Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

salahadin

Tenhle film je trójský kůň, vir. Mamutí rozpočet, gigantická výprava, plejáda amerických hvězd...a je vidět, že tyhle ingredience prostě nestačí, když režisér neukočíruje příběh a zůstane přesně na půli cesty...mezi mýtem a skutečností. Je Achiles polobůh? Není polobůh?? To, že hází oštěpem o něco líp jako Honza Železnej ještě neznamená, že je syn bohyně. Závěrečná symbolická scéna s jeho patou je k pousmání, funguje jako povinná vložka (režisér si řekl, že bez toho se to prostě neobejde). Hollywoodské pojetí dějin tu je prolezlé skrz na skrz, téměř žádný úchvatný moment se nenajde, snad jen stylově vybroušený souboj Hektora s Achillem, snad jen ten. Agamemnón je vykreslený jako ten největší parchant a na konci samozřejmě musí skapat (!) To nešlo natočit míň šablonovitě?? To musí kčertu v každým filmu všichni záporáci lehnout?? Nepotěšil mě ani casting v případě Heleny...nevýrazná, plochá, nijaká...skoro byste si jí nevšimli, kdyby na začátku neukázala holý gluteus maximus (který předvede její nejlepší grimasu). Skutečně jsem nečekal doslovný přepis Homéra, tak aby mohli děti školou povinné psát slohovou práci na tohle téma a nemuseli nic číst. Jenže ono tajemné "uchopit jinak" předpokládá originální přístup, ten jsem u Petersena nezaznamenal. Pro mě gigantické zklamání. Když Schliemann našel v tellu Hisarlik město, věřil, že našel Tróju. Vrstva 7A se skutečně připisuje Tróji (podle archeologického výzkumu skutečně živé a velké město skončilo požárem). Na jejím vyplenění se podílely snad tzv. mořské národy, k nimž se přimíchali Achajové. A z docela obyčejné kořistnické výpravy se stal epos eposů. ()

Disk

Hodnocení režisérské verze: Bohužel ani přidané scény (40 minut!) nevyvrátí fakt, že Petersenův film má hrozný scénář. Mohl bych Davidu Benioffovi (Hra o trůny) odpustit, že je to jeho první počin, ale některé sekvence kvůli americkému publiku mu odpustit nelze. Celá linie mezi Achilleem a Bríseovnou je tu navíc, Achilleus a Patroklos jsou bratranci, aby nikdo nebyl pohoršen, trójská válka trvá snad měsíc namísto deseti let a Achilleus neměl umírat na trójské půdě. Jinak je to hodně výpravné, hodně dlouhé (195 min), přičemž to dost rychle odsýpá a jediný velký klad oproti kinoverzi je ten, že DC má mnohem lepší hudební doprovod, který mnohým scénám přidává na atmosféře a v závěru není tak patetický jako v původním filmu. 7/10 ()

Rosaviva

Ne, tak tomuhle jsem teda na chuť nepřišla. Všechny holky ze třídy na konci brečely, jen já seděla a ptala se, co děláte, proč brečíte? 1* za Brada ()

Sysel_CZ

Neuškodilo by víc se přidržet historie/legendy, snížit počet řeků z miliard níž a neudělat kladné hrdiny - hlavně Parida - tak odpudivé, že člověk fandí záporákům (měl jsem chuť toho rozmazlenýho floutka shodit z hradeb a byl by pokoj), ale jinak to bylo až na tu délku fajn. ()

HAL

Druhé shlédnutí 16 let od premiery - Překvapilo mě že trikově to zestárlo dost minimálně, míň než třeba Pán Prstenů, a ty bitvy vypadají pořád skvěle. Zato všechno mimo akci skvěle nevypadá ani trochu, je to tak unyle natočené, že to mohlo vzniknout klidně o čtyřicet let dřív - přesně do doby Kleopatry by tak bezpohlavní kýč zapadl. Nechápu jak mohl režisér, který způsobil brutální emocionální trauma v dětství nám všem, dokázal ke stáru tak vyměknout a vytvářet tak prázdné postavy. Nevyměkl ale co do brutality - hodně nejspíš přidává DC verze (házení nemluvňat do plamenů si z kina tedy nepamatuji), ale pořád jsou to jatka jaké v podobně zprofanovaném historickém velkofilmu snad nikdy nebyly, díky menšímu přehánění a reálné (aka "ne digitální") krvi to působí drsněji než třeba 300. Zajímavý je i soundtrack - každou chvíli jsem čekal že někde za rohem vyběhne velká modrá Zoe Saldana, protože Horner svou vlastní práci tady pak v Avataru dost silně vykradl... no skoro jako ten Zimmer vykradl Gladiátora do Pirátů. A je velká škoda že Bana v poslední dekádě tak zapadl - hraje tu totálního Dušína, a i z něj dokáže udělat fajn postavu A je velké štěstí že Bloom zapadl ještě víc - hraje to totální nicku, a i tu dokáže udělat ještě nesnesitelnější a odpudivější. 6/10 ()

ChewieDC

Velice dobře natočené i zahrané (zejména Peter O'Toole byl vynikající), místy však poměrně nudné a pomalé. Na druhou stranu, anabáze s Trojským koněm mi přišla příliš urychlená a sestříhaná. Celkový dojem však překvapivě veskrze pozitivní. ()

Vančura

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Homérova eposu Ílias (pochopitelně v nejlepším českém překladu Otmara Vaňorného, ostatní překlady neuznávám). Je to zvláštní, ale osobně jsem už dopředu tušil, že se mi tenhle film bude líbit, a skutečnost moje očekávání dokonce překonala - filmová TROJA mě okouzlila, nadchla a zcela dostala. (A to jsem si ji pustil jen na notebooku - zhlédnout tenhle film v kině na velkém plátně s pořádným zvukem, tak asi umřu). Já osobně si myslím, že tenhle film není správné považovat za nějakou Homérovu adaptaci, mnohem spíše je to výpravný velkofilm se vším všudy, který se klasickým eposem pouze inspiruje, aby tak v 21. století mj. potvrdil nadčasovou krásu a působivost této nejstarší evropské literární památky. Nesmírně se mi třeba líbilo obsazení všech rolí - všichni herci do jednoho typově odpovídali svým postavám, a nechali tak vzniknout báječné podívané, kdy před mýma užaslýma očima ožil dávno mrtvý svět starověku. TROJA pochopitelně není dokonalá: nejvíc asi zamrzí totální eliminace vlivu bohů (byť se o nich často mluví), kteří mají v eposu naprosto kardinální význam, a osobně mě to ponouká k soukromé domněnce, že autor scénáře tím pádem vůbec nepochopil smysl Homérova textu, který vůbec není o žádné pitomé válce, ale o tom, že lidé jsou jen loutkami v rukou nevypočitatelných bohů (s Diem v čele), kteří ovlivňují lidské osudy a aktivně do nich zasahují. Ale čert to vem, Homérův text je pochopitelně sám o sobě nezfilmovatelný, tzn. jakákoli jeho adaptace musí být vždy brutální redukcí, je to zcela v pořádku, filmaři na to mají právo, a osobně mi přijde úsměvné, když se zde uvádějí v zajímavostech některé detaily jako chyby či odlišnosti od předlohy - u některých z nich mám dokonce pocit, že je psali jedinci, kteří Homérův epos vůbec nečetli, a znají jen převyprávěnou Petiškovu verzi pro děti. Ale zpět ke kvalitám filmu - kromě rozmáchlé výpravy, fantastické kamery a perfektní hudby, se mi třeba dále líbí, že film správně ukazuje, že únos Heleny byl sice hlavním iniciačním momentem trojské války, ale nebyla to jediná příčina, a později čím dál více ustupovala do pozadí, téměř až jako pouhá záminka. A když už jsem zmínil Helenu - ó ano, při prvním záběru na ni jsem byl sice uveden do krátkých pochybností, zda zrovna její herecká představitelka je tou nejvhodnější kandidátkou na roli nejkrásnější ženy své doby, ale tyto pochybnosti se později beze zbytku rozpustily a Diane Kruger si mě zcela získala. Stejně jako Brad Pitt coby Achilleus, Eric Bana jako Hektor (souboj Achillea s Hektorem je asi naprostým vrcholem celého filmu, který mi vzdal dech), nebo Orlando Bloom jako Paris. No, řeknu vám, že ta tříhodinová verze mi utekla jako nic, a skoro mi to nestačilo - tenhle film by mě bavil, i kdyby byl dvakrát tak dlouhý. Závěrem nezbývá než vyjádřit pošetilé přání: teď by ještě někdo mohl zfilmovat v podobně velkorysém pojetí Odysseiu :-) ()

liskam

I když to není dokonalý "velkofilm" kór pokud ho budeme srovnávat s tím jak to popisují v Iliadě. Přezto dávám čtyři hvězdy. Hlavně za bojové scény, které jsou opravdu povedené! Režii, střih a kameru. Dále za kvalitní herecké výkony, Bany, Pitta, Beana a Gleesona. Bez nich by to bylo mnohem mnohem horší pokoukání. Za mě 80% ()

k212

Ne a zase ne. Jen díky lehce nadprůměrnému výkonu Brada Pitta, skvělému výkonu Erica Bany, a charizmatickému štěku Seana Beana dávám dvě hvězdičky. Ale více na tom filmu nemohu najít. Pokud zabrousím k tomu nejstěžejnímu -absence deux-ex-machina a čehokoliv božského- ztrácí děj naprosto význam. Vše je podřízeno modernímu světu, film vypráví (obrazem i omezeným slovem) o tom jak vnímáme dané téma v dnešním světě (pouze jako boj o moc, politikaření), to by nebylo zase tak špatné, jsou i dílka, která to umí (napadá mě třeba Titus Andronicus). Nicméně tento film (asi také proto, že ho natočil Petersen) to dělá maximálně násilně a nevkusně. Nebaví mě dívat se na něco, co naprosto snižuje a degeneruje moje základní znalosti o daném tématu a snaží se mě přesvědčit, že je to jinak. ()

kingik

Po únosu krásné manželky spartského krále vypukla desetiletá válka. Trojský princ Paris unese nejkrásnější ženu světa Helenu. Její manžel, spartský král Menelaos, tohoto činu využije jako záminku k rozpoutání válečného tažení proti Malé Asii. Ačkoli se výpravy účastní i největší ze starověkých reků Achilleus, vojsko marně obléhá nedobytné hradby Troje deset let. Její osud je zpečetěn až poté, co Odysseus vymyslí léčku s velkým dřevěným koněm, v jehož útrobách se skryje několik bojovníků. V nové filmové verzi Homérovy Iliady kupodivu nevystupují antičtí bohové. Absolutně by nevadily historické nepřesnosti, kdyby tento film dynamicky šlapal. Nešlapal, občas se vlekl. Překvapilo mě, že na drahý blockbuster zde byly méně propracované akční scény, respektive bitvy a souboje. Pitt a ostatní herci to vytáhli na zajímavý film. Diane Kruger jako Trojská Helena? No dobrá, ale příště už by z toho mohla vzniknout historická komedie. Film chtěl být tak moc epický, až mu unikaly ne nepodstatné detaily, včetně těch technických. 70% ()

Payushka

Jako by se stredobodem Illiady stal jediny muz. Jako by se cela Trojska valka uskutecnila, jen aby se proslavil jeden valecnik. Jako by Achilles byl Homerovym vysnenym sexualnim idolem. Jestli je nejaky historicky film prehnany, tak je to tenhle. Brad Pitt vsechny zachrani a zaroven vsechny zabije - nebudeme prece troskarit. Stejne tak bojove lode na mori - jen at se nasi trikari vyradi. ()

Legas

Předlohu příliš neznám, a tak mi jakékoliv scénáristické změny nevadily. Problém je, že film je docela nevyvážený. I když má spoustu silných okamžiků, chybí mu koule (chcete-li tak třešnička na dortu - v tomto případě tak dvě třešničky). Někteří herci jsou výborní (v pořadí Eric Bana, Peter O'Toole, Brad Pitt, Brian Cox), někteří pouze průměrní (Sean Bean), jiní jsou spíš směšní (Orlando Bloom, Diane Kruger). Hudba je průměrná a představoval bych si lepší. Líbil jsem mi Achillův způsob boje. ()

InJo

Doteď mě na téhle epické podívané plné postav, davových scén a triků udivuje, jak si ji pro sebe skoro celou dokázali ukrást pouze dva herci (ostatní jim skutečně jen přihrávají). Pitt a Bana v mých očích tenhle jinak celkem standardní "sandálový" velkofilm povýšili na parádní osudový střet dvou ultimátních borců, jejichž výtečný souboj představuje předčasný vrchol filmu. 80 % ()

Sobis87

Hodnocena je prodloužená – více než tříhodinová – režisérská verze. Ačkoliv matku všech starořeckých hrdinských epik – Iliadu – znám, spousta detailů od jejího čtení (byla to, tuším, povinná četba na střední škole) se z mé mysli již nenávratně vytratila a před projekcí její filmové adaptace jsem si dokázal vybavit jen základní příběhovou kostru a jména ústředních postav (těch je tu celkem dost, společenstvo Prstenu se může jít klouzat…). Vzhledem k tomuto prostému faktu mi nepřísluší převzít na sebe roli kritika hodnotícího míru věrnosti předloze, neboť jednoduše nedisponuji pro tento úkol dostatečným množstvím znalostí. Dle dodatečného sběru informací (viz mim jiné i sekce „zajímavosti“ zde na csfd)však mohu konstatovat, že změn vůči předloze nebylo málo a některé z nich byly dosti rapidní, z výše uvedených důvodů však tuto problematiku přenechám osobám povolanějším. Zmínil bych snad jen mnohými diskutovanou a velmi markantní změnu – vyškrtnutí božstev z celého příběhu. Postavy o nich nezřídka mluví, poskytují jim oběti, konají v jejich jménu, doufají v jejich náklonnost a sílu a bojí se jejich zloby. Samotní bohové však do příběhu vůbec nezasahují, nezjevují se a zastávají pouze funkci abstraktní. Tento film se však nejmenuje Ilias, nýbrž Troja, nepovažuji ho tedy za přímou adaptaci literárního díla a ve výsledném filmu spatřuji spíše snahu o natočení příběhu o trojské válce, kdy Ilias slouží „pouze“ jako volná předloha faktu, na jejíž základě chtěli tvůrci vytvořit realistickou rekonstrukci – jednoduše řečeno natočili vizi toho, „jak to tehdy ve skutečnosti mohlo vypadat“ – absence božstev je v tomto případě tedy logická. ______ Pokud budu Troju hodnotit bez ohledu na předlohu a s jasnou představou o tvůrčích záměrech, musím ke svému velkému překvapení (negativní reakce udělaly své) uznat, že se jedná o celkem vyvedený film, kterému prakticky není moc co vytknout. Největší problém spatřuji v obsazení dvou postav, jejichž zapovězená láska vyvolala celý konflikt. Orlando Bloom jakožto Paris je krajně nesympatický (oproti roli Baliana v nedoceněném Království nebeském – rozšířené verzi) a pokaždé, kdy se objevil na plátně, jsem mu přál dýku mezi žebra. Diane Kruger v roli Heleny předvádí nijak zvlášť výrazný výkon a funguje zde prakticky jen jako atraktivní tvářička s dokonalým poprsím, která pobláznila hlavu jednoho puberťáka. Její postavě chybělo i něco navíc než jen hezká tvářička, pod tou pohlednou skořápkou se nacházela jen prázdnota a možná proto jsem nebyl schopen uvěřit té legendární velké lásce, která rozpoutala jednu z největších bitev antiky – spíš to na mě působilo jako chvilkové naivní vzplanutí poblázněných dětí. V porovnání s Helenou mi srdci o mnoho více přirostla oduševnělá Briseovna v podání Rose Byrne, přičemž romance mezi ní a Achillem na mě zapůsobila znatelně více. Až na tyto výjimky Troja oplývá skvostným obsazením – Brad Pitt jakožto Achilleus ze své nejednoznačné a vrstevnaté postavy vytěžil maximum a po většinu filmu je zatraceně „cool“, Eric Bana v roli Hektora je natolik sympatický, že z jeho úst i ty nejnaivnější dialogy zní celkem přijatelně, Brendan Gleeson a Brian Cox jako záporáci s jasnými motivacemi si své role vyloženě užívají a Sean Bean v roli Odyssea by si zasloužil vlastní film…třeba o tom, jak se vrací domů. Akorát ten Peter O´Toole po většinu času takříkajíc „jede na neutrál“. _____ Vizuální stránka filmu je umírněná v duchu realismu, takže se nedočkáme žádných povrchně efektních atrakcí, režie Wolfganga Petersena se nestaví nad vyprávění a ačkoliv tento německý rodák poněkud tápe v masivních scénách a velkých celcích obecně a jiní režiséři v čele s takovým Ridley Scottem by zajisté stvořili osobitější a pohlednější podívanou, faktem zůstává, že Petersen v kontaktních soubojích přímo exceluje. Pokaždé, když se Achilleus se svým mečem řádně rozparádí, stojí to zato Vrcholem celé Troji je pak duel Achilleus-Hektor oplývající strhujícím adrenalinem, napětím, rytmem a parádní choreografií. U této scény mě navíc potěšilo užití hudby z Planety opic (r. Tim Burton) od Dannyho Elfmana, která v klasické kino-verzi, myslím si, chyběla (vzhledem k problémům s tvorbou soundtracku pro film by mě to ani nepřekvapovalo). _____ Troja je přes zmíněné výtky solidně odsýpající epickou podívanou, která mě navzdory masivní stopáži ani na moment nenudila, což považuji za velký úspěch. Jedná se spíše o film několika skvělých scén (celý úvod s pobíhajícím psem a Achilleovým prvním bojem je boží) a velkých jmen (a charakterů), který v emocionální rovině někdy úplně selhává (hl. románek Parida a Heleny) a v neakčních pasážích doplácí na naivitu některých dialogů. () (méně) (více)

HoneyBunny

Petersen měl k ruce polonahého Brada Pitta, legendu Petera O´Toola, shakesperovského Seana Beana v nejlepší formě, novou hereckou naději Erica Banu, mamutí rozpočet a úctyhodnou předlohu. Proti tomu bohužel postavil nefunkční akční scény, příliš dlouhou stopáž, laciný Achilleův románek a hlavně fakt, že si neváží tak skvělého příběhu jako je Illiada, z které udělal obyčejný válečný film. Je o to smutnější, že tenhle nudný mix toho, co už někdo natočil předtím a líp, nám nabízí režisér, který nás před 20 lety pozval do Říše Fantazie. ()

Jordan

od tohto filmu som čakal dosť - nedočkal som sa ničoho. Od úplne doočibijúceho prekrúcania gréckej mytológie, cez chaotickú réžiu bojových scén, zdĺhavé nikam nevedúce dialógy a takmer nulové herecké výkony, postavy a chraktery úplne zanedbané a vykreslené zlec až po naozaj prekvapivú absenciu režijnej inovácie a hravosti, vďaka ktorej film trpí extrémnou nezaujímavosťou, žiadnym humorom a skoro žiadno akciou. A to samozrejme radšej nespomeniem základné otázky, ktoré by mohli trápiť nenáročného diváka neznalého teórie trójskej vojny - kto tu je sakra dobrý a kto zlý, komu mám fandiť a o čo tam ide . . . Ďakujem ti všemocný hollywood . . . kiež tvoje meno bude nesmrteľné ako mená trójskych hrdinov ()

Anderton

Dôvod, prečo ma zaujala Petersenova Trója, je prozaický. Tento epos som nikdy nečítal a nič som o ňom nevedel. Takže ma priebeh filmu a jeho zvraty bavili, keďže som ich dopredu nepoznal. K tomu masívna výprava a zopár hviezdnych ksichtov na čele. Mne to v tomto prípade stačilo, nemal som sa totiž prečo nudiť. Ľudí, ktorí príbeh poznajú a chceli dostať niečo viac, úplne chápem. Pozerám, že to má DC, celkom by ma zaujímal. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole