Robin Hood: Král zbojníků

Robin Hood - Kráľ zbojníkov

Kráľ zbojníkov Robin Hood

Robin Hood: Prince of Thieves

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

USA, 1991, 135 min (Director's cut: 149 min)

Je pravda, že Američani se sice snaží točit filmy o evropských událostech, osobnostech a tak, ale zřídka kdy jim to vyjde. Tady si originál také notně upravili, ale podali ho v takové formě, že se na něj dalo dívat, člověk se nechytal za hlavu, co to zas vymysleli a přitom se docela normálně pobavil. Navíc je zde všechno (příběh, souboje, humor, láska) a hlavně to vše ve vyvážené kombinaci. No a nakonec nesmím zapomenout na krásnou hudbu, píseň (Everything I Do) I Do It for You od Briana Adamse.(21.5.2008)

Robin Hood patří k těm snímkům, k nimž je vytvořeno více dabingů. V tomto případě konkrétně čtyři. Já měla to "štěstí", zhlédnout ho s dabingem od MGM, který je, až na Kevina Costnera a Mary Elizabeth Mastrantonio nadabován docela úděsně. Morgana Freemana s hlasem Pavla Vondry bych ještě dokázala snést, největší ohyzdnost však "schytal" Alan Rickman, kterému z nepochopitelných důvodů přidělili Marka Liberta. Nyní k ději:) Robin Hood je zpracován na docela vtipném podkladu. Humor se rozprostírá do všech stran. Od postav, až po dialogy. Vše je však podáváno umírněně, a tak jsem i díky tomu neměla pocit, že by se snad mohlo jednat o komedii:) Kevina Costnera mám ráda, ale za to, co provedl Alanu Rickmanovi, k němu mé sympatie docela opadly. Na druhou stranu i chápu jeho obavy o svou "hvězdnou" pozici. Jakkoli je Šerif z Nottinghamu v podstatě groteskní postavou, je dost možná zároveň tou nejvýraznější v celém filmu. Alan v ní strhává veškerou pozornost na sebe a v závěrečném "epic fight" tváří v tvář Kevinu Costnerovi se stává naprostým a jediným "scene stealer." Naprosto ho zazdil a oproti Alanovi působí Kevinova "snaha" jaksi marně. Zde už nehraje snad ani ty druhé housle:) Takže docela rozumím tomu, že s takovým postojem nebyl Costner spokojen a nechal proto nějakých těch 20 minut Rickmanových kreací vystříhat. V tehdejší době se lidé dívali na film kvůli jménům Kevina Costnera a Morgana Freemana. Věřím, že v nadcházejících časech, i těch současných, se najde stále více těch, kteří se na Robina Hooda podívají především kvůli Alanu Rickmanovi.(2.1.2013)

Jeden z nejlepších Robinů Hoodů, s Costnerem Robinem, "Arabem" M.Freemana a Alanem Rickmanem coby šerifem z Nottinghamu. Na závět se objeví ve štěku i Sean Connery coby král Richard, prostě osazení je kultovní, šípy lítají, jenže romantické historické trháky tohohle druhu už tak úplně nesedí mému vkusu. Trailer: http://www.csfd.cz/film/7683-robin-hood-kral-zbojniku/videa/(8.5.2012)

Příběh anglického lidového hrdiny, který bohatým bral a chudým dával, byl povzbuzením pro saské obyvatele středověké Anglie pod normanskou nadvládou a ztělesňoval volnost a nespoutanost odedávna spojovanými s lesy samotnými, zaujal filmaře už nesčesněkrát, ale v paměti většiny z nás už zůstane především tato verze. Příběh je zde zredukován na obvyklé schéma láska-zrada-nenávist-pomsta, ale způsobem, za který není třeba se stydět (až tedy na ty Kelty coby barbarské nástroje výkonu moci šerifa a jeho čarodějné pomocnice) a s velmi dobrým obsazením. Diváka ale spíš než hlavní dvojice zaujme kouzelně ďábelský šerif Alana Rickmana nebo z opačné strany barikády Morgan Freeman a Sean Connery, naservírovaný divákovi jako pomyslná třešnička na dortu.(13.7.2007)

Ja si asi radšej ani nebudem robiť nádeje lepšieho spracovania o legendárnom zbojníkovi, ale načo aj, veď toto je úplne postačujúce a mne vyhovujúce už niekoľko rokov. S perfektným obsadením a dobrodružnou výpravou. Angličania sa môžu červenať, že to za nich museli zvládnuť Amíci. 80%.(6.3.2006)

• - Když se Robin (Kevin Costner) řízne do ruky nad otcovým hrobem, lze vidět, že mu krev stéká po prstech. V následujícím střihu na ruce ale již žádné známky po krvi nemá. (Chip89)

• - Väčšina piesní, ktoré postavy vo filme spievajú, sú skutočné stredoveké melódie. Napríklad pieseň, ktorú spieva mních Tuck (Michael McShane), je melódia piesne s názvom "Bacche Bene Venies" z 13. storočia. (misterz)

• - Scenár, ktorý napísali Pen Densham a John Watson, stál 1,2 milióna amerických dolárov. (beso74)