Xena

USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Márton Csókás, Danielle Cormack (více)

Série(6) / Epizody(134)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiální text distributora)

kinderman

Navzdory oprávněným výtkám, že se tvůrci v posledních dvou sériích trochu vyčerpali (pár epizod se dá vskutku označit za dementní), i těm neoprávněným, že jde jenom o bezduché rvačky a předvádění půvabů hlavních představitelek na pozadí prznění starořecké mytologie (kterou stejně většina zná jen z převyprávění E.Petišky), vytahuju plné hodnocení. Podle Karla Theina (Rychlost a slzy) je seriál „uceleným výkladem světa… Xena přináší svobodu ve smyslu osvícenské emancipace, jejíž naprostá otevřenost a láska k pohybu se nevylučují se zároveň křesťanským i feministickým výkladem řeckých mýtů“. Podle mě jde navíc o zásadní otázku, zda lze minulost nechat za sebou a zda je možné vykoupení prostřednictvím konání dobrých skutků, a co se týká náboženské a mytologické různorodosti, je mi pořád milejší, když se zjevné nesmysly s převtělováním a minulými (či budoucími) životy prezentují takto otevřeně než za pomoci více či méně skrytých narážek ve filmech, kde by je člověk opravdu nečekal. ()

Tygrys

Vždycky jsem fandil Callisto aby Xenu vypráskala, bohužel se nikdy nepovedlo. Navíc tam ta moje oblíbenkyně hrála jenom v pár dílech a Joxer coby komická postava to celé neutáhnul :) ()

GILLWANDER

Šablónovité ako hrom a všetko sa opakuje ako na kolesi šťastia. Xena je len ženský Herkules. Žiadna kultová hrdinka, na ktorú by sme v dobrom spomínali. Ďalšia dementná záležitosť, ktorá horí vo všetkých smeroch. Vhodné akurát tak pre vygumovaných homosexuálov a natešené feministky. Úbohosť a lacná guma do trenírok. 10% ()

Scylla

Z dnešního pohledu dát víc než tři hvězdy nemůžu... ale ve svý době, srdéčko zaplesalo, když slyšelo uvodní znělku... :D Faktem je, že klesající tendenci "kvality" dílů jsem si uvědomovala už tehdy... ale minimálně první série byly pro mé malé já ikonické stejně jako MacGyver nebo Knight Rider :)) ()

Beagle

Nedávno jsem jí zase viděla (ne někde běhat po lese s mečem, ale na Primě Cool) a musím říct, něco na té Xeně je. ()

kagemush

Moc jsem si ten seriál neužil,kdykoli jsem si u něj klimbnul,zdálo se mi buď o Chytré horákyni nebo o Maryše.(hodnocení od AngelAngie mi zkroutilo prsty u nohou!, uf) ()

Jufonka

No tak jako malá sem na to koukala a společně s Herkulesem to byly moje fakt moc oblíbený seriály, tak nevim, proč tomu z nostalgie nedat tři hvězdičky, protože svůj ůčel to splnilo, byl to seriál pro děti, takže se od toho nedalo čekat nic extra úžasně filosofickýho a podobně. ()

Morloth odpad!

Tak tohle bylo o dosti horší než Herkules, asi proto, že nabicákovaná hlavní hrdinka mi opravdu nepřišla moc sexy. Asi má raději ten typ žen uklízeček... No co se dá dělat. ()

Darth Revan

Pro mě je Xena ještě větší klasika než Sorbův Herkules. Vzpomínám si, jak jsem utíkal ze školy domů, zapínal Novu a sledoval její dobrodružství ve starověkém světě. Vzpomínám i na lesbické scény, které jsem si s postupem svého věku čím dál tím víc užíval. Vzpomínám na vynikajícího Área v podání bohužel zesnulého Kevina Smithe. Vzpomínám na crossovery s Herkulem. A v neposlední řadě s láskou vzpomínám na Joxera, největšího borce celého seriálu. A velmi nerad vzpomínám na jeho smrt, tu jsem tenkrát oplakal. Z nostalgie nemohu bouchnout nic jiného než 4*, protože 5 by asi bylo už moc. ()

peto12 odpad!

Xena a Herkules - jedine dva seriály, ktoré ma nebavia a nejak neosluvujú. Xena: Videl som pár častí, ale nebavilo ma to. Xena ako bojovnica. Seriál z mojej strany, nič moc. ()

rakovnik

Na Lucy se dalo fakt koukat s potěšením. Tato sufražetka se mnohým líbila ze spousty důvodů, mně naivně. Navíc její blond kamarádka nebyla taková chlapka. Zábava mne, jako teenagera. ()

Stanley

Seriál jako většina těmto podobných - prvních pár dílů (možná první série) se dá sledovat, pak to však úrovní míří kolísavě ale neodvratně dolů, až skončí v hrozné plácanině o ničem, v tomto případě až ve zmatené parodii sebe sama, která je sice místy vtipná, ale po čase zhola otravná, až lze nakonec jen rezignovaně zírat, jak autorům bezradně docházejí nápady a chytají se opravdu každé voloviny, která je napadne. Přesto jsem choval pro tento seriál jistou slabost, možná to bylo tím přitažlivým duem hlavních hrdinek, možná prostředím, v kterém se odehrávalo (byť to jen vzácně splňovalo mé představy a působilo atmosférou takovou, jakou správně mělo). Jednoznačně nejoblíbenější postavou se stala Gabriella (Reneé O'Connor je vážně sladká, zvláště v tom jejím historickém kostýmku s odhaleným bříškem). Rozhodně zajímavé také bylo sledovat, jak se vyvíjí vztah Xeny a Gabrielly, postupem času se jejich přátelství stále prohlubovalo, až z toho zářil vcelku jasný něžný lesbický poměr; zejména v epizodách, kdy se jedné z hrdinek něco stane a druhá ji zachraňuje (nepřekvapivě časté a několikrát opakované téma), jakmile přichystané nebezpečí opět přežily, vždy je to znatelně přiblížilo a lítalo mezi nimi jiskření a vzájemná závislost, až člověk čekal, resp. těšil se, kdy to zajde dál a... Bohužel se nikdy nestalo, leda že by natočili poslední bonusovou sérii určenou pro vysílání po 22. hodině, čehož bychom se těžko dočkali. :) ()

cariada

Ale jo svého času jsem to velice rád sledoval.Určitě pěkná podíváná ,která ale posléze klouzala až ke komedie. ()

Nach

Herculovi, jako podobnému seriálu jsem udělil tři hvězdičky. Xena však jeho kvalit nedosahuje, neboť je minimálně o jednu třídu podprůměrnější. 50% ()

Attta

Pokud si dobře vzpomínám, hrálo to v létě o prázdninách, kdy v telce bylo plno takových podobných seriálů a mezi nima byla xena odpad všech odpadů! Nikdy mě to ničím nechytlo. ()

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (více)

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

03.06.2009

Představa, že by někdo natočil celovečerní remake Xeny a do hlavní roli obsadil Natálku, je vskutku... přiznejme si to, lákavá. Ne, nedojde k tomu. Přesto si Natalie velmi podobnou postavu (resp.… (více)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)