Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Dobrý plán dnes je lepší než dokonalý zítra." Popírám, že máme bombardéry B-3, rovněž popírám problémy s Albánií, taky popírám odjezd generála Scotta do Seattlu a to jsem ani nesouložil se Světluškou v Bílém domě. Válka je zkrátka showbyznys a nikdo neumí vyrábět a produkovat válku jako Conrad Brean se Stanleym Motssem. Já tento snímek prostě miluju a tak by mě zajímalo, ve kterým studiu se natáčelo 11. září 2001. A samozřejmě bych chtěl mít práva na nějakou válku, abych mohl prodávat stužky, čepice a maskáčový plavky s logem války a s vlastnoručním podpisem mrtvýho hrdiny. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Neskutočne zaujímavá mrazivá komédia. Potvrdila mi pravdivosť bonmotu, že mnoho múdrych slov sa vysloví s úsmevom, ale tisíckrát toľko hlúpostí s vážnou tvárou. A pasáž, v ktorej Brean presviedča o svojej pravde agenta CIA som si zapísal celú. Až v súčasnosti je možné oceniť, aká prorocká bola vo svojej dobe: „Budoucnost má jen jaderný terorizmus. Boj se vede s malou skupinou disidentů, kteří jednají bez vědomí vlády. A bla, bla, bla. A na takovou válku musíte být připraveni. Buďte ostražití. Zapojte veřejnost. Takhle se povede válka v budoucnosti. A pokud vy na ni nejste dostatečně vyzbrojeni, tak nakonec spadne klec. Budete bez práce. Říkejte tomu dril, nebo zajištění bezpečnosti, říkejte tomu, jak chcete. A jestli ty vaše satelity neobjevili válku, tak jděte domů a věnujte se golfu příteli, poněvadž jste zbytečný“. Vôbec ma neznepokojuje, že film je v komentároch označovaný za bokovku, že je nepravdepodobný a v Amerike nezožal úspech. Vychvaľovať DeNira s Hoffmanom je úplne zbytočné. Tvorili zohraný dvojtakt. Lepší než v Trabante. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý počin, který dokáže neuvěřitelným způsobem zpracovat diváka a udržet si jej až do konce. Většina herců se tváří, jako by brala tento snímek jako dovolenou a svých role si vysloveně užívají, úžasná je třeba minirole Woodyho Harrlesona jakožto národního hrdiny, kolem jehož osudu se vyrojí ještě plno zapeklitých situací. A to je právě ta největší síla tohoto snímku. Absolutní nepředvídatelnost. Scénář každou chvíli vyrukuje s něčím nečekaným, jen aby divákovi za okamžik způsobil nový šok. To že je synopsy nutno brát s velkou dávkou nadhledu je jasné, ale pokud přistoupíte na tuhle hru, určitě se na půldruhé hodiny solidně zabavíte. [TOP 19/12 75%] ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Těžko říci, kolikrát jsem tento film viděl a pořád se k němu s nadšením vracím. Perfektní námět, scénář a herecké výkony Hoffmana na De Nira dělají z toho filmu dokonalou filmovou konverzační lahůdku. "...co může být lepšího než živý hrdina?... přece mrtvý hrdina...". Ovšem ten závěr, to zamrazí. Jednoznačně plný počet hvězdiček. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Tak takhle vypadá nadčasový film. Brzy oslaví třicítku, ale jeho obsah je stále aktuální, protože Američané vrtí psem poměrně často. Jen atomová hrozba byla už příliš ohraná, takže teď jsou američtí hrdinové nuceni zachraňovat svět napadáním států, které disponují chemickými zbraněmi (údajně) a velmi slabým letectvem (stoprocentně). Taky mi přijde hodně zajímavé, že morální kvalita amerických prezidentů zůstává dlouhodobě na podobné úrovni, každý z nich má vždycky nějaký úlet, kterým se zapíše do historie takovým způsobem, že většina jeho dalších činů zůstává v pozadí zájmu. Musím ale přiznat, že dva z nich se přece jen vymykali průměru. George W. Bush a Donald Trump byli podle mě zralí na uzavřené psychiatrické oddělení. Ale zpátky k filmu. Obsazení bylo hvězdné, scénář mě potěšil a opět se mi potvrdilo mé dlouholeté přesvědčení v tom, že Leni Riefenstahl rozuměla svému řemeslu; pokud jde o propagandu , stále má své následovníky. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (17)

  • Během filmu zazní vtip na herce James Belushiho jako původem na Albánce. Belushi je skutečně synem albánského emigranta. (don corleone)
  • Telefonní číslo 800 555-0199 je používáno ve filmu poměrně často (například stejné číslo měl Lester Burnham do své kanceláře v Americké kráse). Je to jediné oficiálně povolené číslo s předčíslím 800 provozovatelem telefonní sítě pro použití v médiích. (don corleone)
  • Během pohřební scény vojáci z vojenské kapely hrají se členy pochodového orchestru Riverside Community College. (dinamit_1)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama