Tenkrát na Západě

• Itálie C'era una volta il West (více)

Frajer42

Film dočista průměrný. Ale za vůbec nejkrásnější možnou hudbu, jakou si snad člověk ve westernu dokáže představit prostě průměrně hodnotit nemohu. * * * * ()

AppleCore

Dokonalá kamera, dokonalá hudba, dokonalej příběh, dokonalej film. Hodný, zlý a ošklivý je ale ještě o chlup dokonalejší. ()

boshke

Na můj vkus příliš ucancané a dlouhé, i když to své kvality nepochybně má. Ono by možná stačilo, kdybychom se většinu filmu nekoukali do mlčících tváří hlavních protagonistů. To by však už nebylo ono, namítnou fanoušci. Proč ne, Tenkrát na Západě si nechte, mně to jednou stačilo... 70% ()

Kothy

Obsahuje tento film nejlepší westernovou znělku? To rozhodně ano! Konečně jsem se dostal k této hvězdně obsazené westernové klasice. Za nejlepší western bych to ale rozhodně neoznačil. Celé je to dost o atmosféře. Postavy jsou taky dobré, protože vlastně dost dlouho nevíte, kdo s kým a proč je, nebo není. Určitě je to ale zbytečně dlouhé. Dolarovky jsou podle mě lepší. Henry Fonda si tu střihl skvělou roli záporáka. Nejde nezmínit ani vskutku pohlednou Claudii Cardinale. Morriconeho hudba vše skvěle podtrhuje. "Vidím tu dva koně navíc." ()

swamp

Rozvláčný, dlouhými záběry protkaný mistrný poetický epos Sergia Leoneho. Morricone těmto záběrům dodal duši, Claudia Cardinale vizáž a Bronson, Fonda a Robards ošlehané tváře. Všichni dohromady tak tvoří jeden z nezapomenutelných snímků kinematografie. Doteď mi mrazí, když slyším tu harmoniku.. ()

Mariin

Nepovažuji Tenkrát na Západě za nejlepší western. Uznávám však, že umělecké prostředky využívá Leone s velkým umem a rafinovaností. Nejméně 50% úspěchu, stejně jako u dalších Leonovek, tu dělá geniální Morriconeho hudba. Nicméně, moje výtky k tomuto filmu: zlo je tu prezentováno tak, že má svoji důstojnost a to rozhodně není nejlepší příklad. Jeho hrdinové jsou bandité nebo prostitutky...Po Leonovkách mi vždy na patře zůstává jakási pachuť, hořkost něčeho nedobrého. Leoneho tvorbou a názory jsem se trochu zabýval a myslím, že se u něho dá vypozorovat cynismus, skepse až anarchismus i záliba v násilí...Nicméně uznávám, že jeho filmy se zařadí navždy do dějin kinematografie, ale některé americké westerny stojí morálně výše, a přitom jsou umělecky také na úrovni. ()

nascendi

Veľkolepý, zdanlivo pomaly plynúci western, ktorý snáď ani westernom nie je. Je o stretnutí troch veľkých túžob. Túžby podnikateľa doviesť, napriek chatrnému zdraviu, železnicu k Pacifiku. Túžby osadníka, zabezpečiť pokojný život svojich detí predvídaním trasy a potrieb budovanej železnice. A túžby záhadného hráča na harmoniku, pomstiť smrť svojho brata. Obrovské detaily, páliace slnko, všadeprítomný prach, neobvyklé plášte, kvílivý zvuk ústnej harmoniky striedaný zasnenou, nádej budiacou melódiou, to všetko a mnohé ďalšie som našiel pohromade iba v tomto filme. A to je tiež dôvod, prečo patrí medzi moje najobľúbenejšie a dokážem ho pozerať opakovane. ()

nash.

Geniální. Od prvního záběru až k tomu poslednímu. Takové filmy už se dnes netočí a já marně přemýšlím, který s filmů natočených v posledních deseti letech na mě dokáže stejně silně zapůsobit i při druhém, třetím.. xtém podívání... Bronson a Robards jsou jsou ve svých rolích výteční stejně jako Henry Forda, který navzdory zátěži svých kladných filmových postav dokázal střihnout padoucha tak ďábělského a přitom životného, až z toho mrazí. ()

PetrPan

Leoneho "opus maximum", o kterém už byly všechny možné i nemožné superlativy vyřčeny a mně stále unikal. Teď po jeho zhlédnutí lituji, lituji toho, že v mém současném okouzlení westerny ( těmi pravými, italskými !) už nemohu vidět nic lepšího a vše na co po tomto filmovém skvostu kouknu, bude ve srovnání s ním blednout. ()

Ratemus

výborná klasika která nikdy neztratí své kouzlo, akorát ten věčně se opakující triviální hudební motiv mě tam sere, jinak naprostá dokonalost ()

Arsenal83

Najlegendárnejší western všetkých čias, ktorému sa v sláve vyrovná snáď len Sedem statočných, s dokonalým Bronsonom, Fondom i exotická Claudia Cardinale. Ale ich herecké výkony podopiera famózna a nezabudnuteľná Morriconeho hudba. Kto by nepoznal tie slávne melódie? Ani z pohľadu dnešného diváka nemôžu vadiť dlhé zábery na tváre, ktoré skôr dodávajú napätie, ako by nudili. Vzhľadom na to je tu stopáž trochu dlhšia. Je až divné, že sa tu dokopy skoro nič neudeje, má to skoro tri hodiny, hudobná predloha sa tu opakuje dokola, a ja to nedokážem skritizovať. Proste skvost. ()

zahadna

Najkrajší americký western, ktorý som kedy videla aj, keď pravdou je, že nie som zrovna na taký žáner filmov. ()

Slarque

Jeden z nejlepších westernů vůbec. Skvěle vystavěný scénář staví na dramatické změně, kterou na Západ přineslo budování železnice. Herecké obsazení je perfektní, zejména pro Charlese Bronsona se jedná o ikonickou roli, kterou už neměl šanci ničím zastínit. Henry Fonda jako padouch – to byla v té době od režiséra málem drzost. Režisér pečlivě buduje dlouhé scény, ve kterých se napětí stává až hmatatelné. Ano, film je dlouhý, ale není v něm ani záběr navíc! Hudba Ennia Morriconeho je kapitolou samou pro sebe, i když vlastně stojí za pozornost jak málo jí v tak dlouhém filmu je. Režisér totiž ovládal i umění hudbu nepoužívat. O italském filmu té doby ostatně nejlépe vypovídá, že pod námětem jsou podepsáni Sergio Leone, Bernardo Bertolucci a Dario Argento. Tuhle tvůrčí dílnu bych chtěl vidět! ()

jarous

Nejen nepřekonatelný film, ale co je zajímavé, je hudba, každá z postav má svou vlastní a to se snad už nikdy nevyskytlo. ()

Rocky62

Tak jako je Afrodita Bohyní lásky a Áres Bůh války je Claudia Cardinálová Bohyní krásy a Sergio Leone Bohem westernů. Tenkrát na Západě není v žádném případě "pouze" dokonalé umělecké dílo. Je to absolutní špička ve svém žánru, jejíž genialita daleko přesahuje hranice lidského chápání. Nejnádhernější, nejkouzelnější, zkrátka film, na který nedám nikdy dopustit. ()

FrodoF

Společně se Sedmi statečnými nejlepší western, se skvělou atmosférou. Od první do poslední minuty ste napjatí jak to dopadne a film nemá sad vůbec žádná hluchá místa. A hudba Enia Morriconeho je geniální. ()

klerik

A opäť raz kategoria "prešlapy Americkej filmovej akadémie". Všetko je tu prosto úžasné. Tak pomalé tempo že diváka ide rozhodiť, herci s charismou aj na rozdávanie. Občasné klišé je vždy vo vhodnej chvili otočené do absolútne opačnej polohy, a tak aj záporák je celkom prijemny chlapík, aj keď sem tam znasilní nejakú tú ženu... A na úvodnú scénu nemá ani John Woo spolu s Wachovskimi... ()

Chrustyn

Jeden z nejlepších a nejznámějších filmů všech dob. Skvělí herci, atmosféra taková, že se občas budete z věčného slunce potit a krásně natahované scény doprovázené překrásnou Morriconeho hudbou. Tento film je dokonalý zážitek, který musí vidět každý kdo se alespoň trochu zajímá o filmy. ()

iamek

V klidu můžu prohlásit, že jsem viděl jeden z nejlepších filmů všech dob. Tenkrát na západě nemá snad ani jednu slabinu. Herecké výkony jsou naprosto dokonalé až neuvěřitelné. Charles Bronson v roli Harmoniky je skvělý stejně jako krásná Claudia Cardinal. Henry Fonda byl taky dobrý. U většiny scén jsem ani nedýchal a jen jsem si přál aby tenhle skvost neskončil. Už úvodní scény jsou mistrovské dílo a Leone pouze díky zvukům a hudby dokázal vytvořit neopakovatelnou atmosféru. Hudbu mistra Morriconeho nemá smysl ani komentovat. Tenhle soundtrack už nikdo nikdy nepřekoná. ()

dopitak

Neexistuje lepší western a nikdy v budoucnu ho nic nepřekoná. Když jsem jako malej poslouchal tátovo nadšený vyprávění, a pak viděl útržky doplněné slovním doprovodem, nechápal jsem, co je tak skvělýho na filmu, kde padne jedno slovo za dvacet minut, skoro se tam nestřílí, nejsou tam indiáni ani Old Shattehand. Je pravda, že čtyři filmy s Vinnetouem jsou úplně něco jinýho a svým způsobem je můžu právem považovat za to nejlepší z žánru, na co se vždycky rád podívám s planoucím srdcem. Opravdová filmařina, opravdová pocta řemeslu je ale jedině Tenkrát na západě. Viděl jsem dalších 161 westernů (aktuální součet dnes dle ČSFD), ale většina neměla ani desetinu kvalit. Samotný film tvoří hudba, těch několik stále se opakujících motivů, při nichž jde mráz po zádech. Skvělý důmyslný scénář, jehož kvality vychutnáte skutečně až v posledních záběrech s Frankovou smrtí. Ale ze všeho nejlepší je kamera, protože ještě nikdy nebyly jeřábové a kolejnicové nájezdy tak promyšlené. Krásná krajina, když paní McBainová přijíždí na farmu, perfektní dabing vytvořený mistrem svého oboru, paní Olgou Walló (nedávno ČT vysílala ten novácký se Švehlíkem, Rímským a Němcem, ale dokonalost dosahuje jen spojení Moravec, Pelzer a jedinečný Jiří Bartoška v tom původním ČST). ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone