Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

E-Fox

Svůj definitivní verdikt napíšu až za chvíli, abych měla příležitost objasnit pár věcí předem. Mám strašně moc ráda Lynchovo podivný a často zdánlivě nesmyslný díla. Mulholland Drive mi přijde geniální. Twin Peaks je strašně chytlavej a nejlíp odrežírovanej seriál, co znám. A líbila se mi i surrealistická Mazací hlava. Nefandim mainstreamu. Rozhodně ne! Fajn, teď už to můžu vyřknout: Sloní muž je pro mě jednoznačně nejlepší Lynchovo dílo. A taky jeden z nejlepších filmů vůbec. Je to úžasně natočenej a nádherně lidskej příběh, nedá se mu nic vytknout. A všichni, kdo si myslí, že Lynch je pošahanej chlápek, jehož sláva stojí jenom na tom, že natočí zmatený podivnosti bez špetky smyslu a lidi mu to baští, by se měli podívat na Sloního muže a začít mu říkat "mistře". ()

yatan

S tymto filmom mam vazny problem..The Elephant Man je urcite velmi dobre spraveny.. ma specificku atmosferu ktora ma dost vtiahla..kostymy..strih..kamera..herecke vykony dokonca aj soundtrack boli na velmi vysokej - napriemernej urovni..avsak film je bejamin button spred 30 rokov..ano..osem nominacii na oskara, hopkins, lynch a hurt..to ale stale neni zaruka ze film je s velkym F. Odnimaujuc od absolutne stupidnej uvodnej sceny (slon ktory vystrasi, podupe ci dokonca znasilnuje johnovu matku?) ktora je absolutne nelogicka a nevysvetlena, sa vylucuje s neskorsim tvrdenim ze matka bola v 4 mesiaci??? ako by sa potom mohlo dieta vobec narodit? Lynch hovori o pribehu cloveka ktory je oslavovany za co? ok vyzera ako monstrum a? za to k nemu prisla princezna a pozvala ho do divadla? to ze vedel naliat caj a versovat 23 zalm?(inak to bola cista sentimentalna americka blbost ked pred par h nevedel vyslovit poriadne svoje meno a podla skutocnosti mu museli operovat celu dolnu celust lebo nevedel povedat ani jedine slovo) nebolo by krajsie ukazovat kto ho naucil rozpravat? kto a ako sa ucil citat? kto mu dal citat bibliu?a kto ho ucil taktu a bontonu? je naivne si mysliet ze clovek s takym vyzorom a takym zivotom by zrazu mohol komunikovat na takej urovni v akej John komunikoval v tomto filme s vysokou spolocnostou.. tak ako v bejaminovi buttnovi aj tu sa reziser venuje casto nezaujmavym momentom z Jonovho zivota ktore mohli byt nahradene dolezitejsimi a zmysluplnejsimi..dalej narazka na samovrazdu je daleko od pravdy lebo John zomrel na neurofibromatózu..lynch neukazal cim sa vlastne chce v tomto filme zaoberat..film o zrude ktory je oslavovany a koli comu vlastne? alebo zruda ktora bola vystavovana najprv medzi plebs a potom medzi smotankou? a nebudem ani rozpisovat nezmyselne zakoncenie v podobe niakej hviezdy do ktorej sa priemiena John? no..kvalitne natocene ale nepremyslene a prave tu je ta obrovska medzera medzi Hitchcockom a Lynchom..7/10 ()

BBSeeker

Napriek názorom niektorých indivíduí vysmievajúcich sa citlivosti a kráse prostých morálnych hodnôt si myslím, že tento film má obrovskú hodnotu. Idea, že krása sa skrýva vnútri, je stará vec. A nemožno poprieť, že ušľachtilá. V reálnom svete pochybujem, že by sa zrodil niekto ako John Merrick, pretože keď niekoho od mala mučia, vysmievajú sa mu a týrajú ho, môže v sebe pestovať jedine zatrpknutosť a nenávisť, nikdy nie kultivovanosť. Nikto taký ako Popoluška ani Snehulienka neexistuje, to je samozrejmé. Ale koho tento príbeh nedojal je kus skaly. O skvele zvládnutom filmárskom remesle niet pochýb. ()

megajalec

Film mi nič nedal a nič nezobral. Minimum emócií pre mňa, aj keď priznávam, že zo začiatku som bol ľahostajný voči Sloniemu mužovi, ku koncu som s ním trošku súcitil. ()

DJDVD

Opravdu jeden z nejlepších Lynchových filmů. Námět ze skutečných událostí přibližuje tento film širokému publiku, stejně tak jako herecké obsazení. Se sloním mužem nelze nesoucítit a jeho věrohodné zpracování si ocenění určitě zaslouží. Kamera je jedním slovem perfektní, stejně jako střihy a náladu filmu zvyšuje to, že je film černobílý. Nelze nezmínit hudbu, která kvalitu filmu ještě pozvedává. Opravdu nevidím žádnou vadu na tomto filmu a právem se zařadil mezi mé oblíbené. ()

DuMonT

Sloní muž je podľa mňa najlepšie Lynchove dielo. Ukazuje nám tu zlú tvár spoločnosti, ktorá medzi seba nedokáže prijať človeka z fyzickým postihnutím. To že pán Merrick je postihnutý výzorovo je vynahradené jeho čistým a krásnym vnútrom. Jeho intelektuálna úroveň je omnoho vyššia než bežného človeka. Mal jednoduchý sen, spať ako normálny človek... ()

papuchalk

Samotný Merrickův příběh je velmi zajímavý, a jako námět pro film naprosto opodstatněný. Ovšem takhle klasické, konvenční filmové zpracování mne nemělo čím dostat (leda tak nevkusně přepálenou stopáží, ale zato skvělou kamerou a osvětlením : ). Od takového režiséra očekávám více surrealismu! Celou dobu sledujeme různé pohledy lidí na sloního muže, já bych jako surrealistický režisér naopak upřednostnil pohled hlavní postavy ze svého nitra na okolní svět. Vždyť to by přes to postižení byl tak zajímavě zkreslený a zdeformovaný pohled na nás všechny a na náš svět. Tam se dalo tak krásně vyblbnout... bohužel nestalo se. Černobílá Babička z roku 1940 mne dojmula víc. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce