Jednoduchý plán

• USA A Simple Plan (více)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

KOZEL84

Raimiho starší kus o kterém sem předtím nikdy neslyšel.O to víc mě dostal.Dobrá atmosféra která nutí pořád přemýšlet jak bych se zachoval já.3 chlapíci najdou v lese zřícené letadlo se 4 a půl milionem dolarů a jeden průser za druhým na sebe nenechá dlouho čekat.Fargovina.Herecké výkony perfektní,hlavně Billy Bob Thornton neměl chybu. ()

Helldo

Jedním slovem HUSŤÁRNA! Skvělý thriller, bez žádných velkých jmen (vyjma Billiho Thorntona), ale s úžasnou atmosférou, jejíž dominanci ještě navyšuje tajemná, sněhem pokrytá krajina a výborný scénář.... ()

El-Barto

Chápu tu hlavní myšlenku tohodle Raimiho filmu zcela jasně a oceňuju ji, ale jinak mě Jednoduchý plán přes herecké kvality a dobrou atmosféru spíš nudil, proto 6/10. ()

Everyone

Idiot = kámen úrazu všeho. Možná ještě s přívlastky citlivý a impulsivní. Přátelit se, pracovat, podnikat nebo dokonce páchat s takovým člověkem, to je výhra v loterii, kde hlavní cenou je trapas, vyhazov, krach nebo vězení. To jsem si uvědomil již na základce a celý život se mi to na různých situacích kolem mě jen potvrzuje. Nejhorší ze všeho, když to idiot myslí dobře. V čem je problém? V tom, že vůbec myslí. Vymýšlí vlastní scénář situace, ale tak důmyslně, jako kdyby šachista plánovat celý jeden tah dopředu a další tahy ignoroval. V podstatě již druhý tah je již zahalen v neprostupné mlze, tak abstraktní pro něho imaginace, že to až způsobuje zarudnutí kraniální oblasti v důsledku nebývalé aktivity a silnou hypoglykémii v nečekaných dodávkách energie do nepoužívaného orgánu, ke kterému nedostal při narození manuál. Pak se žehlí, vytírá, uklízí, ale idiot neustálé trousí, shazuje a když Vám chce pomoct, tak to vše rozšlape, že z možného alibi již není návratu. A chřipku střídá angína, angínu žloutenka, žloutenku cholera, choleru nevyléčitelný AIDS. Pyramida lží se zbortí pod vlastní tíhou. A pokud to idiot nepokazí a zahlazovaný plán vydrží sérii pokusů o zmaření, tak obvykle selhává to, na co jste nepomysleli a co součástí strategie nebylo - a to, že celá stavba byla jen vzdušný zámek, opojnou představou, v níž se zapomíná na realitu. ____ Na chladnou logiku je problém se spolehnout za všech situací. Nepatologický člověk není z ledu. Druhá strana mince jsou vlastní emoce, sebevědomí, které vedou ke změně chování a můžou být průvodní indicií pro podezření. ___ Docela mě pobavily tagy k tomuto filmu - vražda, peníze, venkov, mrtvola. Vážně to bylo o tom? ()

mala_kea

Dost dobré, až výborné kriminální drama, ve kterém prakticky nic nechybí. Zprvu, když jsem viděl Boba, který hraje jakéhosi "blbečka" měl jsem chut, to vypnout, ale od chvíle, kdy byly nalezeny peníze, latka se posadila opravdu vysoko a já jen čekal, jak to dopadne. Byl jsem opravdu mile překvapen. Pěkná podívaná ()

Hapretor

Tam, kde mě Raimi u "Spidermana" přímo sere, tak tady mi imponuje. Film je chytrý, napínavý, nabízí otázky co by kdo dělal, nedělal, jak tohle udělat jinak, a nedělat vůbec,... atd. Jeden z mála uvěřitelných thrillerů, nad kterým jsem nemalou chvilku dumal. Jak bych to udělal já? A chtěl bych to vůbec udělat? A ten konec? - Dokonalé, zoufalé, nekompromisní. Nade vše poučné! - Když najdete velkou sumu peněz, vraťte je! Přinesou Vám jen trable. Ale na druhou stranu... - a byl to opravdu jednoduchý plán! ()

agassi68

Výborný scenár a práca s detailom. Téma príťažlivá pre všetkých. Veď kto ešte v živote nerozmýšľal, čo by urobil s takou hŕbou peňazí? A parádne poučenie na záver. Raimi znovu nesklamal. PS: Thorntona som skoro nespoznal :) ()

Rockerman

Film o tom, že ani nález 4miliónů a 400tisíc dolarů nemusí nálezcům přinést štěstí. Jak známo: Peníze kazí lidské charaktery. Film svým zvláštně vystavěným dějem připomněl díla bratrů Coenů a proto se mi tak líbil. Ne že by to bylo bez chyb. Některé pasáže byly dost nudné. Jenže daleko více času jsem se bavil. Je to vlastně tragikomedie, kdy se hlavní hrdinové neustále víc a víc zaplétají do absurdních problémů, zanechávají za sebou spoustu mrtvol, a to i ve vlastních řadách a to, že si těch peněz moc neužijou, se dalo očekávat. Dávám pět *, ale je to spíš na 4 a půl. ()

sadlokan

Tak po 20 minutách jsem se smířil s duševním stavem těch loupežníků a pak se to dalo vydejchat.Vede B.B. Thornton,zde Trotlon,ten je nejjednodušší ze všech.Ovšem velmi rafinovaně! ()

Roman07

Jednoduchý plán je film, ktorý stojí za to vidieť. Pri jeho pozeraní sa mi na začiatku vynorili spomienky na film "Fargo" a v závere na film "O myšiach a ľuďoch" . Ide nielen o žáner thriller a dráma, ale predovšetkým prvky psychologického filmu v postave Jacoba, ktorú tak dokonale stvárnil Billy Bob Thorton, dávajú tomuto filmu úplne iný rozmer. Zima, sneh, mráz a havrany, čakajúce na ďalšiu obeť, to všetko navodzuje pochmúrnou atmosféru toho, čo má prísť. Na začiatku sú nájdene peniaze, tak málo pre jednoduchý plán, stačí ich vziať, počkať pár mesiacov a potom sa rozdeliť. Peniaze však prebudia ľudské slabosti: chamtivosť a nedôveru. Práve vo chvíli, keď je nutné rozhodnúť sa v zlomku sekundy, je moc peňazí najsilnejšia a všetky morálne zásady sú potlačené. Na začiatku stačili Hankovi k šťastiu jednoduché veci: žena, ktorú má rád, dobrá práca, priatelia a susedia, ktorí si ho vážia. ()

Lyžař

K filmu jsem se dostal naprostou náhodou. Ale překvapil jako málo co. V jednoduchosti je síla. Tady ale jako by všechno selhávalo :-) ()

MickeyStuma

O tom, jak nalezená brašna plná peněz změní pevné přátelství a vede k nechtěným vraždám. Vysoce kvalitní scénář rozehrává atmosferický thrillerový příběh, který uchopí a nepustí. Pro někoho se může zdát dějová linka velice vlekoucí, ale tady je to ku prospěchu věci. Vyobrazuje se tak více napětí, která se postupně zvyšuje a při kterém není o překvapení nouze. O to více šokující je konec. Režisér Sam Raimi věděl jak danou látku uchopit. Podíl na celkovém vyznění má i vynikající kamera, která všemu dodává takovou přímočarou agresi. I tak nádherné zimní obrázky se málokdy vidí. A samozřejmě ani o hereckých kvalitách nemůže být pochyb. Tento snímek patří mezi ty opravdu kvalitní, kterých není zase až tak moc. ()

Colleague

Film o tom, jak jedno malé odklonění od morálních standardů může postupně udělat z vcelku vzorného občana úplnou bestii. Tomuto filmu se celkem věrohodně povedlo zachytit podstatu zla. Pro mě velký filmový zážitek bez velkých efektů a s poměrně neznámými herci. ()

Raziel_cz

Raimiho zasněžený slowburn. Ta srovnání s Fargem nejsou úplně mimo, přestože to Scott B. Smith napsal o tři roky dřív. Fakt je to jako Fargo. Jenom bez černého humoru, karikaturních postav, tempa a tak nějak všeho, čím je Fargo zábavné. A Simple Plan je hodně dramatický a snaží se jít hlouběji do zkoumání morálky. Akorát mu to moc nefunguje, protože: a) je to brak, který se snaží skrýt, že je brak; b) hlavní hrdina je příšerně napsaný. A tak i když Bil Paxton dělá, co může, ty špatné věci mu prostě nevěříte. Zápletka je ale fajn, má to zvraty a především ve druhé polovině to dost slušně graduje, a kdyby to místo nihilistického konce šlo naproti své brakovosti a nahodilo trochu jiný zvrat s agentem, bylo by to pro mě dostatečné vykoupení. Takhle spíš průměr. I kvůli tomu, že Raimimu tahle seriózní režijní poloha prostě nesluší. ()

RPupkin

Jednoduchý plán, jednoduchá zápletka, ovšem skvělá ústřední trojice, která činí z tohoto filmu nadstandardní podívanou. Právě absolutní odlišnost tří kompliců, jejich psychologická prokreslenost umocněná emočním vývojem a v neposlední řadě přesvědčivé a plastické ztvárnění (v čele s excelentním Billym Bobem Thorntonem, jemuž sekunduje Bill Paxton) jsou motorem tohoto mrazivého thrilleru s prvky černé komedie, situovaného do minnesotského zapadákova. Dobrá, byť trochu morbidní zábava. Celkově vzato: za mě palec mírně nahoru, 70 %, mohu vidět znovu. [viděno v květnu 2021 | komentář #50] ()

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců