Jednoduchý plán

• USA A Simple Plan (více)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

Socrates

Jednoduchej plán, jehož stvořitelům se - hlavně díky sobě samým - od samýho začátku neustále staví do cesty menší či větší překážky, takže vás ani na chvíli nenechá se nudit. ()

Frajer42

K mému malému překvapení skutečně vymazlený snímek. Od zajímavé myšlenky, přes skvěle napsaný scénář, až po velice sympatické postavy. Především bych pochválil Thorntona, který vidláka zahrál naprosto božím způsobem. Naprosto procítěný a nanejvýš uvěřitelný výkon. Skvělá práce s emocemi. Raimi si mě celý snímek dokázal povodit, kam přesně chtěl. Film dovede být kurevsky napínavý i vážný, ale nechybí ani režisérův typický černý humor. To vše v naprosto správně zvoleném poměru při udržení mimořádného tempa po celou stopáž. Ke všemu to celé má opravdu hlavu a patu, a dokonce má snímek potenciál přivést diváky k zamyšlení. V rámci krimi thrillerů opravdu vysoký nadstandard. ()

Kothy

Docela drsný starší kousek od Sama Raimoho. Trochu mi to zvraty a prostředím připomněl Frago. Bill Paxton a Billy Bob Thornton tu předvádí skvělé výkony. Film hezky ukazuje, jak může pár lidí rozhádat hromada peněz a jaké problémy jim dokáže nadělat. Nakonec to všem jen ztížilo život. Některé scény jsou dost drsné. "Kde jsou ty prachy?!" ()

nascendi

Sam Raimi si pre svoj film zvolil lákavú tému. Veď kto by sa aspoň raz nepohrával s myšlienkou, ako by sa zachoval pri nečakanom náleze veľkých peňazí. Lákavú tému je však potrebné rozpísať do scenára. A tu už prichádza k prvému zdvihnutiu obočia. Scenár podľa môjho názoru vedie hercov k málo uveriteľnému správaniu, ktorého zmysel som videl iba v pribudnutí ďalších mŕtvol a posunutí ústrednej trojice do ešte väčšej bezvýchodnosti. Ak by už nebol použitý pre iný film, pre tento by sa hodil názov Nejako sa to komplikuje. Takže scenár ma neoslovil. Herci áno. Stále viac obdivujem Billyho Boba Thorntona, ktorý vytvoril ďalšiu zo svojich početných hereckých kreácií. Dokonca aj dabing jeho postavy považujem za veľmi vydarený. Dabing si vo všeobecnosti nevšímam, pretože mi postačuje, ak ma neruší. Tento ma zaujal. Celkový dojem z filmu by sa dal vyjadriť slovami: Nebolo to zlé, ale mohlo to byť lepšie. ()

Němi

Když je každá směrodatná událost ve filmu tak šíleně vykonstruovaná a režijně nezvládlá, pak je jedno, jak dobří herci se v něm objevují. Prostě za moc nestojí. A vedle úžasného Farga vypadá téměř jak retardovaný bratříček. ()

PetrPan

Až nezávisle působící a působivý Raimi, který mi léta nějak unikal.  Dobře rozehraná partie o temných stránkách člověka vystavených skutečnému morálnímu dilematu aneb co byste udělali, když najdete balík prachů a  co byste udělali, když skutečně ten balík leží před vámi. Nejlíp a nejkrásněji tenhle kontrast, on to kontrast prostě je, to si nikdo nic nenalhávejme,  zahrála Bridget Fonda. Její morálka zmizela jako mávnutím kouzelného proutku. Postupem času se Jednoduchý plán pak komplikoval nejen díky strachu snoubícímu se s hrabivostí, ale rovněž  vcelku nepravděpodobnými dějovými zákrutami, které ho lehce rozkládaly na přijatelné a nepřijatelné. Zejména osud Billyho Boba Thorntona byl už trochu moc  (d)efektní.  Silné tři. ()

Slarque

Dokonalá ukázka Raimiho mistrovství. Stačí dobrý scénář, pár herců a výsledek je lepší než většina mnohamilionových trháků. Paralela s Fargem je zcela na místě a výkon Billyho Boba Thorntona je neuvěřitelný. Nikoho jiného si v této roli ani nedokážu představit. ()

Rocky62

Mrazivý thriller s hutnou atmosférou, které napomáhá hlavně prostředí, kde se film odehrává. Napětí postupně graduje, scenář je fantastický a Billy Bob Thornton hraje jak o život. Co si přát víc? 75% ()

eLeR

Vraj jednoduchý plán ... ten sa tak zamotával a ja s ním ... som si myslela, že sa mi o tom bude aj snívať ... kniha musela byť tiež výborná a Thorntona je neznášam, ale tu bol excelentný. ()

Happens

Tohle je tak krásná ukázka toho, co s lidmi dělají peníze. Peníze neřeší problémy, nemění lidi, ale pouze zvětšují to, co lidi doopravdy jsou, ukazují, čemu lidi dávají průchod, když nemají "zábrany". Ono to štěstí peněz je tak vrtkavá záležitost a ve snímku se to stočí do neskutečného masakru a chaosu zápletky - trochu mi to připomínali i prostředím Fargo. ()

Chrustyn

Jednoduchý ale zároveň neskutečně propracovaný a atmosferický thriller s brilantními hereckými výkony a mrazivou zimní atmosférou. V některých ohledech je film dokonce zajímavější než kultovní "Fargo", kterému se (hlavně zimní atmosférou) trochu podobá. Hodně silné 4*. ()

iamek

Škoda přepalené stopáže. Scénař je sice chytrý a našlapaný, jenže 120 minut je dost a časem snímek ztrácí dech a tempo. Tyhle mrazivé snímku mám rád a Raimi ukázal jaká je jeho parketa. ()

classic

Keď som bol ešte chlapec, spomínam si, ako mi otec hovorieval, čo je potreba, aby boli chlapi šťastní. Chlapom stačia jednoduché veci: Žena, ktorú má rád, dobrá práca, priatelia a susedia, čo si ho vážia. A na nejakú chvíľku, bez toho, aby som si toho vlastne všimol, som to všetko mal. Bol som šťastný muž. / Na samý ú-v-o-d som si najprv dovolil vnútorné myšlienky hlavnej postavy Hanka Mitchella, previesť do textovej podoby, keďže podľa nich je zrejmé, že to, čo platilo na začiatok, nemusí platiť neskôr, kvôli čomu pravdepodobne zažije tento protagonista „neuveriteľné dobrodružstvá”, o akých sa mu predtým vonkoncom ani nesnívalo, čo by snáď nechcel zažiť ani v tej najhoršej nočnej more Freddyho Kruegera ?! V podstate tým ďalej v  j-a-d-r-e naznačujem a pokračujem, že po raketovom vzostupe, kľudne môže dôjsť k voľnému, nekontrolovateľnému pádu... V poriadku, a už je vari aj namieste, aby som konečne prestal s tajnostkárením, a radšej prešiel rovno k pointe, teda ku koreňu veci : „Predstavte si, že v lese objavíte tašku plnú peňazí. Čo potom s nimi urobíte ?” Určite to nie je tak jednoduché, ako to môže na prvý pohľad vypadať. / Pred trilógiou o Spider-manovi, ktorej sa začal Sam Raimi venovať až na začiatku 21. storočia, t.j. v rozpätí rokov 2002-2007, si prvšie zvolil o dosť vhodnejšiu a lepšiu tému, pretože práve vďaka samotnej predlohe Scotta B. Smitha, nakrútil mimoriadne temný a drsný, neo-noirový, kriminálny thriller, pri ktorom mi určite nebolo všetko jedno ! Na tohto režiséra by som to určite nikdy nepovedal, čo dokáže vytvoriť, keď má po ruke tak šikovných hercov, ale predovšetkým scenár, ktorý mi svojim obsahom koľkokrát vyrážal dych. Bill Paxton z Titanicu a oscarový laureát Billy Bob Thornton, sa famóznym spôsobom prevtelili do úloh bratov Mitchellovcov, ktorí sú mimochodom naprosto autentickí, ktorí zároveň naďabia na túto „korisť” spolu s ďalšou postavou, čím sa im starosti ani zďaleka nekončia, ale len začínajú, a to i napriek tomu, ako to môže primitívne vyzerať... Niekde som počul alebo čítal, že "peniaze" kazia charakter, keď v tomto prípade to platí niekoľkonásobne viac, ako si divák dokáže predstaviť. Postavy sú zo dňa na deň skazenejšie a chamtivejšie, až sa vývoj udalostí stočí takým extrémnym smerom, že som neveriacky krútil očami, ako je to vôbec možné ? Áno, býval som pomerne veľmi často zdesený, kam až dokáže zájsť človek, keď si proste čokoľvek zaumieni, pričom zachádzal priďaleko, čo bolo vskutku desivé skonštatovanie, že sa nezastaví pred ničím. A hoci samotnému finále predchádzala menšia nevierohodnosť, čo sa ale našťastie onedlho upravilo až tak, že som mal zdania, ako by som dostal snehovou guľou priamo do hlavy. Zjednodušene povedané na úplný z-á-v-e-r, ma po konci filmu zvieral hrozne zvláštny pocit, na ktorý rýchlo nezabudnem. Podobá sa to na Fargo, no i Jednoduchý plán, má rovnako nadštandardné spracovanie. / ()

sharky

Takova 100x lepsi verze Farga, ktera mam mnohem vetsi tempo, nejsou v nem zbytecne sceny a situace se stava mnohem bezvychodnejsi. Jsem docela rad ze zrusili Spider.mana 4, treba bude pak mit Riami mnohem vic casu na natacenich takovyhle jednoduchych, komornich a pritom perfektne fungujicih filmecku (jako treba jeste The Gift). Tohle mu totiz jde nejlip. ()

Roman.Ticka

Po čase jsem podlehla místnímu vysokému hodnocení a radovala se na kvalitní zážitek. Dopadlo to tak, že na mě z bedny dvě hodiny chrlila směs nelogiky, debility a frustrace, ale vydržela jsem do konce v očekávání, že přijde zasloužený trest. Taky nic. Nepochopím, jak se může spořádaný občan mávnutím proutku proměnit v hajzla a vraha a to bez špetky svědomí. O kojící matce, která s klidem Američanky kuje podrazácké pikle a ještě blbě, ani nemluvím. Herecky přesvědčil B.B.T. v roli idiota, který mě ale iritoval. Všichni hráli jak o závod, ale nepřesvědčili mě, i když scénář byl až mrazivě realistický. Přesto mě vůbec nezajímá, jestli můj soused žije dvojí život a má na krku např. 8 vražd (raději). Konec sice přinesl malou satisfakci a větší v doživotním traumatu běžné "chudé" americké rodinky, ale k popukání to teda nebylo! ()

poz3n

Výborná atmosféra. Zima, sníh, městečko, kde se každý s každým zná, několik buranů (kde už jsem jenom takhle Billyho Thorntona viděl?) a jedno letadlo. Raimiho hororový rukopis je znát, stejně jako některé, béčkově pojaté scény, které se mi možná k tomu jinak Coenovskému pojetí až tolik nehodili. Nicméně hodně příjemná atmosferická záležitost na sobotní večer. 7,5/10 ()

Ivoshek

Raimi je dobrej a nepamatuju, kdy mé naposledy zklamal. Jeho filmy mají něco, co uz se moc nevidí. A sice, že jsou schopné člověka ještě překvapit. Když se k tomu přidají výborní herci, tak se na to kouká dobře. Mohlo by to mít trochu lepší dynamiku, ale celkově jsem spokojenej. ()

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců