Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

ARI50

Leonardo a skvěle zasazená doba ale mě to nebavilo a to sere když máte super herce slušný námět ach jo. ()

SLOTH

Za mě pravděpodobně nejlepší Leonardo. Škoda jen, že se film místy táhne. Stopáži by neuškodilo tak 30 minut dolů. ()

Bauer

Miluju letadla a mám docela rád Leonarda DiCapria.V tomto filmu jsou jak letadla tak Leonardo DiCaprio který by si zasloužil za svou roli Oscara.Jen ten konec mi přišel trošku nedotažený. ()

becki_tu

Po zajímavém a možná chvílemi i strhujícím úvodu jsem byl dobře naladěn a čekal jsem zábavný megafilm. Bohužel strhující byl opravdu jen ten začátek a pak až konec. Jinak se (až na Kate Beckinsale) nebylo takřka na co koukat. Scorsese zbytečně roztahuje nepodstatné a ukazuje nezajímavé, což při délce bezmála tří hodin je skoro až nesnesitelné. Ale aspoň, že film dobře "vypadá", protože výprava opravdu stojí za to. ()

luka4615

Martin Scorsese + Leonardo DiCaprio + hutný životní příběh = kombinace, která prostě nemůže dopadnout jinak než skvěle. „I got my fair share of press on Hell's Angels. I'm used to it.“ ()

Kimon

Vynikajících výsledků v životě dosahuje relativně jen velmi málo jedinců z celé lidské populace. Vlastnosti H. Hughese vynesly tohoto člověka na samý vrchol úspěchu a popularity, ovšem za jakou cenu. Za cenu právě toho "mírného chladu", (mnohdy až ledového), který z takových lidí vyzařuje a který se zrcadlí v celkovém dojmu z filmu, což zřejmě vycítila i Kleopatra a zmiňuje se o tom ve svém komentáři. Na jedné straně povahově docela chladný, nekompromisní a na druhé straně zcela "rožhavený" nerozumný nadšenec pro všechno nové. K dokonalému ztvárnění takového charakteru musí herec vyzrát. Leonardo DiCaprio teprve v roce 2004 dozrával. ()

Sprite

Leonardo DiCaprio v tomto filmu předvádí, že patří opravdu mezi špičkové herce a jeho výkon je dokonalý! Tímto filmem jsem si Lea zamiloval. Naprostá bomba! ()

Handle

Hm, už mě nebaví přidávat filmu hvězdičky, jen kvůli vizuální stránce, nebo kvůli dobrému castingu. Letec je toho příkladem. Výborná vizuální stránka i výběr herců, což je sice supr, ale u toho končíme... Protože pokud nás čeká 163 minut totální nudy, tak k čemu mi je všechno ostatní? Všechno bylo tak nezajímavé a zdlouhavé! 11 nominací na Oscara je prostě výsměch. ()

codeas

Hned po napsání scénáře měl tento film velké OSKARové ambice. Škoda že neobdržel za nejlepší režii Martin Scorsese. Celkový flim je však jako celek dokonalý,ale to díky tomu že každá složka flmu je 100%. Skvělé dlouhé záběry kamerou, kostýmy jsou dech beroucí, hudba je úžasná, herci jsou dobří. Prostě celá celková visualizace a ladění filmu je do poslendího detailu promyšlené. Skoro by se k filmu dalo napsat bez komentáře :) ()

ScarPoul

Scorsese je pre mňa režisér, ktorý vie v niektorých žánroch absolútne prekonať očakávania. Darí sa mu to niekoľko dekád. A hoci ma pre mňa najsilnejšie filmy pred rokom 2000, tak Aviatora považujem za jeho vrcholné dielo. Z každého políčka tohto trojhodinového opusu vyžaruje láska k filmu. Každé políčko je obraz sám o sebe. DiCaprio tu ukazuje svoje herecké atribúty bez najmenšej chybičky a doteraz považujem tento jeho výkon za najlepší. Ten film je plný skvelých hercov, nádhernej hudby a výpravy, a obrovskej lásky k rozprávačskému umeniu. Je tak potešujúce vidieť film po nejakých rokoch a pripomenúť si pocit, ktorý ste z neho mali keď ste ho videli po prvýkrát. Veľa filmov to nedokáže. The Aviator je masterpiece. ()

HateBreeder

Strhující životopis jednoho z nejtajemnějších lidí moderních dějin. O Howarda Hughese sem se zajímal ještě před vznikem tohoto filmu, zajímala mě jeho minulost, jeho bohatství, ale nejvíc ze všeho mě zajímala právě jeho láska k letectví. Howard byl letadly doslova posedlý, v nich se cítil svobodně a bezpečně, což není přehnané zváště když přihlédneme k nemoci, kterou trpěl. Scorsesemu se podařilo jeho příběh skvěle zachytit a přiblížit tak divákovi jeho osobu. Film boduje na všech frontách - efekty, hudba, kostýmy, režie, scénář, a v neposlední roli herci. Obsazení Leonarda DiCapria do hlavní role byl velice zásadní tah který se vyplatil, protože Howard Hughes je v jeho podání bezchybný. Z DiCapria se pomalu stává hvězda první velikosti ale hlavní je, že se tak stává poprávu. Pryč sou ty doby Romea a Julie nebo Titanicu kde "hrál" jen romantické hrdiny, nyní se rozhodl zvolit si jinou cestu a jeho rozhodnutí mu víc než schvaluji - Catch me if you can a práve The Aviator mluví za vše. Leonardovi ve filmu zdatně sekundovala nádherná Cate Blanchett co by Katherine Hepburn, jedna z milenek a asi jediná Howardova opravdová přítelkyně. Cate se do role vžila dokonale a po DiCapriovi předvedla jasně nejlepší výkon. Další půvabnou dámou v životě bohatého podivína byla Ava Gardner, kterou si zahrála Kate Beckinsale. Musím říct, že je to skutečně krásná herečka ale zdaleka ještě nedosahuje kvalit Cate Blanchett, nicméně dívat se ná ni opravdu dalo a divák může Howardovi tuto krásku jen závidět. Kdo mě dále zaujal byl skvělý Alan Alda který zase perlil i když tentokrát to nebylo na poli vtipu. Senator Brewster byl skvělý a Alda dokázal, že rozhodně ještě nepatří do starého železa. Letecké sekvence ve filmu byly přímo úžasné. Dnes to nemusí působit tak nebezpečně, ale uvědomí-li si člověk, že se příběh odehrává v 30 letech 20. století, tak musí Howarda obdivovat. Ano, to byla tři splněná přání v Howardově životě - Letectví, kde se směle pustil do boje s konkurenčními leteckými společnosotmi a sám vyráběl nová úžasná letadla, z nichž některá sám pilotoval. Jako další přišel na řadu film a projekt, který v té době neměl obdoby - Pekelní andělé byl suverénně nejdražším filmem jaký tehdy pod Hollywoodským nebem vznikal. Krásné ženy - to je poslední díl z Hughesova života. Ačkoliv žil tento člověk v přepichu a bohatství, jeho život byl velice těžký a to hlavně kvůli nemoci jež ho sužovala. Howard Hughes zemřel v roce 1976 a to zcela sám v hotelovém pokoji v Houstonu. Když ho tam našli tak mu museli vzít otisky prstů, jinak tělo identifikovat nešlo. Martin Scorsese vzdal poctu tomuto muži tím nejkrásnějším způsobem - natočil o něm film. Letec je strhujícím filmem a to jak nahoře v oblacích tak i dole na zemi, v životě jedné z nejpozoruhodnějších osobností na poli letectví i kinematografie. Až vyrostu, budu řídit ty nejrychlejší letadla, budu natáčet nejlepší filmy a budu nejbohatší na světě. ()

PROROK14

Film je dlhý, ale nenudí a to zdôrazňujem, nenudí. Toho som sa pravdupovediac najviac obával, ale našťastie moje obavy boli zbytočné. Som rád, že som si mohol pozrieť tento film a ocitnúť sa na pár desiatok minút vo svete lietadiel. Leonardo DiCaprio bol ako zvyčajne perfektný a musím spomenuť tiež krásnu Kate Beckinsale. 70% ()

BoPo

Veľmi príjemne sa na tento film pozerá. Bohužiaľ vizuálna stránka filmu predbehla stránku dejovú. Tento fakt znižuje hodnotenie filmu. Takže 4* sú max. ()

maseer2

fenomenální DiCaprio, který by, troufám si tvrdit, bral za roli Howarda Hughese zlatou sošku, nebýt v tomtéž roce stejně výborného Jamieho Foxxe ve snímku Ray.. film samotný se dá rozdělit na dvě poloviny, přičemž ta první zabývající se tvorbou filmu Pekelní andělé, Hughesovými začátky v letectví a vztahem s Katharine Hepburn (Cate Blanchett) je hodně povedená, zatímco ta druhá, kde se řeší především Howardova psychická porucha a jiné problémy, celkový dojem spíš kazí.. samotný závěr je pak vcelku zdařilý, a tak ke 4* chybí opravdu jen hodně malinko.. ty nejsilnější 3* ()

bouncer

Byl jsem dosti zklamaný...ještě než jsem měl možnost film shlédnout, tak jsem Scorsesemu strašně moc přál Oscara, apsoň za tento film, když už ne za jeho dřívější skvělé počiny. Bohužel po shlédnutí mi bylo jasné, proč zase vyšel naprázdno. Ten film je jednoduše strašně nudný a zároveň není ani moc "umělecký". ()

Hwaelos

Představte si takový průměrný hollywoodský životopis. Jak bude vypadat? Nejspíš bude hlavní postavou velmi talentovaný umělec, který coby chudý mladík ke štěstí přišel. Po trnité cestě došel úspěchu a uznání, ale ošklivá buržoazní společnost, na kterou nebyl připravený ho přiměla zpychnout, opájet se vlastním úspěchem a (a to především) brát drogy. Jenže láska k hudbě/divadlu/filmu to vše překonala a on vstoupil do dějin. Alternativou je brzká smrt, díky níž se do listiny historie stihl zapsat dřív. Tyto filmy zpravidla přitahují oscarové naděje a tím pádem i kvalitní herce. Jakmile seženeme průměrně schopného režiséra, máme vyhráno. Radují se kritici, radují se studia, snad jen divák už se musí nudit. Toto shrnutí předznamenává to vše, čím Letec není. Tak především Howard Hughes nemá talentu na rozdávání. Na počátku své cesty je to sebevědomý zbohatlický synek, který právě podědil pár set hektarů ropných ložisek, což ho řadí mezi nejbohatší muže dvacátých let. Je vášnivě zamilovaný do letectví a stejně jako spousta jeho vrstevníků se opájí možnostmi nového umění – filmu. Peníze jsou pro něj pouze prostředkem, jak naplnit své tužby a slova „není možné“ nemá ve svém slovníku. I proto si může dovolit natočit první hollywoodský velkofilm Hell’s angels, který odstartoval jeho slávu. Ale nakonec se nejedná ani o portrét režiséra (po Pekelných andělech už natočil pouze jeden snímek). Letec nám servíruje příběh muže, jehož nadšení hraničí až se šílenstvím, jehož psychická porucha mu začíná - zprvu pozvolna - stravovat život, ale jedná se o obrazy tak pozoruhodné a nezaměnitelné, že nám zdání pocitu déja-vu ani nepřijde na mysl. DiCaprio předvádí životní výkon (bez ohledu na to, jak otřepaně to zní) a Blanchettové pravděpodobně ani neuvěříte, že ta šílená a v druhé polovině naprosto kouzelá osoba na plátně je jejim alter egem. Tito dva tak naprosto zakryjí výkony ostatních slavných protagonistů, kteří se Letcem mihnou. Scorsesse pak předvádí, že přes netypický žánr biografie, ze své režisérské preciznosti nic neztrácí. Příběh graduje a přes často značné časové skoky neztrácí kontinuitu. Připočtěme perličky typu dvoubarevné technikolorování některých sekvencí ala spektákly 30. let a máme tu snímek, který - na rozdíl od opěvovaných životopisů posledních let Ray a Walk the Line - v nejbližších desetiletích nebude zapomenut. Pravděpodobně jde o nejlepší životopisný film, co jsem vůbec viděl. ()

MoiJe

Dlhe a nudne. Ani kameru tu nedokazem uplne ocenit. Ani nie-uplne dotiahnuty koniec. DiCapria po tomto filme "nemusim" este o trochu viac, naopak prakticky vsetky vedlajsie postavy, zenske i muzske, su skvelee. ()

Pink.Panther

Z pohledu epické velkovýpravné elity dechberoucí snímek, obzvláště pokud to sledujete v plném multikině, kde je vydýchaný vzduch a po dvou hodinách už přemýšlíte co je s klimatizací. Kdyby to bylo o 30% kratší odpadly by mnohé problémy. Kamera, efekty, opravdu pěkně natočeno. Pro mnohé to bude fascinující podívaná. Ale: režie mnohem lepší než scénář. A exkluzivní výprava není to na co se prioritně nechám nachytat. Takže tou prioritou tady konkrétně pro mě zůstal jen herecký výkon Cate Blanchett. DiCaprio ani Beckinsale na to nedokázali navázat a evidentně nekopou za Barcelonu jako někdo, že. Nuže, takhle se točí v Hollywoodu, více výjimečnosti v dokonalosti filmového řemesla než v magii nesnesitelné lehkosti X-faktoru. V tom je budoucnost. 70%. Produkce: Warner Bros ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)