Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

Kothy

Vůbec by mě nenapadlo, že mě tento konverzační snímek bude bavit. Ale na 9. místo mezi top filmy to podle mě není. Film hezky ukazuje zrádnost americké justice. Celé je to prostě o porotě. Je jen na nich, jak se vzájemně ovlivní, na koho vyvinou tlak a jak nakonec rozhodnou. Sledujeme zhruba hodinovou debatu ohledně viny nebo neviny mladého muže, který byl obviněn z vraždy svého otce. Všechny důkazy jsou proti němu. Bude však porotě stačit? Film má skvělé obsazení, kromě Henryho Fondy bych zmínil i naše rodáka Jiřího Voskovce. Závěr je dost silný. "Já tě zabiju!" ()

Slartibarkfast

Výborné drama ze soudního prostředí, kde jedinec stojí proti názoru ostatních, protože si váží lidského života. Logickými úvahami pak strhává na svou stranu ostatní a míra pochybností se zvětšuje. Postupně jednoznačný případ se mění v rozporuplnou záležitost. Klaustrofobické prostředí, skvělí herci, promyšlené dialogy. I když je tento film stařičký, stále má co nabídnout. 95% ()

nascendi

Nezabudnuteľný film, ktorý napriek strohým kulisám a čiernobielemu materiálu dokáže aj dnes zaujať, a to dokonca aj mladých divákov, ktorí si už film bez pyrotechnikov, kaskadérov a počítačových manipulátorov pomaly ani nevedia predstaviť. Je to film o zodpovednosti, o schopnosti pochybovať, o schopnosti neschovávať sa v kolektívnom rozhodovaní, o vyzretej osobnosti, o človeku, ktorý nie je suverénom, ale chce, aby všetko, čo v živote vykoná si mohol ex post odôvodniť bez výčitiek svedomia. Aj keď je film veľmi dávno nakrútený, s dneškom ho nespájajú iba neznesiteľné teplá, ktoré tu v súčasnosti panujú. ()

nash.

Jeden z mých "toptenových" filmů... 12 židlí, 12 mužů, jeden stůl a nefungující větrák... toť vše co je potřeba k vytvoření strhujícího dramatu nadupaného napětím... ()

PetrPan

Naprosto strhující konverzační drama bez jediného hluchého místa a se silnými emocemi. Všichni zúčastnění jakoby ani nehráli ,ale byli skutečně těmi osobami, které představují..fantastický filmový zážitek. ()

Tomco

vyborne vykreslene postavy..precizne vykony hercov..perfektny, do bodky premysleny dej..nadherne stupnovanie napatia..jeden z naj filmov, ake som videl..100% ()

Rocky62

Génius se nezapře a aby se projevily jeho schopnosti v plném rozmachu je zapotřebí pouze schopná ruka, originální nápad, charakterní obsazení a bravurně sladěné dialogy, pokud se toto vše odehrává v jedné dusné místnosti, vznikne tak adept na nejlepší film padesátých let. 100% ()

Bachy

Proč milovat Dvanáct rozhněvaných mužů? 1. Určitě se vám již několikrát stalo, že jste od velmi vychvalovaného filmu čekali malinko více, než kolik jste nakonec dostali na talíř. Ačkoliv 12 Angry Men vzbuzuje převeliká očekávání, všechna budou překonána. Tak přísaháme. 2. Pokud jste unaveni momentální vlnou filmů s triky za miliony dollarů, dostanete, co jste si vymodlili. 3. Špičkový nápad nacpat celý děj do jedné malé místnosti se natisíckrát vyplatil. Okamžitě je totiž vytvořena: 4. dusná atmosféra (Kdy máte pocit, že opravdu v místnosti sedíte, a strašně vás mrzí moment, kdy je sezení ukončeno a postavy odcházejí do svých domovů.) 5. s brilantní zápletkou a 6. spoustou promyšlených zvratů. 7. Ač se vše točí okolo jedné vraždy, hlavním motivem je lidská psychika a schopnost argumentace, což není zrovna otřepané téma. 8. Vše tedy stojí a padá s dialogy. Avšak ty jsou tak nápadité, že jsem po skončení pouze stiskl reload a sjel si všechno znovu. 9. Doplníte si své vzdělání. Jistě víte, že lidi, kteří neviděli rozhněvané muže, poznáte podle toho, že se neustále červenají studem. 10. O jednotlivých protagonistech filmu, nevíme ze začátku zhola nic. Ale nebojte se! Budete koukat, jak zatraceně detailně se jednotlivé charaktery vyrýsují. A možná mezi porotou najdete i sebe sama či své známé! 11. Henry Fonda. 12. Třešnička na dortu - Jiří Voskovec ()

eLeR

Fakt slušne zahraté, výborne zrežírované, ale excelentne napísané. Čo všetko sa môže udiať v jednej miestnosti. Veľmi skutočné a veľmi dobré, ja hlasujem nevinný. ()

Chrustyn

Výborný film odehrávající se celý (pokud nepočítám úvod a závěr) v jedné místnosti o 12 mužích, kteří musí rozhodnout o vině nebo nevinně muže obžalovaného z vraždy. Film má výborné dialogy a skvělé herce, kteří ve svých rolích působí naprosto přirozeně. ()

iamek

Nejdřív jsem si říkal, že film natočený v jedné místnosti přece nemůže dopadnout dobře. Jenže Sidney Lumet nás vyvede z omylu. K natočení skvělého dramatu přitom stačí jedna blbá místnost. Zní to jednoduše že? Herecké výkony všech protagonistů byly na velmi vysoké úrovni! ()

klerik

Skvelá vec. Nie úplne geniálna, ale nič jej nechýba, ani nemá nič navyše. V tej dobe to samozrejme musela byť bomba... Konverzačný scenár, dobre vykreslené postavy, ktoré sa uveriteľne držia svojej charakteristiky a prenikavý pohľad Henryho Fondu. Keby to bol novší film, zrejme by mi trochu chýbala zaujímavejšia hra s kamerou, ale takto... Skvelá vec... ()

dopitak

Brilantní. Viděno v původním dabingu, takže nejsem kompetentní vyjadřovat se k originálu, ale o tom, co předvedli tehdejší mistři mikrofonu, se dnešním zoufalcům může jen zdát. Mráz běhá po zádech, když Henry Fonda mluví hlasem Karla Högera. Výrazný je také Lubomír Lipský a jeho sportovní fanoušek, ale ostatním pánům nelze křivdit, byli vybráni a svých postav se zhostili na výbornou. Scénář je skvělý, krátký úvod před soudem a pak už pomalá hra na pravdu a faleš, domněnky a fakta, kočku a myš. Stačí jedna kamera, šikovné dialogy a dokonalý překlad do češtiny. Henry postupně láme jednoho po druhém a vy se začínáte těšit z té promyšlené systematické podívané. Hrozně symbolický film, pro mě zatím nejlepší film roku! ()

bassator

Jedno z toho úplně nejlepšího co bylo v dřívějších dobách natočeno. Natočit film s 12 herci zavřenými v jedné místnosti relativně bez střihu aby to mělo takovou atmosféru, nenudilo a bylo tak přirozené umí jen géniové... - 95% ()

classic

„12 nahnevaných mužov” , trčiacich v jednej, poriadne zadymenej miestnosti, a to konkrétne počas vskutku ozaj sparného leta, asi naozaj nie je teda bohviečo, kvôli čomu chcú zrejme mať svoje "odovzdané hlasy" čo najrýchlejšie za sebou, aby si skrátka každý z nich išiel potom svojou cestou kľukatou, napríklad na taký bejzbal, pokým sa aspoň nerozprší, alebo najmä, pokým sa vlastne nenatiahne, už pomaly snáď dopredu rozhodnuté hlasovanie... ? Určite to nie je len tak obyčajné volenie, pričom pre mnohých očividne áno, keďže sa práve teraz bavíme o porotnom súde, to jest o "dvanástich mesiačikoch" , ktorí majú rozhodnúť o vine, či nevine obžalovanej osoby ? Najskôr to vyzerá tak, že to bude veľmi rýchla záležitosť, kedy svojimi hlasmi pošlú 18-ročného chlapca, obvineného z chladnokrvnej vraždy, hneď na elektrické kreslo ? Údajne sa mal dopustiť neuveriteľne ohavného, trestného činu, keď svojmu nepríliš vydarenému otcovi z periférie, len tak z čista jasna zabodol nôž priamo do srdca ? Obžaloba tvrdí, že áno, na čom sa tiež v podstate zhodli aj "ostrieľaní svedkovia" . Chalanov advokát sa asi príliš extra nesnažil, ináč by nemusela prísť rada na porotu, dobre vravím, však. Predseda poroty vyzýva 12. členov, aby sa spustilo hlasovanie na ostro. Väčšina to zo začiatku berie na ľahkú váhu, a tak automaticky hlasujú za "vinný" , kde až na čísle 8 všetci narazia do betónového múra ! To je vôbec prvotný impulz na spustenie vášnivej diskusie, ako v ukrajinskom parlamente, že hádam sa to zaobíde i bez výraznejších šarvátok ? Osmička na základe svojich priamočiarych pochybností, jednak nielenže spochybňuje oficiálne stanovisko súdu (svedkov), ale predovšetkým musí o svojich tvrdeniach presvedčiť aj ostávajúcich členov, čo stopercentne nebude jednoduchá úloha. Ponúka alternatívu "tajného hlasovania" v tom zmysle, že ak v ňom opäť zahlasujú rovnako, stiahne sa do ústrania, a chlapčisko pôjde na popravu ! Je to kruté skonštatovanie, v ktorom ale svitá kúsok malej nádeje, že si to predsa ktosi ("čierna ovca") nateraz ešte rozmyslí, že mu dá nejaký nádejný čas ? / Debutujúcemu režisérovi Lumetovi sa na poli hraného, celovečerného filmu, podaril nevídaný husársky kúsok, pretože za "málo peňazí natočil veľa muziky" . Rozumej, nepotreboval ani opulentnú výpravu, ako z "Gone with the Wind" , či ani nablýskané, vizuálne efekty, ako z legendárneho science-fiction "Metropolis" . Totižto mu úplne stačila jedna, väčšia miestnosť, z ktorej postavy ani na okamih neodišli, ďalej špičková čiernobiela kamera Borisa Kaufmana, ktorú som si mimochodom veľmi obľúbil už "Na nábreží" , odkiaľ v podstate dorazil i porotca č. 3, a to ani nehovoriac o mimoriadnom obsadení absolútnej legendy strieborného plátna, Henryho Fondu, ktorý vytvoril jednu z najlepších úloh svojej kariéry ! Netreba zabúdať ani na českého rodáka Jiřího "Georgea" Voskovca, ktorý sa medzi týmito pánmi rozhodne nestratil. A vymenovať zvyšné technické zložky excelentného filmového diela, je úplne to isté, ako nosiť drevo do hory. Výnimočný snímok z roku 1957, sa v prestížnom rebríčku - amerického filmového inštitútu v sekcii "COURTROOM DRAMA" , umiestnil na druhej priečke hneď za "Ako zabiť vtáčika" , kde by som si zase ja dovolil túto pozíciu spochybniť tak, že by som im skrátka prehodil miesta. Nadčasový klenot. () (méně) (více)

Jirka_Šč

Porovnávám s ruským 12, které jsem viděl jako první. 12AM (zajímavé, co vznikne z anglického názvu, když se napíše jako zkratka) je stejné a přeci jiné. Neklade tolik důraz na osobní výpovědi jednotlivých mužů, nevypráví až tolik o zemi a společnosti. Hlavní hereckou hvězdou není předsedající člen poroty, ale ten, kdo se jako první vyjádří "nevinen". Je zde lepší postava člena poroty, který se jako poslední nechce vzdát přesvědčení o vině. Není zde tolik podstatná osoba obžalovaného, okolnosti, nedostaneme se mimo interiér budovy. Nedozvíme se, kdo zločin spáchal a proč (odhaduji, že to mohlo ve své době rozpoutat docela vzrušené diskuse). Nevíme zdaleka tolik o jednotlivých mužích, měl jsem však pocit větší kompaktnosti. Už rozumím, proč se ruská verze jmenuje jen 12. Až zde jsem viděl emoce, hněv. Osobní útoky jsou v 12AM mnohem výraznější. ■ V konečném zúčtování hodnotím obě verze jako stejně kvalitní. Rusové měli výhodu, že znali originál, ale kolikrát už někdo podobnou výhodu měl a neuspěl? ()

marhoul

Vedle Norimberského procesu se Spencerem Tracym a Jako zabít ptáčka s Gregorym Peckem chápu 12 rozhněvaných mužů jako slabikář pro každého filmového fanouška. Scénář nemá chybu. ()

packa

Film tak skvělý, že jsem ho obratem shlédnul ještě jednou. Henry Fonda byl k sežrání, Jiří Voskovec se v davu rozhodně neztratil. Zážitek z filmu, postaveném jen na mimořádném scénáři a výkonech dvanácti výtečných herců, je nezapomenutelný! ()

Šandík

Jestli existují filmy, které mohou měnit pohled člověka na svět i sebe sama, tak tohle je jeden z nich. Poprvé jsem jej viděl před osmnácti lety v Československé televizi, a byl jsem jím zcela fascinován. A taky ovlivněn, přirozeně... A nutno ještě dodat, že těch padesát let od vzniku filmu nic nezměnilo nejen na skvělém herectví, ale ani na jeho morální výpovědi... To první a "nejokatější" je samozřejmě otázka: jak moc či málo může policejní a soudní mašinérie najít pravdu. Myslím, že nejde ani tak o kritiku systému porot v anglosaském právu, ale o obecnější problém nalezení pravdy pomocí důkazů, vypovědí, posudků atp. To druhé je otázka sociálního zařazení (nebo spíše vyřazení): Obyvatelé chudinských čtvrtí skutečně často jsou (nejen) v očích blahobytných členů středních vrstev vyvrheli neštítícími se žádné špatnosti, ovšem kromě těchto dojmů a pocitů je tu mnohokrát ověřené a zcela reálné zjištění, že děti vyrůstající v prostředí slumů skutečně mají daleko komplikovanější start do života a často opravdu musí bojovat o holý život. To třetí je obecnější postřeh o nás samých: Nikdy a nikde nejsme objektivně posuzujícími arbitry. Vždycky zaujímáme i nějaké zcela osobní stanovisko, které nám může zásadně ovlivnit. To čtvrté je síla myšlení: Ne nalezení nových důkazů, ale povšimnutí si těch starých, jejich správné pochopení a vyhodnocení je důležité... Jako bonus ještě jeden (neobjevný) postřeh ohledně filmového zpracování: pokud se sejde zajímavý námět, schopný režisér, slušný kameraman a dobří herci, jsou všechna ostatní zdánlivá omezení ve skutečnosti obrovským vkladem. Proto mám taky moc rád komorní dramata... Zajímavé komentáře: Radek99, Fanucci, Exkvizitor, Cival, golfista, Radyo, Isherwood, imf (a řada dalších) ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film