Jednoduchý plán

• USA A Simple Plan (více)

Bratři Hank a Jacob Mitchellovi se s přítelem Louem vracejí ze hřbitova, a když jim vběhne do cesty liška, nabourají. Jacob s puškou v ruce pronásleduje lišku, ač ho Hank upozorňuje, že se nacházejí v chráněné oblasti. Hank a Lou jdou za ním do lesa a narazí na sněhem zapadané havarované letadlo, v němž najdou mumifikovaného pilota a tašku plnou stodolarovek v celkové hodnotě 4 miliony 400 tisíc dolarů. Hank trvá na tom, že nález musí ohlásit na policii, ale Lou ho přesvědčuje, že za daných okolností peníze vlastně nejsou ničí, a pokud si je nechají, není to vlastně krádež, navíc, že pravděpodobně pocházejí ze špinavých obchodů s drogami. Za několik dní bude Hankova žena Sarah rodit a mladá rodina financemi neoplývá, Hank se proto  nakonec nechá umluvit, aby si peníze nechali, ale s podmínkou, že je schová a jestli se do jara po nich nikdo nebude shánět, až pak si je rozdělí. Sáře se nelíbí, co udělali, a navrhne, aby Hank část peněz vrátil do letadla, pak to bude vypadat, že se nic nestalo. Hankovi se nápad zalíbí a ráno se vydá s Jacobem na místo činu. Když se kolemjdoucí soused Dwight Stevenson zastaví u psychicky labilního Jacoba, v obavě z prozrazení Jacob na něho vystřelí a zdá se, že Dwight je mrtvý. Hank chce zachránit bratra a souseda odváží na jeho sněžném skútru k potoku s úmyslem naaranžovat vše tak, aby to vypadalo jako nešťastná náhoda... (TV Prima)

Hennes

Napínavý thriller ve kterém čtyři miliony a čtyřista tisíc dolarů, převrátí život jedné rodiny v poklidném městečku. Co všechno se dá v životě zničit a kolik vražd se stane pro peníze, které stejně končí v pekle je hrubou kostrou výborného scénáře, ke kterému mistr hororu Raimi dodal svou atmosféru. Mimochodem si nemůži pomoci, ale Jacob v podání Billy Bob Thorntona je tady jako náš Václav v podání Ivana Trojana :-) ()

Martin741

Ze takyto poctivy kus filmarciny spachal Sam Raimi, tvorca kultovych Evil Dead, je len chvalyhodne. Odpocinok od kopy mrtvol a hektolitrov krvi, a konecne zaujimavy film. Scenar je vyborny : je o tom, co urobi trojica hercov, ktori najdu kufor plny penazi. A moze sa roztocit kolotoc udalosti, ktore je radost sledovat. Perfektne su mlcanlive a tiche zasnezene lesy, je na nich cosi fascinujuce. Vlastne rovnako, ako na celom tomto Raimiho filme : 88 % ()

Lischai

Simple plan je Fargo mínus twinpeaksová divnost. Ta divnost ale myslím byla tajná ingredience, co z Farga udělala tak super film, takže když se odstraní, je to takové... já nevím, sušší, jednodušší. Není to špatný film, to vůbec ne, ale pro mě tak nějak zapomenutelný. ()

shyster

Tady někdo nakoukal všechny filmy od Tarantina a hlavně FARGO. Sněžné pláně, absurdní vraždy mi přišli jako chabá kopie majstrštyku z pera bratří Cohenových. Nejvíce mě štvala ta snaha být za každou cenu černočerně vtipný, jak jsou vraždy prováděny a jejich následky přijímány léžerně. Přitom se vždy film na pár chvil odvrátí od "pohodového" zabíjení a snaží se jet po vážné struně. ()

Aelita

Jednoduchá ponaučení: 1. Když jsi slušný, čestný a chytrý, je blbý mít nevychované, nezásadové a hloupé přátele. 2. Když už je máš, je blbý se nechat zatáhnout do jejich špatných rozhodnutí. 3. Když už ses nechal zatáhnout do záležitostí, z kterých kouká malér, je blbý v tom pokračovat dál. 4. Když už pokračuješ dál, je blbý zatahovat do toho další lidi, natož ženy a tím spíše manželky, a obzvlášť je blbý je nechat vymýšlet plány a rozhodovat se za tebe. 5. Když už jsi je zatáhl do svých plánů, buď připraven ke všemu. ___ Složitá ponaučení: 1. Chytří lidé dokáží obhájit před sebou jakékoliv své rozhodnutí. 2. Chytrost nezaručuje výhru ani lepší, či snadnější život. Spíše naopak. 3. Čím je člověk chytřejší, tím větších, hlubších, komplexnějších, abstraktnějších a virtuálnějších bludů se dopouští. Zároveň ale často přehlédne tu nejednodušší věc nebo řešení. ()

Abes

Fargo fargo fargo... Příběh o tom, jak balík peněz dokáže člověka změnit. K hereckým výkonům, BBT má u mě prvenství. Pokud jde o logiku Hankových kroků. Od prvních vteřin nálezu neměl jinou možnost, každou ze situací ve které se bratři objevili vidím jako reálnou, stejně tak zvolené řešení. SPOILER: Velké plus za konec, hlavně za scénku kdy jeden z agentů podává Henrymu balíček peněz a povídá něco ve smyslu 'to je ale tíha co?'. Proti tomu Thortonův 'You have no idea' výraz. Díky Sam Raimimu vím, že balík peněz nemusí být břemeno jen díky síle gravitační. ()

TomikZlesa

Nudnej začátek, navíc prokládanej nulovym ftipem. Nalezení peněz me vůbec nepřekvapilo, ani nevím proč, ale prostě sem to čekal. Kdesi v polovině přichází zvrat v podobě různých komplikací ktere jsou pitomé skoro jako Jacob, ale přesto sou dost důvěryhodné. No a konec je těžké komentovat, nene nebrečel sem :) jen sem ještě 10 minut čuměl jak puk, představoval sem si hodně konců, ale takhle bravůrní ne ! ()

tomtomtoma

Zajímavé psychologické drama se silnou kriminální zápletkou. Nalezený poklad má sloužit k příjemnému zbytku života tří jeho nálezců. Situace se ale okamžitě začíná měnit a bortit pod vlivem našeptávání a psychické lability. Osoby procházejí psychologickým tlakem, vraždami a zametáváním krvavých stop. Herecké výkony jsou ozdobou a krásně podtrhují postupný psychologický vývoj postav. Hank Mitchell (dobrý Bill Paxton) je ze tří nálezců pokladu ten nejrozumnější, ale pod vlivem své manželky se zaplétá do situace, ze které je velmi nesnadné nalézt východisko. Konečné řešení je těžkou psychologickou zátěží, kdy se musí smířit se ztrátou svého bratra, své počestnosti a bezúhonnosti, i všech romantických ideálů lidskosti. Jeho bratr Jacob (skvělý Billy Bob Thornton) je mentálně na nižší úrovní než většinová populace, což ho v normálním životě velmi limituje. Jeho občasné zkratkovité jednání z nerozumu je tím, co spouští sled nešťastných tragických událostí. Což ho dovádí k černému svědomí a své smrti jako vykoupení za všechny své hříchy. Z dalších rolí: Hankova manželka Sarah (dobrá Bridget Fonda), která se nechce nabitého bohatství vzdát a postrkuje svého muže v nebezpečné hře, Jacobův kamarád a třetí z nálezců pokladu Lou Chambers (Brent Briscoe), primitivní člověk neberoucí na nikoho ohledy, šerif Carl Jenkins (Chelcie Ross), vyšetřující podivné násilné činy, a Louova manželka Nancy (Becky Ann Baker), ovlivněná chováním svého muže. Silný, výborně vykreslený příběh plný emocí, naděje a krutého vystřízlivění. Poklidný život a nalezení pokladu se může rychle změnit v boj o přežití a v psychicky nejnáročnější etapu lidského života. ()

laik_60

hmm, je tu nejako privela privysokých hodnotení. Mne sa film velmi nepáčil. Teda až na krasny herecký prejav Boba Tomtona. Od začiatku bolo jasné že sa Hank bude mordovat po celý film s niečim čo sa ťažko zvláda. Od začiatku mal film dve vychodiská. Alebo pojde do basy, alebo nepôjde a užije si najdené peniaze. To ako to nakoniec režia zatočila na záver, vrátane bratovraždy, to ma teda fest naštvalo a pravdupovediac aj znechutilo. Takže filmu studenemu zasneženému protivnému filmu daavam dva body a Bobovi dva naviac. ()

C0r0ner

Hodně mi to připomnělo Mělký hrob od Boyla. Zápletka je stejná - co s lidmi udělá nález balíku peněz? Nic dobrého. Jednoduchý plán byl opravdu jednoduchý, než ho postavy začaly prozrazovat dalším aktérům, což mělo za následek řetězec průserů. Myšlenka skvělá a dobře udělaná, avšak stopáží hodně přetažená, což bylo dost na škodu. 75% ()

Juto

Skvelý krimi thriller od Sama Raimiho. Bravúrne zvládol réžiu, kde strieda napätie s čiernym humorom. Skvelý výkon Billyho Boba Thorntona. Pochvala aj scenáru i keď k začiatku by som mal výhrady ale postupne film výborne graduje. 7/10 ()

pakobylka

Víte ... ten plán BYL bezpochyby jednoduchý - PŮVODNĚ ... a zdál se i bezchybný - alespoň na první pohled. Nicméně vložil se do něho neodbytný ženský prvek se specifickým nadáním pro vynalézavé komplikování jakékoli situace - s trochou nadsázky by se dalo říct, že právě tahle charakteristická schopnost něžného pohlaví se přímo úměrně zvyšuje spolu s náročností a závažností aktuálního stavu. Když připočítáte další faktory ... náhodné (o které se s radostí postará zlomyslný osud) i zcela logické (které vás přece měly napadnout !), nutně se dopracujete k nanejvýš pozoruhodnému filmovému útvaru, který se blíží absurdní komedii. Je černočerná jako peří vran, které obyčejně stylově kroužívají nad mrtvolou ... a dívá se na vás i na mě svrchu - snad i s nádechem opovržení, protože zná naši pravou tvář a dobře ví, že každý z nás v sobě nosí svého privátního Ďábla našeptavače, který nikdy nespí ... a kterým se obyčejně dáme velice lehce svést. ()

Martrix

To co film zdobí, jsou herecké výkony, dobře vykreslené prostředí zapadlého amerického venkova a samozřejmě i solidně propracované charaktery všech postav. Příběh je i přes jednoduchost dostatečně vtahující. To komorní pojetí mu navíc sluší a dává vyniknout všem hercům. Nevím jak velký podíl na tom má Raimi, ale řekl bych, že je to spíš zásluhou kvalitního scénáře. Přesto nejsem schopen vysolit plný počet hvězd. Ten příběh se potácí na hraně uvěřitelnosti a s každou další minutou od jeho druhé poloviny, se převažuje spíš k něčemu vykonstruovanému. První hodinu bych klidně uvěřil, že je podle skutečné události, ale pak už tam na mě vykukovala snaha udělat nástavbičku, na kterou jsou američtí diváci zvyklí. Prostě to celé posunout z komorního dramatu, do ostřejšího thrilleru. A to i na úkor oné uvěřitelnosti. Ale i tak, je to velmi kvalitní kousek. ()

zette

Slusny thriller o tom, kdyz clovek udela spatne rozhodnuti a strhne se cela lavina situaci, ktere uz nejdou zastavit. Funguje scenar, film je dobry od zacatku do konce. Zajimavy vyber postav, lehce absurdni, ale porad dobre a zabavne. ()

Biggy

Když film před nějakými 4 lety začínal v televizi a já se neměl na co dívat, vybral jsem si kolem půlnoci zrovna tohle. Po chvilce koukání na mě film jakýmsi způsobem zapůsobil a nedokážu to vysvětlit, ale až do závěrečných titulků jsem strnul a koukal na výborné výkony všech herců a vcelku promyšlený děj dotáhlý až do konce. Určitě tohle patří k mým velice oblíbeným filmům a nelze hodnotit jinak, než-li 5/5. ()

Šimpy

Dokonlý návod jak všechno dokonale posrat ;-) Bill Paxton zatím v té nejlepší roli, co jsem viděl a B.B. Thornton mile překvapil... ()

dr.fish

Ten příběh je vlastně dobře vymyšlen, jen prostě postrádá potřebnou hloubku. Nalezené peníze vlastně znamenají prokletí, které všechny zničí nebo alepoň poznamenají. Přesto to celé klouže po povrchu a všeho je tak nějak pomálu. 60% ()

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců