Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

ABLABLABLA

"Jak si přeješ" je nové "Miluji tě". Hmmm..dobré vědět. Tohle je vcelku bezkonkurenční "pohádka" jestli to tak vůbec lze označit. Už začátkem je zajímavá - děda čte svému vnukovi pohádku (to že se naoko tváří že ho to nezajímá je všem vcelku jasné, že ho to pak zajímat bude), ale i samotný příběh je parádní. Přirovnala bych to snad jedině k Robinovi, jinak jsem nic tak parádně ztřeštěného snad ještě neviděla. Ale je pravda, že Robin je teda více komický, ale je to parodie, tohle je pohádka, proto je to ještě lepší. Ačkoli mohla patřit k těm vzpomínkovým filmům mého dětství, tak bohužel jako malá jsem ji nikdy neviděla, ale to asi vůbec nevadí, protože i teď jsem z ní byla uchvácena. Vůbec dneska mám pocit, že jsem viděla jen samé dobré filmy, asi velmi dobrý výběr. Pár kroků a budeme v Ohnivém močálu. - To nepřežijem. - Nesmysl. Říkáš to jen proto, že to ještě nikdo nepřežil...........Není to zlé. Ne že bych si tady chtěl postavit sídlo, ale ty stromy jsou hezké. ()

kaylin

Tahle pohádka mě nijak moc zásadně nedostala. Je to taková komedie + pohádka + fantasy, což je pro Ameriku celkem normální, je to docela správně švihlé, jsou zde zajímavé postavy, Robin Wright je krásná, ale jako celek mě to nedostalo. Rozhodně to pro mě není vhodný ekvivalent českým pohádkám. Je to jiné, má to jinou poetiku, ničím zásadním to ve mě nepohnulo - myslím z hlediska emocí, nikoli z hlediska toho, že by mi to posunulo orgán. ()

Neffy

Film jsem viděla až po přečtení knihy. Kniha byla velmi čtivá, ale teď k filmovému zpracování. Děj vystihli dokonale, po stránce humoru jsem se nasmála více než u knihy. Není to typická pohádka, ale myslím, že divák z toho bude mít větší požitek, až po přečtení knihy, kde je toho více rozepsáno. Proto doporučuji nejdřív přečíst a pak se podívat. ()

slunicko2

Je to hrozná blbost, ale někdy od půlky mi to začalo být jedno a docela jsem se bavil. 1) Vcelku neumělé dialogy jsou prokládány zajímavostmi. Konečně jsem se dozvěděl, kdo jsou Guldeňané a Floriňané. Rovněž originální obr z Grónska s tmavou pletí není k zahození. Naučil jsem se i nově neotřele nadávat: You warthog faced buffoon, you miserable, vomitous mass!_____ 2) 25letý Cary Elwes (čeledín Westley) a 35letý Mandy Patinkin (španělský šermíř Inigo Montoya) uspokojili i mou potřebu po pěkné mužské tváři a vše završil 60letý Peter "Colombo" Falk (děda vyprávěč)._____ 3) Zajímavý koment: Shadwell****._____ 4) 19.12.2020 - Při opakovaném zhlédnutí mě zaujal i důraz na férovou hru, morální étos. Přidávám hvězdičku. ()

Remedy

Asi jedna z nejlepších fantasy pohádek, co jsem viděl. Podobně se mnou zarezonoval snad už jen Hvězdný prach, který se v rámci své filmové adaptace taky nebál vykročit trochu jinou cestou, než by mainstreamový divák čekal. Princezna Nevěsta vyniká především skvělými postavami, které (zaplaťpánbůh!) nejsou až na naprosté výjimky jednorozměrné nebo šablonovité. Díky svým nedokonalostem a chybám mají totiž mnohem blíže k reálným postavám, což mnohdy vyústí do nečekaně vtipných i dojemných momentů. Vážně moc pěkná rozprávka. [85%] ()

swed

Kouzelná pohádka plná humoru, romantiky a uměle působících dekorací. Pokud pro tento žánr máte slabost, rozhodně doporučuji novější film "Hvězdný prach", který je ještě o něco povedenější. 7/10 ()

Desperado

Atmosféra starých počítačových hier, absurdný humor, napätie, originálne dialógy, nádherne divná hudba Marka Knopflera... Čo iného si priať, než tak trochu netradičnú rozprávku, ktorá sa neberie vážne? Jedna z najlepších amerických rozprávok poslednej dekády, aj keď už dosiahla plnoletosť :-) ()

stration

Nevím, jak mi tahle pohádka mohla tak dlouho unikat. Naprosto perfektní! Nevěřil jsem, že se mi bude líbit pohádka, která není z českých luhů a hájů. Hvězdný prach byl O.K, ale něco tomu chybělo. Tady je to všechno: parádní příběh, výborné postavy a kupa fakt dokonalýho humoru, že jsem chvílemi čekal, že vyleze Frank Drabin. Rozhodně nemažu z disku a pustím ještě několikrát. V hodnocení lehce přidávám, protože lepší hraná zahraniční pohádka fakt není. ()

Aiax

Ale jo, je tam vtip, je tam nadhled, je tam humor a vcelku se mi to líbilo, ale nadšen jsem nebyl. Srovnání s kteroukoliv českou komediální pohádkou Princezna nevěsta nesnese. Patinkin je hlavním kladem filmu, jinak jsou herci poměrně schopní, ale dost nevýrazní. Uvažoval jsem, zda silnější tři hvězdy, nebo slabší čtyři. Nakonec tedy čtyři, hlavně za originalitu a fakt, že za oceánem je to s klasickými filmovými pohádkami dost bída a tahle jim dělá čest. ()

togaf

Náhera!! Vtipná pohádka a originální postavy. A nejkrásnější dívka na světě. Další z filmů, který se (téměř) vyrovná knižní předloze. ()

major.warren

Krásná pohádka. Dnes jsem ji viděl poprvé a velice se mi to líbilo. Na plný počet hvězd to sice není, ale opět na krásné čtyři ano. William Goldman je vynikající scenárista a velice si ho vážím. Mám stejně rád i scenáristu Bo Goldmana. Už jméno Goldman vám naznačuje, že se jedná o jednoho z těchto skvělých scenáristů. Teď si zrovna nejsem jistý jestli jsou příbuzní, ale vůbec by mě to nepřekvapilo. Teď už, ale k filmu. William Goldman napsal krásnou stejnojmennou knihu a napsal vynikající scénář. Tento film si zaslouží uznání a myslím, že patří mezi nejlepší ve svém žánru:-). Rob Reiner film skvěle režíroval a Mark Knopfler zkomponoval krásnou hudbu. Moc se mi líbily kostýmy a masky(make-up). Vynikající byla hlavně výprava. Scénografové si s filmem opravdu vyhráli. No vlastně s filmem ne, ale s místy natáčení ano:-). Kamera Adriana Biddleho byla též vynikající. Herci byli velmi dobří. Skvělí Cary Elwes, Robin Wright, Mandy Patinkin nebo Christopher Guest. Nejvíce se mi film líbil ke koci, hlavně jak byli s Westleyem vysvobodit Pomněnku a moc se mi líbila scéna jak obr Fezzik vzal plášť a Westley s Inigem ho zapálili a vojáci pak uprchli. Krásný film a má u mě čtyři hvězdičky. ()

kajas

"Klíč od brány!" "Nemám!" "Fezziku, utrhni mu ruce." "Jo, vy myslíte klíč!" Matně si vzpomínám, jak jsem před lety viděla zvláštní pohádku. Když vyšla na DVD k jistým novinám, řekla jsem si: "To je ona!" a hned jsem ji zakoupila. Stala se mým oblíbeným filmem a Cary Elwes oblíbeným hercem. On a Mandy Patinkin jsou nepřekonatelní! Proč z nich nejsou pořádné hvězdy, hernajs! Ty hlášky, když spolu bojují! Všechno je tak inteligentní a komické, že nemám slov. Jak napsal uživatel Matty, hodně podobné prvnímu "Shrekovi". Spolu s "Čerty nejsou žerty" moje nej pohádka. ()

K.B.L.

Tak tuto pohádku jsem viděla hrozně dávno. Její opětovné shlédnutí mě velmi potěšilo a připomnělo oblíbené scény, co jsem v dětství měla ráda. Líbí se mi určitá netradičnost, vtipnost a "šlechetnost". Co mi ale hodně vadilo, že je to celé natočeno děsně tmavě. ()

Aleee89

Je to můj třetí film Roba Reinera a musím říct, že mě zatím zaujal nejméně. Princezna Nevěsta je pohádka, která bude českému divákovi odkojenému na českých pohádkách místy připadat divná. I já, kdybych to měla shrnout, řeknu, že je to pošahaná pohádka. Zarámování filmu četbou knihy, no budiž, ale spíše otravná záležitost než oživení. Výprava - doufám, že to bylo cílené, protože jinak bych musela vytknout i to. Na jednu stranu pohádka působí amatérsky a na druhou stranu musím ocenit její humor a nadsázku. Herci mě nezaujali, ale některé postavy jsou zajímavé. Já jsem zkrátka v rozpacích. Vidím snahu o originalitu, ale neumím si to užít. ()

Chrysopras

Spousta známých sympatických tváří v příjemné oddychovce. Ideální, když jste třeba nemocní a nechcete si přetěžovat hlavinku :-) Navíc to neni úplně klišoidní, což je taky slušné plus. ()

Sheldra

Napadá mě jediná výstižná definice: roztomile prdlé. Situační humor sice není zrovna mým šálkem kávy, ale v tomhle podání, s těmihle herci (hlavně Mandym Patinkinem) a pošahaným scénářem si nemůžu stěžovat ani v nejmenším. Sice nechápu, jak se Princess Bride dostala do žebříčku TOP 200 na Imdb, ale stejně je to jedna z nejlepších pohádek, co jsem kdy viděla - a to ji ani nenatočil Vorlíček... ()

easaque

-2* naivně jsem se domníval, že jsem přišel o pohádkový skvost, když tu má tak vysokou známku (momentálně 78%), ..... ó jak jsem se mílil, když jsem si ji pustil na Vánoce. Jde o střeštěnou a potrhlou parodii, která mi teda pohádkově nepřišla a doufám, že už tak nestárnu, když už mě tento typ srandy nebere. Je to docela slušně a stylově natočené, ale přehrávané herecké výkony mě spíš štvaly a nutily přetáčet. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()