Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 022)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Je nejlepší film Michaela Manna Mohykán nebo Nelítostný Souboj? Dá se říct, že je to jako rozhodnout se mezi AC Cobrou a Porsche 911 (zdravíme Mizery:)). Mohykán má v rukávu jedno eso, a tím je snad nejlepší soundtrack všech dob od Trevora Jonese a Randyho Edelmana. Nebo spíš od Randyho Edelmana a Trevora Jonese? Říct o hudbě, že je podmanivá a atmosférická ani zdaleka nevystihuje její kvalitu. Plus nádherná výprava, exteriéry, příběh....prostě pět hvězd je málo. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Historicko-romanticko-dobrodružný film a trochu i western v režii Michaela Manna (Nelítostný souboj, Collateral) z období bojů Francouzů, Angličanů a různých indiánských kmenů v Americe. Hezká muzika, pěkné záběry, indiáni... Prostě pohoda, ale žádný zázračný zážitek. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6449-posledni-mohykan-last-of-the-mohicans-the/videa/ ()

Reklama

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Nádherný film s geniální hudbou, která tento podmanivý příběh skvěle doplnuje. Lewis je opravdu skvělej, pro roli Sokolího Oka se nedal vybrat lepší představitel, charisma z něho teče a je přesně ten typ velmi zapamatovatelného zálesáka, jaký mám rád (zdravím Oldu) a celkove i tenhle film je lepší než ty westernové mayovky (kromě zpracování Vinnetoua a Pokladu samozřejmě, ale i ty nemaj ten nádech dobrodružství v nejkrásnějším prostředí severní ameriky). Tahle doba mně vždy zajímala z amerických dějin nejvíce, ta romantičnost zálesáků a indiánů ve sporu vysoce převyšujícím jejich typické problémy, stopování, kanadské lesy apod... Při tom 8-minutovém závěru sem se skoro povznesl jako dr. Jackson.. Jeden z nejlepších soundtracků v historii filmu a osobně můj nejoblíbenější a nejposlouchanější vůbec. Skladba Promentory je z jiné dimenze, kde ji sepsalo duo bohů ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Geniální limonáda se vším všudy – fenomenální hudbou Trevora Jonese (titulní motiv je hrdinsky klenutý jako schody do Valhally), nádhernými exteriéry, výbornými herci, jednoduše napsanými postavami, velmi prostou stavbou a nádherně trefenou romantickou složkou. Jak nemusím romantické linie, Mann tu svoji i díky jiskření mezi Stoweovou a Lewisem převedl na plátno mistrovsky. Posledí mohykán je možná překvapivě zkratkovitý a nepříliš rozevlátý, přesto se umí ve správnou chvíli zpomalit a vykouzlit překrásný záběr i působivou zpomalovačku. Hollywood se na předloze dost možná dopustil jistého zločinu, nicméně ta sladkobolná romantika je přesně v intencích toho, co jsem jako dospívající jinoch cítil při četbě Lovce jelenů. Nádherná připomínka dávno zašlých let a zároveň film, který mě vždycky dostane znovu. A překvapivě stále víc a víc. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Oblíbenost tohoto filmu chápu ještě míň než popularitu Shawshanku. Pro mě je Poslední Mohykán snímkem, který rozhodně nenaplňuje svůj potenciál. Kdybych měl něco pochválit, tak indiánského herce v roli Maguy. Ten byl výborný. Chvíle, kdy jsem se při nekonečných záběrech na noční tmu, vodu z vodopádu, či větvičky v lese, nudil, krátil jsem si alespoň vypočítáváním hlavních rozdílů mezi tímto snímkem a románovou předlohou Jamese Fenimore Coopera. Takže tady jsou, včetně spoilerů: 1) Alice je Cora a Cora je Alice, a to se vším všudy. Scénárista sestrám prostě vyměnil jména. 2) V knize zemře Cora (tedy filmová Alice). 3) Alice (filmová Cora) nemiluje Sokolí oko, ale Duncana. 4) Literární Duncan je mnohem sympatičtější a kladnější postava než ten filmový. 5) Duncan nezemře a později (v dalších pokračováních románu) si vezme Alici (tedy filmovou Coru). 6) Z filmu byla zcela vyškrtnuta komická postava básníka, který po celou dobu společně s Duncanem obě sestry doprovází. 7) V předloze nedojde k žádnému vážnějšímu sporu mezi Sokolím okem a "Šedým vlasem", otcem obou sester, takže Sokolí oko není zajat Angličany, ani odsouzen k popravě. 8) V románu nedojde k vyvraždění žádné farmářské rodiny. 9) Motiv problémů chudých kolonistů v předloze zcela chybí. 10) Sokolí oko nebyl vychován Indiány. 11) Magua nezabije Šedého vlase. 12) Maguu nezabije Čingačůk, ale Sokolí oko.... No a ten zbytek už vcelku sedí. PS: Pokud jsem se někde spletl, tak mě omluvte. Přece jen je to nějakých čtyřicet let, co jsem Posledního Mohykána a další Cooperovy romány četl. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (41)

  • Indiáni používají v boji různé typy válečných kyjů a tomahawků. Čingačgúk (Russell Means) používá – viz závěrečná scéna s Maguou (Wes Studi) – válečný kyj připomínající pažbu pušky, tzv. "Gunstock war club". Tento válečný kyj byl vyráběn z tvrdého dřeva a byl oblíben napříč indiánskými kmeny. Typické pro tuto zbraň jsou výrazné hrany, zdobení a kovové hroty či ostré hrany zesilující smrtící účinek zbraně. (Kirman)
  • Film i stejnojmenná kniha J. F. Coopera je založena na skutečných historických událostech. Plukovník George Monro (Maurice Roëves) se však nestal obětí masakru před Fort William Henry. Zemřel 3. listopadu 1757 v Albany, čili přibližně tři měsíce po pádu pevnosti. Podobně plukovníkovy dcery Alice (Jodhi May) a Cora (Madeleine Stowe) jsou románovou a filmovou fikcí. (/Pablo)

Související novinky

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)

Reklama

Reklama