Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Mkartaylas56

Jedna z největších českých klasik, která má svoje nezaměnitelné kouzlo, je zábavná, hrají v ní skvělí herci a do dnes si z ní mnozí z nás pamatují nejednu legendární hlášku. Prostě česká filmová klasika v té nejryzejší podobě. 85% ()

marek29

Hláškostroj to je, o tom žádná, ale že bych z toho dramaticky padal na prdel... To se říct nedá. Dobrej průměr. Děda je mi extrémně nesympatickej a z celýho konceptu na mě jde bezmoc. To jsou automatický hvězdy dolů. ()

ostravak30

A opět spolupráce, která púrostě fungovala. Svěrák, Smoljak a Menzel. Svěrák a Smoljak dodali humor, Menzel poetiku. Ani se mi nechce to nějak obsáhle komentovat, protože věřím, že vše, co bych napsal, už zde bylo jisto jistě vyřčeno. Je to prostě legendární komedie s legendárními herci, legendárními hláškami a humorem. Jedna z těch, které se neokoukají a můžu se na ně dívat pořád dokola. Jednak díky té chalupě a jednak díky panu Komárkovi. Jak máti mnohokrát říkala, co by dala za takovou chaloupku, o které celý život sní, a za takového pana Komárka, který by ji rozhodně nevadil. Úžasný, milý film. Škoda jen, že se takové už netočí. ()

AgnesDee

Jako, je to celkem dobrý... občas jsem se i zasmála... chápu i z koho si tvůrci dělali prdel a na co asi tak reagovali... ale to je tak všechno. ()

Blazkowicz

Tak nám umřel Jirka Menzel. Příhodný čas podívat na nějaký dobře hodnocený film od něho, který jsem ještě neviděl. Volba padla "chcaní". A byla to špatná volba. Nuda jako prase. Pražáčci chtějí koupit chalupu, ve které smrdí starý dědek. Okolí je klasický český venkov, takže se furt diví a říkají "je tady ale krásně". Když už má dědek konečně umřít a oni můžou koupit chalupu, tak se dědek objeví živý a zdravý. To je celý film. Příště snad dopadnu líp. 1+* ()

Tominni

Báječná rodinná komedie, která ani po tolika letech od natočení nic neztrácí ze svého kouzla. Parádní Josef Kemr v roli dědy Komárka, skvělý scénář dvojice Smoljak-Svěrák. Tati - zase tě předjel trabant! To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou! Nehoupat! ()

Max Q.

Skvělá jemná komedie, u které se sice nikdo neválí smíchem pod stolem, ale o to je lepší. Osobně mám nejradši scénu s cynickým sysnem starých rodičů: "JÁ JIM TAM LIJU VODU, ONI SE PAK VÍC BOJÍ." ()

Vivian

"Nemá ten pes blechy? - "Má. Ale to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!" Jedna z nejpodařenějších Menzelových komedií (byť je v podstatě tak trochu smutná...). Znamenité herecké výkony, kvalitní scénář, kterému nechybí myšlenka, a hlavně - nesmrtelné hlášky! "Nehoupat...!" ()

Anworon

Duo Smoljak - Svěrák servíruje humor suchý jak Bohemia Regia Brut. Plus za atmosféru a jednu z nejlepších rolí Josefa Kemra. Film sice režíroval Jiří Menzel (Ladislav Smoljak v té době ještě nemohl - neměl kvalifikaci), ale velký podíl Z. Svěráka a L. Smoljaka je znát. ()

Plague.

Svěrák ve své nejskvělejší formě nám ukázal jak vypadá správná komedie ze života. Inu to byla ještě doba, kdy Češi tvořili filmy a ne sračky. Je mi líto, že to musím říct takhle, ale po shlédnutí posledních 10 výtvorů naší "kinematografie" se to ani jinak nedalo. ()

moviepill

"To je taková věžička a tam je zvoník a ten zvoní a zvoní." "Tati, zvoník jede!" Nesmrteľná klasika českej kinematografie. Srdečný a milý film. "Děti, to kolo je umělý!" ()

Bratr

Nikdy jsem se v nitřně nerozhodl, jestli brát tuhle svěrákovinu jako vážné drama s vtipným obsahem, nebo jako hláškový kolotoč s dramatickými vsuvkami. Možná je to od obojího trošku, každopádně moc krásné obrázky doplněné chytrými pointami mě přesvědčují a vysoké nadprůměrnosti tohoto snímku. ()

(fjw)

Snad vrchol starých dobrých českých komedií. Miljutu tento humor, který se ve filmu objevuje. "Děti, rychle sem!!! :))) ()

Lewaso

Musím dát maximum. Je to bonbónek, který si pouštím tak 3 až 4x do roka. A vždycky, VŽDYCKY se směju jak magor... ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)