tomtomtoma

Zajímavý snímek o sbližování a proměně dvou bratrů při jejich cestě starým buickem napříč Amerikou. Charlie Babbitt (Tom Cruise), prodejce aut, není ochotný se smířit s nulovým dědictvím svého zemřelého otce. A tak unáší svého autistického bratra Raymonda (dobrý Dustin Hoffman), o jehož existenci neměl nejmenšího tušení. Co začalo jako sobecká touha po penězích, se mění v bratrský vztah, kdy Charlie začíná chápat a vnímat Raymondovo chování a potřeby a i přes jeho psychickou poruchu mu dodává pocit lidské důstojnosti. Počáteční využívání a zneužívání se tak mění v rovnocenný vztah úcty a bratrské lásky. Návaly arogantního sobeckého vzteku a výbuchu pak v porozumění a pochopení. A tak Charlie prokoukne, že nejsou nejdůležitější peníze (ale o tom by se dalo diskutovat), a Raymond zažívá a prožívá půvaby a krásy normálního života. Z dalších rolí je to Charlieho přítelkyně Susanna (Valeria Golino). ()

C0r0ner

Tak já vlastně vůbec nevím, co se na to všem tak strašně líbí? Jasně, Cruise s Hoffmanem jsou excelentní, režie bezchybná, ale chyběl mi tam vlastně jakýkoli příběh, který by byl schopný utáhnout tu dlouhou stopáž. Prostě jsem se docela nudil a to jsem tedy od +-20. nejlepšího filmu všech dob rozhodně nečekal. 60% ()

Cheeter

Abych se přiznal, na Rain mana jsem se nedíval kvůli příběhu, spíš kvůli doporučení na hodině. Je zde skvěle zahraný autista a mě to hodně pomohlo pochopit, jak takovýto lidé fungují. Dustin Hoffman zahrál Raymonda skutečně mistrně a já tak mám představu, co takový autista může udělat. A vidět mladého Cruise taky bylo skoro k nezaplacení. Takový mladý ucho. ()

darm

Naprosto úžasné. Proměna charakteru Toma Cruise ze sobeckého prachatého pracháče, který myslí jen na prachy na hodného člověka, který získává vztah ke svému bratrovi je naprosto skvělý, ale ještě lepší je naprosto bezkonkurenční výkon Dustina Hoffmana v roli autisty, to prostě nemá obdoby. A scény s počítáním karet (párátek), javorovým sirupem, na letišti, s Rayem jako výborným řidičem, nebo hádáním o trenky jsou prostě nezapomenutelné. A ta hudba!!! ()

asinus

Skoro mám pocit, že jsem k těm úžasným dvěma hlavním charakterům (k těm na konci filmu) nevděčný, když dám jen 4*, ale myslím, že třeba jejich vývoj, by mohl být jasnější a plynulejší. 20 minut stopáže od zručnějšího režiséra navíc, větší rozvedení jejich dětství, a mohla to být špička i pro mě. ()

lakikaki

Spočiatku som trochu váhal, či si Rain Man 5 hviezdičiek zaslúži, mal som totiž pocit, že prvá polovica filmu na päť hviezdičiek veľmi nevyzerá. Keď však vezmem do úvahy brilantnú druhú polovicu, dokonalého Hoffmana, výborného Cruisa a nádherného Zimmera (pre neznalých: Hans Zimmer, autor hudby), tak na všetky pochybnosti sa dá bez problémov zabudnúť. ()

danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Dustin Hoffman + nominace (2) - Nejlepší režie - Barry Levinson, Nejlepší scénář - Ronald Bass, Barry Morrow ()

MarekT

Jednu chvíli mě snímek tak vytáčel, že jsem ho chtěl poslat snad i do odpadu. Jenomže ono si to chtělo na postavu Raymonda asi zvyknout, jako v případě Charlieho - zbývající hodinu a půl mi totiž už tak nevadil, ač si myslím, že charakter nebyl napsán zrovna přesně. Věrohodnost autisty bych zrovna nechválil, některé situace se mi vážně zdály přehnané a v rozporu s tím, jak zní oficiální stanovisko ohledně této poruchy. Přesto bych nechtěl nějak vinit samotného interpreta postavy Dustina Hoffmana, za nic nemohl. O to víc u mě stoupl, když si po dobu natáčení údajně nebyl jist svým výkonem. To spíš ten scénář - ano, vím, že dostal Oscara, akorát se mi zase potvrdilo, že někdy Akademii stačí, že to je o duševně nemocném a že konec je (nechutně) dojímavý. Navíc jsem si všiml, že film v této problematice opomíjí, že to není s autismem až tak lehké, jak se to podle filmu zdá. Stejně tak se mi nelíbil Tom Cruise - jak už je zvykem, nezahrál zrovna dobře. Co se právě týče těch hereckých výkonů, největší pochvalu bych i při vší úctě k panu Hoffmanovi směroval k Valerii Golino, jejíž postava se mi zdála z ústředních postav nejvíce sympatická díky tomu, že si zachovala nejvíce zdravého rozumu. Teď bych se chtěl dostat k hodnocení - nejsem jsem si moc jistý, protože nemohu rozeznat záměr režiséra - chtěl opravdu poukázat na tuto problematiku nebo jí jen maskoval další limonádu? U staršího snímku bych si byl jistější, dnes, když nám lidem jde spíše o peníze, nevím. Cítím se na dvě hvězdy, ale jelikož jsem tak mírný, a hlavně, když jsem dal tematicky podobnému (a hlavně slabšímu) snímku jménem Forrest Gump o stupeň lepší známku, dám ji i zde. *** Doplněk (15.8.2009): Po shlédnutí tematicky obdobného "Byl jsem při tom" snižuji o hvězdu. ()

Gaaron

Jak jen to ten Hoffman dělá, že mě vždycky přesvědčí, že je ještě lepší herec, než jsem si myslel... ()

Wormboy

Dustin Hoffman je neskutocny, no treba povedat, ze mlade ucho Cruise je mu velmi zdadnym sekundantom. Rain Man je po kazdej stranke vyborne zvladnutnym filmom a jeho oznacenie nalepkou "velmi pekny" je z mojho pohladu najvystiznejsie. Pre Levinsona, Hoffmana, Cruisea, ale aj Zimmera je Rain Man jednoznacne medzi tym najlepsim, co kazdy z nic vytvoril. 4,5/5* ()

kvasiva

Zvedám hodnocení na 4*. Film jako celek si to podle mě možná nezaslouží, ale D. Hoffman je bezkonkurenční v této roli. Klobouk dolů před tím, jak to zahrál. ()

pakobylka

----- "Nepoletíme." ----- "Nepoletíme." ----- "Nepoletíme. Ovšem v pět dávají Riskuj. V pět se vždycky dívám na Riskuj." ----- Nezačínej s tím zase, Rayi - nech toho !" ----- "V pět musím vidět Riskuj." ----- Příběh, který mistrovsky zvládá své emoce, aby je mohl předat VÁM. Vypráví o cestě, kterou si musí projít každý sám, protože vede k vlastnímu srdci. ()

necisty

Ještě v tom kasínu jsem si pokládal otázku, proč vlastně má takové problémy kvůli těm sporťákům, je to uměle vytvořená a nevysvětlená část tohoto filmu, která mi tu docela kazí dojem. K tomu mi to kazí fakt, že bych osobně takový film nikdy nevyhledával a přesvědčila mě jen účast v Top30. Přesto mě něco nutí tomu dát plný počet. Dokázal bych vymyslet spoustu důvodů proč ne, ale ten jediný proč ano? Protože je to po umělecké stránce dokonalé. ()

Vignette

Chvíli trvalo, než se mi film začal líbit, protože mě skoro bolelo koukat na to, jak se Charlie choval k chudáku Rayovi a úplně jsem se bála, co mu provede, ale konec je parádní :) ()

Juto

Hoffman to ako si robí hypnoticky zaujímavým a cez bezchybné načasovanie niekedy je strašne vtipným - sladkým humorom, ktorý nikdy nezradí Raymondovu nezmeniteľnú povahu. 10/10 ()

Jim_Beam

Dobře zpracované kvalitní téma s výbornými výkony herců, ale nic víc. Nenadchne tak, aby si ho člověk chtěl neustále připomínat... ()

Akční thriller Zúčtování dostane sequel

Akční thriller Zúčtování dostane sequel