Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

skok01

Klobouk dolů před hercem v hlavní mužské roli (John Hurt), výborná role zahraná s grácií a velkou dávkou profesionality. Anthony Hopkins nezklamal, opět hrál bravůrně, je to skutečně Herec s velkým H. Výborné celkové pojetí filmu nádherné neotřelé drama v černobílém provedení, které si na nic nehraje a rozhodně se nechce za každou cenu divákovi zavděčit až natolik, že by se zaprodal a snížil k laciným či uhozeným dialogům a trapným scénám. Výborná hudba. Celkově hodnotím film velmi vysoce – výborný vynikající scénář, režie, hudba, herecké obsazení. Celkově hodnotím naprosto s přehledem 100% a doporučuji ke zhlédnutí. ()

Popo

Jediný LYNCHov film, ktorý ma dokázal rozplakať. Áno, rozplakať. Neskutočné dielo - neskutočné masky - neskutočný scenár - neskutočný herecký výkon a hlavne; - neskutočná réžia! ()

stani

Strhující film o lidskosti... Neuvěřitelně navozená atmosféra, jako by se film natáčel přímo v té době, a ne rok poté co byl natočen Vetřelec, kde stejně jako v tomto filmu působil John Hurt. Mistrovské dílo Davida Lynche, zřejmě jeho nejlepší film. ()

ragtime

Takže po Eraserhead toto. To už je aký skok? Jasne ucelený príbeh, skvelá gradácia deja, úžasné postavy a dojemný koniec. Všetko pekne pokope. ()

D1705

Obsadenie skvelé, J.Hurt-pán herec, ktorého obdivujem pre túto rolu, A.Hopkins-dobrý lekár, v Mlčaní jahniat to už neplatilo, W.Hiler, ktorá si ma rolou kňažnej Dragomirovovnej získala aj pre tento film, A.Bancroft-pani herečka, ktorá by bola rada, keby mohla a J.Gielgud, ktorý dokázal, že vek nie je všetko. Ale film ma nudil. Dve hviezdičky za zamaskovanie a tretia za obsadenstvo. Zlatý stred. ()

Pokri

Civilný, v podstate až mainstreamový, look ma pri Lynchovi potešil. Sadlo mi to viac ako ťažko vysvetliteľné úlety, ktoré sú preňho typické. ()

uprchlice

Sloní muž je bezesporu film na vysoké úrovni. Krutost a drama v jednom. Režisér David Lynch využil příležitosti a ujal se toho filmu a vytvořil mistrovské dílo. V hlavní roli se představil známý Anthony Hopkins a v roli sloního muže účinkoval John Hurt. Excelentní, neuvěřitelná podívaná v černobílé podobě. Za mě jeden z nejlepších filmů. Sloní - muž v nitru trpící bytost, jenž se narodila do tohoto světa jako zrůda, co pro nikoho neznamená. Dojemné a bravurní. Kruté. ()

gizi

Zajímavý film, dobře odvedený, ale mezi významné firmy (na rozdíl od jiných snímků Lynche) u mě patřit nebude. Skoro 70%, ale jen 3*. ()

Nataniel73

Zo začiatku mi prišlo z tohto filmu tak nejak zle...Časom sa dojem trochu vylepšil. Je to síce bizarný, desivý, ale predsa len dojemný film. Zároveň je dosť depresívny a aj keď je myšlienka filmu hlboká, nie je to niečo čo by mal divák vidieť viackrát. Za mňa stačilo raz aj keď uznávam, že niečo ten film do seba má. 50% ()

Sided

Hodně silný a dojemný film se skvělou atmosférou 19. století, jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. ()

sun.eagle

Tento snímek jsem viděl až po surrealistických hádankách jako Mullholand drive či Lost Highway, takže jsem čekal další typickou lynchovinu. Ale tento film byl upně jiný a jen steží byste poznali že tohle natočil David Lynch. Film se naprosto vymyká jeho typické tvorbě možná měl Lynch dál točit takovehle "normální" filmy protože tenhle film je nejlepší, který jsem od něho viděl. Neumím to dost dobře vysvětlit ale tenhle film na mě pusobí jako z jiného světa,celou dobu jsem od něj neodtrhl oči. Zvláštní atmosféra filmu podrtžená tím že snímek je černobílí což byl v tomhle případě napad s N, v barvě by ztratil něco ze svého kouzla. Několikrát mě film dostal tak že jsem měl slzy na krajíčku, což není tak zvláštní protože hodně filmů mě dokaže dojmout ale žádný mě ještě nerozplakal, až tento a to se nestydím přiznat na konci jsem řval jako malý dítě. I proto je pro mě tenhle film tak vyjímečný. Natožen byl už v r.1980 a ja ho viděl až o Vánocích 2008 nechápu jak se mi mohl tenhle klenot tak dlouho vyhýbat. Poselství filmu je lidstvem omíláno pořád, většina tomu říká klišé. I když to klišé je pravda pravdoucí tak lidi jsou nepoučitelní a budou dělat chyby pořád. A jake že je to klišé? podívejte se na tenhle film a pochopíte, a třeba se stanete i lepším člověkem.... ()

m-Jan

Zbožňuji Davida Lynche, ale tady byl ještě víc neLynchovský než u Alvina Streighta. Atmosféru postavil na lidské atmosféře a na náklonosti publika k hlavní postavě ale hlavně na vyprávění které je už tak zastaralé že i v době svého vzniku muselo být zpátečnické. Tenhle film totiž zanechá dojem právě na základě očekávaných citových reakcí. Jestli to takto autor chtěl (a to nejspíš ano) pak je to nyní již jen exkurze do světa poválečného filmu ve filmu z osmdesátých let. Jinak jsem se bavil a místy má i dost nepříjemnou atmosféru a kdyby vznikl tak o 15 let dříve viděl bych jej díky svému zaměření jako průkopnické dílo, takto s nánosem času 60% ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce