Zrození

• USA Birth (více)

Deset let poté, co náhle zemřel její hluboce milovaný muž, je Anna (Nicole Kidman) připravena překonat svůj smutek a začít nový život. Souhlasí, že si vezme Josepha (Danny Huston), příjemného, vzdělaného muže, který se o ní ucházím už tři roky. Annino rozhodnutí potěší i její matku Eleanor (Lauren Bacall), elegantní, panovačnou ženu, která uvítá Josepha v rozlehlém aristokratickém bytě v New Yorku, kde všichni společně bydlí i s Anninou těhotnou sestrou Larou (Alison Elliot) a jejím manželem (Arliss Howard). Právě zde se jednoho večera shromáždí přátelé Anny a Josepha, aby jim poblahopřáli k jejich zasnoubení. Mezi hosty je i Clifford (Peter Stormare), který býval Seanovým nejlepším přítelem a jeho žena Clara (Anne Heche). Dvojice se v privilegované společnosti necítí úplně přirozeně, když přijíždí výtah, Clara zpanikaří, že její dárek pro Annu není vhodně zabalen a posílá Clifforda nahoru na party samotného. Sama chvilku dole v lobby postává a zvažuje své možnosti, mezitím jí pohled ulpí na malém chlapci (Cameron Bright), který zde sedí. Záhy Clara z budovy odchází směrem k Central Parku, aniž by si byla vědoma, že ji chlapec sleduje. Krátce po zasnoubení se v bytě koná oslava narozenin Anniny matky. Avšak předtím, než se rozkrojí dort, se tu zničehonic objeví nezvaný host, tentýž malý chlapec a chce nutně mluvit s Annou v soukromí. Anna bere dítě do kuchyně. Zde jí chlapec sděluje, že je její zemřelý manžel Sean a varuje ji, ať si Josepha nebere. Rozčilená Anna odvádí chlapce z domu a vrátný jí potvrdí, že chlapec se skutečně jmenuje Sean. Sean se nenechá zastrašit a Anně napíše. Pravidelně navštěvuje dům, kde Anna bydlí, se svým otcem, panem Conte (Ted Levine), který je učitelem a má v domě klienty. Annina snoubence situace zneklidňuje a rozhodne se s malým chlapcem promluvit. Když Anna, Joseph i Seanův otec chlapci nařizují, že už nemá Annu obtěžovat, Sean klidně a rozhodně odmítá. Na konci výstupu omdlévá, což Annu emocionálně zasáhne. Sean zná navíc mnoho tajných detailů ze společného života Anny a jejího manžela, což je pro ni i zbytek její rodiny a přátele nevysvětlitelná skutečnost. Ještě více zneklidňující je jeho jistota a intenzita lásky k Anně. Chlapec nakonec dostane šanci strávit v bytě, kde Anna žije, nějaký čas, což by mu mělo pomoci pochopit, že jeho přesvědčení je mylné. Avšak během jeho pobytu roste Annina víra v to, že Sean je skutečně její převtělený manžel. Ačkoliv nemůže popřít, že je to velmi podivné, je k malému chlapci čím dál více přitahována a odmítá nátlak rodiny i Josepha, aby se s ním přestala vídat. Mohlo by toto dítě být skutečně Anniným manželem, který se k ní vrátil? Jak by mohla zavrhnout příležitost znovu zakusit lásku, kterou k němu cítila? (oficiální text distributora)

misterz

Skoro celý film som premýšľal nad tromi-štyrmi hviezdami, ale koniec ma nepresvedčil, že by som mal ísť s hodnotením hore. Snímok má pomalšie tempo, čo ani veľmi nevadí, pretože tu bola uspokojivá atmosféra, živená hlavne nezodpovedanými otázkami a zvedavosťou, ako to vlastne celé skončí. Ani Kidman nezahrala zle, takže v tomto smere spokojnosť. Postupne, ako sa dej začal kryštalizovať, ma to bavilo čím ďalej tým menej. Od konca som čakal niečo šokujúce, alebo aspoň nejaké záverečné gesto, ale ničoho som sa nedočkal, aj emocionálny náboj bol iba priemerný. Film ma preto nijak zvlášť nezasiahol a preto je pre mňa čistá jednohubka. 60/100 ()

k212

Zrození je pro mě milým překvapením, neboť jsem očekávala mysteriozní thriller, nakonec se z toho vylouplo psychologické drama. Film plyne drásavě pomalu, je to záměr, ovšem, stupňuje se tím duševní svár civilně lidských hrdinů . Ti jsou mimochodem postaveni před zásadní velmi nerealistický problém, který se snaží řešit snad až racionálně. Hlavní je však emoční rovina filmu, ale není to ono klasické expresivní vyjádření stavu, ba naopak, mistrná hra obličejového výrazu podpořeného obvykle hudbou, která je neoddělitelným spojencem obrazu. Další velmi výraznou složkou je výtvarná stylizace (barevné ladění dokáže být hodně atmosférické) a zajímavá výprava ve které převažují hlavně vertikální linie, které často umocňují rozdílnost a propastnou vzdálenost mezi nesourodými hrdiny. Film Zrození má divácky nevděčné těžce umělecké ambice, které vlastně i důsledně naplňuje. Režisér Jonathan Glazer s jistou samozřejmostí ukazuje, že klasická filmařina ještě nezemřela, což dle mého není vůbec naškodu. Přidává do filmu jeden trochu kontroverzní aspekt a to je vzah třicátnice s dvanáctiletým klukem (což mu dalo hlavně pocítit puritánské obecenstvo v Itálii). Pro někoho zůstane Zrození jen dalším aspirantem povýšeně akademické hříčky -stejně jako poslední dílka Bertolucciho. Nu, každý jsme jiný, pro mě je Zrození introspektivním vhledem do lidských duší, který má sice pár vad na "kráse", ale celkově je velmi vyvážený a povedený. Nutno podotknout, že také díky velmi zajímavému hereckému obsazení a výrazově velmi přesné hudbě. ()

kingik

Nicole Kidman, která se právě hodlá podruhé vdát, náhle vstoupí do cesty desetiletý chlapec, který tvrdí, že je její dávno zesnulý manžel. Kontroverzní snímek natočil Jonathan Glazer a pracoval s výbornou Nicole Kidman a Cameronem Brightem, ale scénář je naprosto nedotažený až zmatený, a vůbec neví, co chce. A rozuzlení je takovým zklamáním, že se to nedá popsat. K pozitivům bych ještě připočetl působivou hudbu, ale jinak to nestojí za nic. ()

Jordan

tento film má veľmi sľubný začiatok a prvých 15 minút je naozaj dobrých, skoro na 5 hviezdičiek - majú tajomstvo, sú dobre zrežírované, skrátka diváka celkom chytia, potom sa však začne vyvíjať veľmi prapodivne, miestami (vo vrcholných momentoch) prechádza do mierne úchylnej podoby a k záveru je nechcene smiešny, aby sa skončil na všetok predošlý dej a zápletku tak nejako nijak a vyšumene . . . najväčšia chyba však asi bola v caste Seana - ten chlapec nevie hrať a nie je ani dvakrát sympatický, za to Nicole hrala celkom slušne, aj keď sa mi zdalo, že miestami prehrávala, čo však je skôr ako jej chybou režiséra, ktorý inak režíruje celkom slušne = dobrý priemer s pár nadpriemernými nápadmi a riešeniami niektorých scén; škoda, že nedostal väčší priestor Stormare a aj keď som epizódu a úlohu v tom všetkom nepochopil pri postave Anne Heche, tak min. sa na ňu dobre pozeralo: škoda, že je lesbička, pretože je čím staršia, tým krajšia. prekvapilo ma, že na scenári robil J. C. Cariérre . . . vlastne ani nie, je už starý a spomedzi troch scenáristov asi zaujal (ale to je len môj odhad) úlohu akéhosi supervisora a tutora . . . neviem; ()

Anderton

Po rokoch si už toho veľa nepamätám. Film mi pripomínal niečo, čo by sa dalo zaškatuľkovať ako americký art, obľúbený to výraz zakomplexovaných európskych kritikov. V hlave mi zostali dlhé zábery na krásnu (aj keď ostrihanú ) Nicol. Ak sa do artovéhu psychologického filmu pripletie nadprirodzená zápletka, smrdí mi to vykalkulovanosťou. Teším sa na druhé pozretie, možno to lepšie s odstupom času pochopím a napíšem viac (ohodnotím vyššie). Druhé vzhliadnutie: Je to film Nicole Kidman a je o tom, ako žena môže podľahnúť silnému sebaklamu, ak je čo i len malá pravdepodobnosť, že podobná teória o návrate stratenej lásky môže byť pravdivá. Hrá to skvelo, je to psychologicky prepracované, ale predsa si myslím, že v realite by k takémuto dejovému posunu nedošlo, chlapca by už po prvom stretnutí nikdy nevideli. Jednu hviezdu ale pridám. ()

eLeR

Keby Anna vedela celú pravdu, možno by sa tak netrápila. Hnev by otupil smútok. Vizuál a hudba výborné, pocitovo nadpriemer. Príbeh/nápad ma vôbec neiritoval, škoda toho slabšieho konca. ()

korbitch22

na rádoby mysteriózní romantická dramata,kde navíc hraje nicole kidman,jsem vyloženě vysazenej.neříkám že je to úplně dementní,jen na hlavu padlé...tohle není můj šálek čaje. ()

Chrustyn

Nápad zajímavý, atmosféra hutná, ale celé se to občas až nepříjemně táhne a nějaké výraznější rozuzlení, by divák také hledal marně. Podívat se a zapomenout. ()

jojinecko

Podmanivý film, ktorý ma už od úvodnej scény "vtiahol do deja a nepustil"... Je podmanivý či už hereckými výkonmi štandartne skvelej Nicolky a pre mňa prekvapenia v podobe Camerona Brighta (tak ťažkú úlohu zahral fakt presvedčivo!), hudbou, originálnm príbehom a fantastickou réžiou pre mňa neznámeho Jonathana Glazera...V podstate( takmer) dokonalé... 4,5/5 ()

GigaPudding

Námět návratu zemřelého manžela jako desetiletého kluka by se dal zpracovat teda zajímavěji. Zrození mě docela zklamalo, i když zase úplná nuda to nebyla. Problém ale prostě je, že celý ten problém s malým klukem a na krátko ostříhanou zrzavou Nicole Kidman je příliš obyčejný a civilní a moc tomu nepomáhá i téměř žádná hudba nebo nějaké tajemné záběry nebo scény, jako kdyby prostě takováhle událost byla na denním pořádku každého správného člověka. Postavy předstírají nějaké vztahy, které ale prostě jsou takové málo uvěřitelné, protože všichni hrajou jak ospalí až se nakonec teda příběh rozuzlí, ale to rozuzlení je zas tak obyčejné, že to s podobným námětem zamrzí. Co to vytáhlo na trojku je hlavně to, že film tak úplně nenudí a člověk čeká, jak to teda bude a jak to teda s malým klukem dopadne a taky nový účes Nicole Kidman, co se mi líbil. :) Ale čekala jsem mnohem víc teda. ()

mm13

Toto som vôbec nepochopil a to ma štve, pretože je to vraj o ženskej duši a ja sa z času na čas rád hýčkam v presvedčení, že jej rozumiem viac, než priemerný chlap... a teraz taký pohlavok. Darmo - ženy! ()

Morholt

Birth je potvrzením toho, že muzika dělá často půl filmu a někdy i mnohem více. Tím samozřejmě nechci nijak devalvovat výkony Hustona, Kidman a zejména Camerona Brighta (já se toho kluka prostě bojim), ale tady byl v hlavní roli Desplat, jehož hudbu doprovázela Glazerova, místy až zvrácená, psychárna. 80% ()

BoPo

Pocit, ktorý to chce vytvoriť a ktorý mám je rozdielny. No pri druhom pozretí je už dojem lepší. Film stojí na hereckom obsadení, ktoré je schopné príbehu dať punc niečoho viac ako v skutočnosti je. No aj tak tento film zostáva pod hranicou nadpriemeru. Dúfam, že Danny Huston sa dočká konečne postavy, pri ktorej dokáže naplno ukázať svoj herecký potenciál. ()

Agatha

Zvláštní film, který mě zaujal prapodivným scénářem a zajímavými hereckými výkony. Výběr Camerona Brighta do takové to dětské role, kterou snad dítě ani pochopit nemůže, bylo volbou bezpochyby trefnou. Mysteriózní výraz z jeho očí je víc než patrný. Nicole Kidman podává svůj standard, ale na její schopnosti se kouká velmi pěkně. Zejména první polovina snímku na mě působila blahodárně, pomyslel jsem si, že toto není tuctový film, ale od druhé poloviny se moje představ další vývoje rozcházela se skutečností. Konec mě trochu zklamal, ale to se dalo očekávat. Přesto jsem byl uchvácen výjimečnou hudbou, která by se ozývala jakoby z povzdálí, tvoří značnou část úspěchu tohoto díla. Nicméně působivá byla i kamera. Rozhodně se ke Zrození chci vrátit a ještě jednou ho "prozkoumat". Zatím to vidím na silné 3*, ale to se může časem změnit... ()

Terva

V úvodu sledujeme člověka, jak si jde zaběhat. Běží čtyři minuty a pak lehne. Následuje přesun o deset let vpřed. Protože jsem si přečetl obsah filmu, vím co bude následovat. O deset let později se u dveří Anny objevuje desetileté dítě a tvrdí, že je její mrtvej manžel. Vzhledem k jeho věku mu nikdo nevěří, krom Anny, která ačkoliv bez důkazů, trvajících skoro čtyřicet minut, mu záhadně věří. CITÁT - Chci tebe, jsi moje žena.......... Důkazy jsou podávány velmi kusovitě a nevěrohodně. CITÁT - Chutná panu znovuzrozenému ten dort?.......... Nejzajímavější scéna nastane až někdy kolem šedesáté minuty a to už jsem se řádně nudil. Celkem vlažný a ne moc zajímavý příběh. ()

villon17

Průměrný film se zajímavým námětem, chvílemi zdlouhavý. Podle mě se do děje měli více zapojit i ostatní, aby celé to břemeno neleželo na Nicole, která svou úlohu v první třetině zvládla dobře, v druhé začala být okoukaná a v třetí už jsem si jen říkala: škoda po tak slibném začátku... ()

Hoyt

Pomalu plynoucí drama, které má svoje zvláštní kouzlo a samozřejmě výbornou Nicole Kidman, která po celý film a hlavně při scéně na koncertě dokazuje jaká je to velká herečka. Cameronu Brightovi jen tiše závidím, protože v jeho věku být v jedné vaně s nahou Nicole Kidman se jen tak nikomu nepoštěstí. ()