Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Baki

Sam Mendes se stal svými filmy známý a v celé jeho kariéře zatím nebyl ani jeden špatný počin. A to vše začalo malým, nenápadným filmem o (docela) normálních lidech a jejich (docela) normálních problémech. Tento film miluju a i když je to už dobrých 10 let, tak si stále pamatuju scénu se sáčkem :). ()

riza-do

Prvě je to originální snímek, který právem náleží mezi nejlepší filmy devadesátých let. Kevin Spacey zde ztvárnil více než věrohodnou postavu.. Bohužel, čím vícekrát jsem film viděl tím více mi připadal, slabší.. ()

tenista

Životní výkon Kevina Spaceyho, 5 Oscarů. Tyto skuečnosti nám napovídají, že půjde o nevšední filmový zážitek. Režisérský debut se Samovi Mendesovi podařil na jedničku s hvězdičkou. Postava Lestera Burnhama mi vážně přirostla k srdci, Kevin Spacey se snad pro tuto roli narodil. Četl jsem zde, že role byla nabídnuta Chevy Chasemu a Tomu Hanksovi. A jak také bylo správně podotknuto, naštěstí ji oba nepřijali. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 3: Režie, Film, Scénář. Nominace 3: Hudba, Herec Kevin Spacey, Herečka Annette Bening...........Bafta 6: Hudba, Kamera, Střih, Film, Herec Kevin Spacey, Herečka Annette Bening. Nominace 8:Masky, Herec vedl. role Wes Bentley, Herečka vedl. role Thora Birch, Herečka vedl. role Mena Suvari, Výprava, Scénář, zvuk, Režie. ()

Jaromír

Jak si zařídit život, aby člověka bavil :), doslova miluji některé pasáže z filmu. Dobrý děj, perfektní hudba, herci a atmosféra. ()

wef

Brilantní film! Úžasné dialogy, vtip na každém filmovém políčku a přitom obrovské drama. Mírně provokativní příběh donáší potenciál tohoto filmu do výšin Mount Everestu aniž by se cílový divák cítil znechucen, jelikož si uvědomí, že sleduje to, co se všude okolo běžně děje. Uvědomíte si, že svět stojí za hovno, ale nadruhou stranu je docela fajn, pokud donutíte vaše vědomí myslet si to. Filmy Sama Mendese mi připadají většinou nudné, ale tohle je výjimka, na kterou nedám dopustit. Čím to? Sám nevím. Ale.... znovu říkám, je to prostě brilantní film! ()

dol2004

Nechápu, že jsem jsem čekal 9 dlouhých let na to, než vezmu papírek označující tenhle film ve videopůjčovně. Snad obalem, snad strachme před něčím oscarovým. Ale tento film mě naprosto chytl od začátku do konce. Spacey skvělý výkon, ale to už je ohraná písnička. Opravdu velmi velmi velmi dobrý film. ()

MarkHoppus

Nelepší výkon Spaceyho v kariéře a práven byl ten výkon oceněný oskarem. Všichni co máte rádi dramata, jste asi poznali, že tohle je prvotřídní práce. ()

HarlanWade

Zaslouženě oscarový film, který zaútočí na srdce diváka tím, že s nadhledem zobrazuje to, co je pro člověka nejpodstatnější - každodenní život. Neuvěřitelně emocionální film, který k dokonalosti vyzdvihuje životní Kevin Spacey. ()

Hulkee

K tomuhle filmu jsems e dostal opravdu pozdě a byť jsem ho měl v jledáčku dlouho,pořádně jsem si ho vychutnal až napodruhé. Perfektní. ()

Mykhaluu

No comment... ;-) Ale jó, po čase si říkám, že komentovat budu... Ten film mě před lety uchvátil. Překvapil. Rozplakal. Dal naději. Má krásnou hudbu! Hlavní postava má v podstatě dost sil i inteligence, aby svůj život uměl analyzovat a změny realizovat. Chybělo málo a všechno se pokazilo pozemským happy endem. Nestalo se. Happy end totiž přichází až po účinkování na zemi. Pokud směřujeme k happy endu, ovšem! :) Ještě, že si toho tady moc nikdo nevšímá a zůstává se u filozofické roviny filmu, bez (naznačené - chybějící) transcendentní roviny! To by to tu asi tolik dobrých hodnocení nemělo... Protože, kdo ví, jak to s těma američanama je!?! A on by taky podle nich mohl být za tím vším někdo Vyšší!!! Následně by tam nezbytně vyvstaly problémy, co dál... kdyby to ovšem soused nevyřešil jednou ranou na čisto! ;-) ()

Vikinec

Skvělá sonda do nitra člověka, který je otráven životem okolo a je si vědom, že sám je ostatním jedem. Snaží se o restart, cítí, že na to má, ale okolí jej dál nechápe. Tragický konec je snad jediným možným řešením. Hořká zábava, tak podobná hořkostem běžného bytí. Snad jen východiska bývají přece jen běžnější a konce méně bizarní. Takže (ne)Americká "krása" zaslouženě na piedestalu mého top ten. ()

Mire

Tento film som vzhliadol po prvý krát len dnes a musím povedať, že som doteraz docela v šoku :)) Vážne som nečakal niečo takéto... na tomto filme je geniálne snáď ÚPLNE VŠETKO, nie je tu ani sekunda vaty, sekunda zbytočnej výplne, len pozeranie so zatajeným dychom od začiatku do konca... Thora Brich je tu veľmi pekná a Mena Suvari je až desne sexi - zabudnite na nevýraznú tínedžerku z Pricičiek :)) Záver bol vážne šokujúci, niečo takéto som absolútne nečakal! Naozaj fantastický film s hlbokou myšlienkou, ktorý si tie Oscary plne zaslúžil. Rešpekt. ()

4k7

Pod pěkným obalem se skrývá cosi zkaženého... americká rodinka, která by mohla být považována za vzor ctnosti a jít příkladem pro všechny okolo, má víc problémů, než se na první pohled může zdát. Jednoho dne jde však všechno divadlo stranou, dveře od emocí a tužeb jsou otevřené dokořán a nikdo už je nedokáže zavřít. Americká krása - to je název, který hovoří za vše ()

Tuniak DF

Film som dlho nechcel vidieť, pretože mi niekto nahovoril, že to je len erotický film o starom chlapovi. Keď som sa však film po dlhšom čase nakoniec rozhodol kuknúť, ostal som prekvapený, čo za kokotiny mi to navyprával. Film o svetonázore, pripomínajúci trocha úvodnú pol hodinku Klubu bitkárov, ktorý však túto stránku rieši podľa seba a originálne. Film je netradičný svojou atmosférou, kde vnímajúc americký svet zistíme, že nie je až taký dokonalí a farebný. Postavy sú prepracované do posledných detailov, každá je presne stanovená a nie je to len akási figurka prednášajúca reči o tom prečo sme vlastne tu a aký to má zmysel... na postavách námzáleží, majú názor, ktorí hodnotíme a riešime. Záver do filmu zapadá, a aj keď ho celú dobu očakávame, prekvapí nás na plnej čiare. 9/10 ()

otilrak

Než jsem se na film začal dívat, myslel jsem, že se bude jednat o nějaký typický romantický film. Ale zmýlil jsem se. Film mě dostal. Od začátku do konce mě bavil a má podle mě skvělý konec. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)