Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

je-za

Pan Kemr jako vždy exceluje. V pátek mi bylo řečeno, že kdybych někdy chtěl překvapit manželku koupí chalupy, tak si se sebou vezme rozvodový papíry a buď je na místě, až tu chalupu uvidí, roztrhá nebo je okamžitě podepíše. Prostě Kemr, úžasně neskutečně úžasnej opruz otec Svěrák a jejich chatoví sousedí včetně zedníka pana Lorence tenhle film táhnou až do konce. ()

Karja

Úsměvný český film. Ačkoliv musím přiznat, že mě osobně některé pasáže připadají nudnější, stejně tak i některé postavy, přesto kouzlo drží hlášky typu: Jitko. Krávo. Nebo: A chčije. A chčije. A co takhle: Tak já vám předepíšu pudr a podepíšu se MUDr, nebo: Václave, proč nejsi moje žena?. Některé výroky jsou opravdu kouzelné, a kdyby náhodou přestala být u filmu sranda, tohle pobaví i v chmurných dnech. K snídani, obědu i večeři se snímek Na samotě u lesa sice nehodí, ale jednou za čas, proč ne? Hlavně ale prosím: NEHOUPAT! :-) ()

maarr

Nádherná poetická komedie, z které přímo přímo sálá pohoda českého venkova a krása české přirody. V hlavní roli se zde předvedl Josef Kemr. Mimochodem zajímavé je, že Svěrák se Smoljakem napsali hlavní postavu podle skutečné postavy jistého pana Lukšíčka. Když hledali chalupu tak narazili na takovou samotu, kde v chaloupce žil jistý pan Lukšíček, který také stále tvrdil že v zimě prodá kravku a na jaře už nezaseje, ale vždy zasel. Genialita herectví Josefa Kemra spočívala především v tom, že mu stačilo přečíst si scenář a hned se dokázal do role absolutně vžít, i když se samotným panem Lukšíčkem se odmítl sejít, což mu navrhoval Svěrák, prý aby si osvojil chování pana Lukšíčka, odpověděl Kemr není třeba já už ho mám. A na filmu je to znát. Jeho styl chůze, sečení trávy, bodré vystupování..., Zkrátka Kemr ztvárnil dokonale venkovského člověka. Film je protkán celou řadou hlášek, které jak říkal Svěrák si často ani vymýšlet nemuseli, protože různé situace zažili sami při hledání chalupy. Postava zedníka, který bere deset korun na hodinu, cihlu sice do ruky nevezme ale odborník je to na slovo vzatý skvěle ztvárněná Františkem Řehákem je též psaná podle skutečná postavy zedníka. Zkrátka tato komedie patří k tomu nejlepšímu co se u nás kdy natočilo. Dávám pět hvězdiček. ()

Entity

,,Tři přání měl a dvě už prošustroval!“ Nezapomenutelný film, jeden z mála, který mě vždy zahřeje u srdce, protože snad každý má občas chuť prodat kravku a už nezasít. Nevím přesně proč, ale pokaždé mě dojímá. Dědovy předpovědi počasí, blechy, pan inženýr… Jinde ty žáby tak nepříjemně kuňkají, ale tady dělají jenom u..u… ()

gizi

Jeden z nejlepších filmů Jiřího Menzela zcela právem nutno řadit mezi zlatý fond české kinematografie. Další komentář asi zbytečný. 90%. ()

sidthekid

Scéna se mlýna nemá chybu, dnes již klasické ,,A chčije a chčije" taky ne. Skvělý Svěrák, Kemr... prostě herecký koncert. ()

Spike86

V této klasické české komedii jasně herecky vyniká Josef Kemr, předvádí excelentní výkon. Film je nabitý situačním humorem, vtipem, hláškami, čerpá ze života z prostředí ryze českého, z vesnice a z rozdílů vesnice-město (Praha). Jednotlivé charaktery/postavy jsou do detailu prokresleny a propracovány, radost pohledět. -- On cihlu do ruky nevezme, ale odborník je to na slovo vzatej. Takhle tady postavil už 3 vily. 85% ()

filiperros

Nejlepší český film vůbec, aspoň podle mě. Co věta, to perla a pořádná. Kromě toho, že je neskutečně vtipný s hořkým ocasem, je to užasná audiovizuální kompozice. ()

Tomiczekk

Stará klasika s p. Komárkem a nezapomenutelným sice málo vyskytujícím se p. Lórencem, který utkví v paměti :D "nehoupat" ()

mimuzik

Nesmrtelný film Jiřího Menzela a nesmrtelné, dnes již zlidovělé hlášky. Tohle se nedá více komentovat, to se musí vidět. ZAJÍMAVOST: Zdeněk Svěrák za scénář dostal omylem dvakrát vyplacený honorář. V barrandovském účetnictví na to přišli až po několika letech při revizi. Tenkrát dali Svěrákovi na vybranou. Buď omylem inkasované peníze vrátí, nebo napíše další scénář s podobnou tématikou. Svěrák zvolil druhou možnost a tím vznikl další klenot - Vesničko, má středisková. ()

Mr.Hackels

Kompletní herecké osazenstvo mě rozesmívá od začátku do konce. Děda Komárek, Olda Lavička s manželkou a jejich děti vytvoří na hodinu a půl krásnou atmosféru na samotě u lesa. K tomu dojí kozu, soused chytá zmije (a to velmi šikovně :) ), další soused se snaží vypudit babču s dědou a ty mu to vracejí hřebíky. No prostě jedna legrační scéna za druhou a téměř všechny hlášky zlidovělé. Tak jdu koukat znova a prosím NEHOUPAT! ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)