Robin Hood: Král zbojníků

• Česko Král zbojníků Robin Hood (více)

Král Richard vedl třetí křížovou výpravu, které se účastnilo mnoho mladých šlechticů. Robin z Locksley při ní upadne do zajetí. Podaří se mu však osvobodit a společně s maurským přítelem Azimem se vydá do Anglie. Jenže doma zjistí, že jeho otec je mrtvý. Nechal jej zabít šerif z Nottinghamu, který spravuje hrabství. V době královy nepřítomnosti hrabství pustoší, lidé mají hlad, zatímco on je okrádá a vraždí. Mezitím plánuje, že převezme vládu nad zemí tím, že se ožení s královou sestřenicí Marianou. Nikdo nemá odvahu se mu vzepřít. Robin ale musí pomstít svého otce, stane se překážkou, kterou chce šerif odstranit. Robin s Azimem najdou útočiště v táboře zbojníků. Statečný Robin se brzy stane vůdcem zbojnické bandy a začne dávat zemi do pořádku. Přepadává bohaté a peníze poté dává chudým hladovým lidem. Lid ho proto má rád. Brzy jim dojde, že pokud chtějí být skutečně svobodní, budou se muset vzepřít tyranovi a společně s Robinem jej svrhnout. (TV Prima)

aneta105

Netajím se tím, že jako dítě jsem měla příběh Robina Hooda dost v oblibě, dokonce tak moc že jsem tento film viděla každý týden minimáně jednou. A div, neokoukal se mi, nikdy. 90%, a pak přišel rok 2011 a s ním i nový Hood s Russelem a já mám těžké dilema vybrat, který je lepší.... ()

andy60

Pohádka pro dospělé, i když dobře natočená. Myslím, že se skutečným Hoodem to mělo pramálo společného. Tady je všechno po americku vyšperkované, kladné postavy jsou tak bezchybné, že mluví v podstatě spisovně a Mirek Dušín je vedle nich grázlík. Naopak, ty záporné v sobě nemají jedinou pozitivní vlastnost, ale což...., divák to tak zřejmě chce, tak je mu to tak naservírováno. Trochu mně vadila i délka, vlastním prodlouženou verzi (149 minut), u které jsem se chvílemi i nudil. ()

Jirkacek

Snímek Robin Hood: Král zbojníků z roku 1991 jsem si o dva roky později koupil na originální videokazetě a považte, že mne tehdy stála 10% mého platu. V dnešní době si nedovedu představit, že bych dal za nějaký film tolik peněz, takže to považujte za důkaz, že se jedná o velmi dobrý počin. V devadesátých letech jsem se Robina Hooda v podání Kevina Costnera podíval asi třikrát a pak jsem ho neviděl dobrých 20 let. V zájmu zasvěceného komentáře a spravedlivého hodnocení jsem se po dlouhých letech rozhodl mrknout na něj znova, i když zmíněná videokazeta s námi již dávno neobývala společné bydlení. Dnes by režisér Kevin Reynolds měl k dispozici asi mnoho digitálních triků a lepší techniku a mohl tak film natočit lépe a snad i jinak, mně se ta stará verze z roku 1991 líbila nejvíce ze všech filmů, pojednávajících o anglickém loupežníkovi gentlemanovi, který bohatým bral a chudým dával. Kdysi se mi líbil zejména samotný děj filmu, kaskaderské kousky, akční scény a boje. Ve vyšším věku jsem si všímal spíše toho, jak v roce 1194 lidé bydleli, neboť jsem o tom už něco věděl a pěkné přírody, kde se film převážně odehrával. Samotný příběh, byť americkými filmaři upravený, byl pro mne notoricky známý, ale vůbec mi to nevadilo. A tak jsem s potěšením sledoval příběh Robina z Locksley, který na začátku filmu unikl z maurského zajetí v Jeruzalémě a vrátil se s novým potetovaným muslimským přítelem Azeemem, kterého si zahrál můj velký oblíbenec Morgan Freeman do Anglie. Doma jej však nečekal žádný rozehřátý rodinný krb, ale vypálený hrad a otec, pověšený na hradbách. Robinův otec se totiž odmítl připojit k tažení šerifa proti králi Richardovi. Robin přísahal pomstu původci zla, kterým byl šerif z Nottinghamu, jehož výborně a naprosto skvělým způsobem ztvárnil vynikající Alan Rickman. Robin se se svým přítelem Azeemem spojil z bandou loupežníčků z Sherwoodského lesa, vedených Malým Johnem a Willem Scarlettem, jehož si zahrál další můj velký oblíbenec Christian Slater. Robin se stal vůdcem bandy a zahájil boj proti nenáviděnému šerifovi a zachránil tak trůn králi Richardovi, kterého si zahrál další můj oblíbený herec Sean Connery, jenž se ale objevil až v samotném závěru snímku. Jediné, co bych tvůrcům mohl vytknout, byla volba představitelky Marianny, kterou si střihla Mary Elizabeth Mastrantonio, pro mne poněkud nesympatická herečka. Omluvou filmařům nechť je skutečnost, že ji měla původně hrát Robin Wright, ale ta otěhotněla, a tak ji pouhé čtyři před natáčením nahradila zmíněná rusovlasá herečka. Ještě bych se zmínil o čarodějnici, která věštila šerifovi v Nottinghamu budoucnost a jenž vypadala opravdu odporně. Tu si zahrála Geraldine McEwan, kterou jsem později znal jako sympatickou slečnu Marplovou a velice jsem litoval, že byla v dalších dílech nahrazena jinou herečekou. Geraldine McEwan bych si opravdu dokázal představit jako babičku mých dětí !!! A nesmím zapomenout na krásnou ústřední písničku, kterou skládal Bryan Adams a pojmenoval ji Everything I Do, I Do It for You. Skladba vyhrála Grammy za Nejlepší píseň napsanou k filmu a byla nominována Akademií cen na Nejlepší píseň, kterou však nezískala a přesto se stala jedním z největších hitů Bryana Adamse. Ve filmu se takřka pořád něco dělo, nechyběl ani potřebný humor, natáčelo se téměř stále v krásné přírodě, hrála zde plejáda vynikajících a mnou oblíbených herců a tak není divu, že se mi film velice líbil i po tolika letech. V březnu 2020 jsem si mi podařilo tohoto Robina Hooda sehnat na blu-ray disku za rozumnou cenu, i když se je mně málem nedostal. Po zaplacení a následném odeslání jej totiž pošta někde ztratila a tak jsem zase dostal peníze zpět a trhal si obrazně vlasy. Po 14 dnech se však stal zázrak a modrá krabička přišla ke mně domů, takže jsem zase prodávajícímu poslal dvě stovky a byl spokojen. O týden později se disk roztočil v našem blu-ray přehrávači a začali jsme sledovat o 14 minut delší verzi, takže jsem si prožili takovou malou premiéru. Nové scény se týkaly zejména rozhovorů mezi šerifem a čarodějnicí, takže jsem se dozvěděli, že stará bába byla jeho matkou. Nicméně příběh začal odvíjet během třetí křížové výpravy, když byl anglický král Richard Lví srdce (Sean Connery) pryč ve Francii , a v zemi vládl krutý šerif z Nottinghamu (Alan Rickman) s pomocí bratrance Guye z Gisbourne (Michael Wincott), čarodějnice Mortianny (Geraldine McEwan) a zkorumpovaného biskupa z Herefordu (Harold Innocent). Mladý šlechtic Robin z Locksley (Kevin Costner) se rozhodl následovat krále v jeho křížové výpravě a byl pryč několik let. Mezitím byl na zámku Locksley napaden napaden šerifovými muži Robinův otec (Brian Blessed), který byl věrný králi Richardovi a odmítl sloužit prohnanému šerifovi. Mezitím byl Robin uvězněn v Jeruzalémě spolu se svým kamarádem Peterem Duboisem a jednoho dne se jim podařilo z vězení utéci spolu s Maurem jménem Azím (Morgan Freeman). Záhy však byl zabit a před jeho smrtí musel Robin přísahat, že bude chránit jeho sestru Mariannu (Mary Elizabeth Mastrantonio). Po čtyřech měsících putování dorazil Robin a jeho nový přítel do Anglie, přičemž Maur dle zásady Alláha přísahal, že bude křesťana doprovázet do té doby, dokud mu na oplátku také nezachrání život. Během cesty do rodinného sídla se Robin poprvé setkal s šerifovými muži, které vedl Guy z Gisbornu a společně se snažili chytit malého chlapce jménem Wulf (Daniel Newman), který zabil jelena. Robin ho zachránil a zabil přitom několik vojáků, nicméně bratrance šerifa nechal žít a ten potom sdělil svému veliteli nemilou novinu o návratu ztraceného syna do Anglie. Následně Robin dorazil domů, kde našel svého otce mrtvého a hradu vypálený. V troskách se vzápětí objevila postava Duncana (Walter Sparrow), pravé ruky Robinova otce, který mu řekl, že to vše mají na svědomí šerifovi muži a že sám Guy z Gisbornu mu vypíchl oči. Trojice mužů se tedy vydala na rodinné sídlo lady Marianny, kde se Robin za dramatických událostí setkal se svou kamarádnkou z dětství. Vyprávěl jí o Petrově smrti a o slibu, který mu dal. Jenže pak se na hradě objevil Guy z Gisbornu a začal trojici na koních pronásledovat. Naši hrdinové se museli schovat do strašidelného Sherwoodského lesa, kde se brzy setkali s bandou psanců pod vedením malého Johna (Nick Brimble). Mezi členy vyvrhelů patřil Will Scarlet (Christian Slater), Robinův nevlastní bratr, který ho nenáviděl protože před lety donutil z rozmaru svého otce, aby svou novou milenku nevzal na hrad. Dále sem patřila Fanny (Soo Drouet), manželka Malého Johna, jeho syn Wulf, kterého Robin zachránil před Guyem a další. Robin se k nim přidal, převzal velení nad skupinou a vycvičil je tak, aby mohli bojovat s šerifovými vojáky. Postupně přepadával všechny konvoje, které projížděly lesem a ukradené peníze rozdával mezi chudé. Jednoho dne se v lese objevil konvoj, ve které byl mnich Tuck (Michael McShane), milovník piva a medoviny. Po přepadení se neochotně připojil k lesní skupině, s níž se během několika dní sžil. Zanedlouho do lesa přijela i lady Marianna, které se líbil Robin a sympatizovala i s bojem proti proradnému šerifovi. Robinovy ​​úspěchy samozřejmě rozzlobily šerifa, který zvyšoval týrání lidí a daně, což ale vedlo k větší podpoře Robina Hooda. Po dalším přepadení konvoje, jehož se osobně zúčastnil také Guy z Gisbourne, se bratranec vrátil jako jediný přeživší do Nottinghamu, kde ho zdrcený šerif sám zabil. Na radu čarodějnice pak najal keltské válečníky ze Skotska, aby posílili jeho armádu. Úplatný biskup zradil Mariannu poté, co mu svěřila dopis, který měl jeho posel doručit do Francie králi Richardovi a v němž lady popisovala situaci v jeho království a za to byla uvězněna na nottinghamském hradě. S pomocí lsti a nebohého Duncana se pak podařilo šerifovi lokalizovat úkryty psanců a zaútočil na ně i s Kelty. Následovala divoká a nelítostná bitka, při které zahynulo mnoho mužů na obou stranách, také Duncan a zdánlivě i Robin. Další členové bandy byli zajati, mezi nimi i Scarlett a Wulf, kteří měli být pro výstrahu veřejně popraveni. Aby upevnil svou moc a získal nárok na trůn, navrhl šerif Marianně, který byla neteří krále Richarda svatbu a pokud by nabídku přijala, ušetřil by životy zajatců. Navzdory tomu mělo být několik rebelů popraveno v rámci svatební oslavy. Jenže zajatý Will; uzavřel dohodu se šerifem, aby zjistil, zda Robin žije, a pokud ano, měl ho zabít ho výměnou za svobodu. Will našel Robina živého, spolu s Johnem a hrstkou dalších přeživších. Poté, co informoval Robina o popravách a svatebních plánech šerifa, Will svého bratra verbálně napadl. Robin se ho zeptal, čím si zasloužil tolik nenávisti a Will mu konečně sdělil, že je Robinův mladší nevlastní bratr, který se narodil poté, co Robinova matka zemřela a jeho otec měl pletky s vesnickou ženou. Robin to vnímal jako zradu matčiny památky a tak způsobil, že otec vesnickou opustil a Will zůstal bez otce. Robin se následně s Willem smířil, protože byl potěšen tím, že má bratra. V den svatby a popravy Robin s jeho muži pronikli do hradu Nottingham a osvobodili za dramatických okolností vězně. Poté Azím vyzval vesničany, aby se vzbouřili proti útlaku šerifa, který spolu s Marianou utekl do hradní kaple, aby se oženil. Robin ho pronásledoval a po vzájemném boji zabil šerifa, přičemž na něj zaútočila Mortianna, kterou pohotově zabil Azím, čímž splnil svůj dluh vůči Robinovi. Mezitím mnich Tuck zjistil, že se biskup pokouší uprchnout se zlatem a tak ho služebník boží lidu z lesa vyhodil i s pokladem z okna, takže se zrádný biskup rozplácl dole na nádvoří jako žába. Robin a Marian pak dali naplno průchod vzájemné lásce a chtěli si v lese říci své ano před bohem a Tuckem, když se najednou objevil král Richard, který manželství požehnal a poděkoval Robinovi za jeho činy. A byl konec skvělého dobrodružného filmu, který mne už poněkolikáté potěšil, i když jsem už některé pasáže znal nazpaměť. Rozhodně však investice do modré krabičky nijak nelituji a určitě se na tento snímek zase někdy podívám. Suma sumárum, snímek Robin Hood: Král zbojníků ode mne získal pět zbojnických hvězdiček *****. () (méně) (více)

nogi

No, co dodat, je to oskarový snímek ;) ale pro mě to má hodnotu v idylický, někdy až pohádkový výpravě (teda, místy dost naturalistický), sympatických a uvěřitelných hrdinů no a hlavně místy neskutečně groteskního záporáka "Snapea". Je to prostě super jízda i po těch skoro 30 letech od premiéry, nikdo si nehraje na mistra digitálních triků a všechno je hezky poctivě udělaný.. ()

Elanornegra

Skvelo obsadeny film, ktory som ako maly miloval. Ubehol cas, casting ostal, dej slusny aj ked ma to v istych chvilach dost nudilo. Uz to pre mna nebolo to co byvalo. Az na konci filmu som si uvedomil, ze tam hral aj fakt mlady Christian Slater. Aj kvoli krasnej Mary, skvelemu Kevinovi Costnerovi, Freemanovi aj Alanovi a malemu Cameou Seana Conneryho 70% ()

ezop1012

Hudba dobrá, herci dobrí dajme tomu, kamera dobrá, príbeh zlý. Áno najväčšia slabina je príbeh, ak by to cele bolo bráne ako komédia, tak mám menšie výhrady. Film, ktorý po par minútach začína padať do komédie a po polovičke filmu je to už tragikomické a pritom to mohla byt napríklad veľmi dobra dráma. Je to slabý priemer a nebyť Rickmana tak možno jedna hviezdička. P.S. Costner nevie hrať, Freeman je politika korektnosť, Mastrantonio je nesympaticka, Rickman je, ako vždy výborný a nepoznám jedného herca, ktorý by záporné postavy vedel zahrať lepšie ako tento nedoceneny herec. ()

GrooteLulu

Nejlepší verze Robina z Locksley, kterou znám..krásně zahrané role (Azeem), vynikající soundtrack, kdy "Everything i do, i do it for you" vládla hitparádám a hlavně perfektní scény (maurské vězení, Sherwood, popraviště). ()

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman