Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

Ivoshek

Hodně schématická záležitost, která se žánrově vrací skoro až studenoválečnicky k tématu boje party slušných lidí (lékařů) proti nebezpěčnému novému viiru a proti vojenské mašinerii, která by ráda tenhle vir ještě chtěla využít. Co se týče zpracování, považuji za povedenější tématicky podobný Kmen Andromeda , natočený podle Crichtonovy předlohy v sedmdesátých letech. Jestl má Smrtící epidemie nějaký zásadní klad, je jím Dustin Hoffman, jestli má nějaký zásadní zápor, je jím nablblá závěrečná scéna, které se shodou okolností opět účastní Dustin Hoffman. ()

ARI50

Každá epidemie je smrtící a film musí mít napětí dávku adrenalinu a paniky a všeho možného druzí to dostaly ale já ne jak je to možné, aspoň herci jsou skvělý. ()

luka4615

Solidní filmová jednohubka, jenž staví na vcelku reálné premise a vynikajících hereckých výkonech. „General, with all due respect, fuck you, sir.“ ()

JASON_X

Banální středoproudový thriller s nechtěně komicky tajtrdlíkujícím (přehrávajícím) Hoffmanem a plný tak otřepaných klišé a šablonovitých dialogů, až je to otravné a ani trochu zábavné. Jako polehčující okolnost mu lze přiznat dobu jeho vzniku, ve které podobné filmy frčely, nebo hodně dobré řemeslné zpracování. Vzpomněl jsem si na něj kvůli současné trapné hysterii okolo tzv. "koronaviru", po x letech si ho zopákl a určitě už si ho nikdy znovu nepustím, ztráta času. Ale přítelce se líbil, tak zaokrouhlím nahoru. ()

Kimon

Průměrný thriller, v některých místech až nad míru pravděpodobné skutečnosti zdramatizovaný. Nastiňuje, co by se stalo, kdyby se v našem skutečném světě (ne v tom filmovém) dostala nějaká neznámá biologická zbraň mezi lidi a nakazila je. No, .... hrůza pomyslet .... ()

Morholt

Nevyvážené. Petersen umí napínavé chvíle jako nikdo jiný a tady to potvrdil, tajkže tady mu dávám výbornou. Předvídatelné a šablonovité - prakticky od chvíle, kdy byli hlavní protagonisté představeni bylo jasné, kdo jak skončí a to samé se dá říct o samotném ději - přesto to bylo dobré. Co ovšem Peterson totálně zbabral byl závěr a občasné chvíle ryzího kýče, jako třeba v případě vzorku 612. Chatrná je i konstrukce zabývající se rozuzlením celého případu. Tady je to za nedostatečnou. Samostanou kapitolou jsou herci, kteří byli do jednoho špičkoví a Donalda Sutherlanda jsem měl chuť uškrtit. S takovouhle sestavou a od takového režiséra bych ale čekal víc. 60% ()

Sawy

Strhující podívaná, která v rámci žánru nemá obdoby, a též pravděpodobně poslední špičkový herecký výkon D. Hoffmana v hlavní roli. Smrtící epidemie funguje přesně jako hodinky, od scénáře, přes režii, až po brilantní herecké obsazení. A navíc je setsakramentsky napínavá. Prostě lahůdka. 90 % ()

Genero

Infekční onemocnění je prevít. Jednou jsem takhle pod klimatizací chytil chřipičku. Nakazil jsem manželku, ta poprskala v Tescu tlustou paní a jejího nevychovaného spratka a potom i řidiče automusu MHD pana Horáčka. A pak už to šlo ráz na ráz. Během pár dní už prskala a smrkala celá trasa linky číslo 3 mezi Svoboďákem a Červeným polem, během týdne už choroba atakovala hranice města. Nejžádanějším zbožím se stal Olynth, Preventan Akut a citrusové plody. A jelikož nemocenská je, jak víme, o hovně, zhoubná nákaza se pohodlně a bez jakýchkoliv překážek šířila i do okolních měst a obcí, nezastavila se ani před Prahou a do měsíce už prskal i Pavel "Poďobaná líc" Poulíček na Nově. Naprosto chápu bezvýchodnost a zmar, jež zatemňují mysl všech postav ve filmu a respektuji pohnutky činů na obou stranách barikády. ()

Lacike

Spickova zanrovka svojej doby. Ako maly som tento film videl velakrat, ale dnes mi uz pripadal trochu zastaraly. Nie po technickej stranke. Ta je stale v poriadku ale pripadalo mi to trochu naivne a nedostatocne nekompromisne a drsne. Hlavne prva tretina sa trochu vliekla. Potom sa to konecne rozbehne a uz je to celkom slusna jazda. Velkym plusom su postavy, ktore su superhviezdne obsadene spickovymi charakternymi hercami. Sice sa nikto z nich vo svojej ulohe nepretrhne, ale v ramci zanru odvedu, co je treba. Hoffman je vtipny hrdina, Russo sympatacka, Sutherland riadny zmrd a Spaceyho mi bolo vzdy luto. Dockame sa aj peknej nahanacky s realnymi vrtuľnikmi. Tá ma paradoxne na tomto filme vzdy bavila najviac a aj v dnesnych casoch digivrtulnikov pôsobi osviezujuco. Pôsobivo vyzera aj ta originalna bomba, ktora po vybuchu do seba vsetko vcucne. Myslim, ze som ju v ziadnom inom filme nevidel. Nakoniec pochvalim pôvodny dabing s Postraneckym. Nechapem preco vsetky Hoffmanove filmy predabovavaju s Pragerom. 8/10. ()

ScarPoul

Dobre sa na to pozerá a Hoffman je tam fantastický. Ale od určitého momentu mi to prišlo ako zaujímavý diel Dr. Housea, kde sa parta doktorov vyberie vyšetrovať príčiny a nebojí sa navštevovať domovy a prekračovať pravidlá. V tomto smere je to úsmevné a hoci nezvyknem porovnávať až tak často, musím priznať že Soderberghova Nákaza si viedla v rámci témy smrtiacej epidémie trošku lepšie. Minimálne realistickejšie. Outbreak je ale typický heroický film, ktorému prepáčim nejaké to klišé a ocením napätie. Eskapády v helikoptérach sú celkom osviežujúce. V rámci toho, čo to chce povedať to funguje. Ale v súčasnej dobe to pôsobí trošku smiešne. Každopádne jedno pozretie rozhodne neurazí. ()

GeusX

Cože, já nenapsal ke Smrtící epidemii ještě komentář? A to byla na mém osobním žebříčku řádku let na předním místě v žánru thriller, když jsem to viděl před více než dvaceti lety poprvé. A výborná napínavá dramatická podívaná je to i dnes. Však byl taky jednoznačně první volbou z thrillerů o epidemiích, které jsem si v letošním březnu za nouzového stavu kvůli Covid-19 hezky masochisticky naservíroval :) Až to vzhledem k současné situaci dostalo mrazivě realistické společné prvky. >85% (viděl jsem: možná i více než desetkrát, kdo by to počítal) ()

m.krudenc

Vynikající strhující podívaná, která v rámci žánru nemá obdoby, a též pravděpodobně poslední špičkový herecký výkon Dustina Hoffmana v hlavní roli. Smrtící epidemie funguje přesně jako hodinky, od scénáře, přes režii, až po brilantní herecké obsazení. A navíc je setsakramentsky napínavá. Prostě lahůdka. Bravo. ()

JohnCZ

Napínavý 90.kový thriller s klasickou poctivou honičkou v závěru, parádně obsazený, výborně zrežírovaný, místy možná malinko natahovaný a lehce šablonovitý, ale nenudil jsem se ani na chviličku. ()

corpsy

Strhujúci snímok, ktorý vás po celý čas nepustí. Napínavý od A po Z. Hviezdne herecké obsadenie a profesionálne režijné vedenie, robí z filmu jeden z tých najvydarenejších epidemiologicko - katastrofických thrillerov 90. rokov. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen