Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

route60 odpad!

Ano Gibsona jako režiséra beru ale Umučení krista je špatný vtip, á je jedno že jsem ateista i kdybych byl hodně věříci byl byh zhnusen jak příběhem tak réžii, a celkem je to opravdová masochistická blbost,hnus hnus 0% ()

Unterschleif

Jeden z mála filmov ktoré ma prinútili k slzám. Scéna bičovania je zase najmä vďaka vypiplanému zvuku sakramentsky realistická a pri každej rane som zatínal päste aj zuby. ()

GoldenGecko

Nevím, nevím jestli tohle téma nní na filmový zpracování trochu velký sousto. Gibson si s ním ale poradil bravurně. Opravdu tleskám. ()

moviepill

Postava Ježiša je sama o sebe tak zaujímavá a možno aj trochu záhadná, že je vďačným námetom pre film, v ktorom nám je ukázaná najmä tá stránka jeho života, v ktorej "trpel ako pes". Scény mučenia sú neskutočne realistické a na autentičnosti filmu dodá aj jeho "jazyková" stránka. Niekomu sa to môže zdať ako účelové zobrazenie násilia, ale mňa to dostalo... ()

Zoltar78

Pro někoho možná samoúčelná přehlídka násilí a krutostí, pro mě dokonale zvládnuté filmařské řemeslo! Výborná výprava, kamera, hudba (vynikající John Debney), masky a v neposlední řadě režie. Navíc ta latina filmu sedne jako ulitá. Bravo Mele! ()

Heretique

Násilí je tu dost, až člověk časem otupí. Já naopak oceňuji, že neprobíhalo žádné doslovné dovysvětlování okolostojícností, člověk evropský s prvními devíti třídami mohl během života leccos pochytit... Výborná je hudba i kamera (pár záběrů je vážně skvělých a celkově to nepůsobí kýčovitě). Dost dobré jsou také původní jazyky (až na italskou výslovnost latiny). Ústřední postavy pro mě měly naprosto dostatečnou hloubku, jen Ježíš na mě dělal dojem narcistického fanatika. Celkově je to dílo velmi zdařié. ()

jokerik

Drasťák se vším všady! Nemám ráda tenhle film, jednoduše proto, že je tak dobrý. Tak silně působící, že po shlednutí v kině - koupen domů na VHS - ale nikdy nepuštěn. Kdoby taky chtěl takhle trpět 2x? Ježíšku, už nikdy nebudu klít tvým jménem! ()

natalanka

Konečně někdo ukázal nezaobaleně to, co někteří vidí téměř jako romantiku. Ježíš za nás odnesl kříž, dostal pár přes hřbet a proto budeme spaseni. Ale Mel nám ukázal, jaký konec ho čekal doopravdy. Předlohu známe jako své boty. Postavy jakbysmet. Tady jsme jen s Ježíšem. S jeho břemenem, jeho ranami. ()

Wild odpad!

[0%] Náboženský fanatik Mel Gibson se rozhodl, že převede na filmové plátno jednu z nejpopulárnějších pohádek pro dospělé; umučení Ježíše Krista ošklivými židy. A aby skutečně zapůsobil na všechny pomatence, kteří věří, že to vše se opravdu stalo, rozhodl se pro formu, která odpovídá dějinám celého křesťanství; tj. formu mučení, útrap a smrti. Slátanina… ()

Prochy84

Pseudobrutalita, které jsme viděli dost a dost i v jiných nepovedených snímcích je jedinou světlou stránkou tohoto pokusu. Litry krve působí až komicky, neboť vycházejí stále z jedné osoby (nebo Božího syna, chcete-li). Nechápu, jak mohl při tomto filmu někdy někdo v kině omdlít....usnout, to bych pochopil, ale z čeho propána omdlít? Tak otřepané příběhy je nutno točit trochu inovativně, vložit něco nového, neokoukaného...tady není vůbec nic. Mela Gibsona mám rád, ale tohle se mu nepovedlo. Scénárista (a tedy i režisér) mohl odjet klidně během natáčení na dovolenou a asi by to ani nikdo nepostřehl, příběh je daný, scénář taky...a když není ani kousek snahy něčím snímek ozdobit, nemohlo to dopadnout jinak. ()

zdeci

Život Briana je život Briana, to je marný! :-) Když už to mělo být jako realisticky pojato, tak tam mohli napatlat na toho špinavce (nic proti, ale vypadal chvílemi jak z Terminátora, jak se mu vybarvovalo to jedno oko) lepší marmeládu - byl jak od nějakého gelu furt a ta sprška spod žeber na Cassia Longina, prostě slabota, celkově 55 %. Jinak Veronika vypadala, jakoby ten cár zkrvaveného hadru chtěla sníst (jo, machruji, nedávno jsem študoval Bibli :-) Ještě kdyby INRI zapěl na kříži již legendární: "Svoboduuuu!" jak z Braveheartu, dílko by bylo: "Dokonáno jest!" ()

nikkittka

Těžko hodnotit nehodnotitelný film,ale zkusím to.Na Umučení Krista je vidět,že si s ním někdo dal zatraceně hodně práce.Je to film,který je po technické a obrazové stránce dokonale precizní,když se k obrazům rozezní hudba,je v určitých momentech i uchvacující.Mel Gibson ovšem nebyl zrovna režisér,který by dokázal téma uchopit tím správným způsobem.Neříkám,že tohle téma se dá uchopit nějakým JEDINÝM správným způsobem,pouze konstatuji,že Gibsonův způsob rozhodně tím správným není.Nemluvila bych o nějaké fascinaci násilím,ono samotné totiž ve filmu zase tak šokující,jak mnozí tvrdili,není.Je hodně zestetizované a to jen dokazuje Gibsonovo zásadní nepochopení toho,jak by měl ikonický příběh být otisknut na pláto.Celkově těžko Umučení krista vyloženě odsuzovat,protože každý,kdo s tím filmem má či naopak nemá problém je olivňován svým pohledem na dané téma,ale i samotnou kontroverzní postavou režiséra.Osobně mi jeho pojetí nesedlo,ale evidentně (a logicky) existuje spousta lidí,kteří to cítí opačně.Nemám jim to zazlé. ()

klichem

Ako ateistovi mi tato tema bola neprijemna uz pred vzhliadnutim. Reziserskemu pocinu Mella Gibsona som vsak dala sancu. Musim sa vsak priznat ze to splnilo moje ocakavania. A bolo to teda nijake - nezaujimave -a neprekvapujuce... Jednu hviezdu za zachovanie a navodenie atmosfery autenticnosti a za neprikraslovanie vtedajsej doby davam. To je vsak jedine pozitivum. Ostala som znechutene sklamana. ()

garry

Shrňme si historická fakta. Mezi roky 29 až 36 n.l. byl pro rouhání popraven jeden z desítek potulných proroků Ješua ha-Nocri vulgo Ježíš Nazaretský. Ješua byl nemanželské dítě. Aby se tento fakt ututlal vymyslela církev takzvané neposkvrněné početí panny Marie matky Ježíše Krista Duchem Svatým. Podobně vysvětlovalo v minulosti těhotenství mnoho dívek před interupční komisí. Bible - Nový zákon se skládá ze 4 kanonických evangelií. Evangelium (dobrá zpráva) je text pojednávající o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše. Mimo kanonických evangelií existují i apokryfní evangelia, která jsou v zásadním rozporu s kanonickými. Evangelia vznikla zhruba 100 let po údajném úmrtí Ježíše. Autoři evangelií se nikdy s Ježíšem nesetkali. Evangelia nejsou záznamem historické události, ale přibásněnou (vymyšlenou) ideologickou legendou. Ježíš nemá nic společného s křesťanskou církví. Křesťanskou církev uměle vytvořil farizej a pronásledovatel křesťanů Pavel z Tarsu, který se aktivně účastnil ukamenování křesťanského mučedníka Štěpána. Ježíš byl židovského vyznání a ve svých kázání hovoří o židovském bohu JAHVE. Proto je pikantní když Mel Gibson je antisemita a vynadal dopravním policistům, kteří ho v Hollywoodu legitimovali do špinavých žiďáků. Myšlenka sebeobětování Ježíše a slib věčné blaženosti je ideologický výmysl. Boha nikdy nikdo neviděl mimo těžkých pacientů uzavřených oddělení psychiatrických léčeben. Rovněž posmrtný život vzorných věřících nebyl nikým dokázán. To je pouze bianco příslib pro poslušné ovečky. Mel Gibson je skvělý herec a současně, jako mnoho Američanů, fanatický křesťan což se nevylučuje. Čím více život Ježíše popsaný v Bibli plave na vodě, tím více je třeba kolem jeho osoby vytvářet působivé divadlo. Vždyť to divadlo živí statisíce kněží v zlatem krumplovaných ornátech obklopených statisíci ministranty s papežem v čele. V tomto kontextu je třeba chápat tento film. ()

elanista1

Sledovanie tohoto skvostu, dovolím si možno prehnane tvrdiť, mi spôsobovalo priam až fyzickú bolesť. Verím, že tu bolo mnoho odkazov a symbolov, ktoré by som aj tak nevedel rozlúštiť...nedokázal som však vnímať nič...priznávam, že mi tento film vzal dych. Príbehom to nemalo šancu prekvapiť ani jedného diváka, ale emocionálne je to priam až zdrvujúce. Najkontroverznejší snímok aký som kedy videl, a ktorý určite poslal do kolien mnoho, mnoho ľudí. Vrátane mňa. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)