Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí. (NFA)

stuj

Pěkné. Ale z dnešního hlediska už jen jako pěkný historický kousek. Navíc oficiální text distributora vlastně převyprávěl celý film od začátku do konce. Takže jestli jste si ho přečetli před shlédnutím, tak máte docela smůlu. ()

Kaylar

Když v roce 2016 byla v českých kinech uváděna zrestaurovaná Ikarie XB 1, zajásala jsem. Film jsem totiž viděla už kdysi dávno v televizi a pamatovala jsem si jen to, že byl dobrý a že se na něj "dalo koukat". Po shlédnutí v kině musím konstatovat, že se jedná o film vysoce nadčasový a nadprůměrný. Navíc je skvěle obsazený a kromě dějových zvratů se věnuje i osobním liniím hlavních protagonistů, celkově působí vyváženě. Vzhledem k době svého vzniku jde vskutku o výjimečný film. ()

Tomas_313

Dříve než Vetřelec, Solaris, Vesmírná Odyssea či Star Trek dobyla vesmír Ikarie XB 1. Náš jedinečný ( a bohužel takřka jediný ) příspěvek do žánru science-fiction, jež se díky své kvalitě dostal až do amerických kinosálů, bohužel v současné době opomíjený a neznámý pro mladší generaci. Hlavní devízou je režisér Jindřich Polák a scénárista Pavel Juráček, kterým se i přes nemalý ideologický vliv dané doby podařilo natočit osobité drama, jenž v české kinematografii nemá obdoby. Vše je postavené na protagonistech s rozličnými názory a charakteristickými rysy, kteří při svém vesmírném dobrodružstvím prochází běžnými nesnázemi jako je stesk po domově a nejbližších, láska či pouhá snaha o přízeň ženy. Titulními představiteli jsou legendy českého filmu jako Dana Medřická či Zdeněk Štěpánek a Radovan Lukavský, tehdejší bardi Národního divadla. První polovina filmu obsahuje několik žertovných scén odlehčenějšího rázu, postupně však scény gradují do neutichajícího napětí prolnutého s hutnou atmosférou. Po dějové stránce je snímek příliš ochuzený a chvílemi se dostavuje až znuděnost z pozvolné výpravy a minimální příběhovosti. Propracované futuristické náměty spojené s interiéry kosmické lodi napomáhají navodit pocit uvěřitelnosti a reálnosti, která je pro tento druh filmu natolik výjimečná. Intenzivní hudební podtext a bravurní kamera prohlubují divákovu malomyslnost a bezvýchodnost. Ikarie XB 1 představuje prvopočátek zlaté éry science-fiction a zajisté by si zasloužila větší oblibu u českého diváctva, nejenom u fajnšmekrů daného žánru. 80% ()

strojar96

Nejprve to negativní. Čekal jsem malinko víc od příběhu, toť vše. Na svůj rok vytvoření je to skvělý. Má to logiku a lidé se vyjadřují jako vědci. Je vidět že si rejža dal na vzhledu profi sci-fi opravdu záležet a opravdu se to povedlo. Brzy na to kouknu znovu. ()

Dstar

no comment...to nebyl herecký koncert,ale přímo filharmonie...samej národní umělec...v současnosti(2018) neexistuje lepší české  sci fi....čekám kdo toto dílo překoná..zatím marně...95% Podle mě nejlepší černobílé sci-fi na světě. ()

louislumiere

Poslední československý vědeckofantastický film, který lze nazvat světovým. Hodně se o Ikarii mluví jako o prvním CS sci-fi. Nezapomínáme náhodou na skvěle zpracované Verneovky od režiséra Karla Zemana? Máme tu i Cestu do pravěku, že? Myslím že naše tvorba 50.let to - ač ta doba byla jakkoliv hrozivá v našich končinách - natírala na poli žánru všem západním úsměvným pokusům o sci-fi. Proto se nad Ikarií nelze podivovat. Je to logické vyústění v podobě nastupující režisérské generace, která měla na čem stavět. Ne že ne. Ikarie je speciální ve výběru předlohy a samozřejmě v reflektování již probíhajících vesmírných závodů dvou mocností. Zdvihat obočí nad efekty? Můžeme, ale vždyť se přeci jedná o rok 1963 a směšný rozpočet. I tak se podařilo stvořit dílo, které vizionářsky nastínilo, i přes určitou naivitu, kam že se bude tento žánr ubírat. Výborné je obsazení i hudba.Navíc Jindřich Polák přesně 20 let poté stvořil další kult ;-). ()

Josef.Svejk

Docela dobry film. Neco jako puvodni Star Trek TV serial. Visualni efekty asi tak stejne kvality. I namet je podobny Star Trek I. S Kubrickovou Odyseou se to neda srovnat, uz jen proto, ze Odysea byla natocena o nejakych 7 let pozdeji a visualni efekty byly daleko pokrocilejsi. ()

Sejkorka

Michale, chápeš ? Je to ono ? Od dětství jsem tenhle film neviděl a už u toho asi zůstanu. Anebo ne ? Ono 78 % je dost velkým lákadlem. Tak až to někdy budou dávat pro pamětníky .... TAKŽE JSEM SI TO PUSTIL V TELEVIZI A PŘIDAL JSEM JEDNU * NA 4. Je to opravdu výborné sci-fi na tehdejší dobu, včetně vizuálního zpracování. Tomu sice pomáhá to, že je to černobílý snímek, nicméně je to celkem věrohodné. ()

BigJohn02

Jediná vážně míněná sci-fi klasika české kinematografie. Dnes už působí papundeklově a rozvláčně, ale první sezóny Star Treku na tom byly úplně stejně. Jestli chcete zjistit, kdy a kde se poprvé tančilo disco, podívejte se na tenhle film. ()

burg

Nemastné, neslané a úsměvné spíš trapností a studem. Téměř šest dekád je na tomhle strašně vidět a o to víc, jak moc je to zastaralé. Fakt jsem se divil co to v Česku vzniklo. ()

TylerD.

Film se více než rovná zahraničním scifi své doby a to je pro mě překvapení. Některé scény zde sice vypadají jako z nějaké staročeské rodinné komedie, třeba když se hlavní matematik posádky snaží přijít na záhadu temné hvězdy, která může ovlivnit celou misi a paní ho tam třikrát napomene "jez" jako kdyby byli v hodní dolní u rodinného oběda. Hlavně se nabušit knedlíkama, hvězdy stranou. Tak by asi nevypadala profesionální posádka. Trocha filosofování se dalo očekávat jako v každém filmu olivněného východní kulturou a není to zde naškodu. Plusy za pěkný orázek 20. století., herecké výkony, hudbu, kameru, všechny ostatní plusy má nejspíš na svědomí předloha :) 65 % ()

Mezerník

Tak samozřejmě, vidět to v 60. letech na velkém plátně, byl by to jiný zážitek. Dneska je laťka výš i díky filmům, které se později možná inspirovaly právě z Ikarie. Čtyři hvězdy za poctu klasice a Jindřichovi Polákovi. ()

UnCool

Parádní sci-fi, kam se na to hrabe první StarTrek. Neuvěřitelně kvalitní a ani ne moc naivní, skutečná paráda. ()

Pedro72

Když vznikal film Ikarie XB 1, filmový žánr sci-fi byl ještě v plenkách. Dávkování vědy do fikce a fikce do vědy, vizualizace technologie, projekce současných společenských a psychologických otázek do budoucnosti, nic z toho nemělo svůj etalon, standard, pravidla. Můžeme být hrdí na to, že to byl Jindřich Polák, který převedením knížky Stanisława Lema do filmu pomohl ustanovit základy žánru. Jeho vliv na další globální vývoj filmu asi ani neumíme docenit. ()

Jareth

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů a celkové i sci-fi. Tento film řeší spoustu duševních a existenčních otázek. Zkoumá i problémy kosmonautiky, jak může půsubit ponorková nemoc na lidi, co může být všechno ve vesmíru...atd. a tohle všechno je umístěno v 88 minutovém filmu. Film má pěknou kameru, která se nebojí experimentovat. Efekty jsou nárok 1963 fajn. Herecké výkony jsou povedené. Film mi chvílemi připomíná Vetřelce, a strašně moc věcí jsou tu nadčasové. ()

Falcon_3.2

Úžasné technické zpracování (e.g. format 2.35:1), dekorace a kostýmy. Celkově  nadčasově a pro mnohé další, světové filmové tvůrce, inspirativní snímek. ()

Ferguson

Miluju Stanislava Lema, ale román K mrakům Magellanovým jsem zatím nečetl. Trochu mě v půlce vyrušila "komunistická agitka" v debatách kolem nalezené lodi z 20. století, ale jinak povedené sci-fi. František Smolík zde vypadal jak Palpatine :-) ()