří snad ani nemohli zklamat. Výborný scénář Emmy Thompson lehkou a svižnou rukou natočil Ang Lee. Na tom, aby film měl parádní spád a aby scény měly vtip a současně nepostrádaly dramatické momenty, mu pomohli herci (Rickman, Grant, Wise, Laurie) a herečky (Thompson, Winslet, Jones). Doporučeno. ()

sin34

Mozna jsem od toho mel az prilis vysoke ocekavani, coz pote ovlivnilo me hodnoceni. Film je to docela dlouhy a chvilemi bohuzel trosku nudny, popisuje vztahy mezi lidmi ve stare Anglii. Moje oblibenkyne Kate Winslet vsak odehrala velmi slusne svou roli.12/25 ()

Jeer

Příjemný film z dob, kdy panovala upjatá morálka, kdy se nemluvilo narovinu, ale v náznacích, kdy jednám z nejdůležitějších kritérií při výběru partnera je to, z jaké je rodiny a kolik má peněz a kdy se vyznání lásky bralo stejně jako slib věrnosti. ()

estella

Dvouhodinova nesnesitelna nuda, kdy jsem tak strasne litovala Kate Winslet, ze se ucastni tohoto tyatru, a z duse nenavidela Hugha Granta, ze me zase tak muci svou osobou na platne. ()

Louda19

Jednoznačně nejlepší adaptace Jane Austenové na filmovém plátně...Těžko se ubráníme srovnání s Wrightovou Pýchou a předsudkem, ale stavět tyto dva snímky proti sobě by nebylo asi moudré..dělí je příliš velký časový odstup a poměrně i jiný tvůrčí styl..žádné Wrightovské režie se zde nedočkáme, nelze čekat dlouhé kamerové jízdy a efektní záběry...zatímco Wright se snaží stavět převážně na umění a vtipu, Rozum a cit je komornější, rezervovanější, není to tak efektní podívaná, ale pro mě osobně je přesto lepší..vděčí za to zejména složitému (ale propracovanému) scénaři a větší hloubce postav...atmosféra je také jaksi více "britská"...herecky filmu pak jednoznačně vévodí Emma Thompson a Alan Rickman, kterého vidět v takovéto roli byla příjemná změna proti všem Harry Potterům či Smrtonosné pasti...ještě bych zmínil zajímavou a poměrně vtipnou roli(čku) Hugha Granta....5* ()

Kvico

po zhliadnutí tohto filmu som sa definitívne rozhodol, že sa musím púštať do filmov s nechuťou, lebo práve potom je môj zážitok a dojem najlepší. Čo sa dá povedať k tomu to naozaj krásnemu filmu? V prvom rade treba povedať, že čerpal zrejme z úžasnej knihy ktorá bola predlhou scenára, ten aj keď možno niečo vypustil tak to na výsledku nie je badať. Herecké obsadenie je výnimočné. Počas filmu som sa zamyslel nad tým či naozaj musela Kate Winslet čakať tak dlho na orvého oscara, lebo je minimálne sporné či herečkou najvyššej triedy je až v súčasnosti alebo či ňou bola už v takom maldom veku, osbne sa prikláňam k druhej variante...aj ostatní herci sú excelentní...Emma Thomsom, Alan Rickman ba aj Hugh Grant ktorý sa svojím hereckým prejavom výborne hodí aj do tohto obdobia. Výborná je takisto hudba, záverečnú pieseň som si na uchovanie atmosféry filmu púšťal naozaj veľmi veľa krát za sebou. Ang Lee ma v tomto filme prvý krát presvedčil o jeho majstrovstve, a hoci mi nie je jasné ako to dokázal(vzhľadom na svoj pôvod), zachytil atmosféru snobského anglicka 18 či 19 storočia absolútne bravúrne...napodobil ho snáď len Joe Wright, a hoci som najprv videl jeho PaP teraz priznávam, a to s radosťou, že RaC je ešte lepší... ()

rwa

Viktoriánská Anglie ve své rané fázi. Nenásilná adaptace, citlivá režie. Perfekní zachycení ducha knihy (a vlastně i doby svým způsobem - takový anglický bídrmajer...). Ty potlačované emoce a řešitba téhož, to prostě miluji. Britská herecká elita své doby jedoucí na maximum. No a ta krajina, ty panorámata!!! Dvěma slovy - dokonalost sama. ()

gizi

Jistě kvalitní zpracování románu, ovšem mě nijak neuchvátilo. Děj se až moc vleče. 70% a zůstanu na 3*, 26.2.11. ()

Glowlady

Už knihu jsem měla vždy ráda (tak jako všechny od Jane Austenové) a klobouk dolů za toto věrohodné ztvárnění všech postav. Hugh Grant - neboli tajemný pan F - je tu opravdu jako neviňátko a Alan Rickman vystihl plukovníka Brandona úplně přesně (až jsem se jej chtěla ujmout sama, když jej Marianne nechtěla). Úžasné a klidné anglické prostředí je opravdu nádherné a uklidňující, až si říkám, škoda, že jsem se nenarodila o nějaké to století dříve :) Dávám 95% ()

juvelinokivi

Film je opravdu dobrý, ale já bohužel nemohu strávit herecké obsazení některých postav. Být členem spolku Jane Austen Society, stěžovala bych si na obsazení Emmy Thompson a Alana Rickmana, nikoli zrovna na Hugha Granta (viz. Zajímavosti). Chápu, že Emma Thompson psala scénář hlavně pro sebe, ale bohužel vypadá na svůj věk spíše starší a při nejlepší vůli nemůže ve 36 letech věrohodně hrát 24letou dívku. Ve dvojici s Hughem Grantem my připadali spíše jako matka se synem, přestože jsou takřka stejně staří. Podobně Alan Rickman tu má ve svých 49 letech ztvárňovat 36letého muže, což by ještě možná tak nevadilo, u pánů se větší věkový rozptyl snese snadněji než u dam (viz. skvělý 44letý David Morrissey ze stejnojmenného seriálu z roku 2008). Osobně bych ale při pohledu na jeho Brandona nikdy neuhodla, že byl plukovníkem - jeho vojenskou minulost tu připomíná leda ten titul a uniforma v závěru filmu - žádné vzpřímené vojenské držení těla, žádné rozhodné chování. ()

Axxym

Neuvěřitelně nudná podívaná, plná dobové ženské hysterie, žvanění a pití čaje. Dvě hodiny zcela ztraceného času. Plýtvání dobrého hereckého obsazení v slaboduché zápletce. Nechápu hodnocení ostatních uživatelů. Hvězdička za herecké obsazení, jinak bych to nedoporučil nikomu, snad leda vysloveně starším členům rodiny (s Alzheimrem) a na Vánoce. ()

Linsang

Nepřestávám se divit, jak mohl někdo, kdo je z Taiwanu, natočit tak dokonale britský film. Ang Lee je prostě génius, co si umí poradit snad s každým námětem. Spolu s Pýchou a předsudkem (verze s Keirou Knightley) nejlepší adaptace Jane Austenové. Není absolutně nic, co bych na tomto filmu změnila. Dokonalé obsazení ve všech rolích - strašně se mi tam líbí Alan Rickman, Hugh Laurie na mini prostoru opravdu zazářil a o představitelkách sester Dashwoodových ani nemluvím. K tomu krásná výprava, příjemná hudba a filmová lahůdka je na světě. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson