Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

babuška

téma různě vypravované od dob kdy si angláni uvědomili, že je něco shnilého ale stejně to je tradice tak jí udržíme zuby nehty, s vrcholem uctívání královské rodiny, chudák Diana, pistole mají pravdu good fu..... qeen ()

amlug

Obsah snad není nutno vysvětlovat, to si každý asi domyslí a přesto není nutno bát se nudy. Povedl se scénář, režie i herecké výkony. Pro mě jasných 5 hvězd. Neuvěřitelné, že něco tak britského natočil Taiwanec. ()

Noc17

Můj nejoblíbenější film...skvělý scénář ...Anglie......má oblíbená Jane Austen.....Ema Thompson a Alan Rickman co víc si přát....? Ang Lee natočil skvost....a oskar pro Emu Thompson...pozor za scénář je víc než zasloužený. Dokonale vykreslená doba a já za tenhle film děkuju :o) ()

J.Bonnie

Báječná Emma Thompson a Kate Winslet, jako vždy dokonalý Alan Rickman a samozřejmě roztržitý Hugh Grant, který v tomto filmu je ťunťa víc než kdykoliv dřív (resp. potom:). A taky jsem byla příjemně překvapená Hughem Lauriem, bylo fajn zde vidět pozdějšího Dr. House, stejně "ignorantského" a geniálně sarkastického jako v seriálu. Jen mě mrzí, že jsem film viděla s dabingem. Jinak k tomu nemám co dodat. Prostě jasných "high five" :)) ()

PabloClavito

Dvě hodiny výborné filmové zábavy bez hluchých míst. Vynikající Emma Thompson i Kate Winslet, Alan Rickman i Hugh Grant rovněž výborně zapadli do svěřených rolí. Film aktuální i v dnešní době, dokazuje, že peníze nejsou všechno a dá se žít i bez nich, i když je to těžké a že lidé pořád dokola řeší stejné problémy. Kulisy staré dobré Anglie tomuto příběhu o tom, že někdy se vyplatí nespěchat a vlastní myšlenky a city před okolním krutým světem raději moc neprojevovat, velmi prospívají. Pan režisér (neangličan Ang Lee) natočil veskrze anglický film s hlavními ženskými postavami na pět hvězdiček a určitě mu k tomu pomohl scénář Emmy Thompson jehož zdrojem byla jiná významná angličanka J.Austen. Zaujala mne postava manžela jedné z příšerných hysterických "slepic", kterou hraje Hugh Laurie (jinak Dr.House), tak já si představuji typického Angličana tehdejší doby, vynikající výkon herce v této malé roli. ()

Misabarry

...special thanks to Eric Thompson, producers wish to thank ... Stephen Fry / Emma napsala skvělý scénář a taky skvěle zahrála! Austenová jak vyšitá. Ang Lee, Patrick Doyle a známé, prověřené herecké tváře. Vtip, dojetí, láska, přátelství. ()

marketcsfd

Myslím, jedno u nejlepšch filmových potěšení vůbec. Autoři tohohle filmu mohou být pyšní a já jsem zase ráda za to, ve staré Anglii žila jedna žena jménem Jane Austen. Režiser i herci překonali sami sebe. Mohu jen doporučit. ()

sedmdevet

Vyjímečné, kouzelné, půvabné. Navždy se mi vryl do paměti plukovník Brandon( Alan Rickman), jinou Elinor(Emma Thompson) už taky nemusím. Prostě silný snímek plný superlativ od herců přes scénář po ukázkovou Anglii samotnou.Jane Austen je určitě hrdá. ()

KristKrist

Scénář skvělý,atmosféra příjemná,hvězdné obsazení. Hodně se mi líbila ústřední čtverice Emma Thompson,Alan Rickman,Kate Winslet a Hugh Grant. Nadprůměrné romantické drama s dávkou anglického humoru. Nevím jestli to mohlo být lepší,ale dám čtyři hvězdy. Přesto všechno to u mě na 5 hvězd není. ()

zuzulend

Děj byl průměrný až mírně podprůměrný,ale upřímně nechápu,jak ho může člověk zařadit do žánru komedie. ()

BaMia

Veľmi príjemný a uveriteľný film, ktorý rozpráva príbeh o niečom, čo je známe každému z nás. Prvých 20 minút som akosi neregistrovala čo sa deje, až potom keď dej nabral na obrátkach ma to akosi chytilo. Dôvodom je isto aj to, že som sa vo filme jednoducho našla, možno tak ako mnohí ďalší. Čo ma potešilo najviac je asi skvelé herecké obsadenie, aj keď nemôžem si pomôcť Hugh je jeden z najzmätenejších hercov akých poznám :) Odporúčam všetkým sladko založeným dušičkám. :) ()

Limewithmint

Scénář, herci, hudba, všechno vynikající práce, ačkoli by to mohlo být tak o půl hodinku kratší. Hrozně se mi zamlouvá dvojice - Umbridgeová a Dr. House, ta byla fakt vtipná, Kate Winstlet a Alan Rickman prostě bez debaty úžasní, majitelé Bartonu jsou stejně "příšerácký" jako v knížce a švagrová je prostě na odstřel, tak jak to má být. Jediné co bych vytkla - Emma Thompson v hlavní roli. Scénář napsala skvěle, hrála to úžasně, přesně tak jak jsem si Elinor představovala, ale bohužel jí opravdu nevěřím těch 18 let, které mají Elinor být a to jediné mi malinkato kazí dojem, což mě velice mrzí :( ()

carolinek

Velice vydařený snímek, ale nelíbilo se mi, že vynechali některé pasáže, které jsou v knize. Chyběla mi např. závěrečná návštěva a ospravedlnění pana Willoughbyho u Elinor. Moc se mi však líbil herecký výkon Hugh Granta. ()

StaryMech

Jméno režiséra pokud vím poslední filmové podoby "Rozumu a citu" mě překvapilo, i když žánrový chameleón z Tchajwanu má k Anglii Jane Austen nakonec asi blíž, než by se mohlo na první pohled zdát. Každopádně s podporou zdatného štábu a hereček (spíš než herců) vytvořil dílo ladné a zábavné, schopné nadchnout, zklamat, ale sotva pobouřit. Jímavá hudba je stále po ruce, aby podepřela obrazy zelených pastvin a parků a šlechtických sídel, překypujících olejomalbami, zděděným stříbrem a půvabnými tvářemi, s nimiž se máme ztotožnit, případně karikaturami těch, kteří od autorů dostali ošklivou kartu. Románovou předlohu neznám ; jen se dohaduji, že v Leeově zpracování úhlednost a obecně srozumitelná citovost překryla hlubší, zajímavější vrstvy. ()

Magnomous

Trochu natiahnuté, miestami privysoká retardácia niektorých slečien, ale hej, bol tam Severus :D. Film inak nič moc :-). ()

PORTER44

Bohužel romantické filmy nemusím a tento snímek o ničem jiném není a ještě dámy ve staré anglické robě která mě nijak neuchvátila,herecké výkony v pohodě. ()

Ajbell

Veľmi pekné, nádherné prostredie, hoci ani z ďaleka nie môj preferovaný žáner. Asi by sa oplatilo prečítať si knihu. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson