Requiem pro panenku

• angličtina Requiem for a Maiden (více)
TV spot

Administrativním omylem se čtrnáctiletá Marika dostane místo do dětského domova do ústavu pro mentálně choré, odkud není úniku. Panuje v něm nelidská mašinérie a sadistické vychovatelky používají tak drastické "výchovné" metody, že se dívka rozhodne bezvýchodnou situaci řešit zoufalým činem... (Magic Box)

Pattrick

Jeden z nejlepších českých filmů v žánru DRAMATU. Herecké výkony jsou přesvědčivé, ale nejvíce Báry Hrzánové, jak asi těžké je hrát "dementí" osobu. Film šokuje svou atmosférou a když se dozvídáte, že je podle pravdy je to velkej šok. Proto děkuju Renčovi za to, že vytvořil na české poměry tak kvalitní film. Po kamerové stránce není co vytknout, zajímavé až americké byly zpomalené a prohloubené záběry, například při stříhání náhrdelníku. Hodnocení 75% ()

Nila

drama velice dobré, skutečnost diametrálně odlišná, za to i ta hvězdička dolů. ale chápu že natočit tento film podle reality tak by asi neměl takový úspěch jako v této podobě ()

cmman

Super! Už dlouho mě žádný film nenaplnil emocemi v takovém množství jako Requiem. Odporná Holubová, skvělá Geislerová a Hrzánová. Jen při závěrečném odsouzení si člověk klepe na prstem na čelo, jestli je to normální. EDIT: Až zpětně jsem se dozvěděl, že film je pouze na MOTIVY skutečné události. Snižuji hodnocení o jednu hvězdu, protože použít MOTIV skutečné události a na konci zmínit skutečné odsouzení je poněkud zmatečné... ()

m&rticka

Po shlédnutí jsem byla abslutně znehybněná celým filmem, v každém záběru byla krutost. Atmosféra místa natáčení dokonale ladila se vztahy v ústavu. Jen mě trochu zarazil skutečný příběh Mariky (teď už Reného). Filmové ztvárnění "panenky", jako hodné odvážné zrzky, která se ničím neprovinila, ve mě vyvolalo daleko víc emocí než realita s nezvladatelnou romkou. ()

J.Bonnie

Nečekala jsem, že si tam Renč zahraje tak velkou roli, ale budiž. Jinak určitě jeden z nejzajímavějších českých snímků vůbec. S výbornou hudbou. A samozřejmě hereckými výkony. ()

P/\/EL

dal bych spíš míň, ale zase s příhlednutím na českou tvorbu před a po......jinak..no, zdálo se mi to trošku samoúčelné......navíc to nepůsobí uplně stoprocentě filmově - kamera, příliš světlé a to zpomalování......přesto slušná psycho atmosféra(toho si cenim hodně moc i filmů - nebo polotvfilmů), znepokojivé.......působivé....hudba.......Holubová je slušná....to další je takové...lacinější...............teda uznávám, že reálnej příběh je možná zajímavější, ale kontroverznější...takže Renč zas až tak odvážný teda nebyl............jak ho tady řada lidí chválí..........opravdu to byla dost hurrá doba....ten začátek 90. let....................zase jako...ono....prostě...tyhle ústavy ono to svym způsobem je psycho kdekoli na světě doteď...děcáky, blázince, hospice, LDNka.....................................beru to jako....efektní dráma, než nějakou reflexi reality, která by měla něco s masama dělat........je to prostě filmová realita...asi tak... ()

KITTbx

Tento Renčův film jsem v kině viděl hned v 90tých letech, byl to velmi silný zážitek a navždy mne utvrdil, že Aňa je Herečka. V té době jsme o tom co se doopravdy a jak stalo ještě pořádně nikdo nevěděli, ale že se to točilo i na intru ve Ztracené ulici v Kroměříži to se vědělo. ()

audri

Film, který mi stačí vidět jenom jednou. O lhostejnosti lidí a zneužívání postavení k dokázání si vlastní důležitosti. ()

benny1984

Hrzánová to zahrála excelentně, za takový výkon si zasloužila ocenění, jinak krásný hořkodramatický film, ale je dobře, že to nenatočili přesně podle skutečné události. ()

vilimen

Musim rict, ze urcite jeden z nejlepsich psychologickych ceskych filmu, jsem fakt nadseny ze jsem to videl. Opravdu muzu doporucit, Komu se libil Prelet nad kukaccim hnizdem, tak tohle stoprocentne doceni. Vynikajici. Od rezie pres herecke vykony (Gislerova a Hrzanova mimochodem naprosto vynikajici) az po hudbu Ondreje soukupa. Nadhera ()

tejda

Naprosto skvělý film, který je na druhou tak brutální, že se člověk zdráhá uvěřit, že se to tak skutečně dělo. V člověku zůstane v hlavě hodně dlouho. Herecký koncert hlavních protagonistek; hudba, která občas i mrazí; bezesporu nejlepší z Renčových filmů. ()

Frank234

I v Česku je možné natočit kvalitní thriller a neudělat z toho estrádu. Ve svém žánru a zemi zatím nemá protivníka. ()

honza.g

Je to hodně sugestivní, psychologie postav je rozkrývána postupně. Podle povídky, která má vycházet ze skutečné události, měla být hlavní hrdinka mentálně postižená, navíc v traumatu po pokusu o znásilnění svým otcem. To je zde skryto za administrativní omyl. Takže divák se sice lépe vžije do vidění blázince očima normálního člověka, ale zase mu přijdou události jako scénáristicky účelové. V každém případě po shlédnutí filmu těžko pochopíte, že se někdo nechá do ústavu zavřít dobrovolně a simuluje chorého, aby se třeba vyhnul nějaké odpovědnosti. ()

soudcedredd

Pro mě je film o jedné jediné větě: " Natočeno podle skutečné události". Pak může být sebevíc šokující, sebevíc mrazivý, ale když té skutečné události neodpovídá, tak ho zkrátka nemohu hodnotit kladně. Takový způsob ztvárnění, totiž realitě jen škodí. Filip Renč se z toho nevykroutí ani následnými prohlášeními, že šlo o uměleckou licenci. Pak měl tedy napsat, že film "byl volně inspirován" a bylo by vše v pořádku. Bohužel Renčovo pokřivené vnímání reality se odráží i v jeho další tvorbě, Sanitkou 2 počínaje a politickými klipy konče. Víc k filmu nemá smysl psát. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů