Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

edie sedgwic

70. roky a thrillery, ktore su casto tak trochu na jedno kopyto. Nepopieram kvality Dustina Hoffmana, napriek tomu by som cakala od filmu s takym obsadenim trochu viac. ()

djfun

Rád bych řekl, že je to (ne)bezpečně dobré... ale to tak úplně nemohu, takže zbývá "jen" dobré...Super natočené, výborné herecké výkony Dustina, sira Oliviera a stejně tak Scheidera, napětí, atmoška... Ale párkrát lehce předvidatelné (především slečna)... A hlavně: u některých filmů (těch, kde vás drtěj emoce, jenže Maratonec taková "pocitovka" neni) dokážu nad menšími nelogičnostmi přimhouřit oko, tady to však nelze...Takže nakonec ano, fakt dobré, ale je to (bohužel) docela "bezpečné"... ()

strikeman

Wow, poctivý thriller, poctivá sedmdesátá léta, film ve své době nabušený hereckými top-osobnostmi, které své pověsti nezůstaly nic dlužny. Zde nemám důvod "chcát proti větru" a vlastně se ztotožňuji s výsledným procentuálním průměrem všech hodnocení... ()

Rokle

Začal jsem se v poslední době poohlížet po starších filmových peckách a zjišťuji, že mi toho spousta utekla. Tento snímek je dalším v řadě úžasných čistých filmařin, které se dříve točily. Ať už je to scéna ve vaně, kde by se atmosféra dala krájet motorovou pilou či legendární moment s detailním pohledem na zoubky. Mohl bych vyjmenovat řadu výživných scén, ale to bych těch málo z vás, kteří ještě neměli tu čest, připravil o překvapení. Snad jen sluší podotknout, že Laurence Olivier postavu Szella vypiplal k dokonalosti a pokud o filmu tušíte jen něco málo (což je jen dobře) budete mile překvapeni, jakým směrem se bude po chvíli ubírat. ()

agassi68

Mám rád atmosféru 70 tych rokov a hereckú generáciu Hoffmana, Al Pacina, Nicholsona atd. A tiež Roy Scheider patril vtedy do prvej ligy, aj keď si ho väčšina pamätá z Čeľustí. Svet nebol ešte tak pretechnizovaný a život tak hektický. Strih kamier tak zbesilý a hudba sa tvorila, nie pretvárala a bastardila ako dnes. Tento film mi pripomína to, čo sa už nikdy nevráti a preto za 4... ()

kkarx

Od tak slavného filmu jsem si sliboval víc než jednu docela děsivou zubařskou scénu. Některé postavy se chovají naprosto nepochopitelně, obzlášť ta Hoffmanova. Spousta scén je úplně zbytečných, naproti tomu hlavní dějová linka je neskutečně nedotažená. O postavách také víme jen to nejnutnější, charaktery tak zůstávají značně nevykresleny. Co můžu pochválit je deprimující atmosféra 70. let a odpovídající hudební podkres. Pokud autor chtěl, aby se divák ztotožnil s hlavní postavou (a umocnil tak už tak dobrou atmosféru), která je úplně mimo, měl diváka uvrhnout do stejné nevědomosti. O to by slavná scéna byla děsivější. Místo toho zvolil variantu od všecho kousek, což tady působí dost rušivě a kvůli tomu nemá šanci žádný motiv dostatečně rozvinout. A že by byválého nacistického zločince poznali o 30 let později v jiné zemi hned dva lidé téměř ve stejnou chvíli se mi jeví už skoro jako scifi :)). Hodně průměrný thriller za slabé tři. ()

BOURQUE

„Je to bezpečné ?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ Vrchol filmu: absolútne zubárska scéna. Trojica – Hoffman, Olivier a Schneider podali dosť dobrý výkon. Teraz len asi toľko. :) „Je to bezpečné ?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Wolvie

Geniální film,který nemá slabá místa,graduje od začátku do konce a Dustin Hoffman opět dokazuje,že je nejlepším hercem všech dob.Skvost,který při dalších zhlédnutích už nefunguje tak dokonale,ale na to první se prostě nezapomíná. ()

GOREGASM

Dentálně procítěná, oldschoolová klasika, která zaujímá své pevné místo v elitní thrillerové sestavě let sedmdesátých. Herecky naprosto bez výhrad, jinými slovy o Hoffmanovi a Olivierovi netřeba diskutovat, výkon Roye Scheidera evokuje rozmrzelost nad tím, jak rychle tento charismatický herec vyklidil své těžce vydobyté pozice. Zápletka je sice ke konci mírně nadčasově překombinovaná, kvalitní dojem naštěstí pokazit nestačí. 80% ()

katzo

Je to bezpečné? :) Výborný film. Výborní herci. Keby bol film stlačený do kratšej stopáže, bol by ešte lepší - dynamickejší. ()

BeranSon

Pro mě typicky pěti hvězdový film. Dokonce bych je i dal, za tu originalitu načasování a opět perfektního Dustina Hoffmana dal bych, doopravdy. Jenže je to v jistém smyslu stupidní, v jistých pasážích a to v těch ,,vykecávkách." Člověk je tvor, který dělá chyby a málo kdo by udělal takové gesto jako Dustin na konci. Pěkné zpracování knihy. 8/10 ,,Ten nic neví, kdyby věděl tak to řekne!" ()

GMVajgl

Povedený napínák, kde má každý prvek svůj význam a na konci je skládanka hezky složená? Není tomu tak. To je jen rouška. Ve skutečnosti je to velice rafinovaná reklama na bezpečnostní dveře. Náš protagonista by se totiž vyhnul vrtání svého zdravého zubu, nemusel by složitě unikat násilný smrti a dalších několik lidí by zůstalo naživu, jen kdyby nebylo tak lehký se dostat do jeho bytu. Ve filmu jsou 4 !! vloupání, z toho 3 bezhlučné, protože náš protagonista je při nich v místnosti a při vědomí. Myslím, že po uvedení filmu do kin měli výrobci bezpečnostních dveří žně! ()

MickeyStuma

“Život může být tak jednoduchý. Úleva - nepříjemnost. A rozhodnutí, co z toho použiji příště, záleží na Vás. Takže… Přemýšlejte! Řekněte mi… Je to bezpečné?”Při dnešním pohledu se to může zdát již podivné, ale tento snímek jednou určitou scénou v době uvedení tak vyděsil diváky, že se mnozí báli jít k zubaři. Filmová adaptace románu literárního autora Williama Goldmana ´Marathon Man´ vypráví o studentovi historie neustále trénujícího na maraton, který je jednoho dne náhle zapleten do nebezpečné hry mezi nacistickými a americkými agenty. Jedná se o napínavý příběh plný překvapujících zvratů se sympatickým hrdinou, kterému se jednoho dne naprosto obrátí život naruby a donutí ho dělat věci, kterých by jinak v životě snad ani nebyl schopen. Filmové zpracování slibuje přímočarou jednoduchost ve vývoji děje a to bez zbytečných vedlejších motivů. Svým způsobem se celý koncept příběhu jeví jako zadostiučinění s nacistickými pohlaváry uprchlých do jihoamerických zemí. První polovina snímku je pomalejší a v dnešní rychlé době může od sledování odradit, ale byla by to škoda nemalá. V druhé půlce se to patřičně rozjede a to až do skutečně napínavého finále. Jsou tu sice některé scény krapet křečovité, ale to lze mimořádně přehlédnout. Zásadní je hrozivá scéna mučení, ve které nacistický zubař vrtá hlavního hrdinu do zdravých zubů, neboť je to více bolestivé, za stále opakující otázky: ´Je to bezpečné?´ Tohle se do paměti prostě vryje. I když pravda, v dnešní době jak u koho. Každopádně při cestě k zubaři nechť si každý zkusí si tu otázku neustále opakovat. Následně se ukáže jestli na té hrůze něco je. Onen nacista se každopádně tímto stal na dlouhou dobu nejděsivějším záporákem filmového plátna. Hlavně nezapomenout, na bolesti zubů jedině hřebíčkový olej. ()

janouch

vyborna a chytlava atmosfera spolecne s kamerou a hlavnimi hereckymi vykony radi tento filmek mezi ty vice zdarile. jen ten scenar me hold nesedl (spise zklamal)....75% ()

Mr.FreeZer

Skvělý thriller s vynikajícími herci, který neztrácí svoje kouzlo ani po tolika letech. Sadistické scény vypilované k dokonalosti. ()

Kate9

Psycho. Naprosto totální psycho od začátku až do konce. Asi ještě žádný film ve mně nevyvolal tak silné emoce, že by mi bylo špatně až na zvracení. Dustin Hoffman v roli plachého studenta, který se nevědomky zaplete do smrtelné hry s bývalým náckem, je výtečný a nenahraditelný. Celý film má nepopsatelnou atmosféru a napětí, které graduje především v dnes již kultovní "zubařské" scéně, aneb "Je to bezpečné?"...No a k nacistickému doktorovi Szellovi v podání Laurence Olivera opravdu není co dodat. Ještě teď mám husí kůži, když se mi vybaví ta jeho bílá kštice a vyhlazený obličej. ()

kabel

Znáte tu bandu sígru, co postavaj před vchodem, naproti vašeho bytu a posmívají se vám a pokřikujou na vás různý hnusy, když se zrovna vracíte ze své denní dávky běhu? Nikdy ovšem nevíte, že se vám tahle banda může hodit, třeba když potřebujete "vykrást vlastní byt". ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams