Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ani studium vysoké školy nechrání před pokušením - mladistvý hrdina přestane rozlišovat hranici zákona, ale kupodivu mu ani vzdělání nepomůže, aby včas odhalil podvod na něm spáchaný. Student vysoké školy ekonomické Michal Najman si přivydělává jako deratizátor. Poté, co je obviněn z vyhubení drahých nutrií, podepisuje dluhopis na značnou částku. Důvěřivé se upíše ke splácení vysoké dlužné částky, aniž si ověří její opodstatněnost. Peníze nemá a rozhodne se je získat vekslováním a později i krádežemi. A tak se zpočátku bezúhonný mladík propadá stále hlouběji a hlouběji... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (138)

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Dáš si ještě cinzano? / Ty jsi bral stipendium? / Jo, za anglinu. Takhle to mohlo vypadat, kdyby zamířil Štěpán Šafránek na ekonomku. Prim by hrála próza, citoval se výhradně kurzovní lístek a Píšťalka foukala na čuráky. Inu, zahraniční obchod, to je pěkná džungle. Těžko říci, proč má adaptace populární knihy Pavla Frýborta, dávného spolužáka z Gymnázia Ivana Olbrachta, tak špatnou pověst. Snad za to může srovnání s Olmerovým klidem, vyplývajícího z přísunu valut, k němuž se Vekslák výslovně (plakáty v několika záběrech) hlásí, ale jde o lehce nadprůměrný dobový film s velmi slušným Zounarem. I ten se ocitl v nemilosti obdobně nefér a mám dojem, že až jaksi zpětně. Režiséru Janu Prokopovi, který Vekslákem na velkém plátně začal a zároveň skončil, se na základě Frýbortova scénáře daří efektivně navozovat závrať z osudově se naklánějící šikmé plochy, na níž hlavní hrdina sřídavě úspěšně balancuje, aby nakonec... Však víte. A srovnáváme-li s Olmerovým dílem nejpřízemněji, Lucie Benešová odprezentovala na ploše několika filmových okének hutnější erotiku, než na kolik se zmohly dva díly Playgirls. Tak co dámy, půjdeme se vlnit? ()

MickeyStuma odpad!

všechny recenze uživatele

Česká porevoluční kinematografie plodila jednu zrůdnost za druhou. Všichni chtěli být světový a hlavně na tom vydělat. Ale ono to nějak prostě nešlo. Literární předlohu tohoto snímku jsem nečetl, ale co jsem slyšel, tak jedině samou chválu. A tak nechápu, co vedlo k tak velkolepému prznění celého námětu. Zřejmě chtěli navázat na úspěšný film Víta Olmera 'Bony a klid'. K této myšlence mě svádí fakt, že je tu inspirace hodně viditelná. Martina Zounara v té době ještě hřála popularita ze seriálu 'Chlapci a chlapi' a tak tu byla sázka na jistotu. Jenže nakonec bylo vše jinak. Jeden patos střídal druhý. Nelogičnosti a absolutně špatná režie sráží veškeré snažení do kolen. Zounarova drsnost byla spíše k smíchu. A Lucie Benešová? Nevím jestli to bylo v její roli, ale taková najivka je opravdu na zabití. Prý se chystalo pokračování, ale nesehnali se peníze. Není divu. Do takové hrůzy už prostě nikdo investovat nechtěl. ()

Reklama

Delmondo 

všechny recenze uživatele

Opět nechápu zdejší hodnocení, je sice pravda že o porovnání s filmem Bony a klid nemůže být řeč ale těch veksláckejch filmů tady taky tolik nemáme. Je to sice vážnej film vykreslující dobu krátce před revolucí, ale vždy jsem ho bral částečně jako komedii, možná právě proto dávám tak vysoké hodnocení viz moje oblíbená Nahota na prodej. Herecky je film celkem v pohodě Zounar je jako vekslák dostačující, ale nejlepší je Labuda jako jeho cikánskej parťák, kterej ho v závěru pěkně vochčije no a ze zdejších dam rozhodně Lucie a Vendulka. Už jen kvůli nim půjdu proti většině a pod čtyři hvězdičky určitě ne. ()

Gekacuk odpad!

všechny recenze uživatele

Velice nepovedený film. U některých postav se nelogicky mění chování a charakter. Zounar je smolař, který pokazí, na co sáhne. Hlavní problém mu nastane, když údajně zaviní vyhubení chovu nutrií a způsobí škodu 150.000. To byl tenkrát 60ti násobek průměrného platu 2.500,-- Kč. Hmmm asi stejné, jako by dnes někdo způsobil škodu takřka 1.500.000….. Nicméně Zounar si nic neověřuje a hned se horečně pouští do vekslování, zcela ho pohlcuje mamon a klesá níž a níž. V hlavě mu to asi přeskakuje, když napřed zavrhuje myšlenku vzít si poběhlici ze zahraničního obchodu („to si opravdu myslíš, že si tě vezmu, když máš mezi nohama vyjetou dálnici…. „ atd. tak nějak podobně uvažuje) a po pár dnech skoro škemrá, aby s ním zůstala. Napřed dovoluje půjčování bytu a pak se zlobí, že je tam nepořádek (asi s ním nepočítal…). Odhalené vnady dvou hlavních protagonistů film určitě nezachrání. Spíše je nadbytek sexu naobtíž. (Zounar se nám v tom trysku staletím pěkně zakulacuje od seriálu Chlapci a chlapi přes Veksláka až k VKV) Řezník má nepřekonatelnou touhu jet do Japonska, Labuda při krádeži neodbytně trvá na sovětské televizi Rubín, ze psa se vaří guláš, Rom kupuje maringotku a odjíždí, nahá účastníce párty zvoní na sousedy, osamělý sexuální turista si Martina evidentně oblíbil, zloději se vzájemně okrádají, babička žárlí na dědečka i po smrti, zlatá mládež má vzor ve vekslu, podvodech a ráda znečisťuje bazény … samé hloupé nápady, případně snaha šokovat (v roce 1994 se Nova s „Peříčky“ teprve rozbíhala) ….. Asi nám chtěl autor naznačit, že toho nemáme po novém navrátivším se (kapitalitickém) společenském řádu moc chtít, když nám socialismus tak zahníval. A že to bude trvat dlouho, než se někam pohneme. Jestli jsme se od roku natočení filmu někam pohnuli, to si musí každý odpovědět sám…. Gek a Čuk ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Asi je v móde podobné typy filmov z prvej polovice 90. rokov hodnotiť odpadom, ale zrovna Vekslák si to podľa mňa nezaslúži. Vzostup a pád jedného mladíka so sľubnou budúcnosťou, ktorý pod vplyvom okolností uveril v šťastnejší život zarábaním si vekslovaním. Ako to už býva, začneš s niečím malým a skončíš pri niečom väčšom a nebezpečnejšom. Je to pomerne krátke, odsýpa to, čiže aj ak vám bude pripadať film smiešny, asi vás nudiť nebude. 80. roky bol des, bony, valuty, prvé farebné telky, brrr. Pre mňa znesiteľnejšie ako Bony a klid, pretože som tu nemusel počúvať Relax. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (9)

  • Tvůrci připravovali volné pokračování, ale z finančních důvodů z něj sešlo. (hippyman)

Reklama

Reklama