Ani studium vysoké školy nechrání před pokušením - mladistvý hrdina přestane rozlišovat hranici zákona, ale kupodivu mu ani vzdělání nepomůže, aby včas odhalil podvod na něm spáchaný. Student vysoké školy ekonomické Michal Najman si přivydělává jako deratizátor. Poté, co je obviněn z vyhubení drahých nutrií, podepisuje dluhopis na značnou částku. Důvěřivé se upíše ke splácení vysoké dlužné částky, aniž si ověří její opodstatněnost. Peníze nemá a rozhodne se je získat vekslováním a později i krádežemi. A tak se zpočátku bezúhonný mladík propadá stále hlouběji a hlouběji... (oficiální text distributora)

krivkin

Knížka Pavla Frýborta je skvělá, přesně popisuje zákulisí šedé ekonomiky z pohledu "běžného člověka", který se chtěl mít dobře a slušně žít, ale balancoval tak dlouho na ostří nože a bez politického krytí až to skončilo tragédií. Je to také knížka z roku 1988 a je poplatná tehdejší době, době Tuzexu, bonů, veksláků, šmelinářů, zazobaných řezníků, zelinářů a pinglů, kteří dokázali profitovat z tehdejšího systému a byli z nich "milionáři bez úrovně", no a v roce 1994 už to vše bylo dávno mimo mísu. Samozřejmě tihle přičinliví "dojiči socialismu" mohli po listopadu ´89 využít nelegálně nahromaděný kapitál a stali se z nich velcí byznysmeni, ale to už sem nepatří. Stručně - hrozně slabá filmařina, takové "Bony a klid" je proti tomu pecka. Kromě toho, že film vznikl pozdě na to, aby mohl tepat nějaký nešvar poplatný popisované době, trpí neuvěřitelně špatnými "hereckými" výkony - nejlepší byl asi starý cikán Lájoš v podání Mariána Labudy... ()

Alden_Larson

Upřímně jsem čekal něco mohem horšího podle místních hodnocení. Rozhodně to není dobrý film, ale je na něm pár aspektů, ketré byly oukej. Děj byl docela zajímavý a proměna protagonisty z nesmělého kluka na zločince byla celkem věrohodná. Martin Zounar se ale moc nepředvedl, jeho herecký výkon byl nejslabší z celého filmu, ostatní nebyli skvělí, ale byli výrazně lepší než Zounar. Prezentace je nevýrazná a hudba taky nebyla ničím zajímavá. Film jako celek vlastně není ničím výrazný, což je právě jeho největší chyba. Kdyby vyšel o deset let dřív, tak by měl možná větší úpěch. 3/10 ()

Voloda

Nuz kniha bola perfektna,cital som ju hadam 20x,ale film ma sklamal na plnej ciare..Takto okliestene a amaterske spracovanie kniznej predlohy som este nevidel,a stahoval som ho s velkymi nadejami.....zato asi tak velke sklamanie a take hodnotenie.Film totalne okliesteny,dialogy ako keby hovorili dementi.Jedine na com som sa bavil bol bol cigansky vykon Mariana Labudu::)) ()

Delmondo

Opět nechápu zdejší hodnocení, je sice pravda že o porovnání s filmem Bony a klid nemůže být řeč ale těch veksláckejch filmů tady taky tolik nemáme. Je to sice vážnej film vykreslující dobu krátce před revolucí, ale vždy jsem ho bral částečně jako komedii, možná právě proto dávám tak vysoké hodnocení viz moje oblíbená Nahota na prodej. Herecky je film celkem v pohodě Zounar je jako vekslák dostačující, ale nejlepší je Labuda jako jeho cikánskej parťák, kterej ho v závěru pěkně vochčije no a ze zdejších dam rozhodně Lucie a Vendulka. Už jen kvůli nim půjdu proti většině a pod čtyři hvězdičky určitě ne. ()

Trescha

Já teda nevim co proti tomu všichni máíte....Když se podíváte na nejlepší dvoustovku tak tam najdete daleko větší panoptikum hrůzy....Označil bych to za český průměr...Nic hrozného ani oslnivého ()

Kletus

Kdyby tenhle film vyšel před Olmerovým Opus Magnum "Bony a klid" byl by to vskutku podařený snímek, ale vzhledem k tomu, že Olmer v tomto nastavil laťku velmi vysoko ubírá to tomuto filmu přinejmenším 2* a se Zounarem sem vetší problém neměl. Rozhodně tu hraje líp než v "Gyndě v roští". ()

valmet

Zounar není můj šálek čaje. Celej film ostatně taky ne. Úplnej odpad to není, ale žádná kvalita taky ne, nicméně v naší kotlině vznikly ještě mnohem větší hrůzy. Aspoň že Benešová ukázala kozy. ()

pan_Bily

V první řadě asi každého napadne srovnání s Bony a klid. A v tom případě dostává Vekslák pořádně na p.... na frak! Ale přikláním se k názoru, že byly v té době i horší filmy. Takže aspoň 1* jo. ()

Nick321

I když mám na herecký (ne)talent Zounara taky svůj názor, myslím si, že tohle je naopak dobrý film. Realistický příběh mladého a naivního studenta, na kterého skoro každý zkouší nějaký podraz. "Míšo, na Tobě je krásný, že všemu věříš". No a tak, aby zacvakal údajné vyhubení nutrií a aby se postaral o flundru, která je údajně těhotná s ním, dá se na dráhu nejprve veksláka a později i bytaře. Samozřejmě není jediný, kdo tuhle hru hraje. "Pane Najman, tohle není džungle, ani země nikoho. Tohle je seriozní obchod se sférami vlivu. Nemáme rádi, když nám někdo leze do rajonu". ()

vinducha

No druhé BaK to nejsou , ale 491. nejhorší film taky ne. Zlatej střed , podívat se na to dá a pro nás husákovi děti si myslim , že tam je toho spousta pamětihodného. ()