Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

Slimak

Když jsem Maratónce viděl před lety tak to byl v pravdě vynikající film a nedivím se že se i dnes těší takové oblibě.Bohužel dnes už je z něj polovic.První půle překombinovaná a trochu nezajímavě vystavěná ač se snaží o mysteriózní úvod do děje.Druhá půlka výborná z řadou výtečných scén...takže tak....zoubeček času hlodal.Lepší z těchto starých thrillerových perel jsou TŘI DNY KONDORA. ()

wosho

Začátek a konec podařený, ale to co se nachází mezi tím je zbytečně komplikované a přitažené za vlasy. Ale sir Olivier je velice dobrý. ()

dopita

Jeden z mála thrillerů, kterýmu nemám problém věřit, že vše co se ve filmu odehrává, by se klidně mohlo doopravdy stát. Včetně závěrečného posunu hlavní postavy od chcípáka, po okolnostma vynuceného muže činu. Ono mu taky nic jinýho nezbývá. Ale jak jsem řek, zbaštil jsem to. Kromě uvěřitelnosti je velkým kladem filmu neustávající napětí a velmi jistá ruka režiséra. Film obsahuje několik velmi povedených scén (třeba hned ta úvodní je tak absurdní, až je ve své dramatičnosti vtipná) a několik scén opravdu hodně napínavých, který bych si fakt nechtěl prožít (třeba scéna v koupelně). Jděte do toho... ()

F.W.Colqhoun

Zlatá ...sedmdesátá. Ačkoliv se dnes v souvislosti s některými tituly (a s některými dokonce skoro oprávněně – „Tinker Tailor Soldier Spy“) hovoří o revivalu sedmdesátkového étosu, pravdou nejspíš je, že ten hypnotický distanc, projevující se i při těch nejbrutálnějších scénách, a disciplinovanost a bezohlednost vůči divákovi, který sedmdesátkové thrillery vykazují, už dnes filmaři bůh-ví-proč neumí. Anebo umí, ale umět nechtějí, protože se stal dýchavičným divák? Maratonec to dokazuje. Vyjma kromobyčejných řemeslných kvalit zvládá krotit netrpělivého diváka, jemuž téměř polovinu nestřídmého filmu dává jen příležitost hádat, jak spolu dějové roviny souvisejí. Geniální scény (honička židovského a německého řidiče a třeba takový průchod Lawrence Oliviera židovskou čtvrtí prostě nelze zapomenout, profláknutá zubařina je vlastně ta ze slabších, hravě ji přebíjí třeba procházka nahnědlého záporáka židovskou čtvrtí) navazují bez větších prodlev jedna na druhou od začátku do konce a film přesto funguje jako skvěle propojený celek. Jednou za čas úplný elixír. A zároveň jed – jak si má pak člověk v kině na současné produkci užívat. ()

kobe6

Asi tu první půlhoďku jsem byl úplně mimo. Nakonec to dá smysl, i když nic extra v tom nebylo. Důvodem mé spokojenosti je asi bratrská dvojice Dustin a Roy. Jojo Roy to by byl James Bond, vhodnější než ten Connery. Samozřejmě vynikající byl i William Devane a Laurence Olivier. Film stojí na hereckých výkonech, nezapomenutelných scénách a hlášek...a ono to stačí:) ()

Greny

Kvalitní thriller se skvělými herci pod neméně zkušeným režisérem, který již měl tu čest spolupracovat s Dustinem Hoffmanem - Půlnoční kovboj. Každopádně film má originálně vystavěn scénář a nejednou vás zamrazí v zádech, protože atmosféra snímku je strhující. Přesto úplný top to není, ale jsou to zasloužené 4*. ()

ThomasCrown

Skvele spracovaný thriller o tom, že s nacistami sa neradno zahrávať. Nikdy. Obsadenie je oscarové a taktiež mi nedá nespomenúť zubársku scénu. Možno nie je pre každého až taká drsná, no pre mňa je to niečo ako Čeluste a vzťah k moru po ich pozretí. ()

Ještěřák

Tadyhle musim zase jednou něco přehodnotit. Jelikož mám poměrně živou vzpomínku na manipulaci s horníma jedničkama, dovedu si představit, že měl študák Dustina Hoffmana o motivaci postaráno. A tu vokatou zrzku ("čím rezavější střecha, tím vlhčí sklep") sbalil přímo lišácky. I když, sbalil, kdoví, jestli:-) ()

nylo

Hodně silný dějový potenciál provází lehká překombinovanost, ale skvělý "naivně hysterický" Hofffman běží do cíle za zvuku diamantového potlesku po boku s Olivierem...z úvodní scény nenávistné honičky a scény v ulicích při zkoumání trhu, běhá mráz po zádech 80% ()

Lionheart

Původně jsem si chtěl pustit nějakou klasiku, tak jsem šáhnul po "tom známém filmu s mladým Hoffmanem" a nakonec ho v mých očích ukradl opět parádní Scheider... tedy hlavně tu první půlku - té druhé kraluje sir Laurence. ()

Rejže

Tohle je přesně takový film, který vidět v televizi nestačí. Dobrý, napínavý, akord na konci vzrušující kamera+akce!!! A to je výhoda DVDček... dát si opáčko! :) ()

Milodar

Dějový bizar zabalený do dokonalé formy. Tajemné jak uruguayský esesák. Závěrečná scéna je esencí 70. let. ()

Paldiny

Na thrilleroch a drámach zo sedemdesiatych rokoch mám rád, že ich môžem sledovať aj hodinu a stále netuším čo za šachovú partiu si to na mňa dejová linka chystá. Obdobne to bolo aj s Maratóncom, ktorý tiež veľmi poskromne dávkoval informáciami, aby až spoznávaním ďalších príslušníkov jeho rodiny sa roztáčal stále napínavejší závod o prežitie. Rovnako oceňujem nevšednosť uchopenia niektorých vyhrotených situácií, aké v iných filmoch často skĺzavajú do žánrového klišé. A zakiaľ sa všetkým páčilo u dentistu ja by som za najsilnejšiu scénu zvolil prechádzku (alebo únik) baróna ulicou zakiaľ čo ho spoznávali starí známi s čiarovým kódom na zápästí. ()

Rozjimatel

2,5  Film má takú hitchcockovskú zápletku - hlavný hrdina sa nešťastne zapletie do nebezpečnej hry mocných, ktorí ho nedopatrením považujú za hrozbu, takže mu ide o život. Veď v mnohom aj pripomína Hitchcockov film Muž, ktorý vedel príliš mnoho (napr. prebodnutý agent umiera hlavnému hrdinovi v náručí a šepká mu tajnú informáciu, potom vražedná scéna v opere). Lenže Hitchcock vedel spraviť príbeh podstatne zaujímavejším, vytvoriť perfektnú atmosféru, prepracovanejšie dialógy so sviežou dávkou humoru. Maratónec síce má silné herecké obsadenie a vie navodiť celkom slušné napätie, lenže scenár je tak prekombinovaný a je v ňom toľko naivity, že to celý film potápa. Ak by to bolo aspoň trochu odľahčené humorom, tak by som na tom scenári až tak nebazíroval, lenže humor tu absentuje úplne, film sa berie smrteľne vážne. Niektoré scény sú až neskutočne tupé, napríklad úvodná gerontologická naháňačka, či scéna s prebodnutím brata. Aj tá romantická linka je odfláknutá, bez akejkoľvek chémie. ()

Yardie

Takových 70%. Film jde rozdělit přesně na 2 poloviny. První polovina totální chaos, nuda, v podstatě jsem nevěděl a nechápal, oč jde. Zde bych dal tak 2*. Po hodině se to ovšem vyjasnilo a film se rozjel k výbornému thrilleru. Sice jsem musel skousnout to mučení (to mi nedělalo vůbec dobře), ale potom už to bylo plné dynamiky a napětí. Druhá polovina tedy za 4*. V neposlední řadě vynikající výkon Hoffmana a také skvělá hudba. Škoda té první docela zbytečné a hlavně slabé poloviny. Howgh! ()

ekomo

Mistrovská atmosféra s přízračným nádechem uchvátí již od první chvíle. Napětí a sugestivnost ruku v ruce s precizní režií a scénářem a ovšem abych nezapomněl jako vždy excelující D. Hoffman a především L. Olivier. ()

Mikino00

Přišlo mi to místy nedomyšlené až přihlouplé. Herecký výkony jsou na výši, ale ve srovnání s filmem Hoši z Brazílie, je to pouze slabý odvar. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams