Osada Havranů je úvodním dílem dobrodružné romantické trilogie o lidech z pravěku, kterou podle děl Eduarda Štorcha natočil režisér Jan Schmidt. Každý z filmů je zcela samostatným a uzavřeným příběhem, i když všechny jsou spojeny některými postavami a samozřejmě také dobou – časem před pěti tisíci let. Příběh Havranpírka (L. Hradílek), mladého hrdiny z doby kamenné, je obestřen tajemstvím – přinesla jej totiž rozvodněná řeka. Z vln ho vylovil mladý lovec Sokol (J. Bartoška) a za svého ho přijala osada Havranů. Osudy chlapce od jeho dětství přes touhu stát se lovcem, přes četná zklamání, která ho mezi dospělými čekají, až k založení nového rodu – to je dějová nit spojující jednotlivé díly. (Česká televize)

Scaevola

Dejme tomu, že se spíše než o skutečný film jedná o volnou ilustraci ke knihám E. Štorcha, o ilustraci bez větších ambicí, efektů i výpravy (soudím, že jinak to v době vzniku ani nešlo) určenou primárně pro vzdělávání mládeže. Jenže vzdor svému určení i minimální práci s postavami jde o dílko povedené, dovedně kouzlící onu správnou atmosféru, a dokonce křesající jakési emoce. ()

J.J.1972

najvacsi problem som pri tom mal ze som neuveril tomu ze to je z praveku.... cele mi to pripadalo len ako branna hra v pionierskom tabore. hudba sice liskovsky skvela ale vobec sa nehodiaca k tejto teme. to sa tyka vsetkych casti trilogie. ()

Venus7

Zdeněk Liška byl prostě génius. Je to jeho hudba, která dává celé této pravěké trilogii neopakovatelnou, ponurou atmosféru. A asi je to právě hudba nebo celkově zvukový podkres, co mě nutí se na tyto tři filmy dívat snad pokaždé, když je dávají v televizi. ()

clive3

Film na tehdejsi dobu pomerne dobre zpracovany. Pribeh ubiha pomerne dobre. Nekteri herci jsou presto pomerne prkenni a Havran pirko neni zrovna dobre zvoleny herec pro hlavni roli. Herec sam spise stoicky chvliema sekunduje strsim zkusenejsim hercum. Co je snad hejhorsi na cele trilogii je tragicka hudba. Dalo se vymyslet mnoho ruznych nastroju a melodii ale nad timhle snad aninikdo nepremyslel a jen si sednul k syntezatoru a bouchal do nrj co to udela.. Kolikrat jsem se pristihnul, ze posloucham hudbu a premyslim k jakemu filmu by se hodila vic nez ze bych sledoval obraz. Nicmene jsem jako maly miloval a protoze jsme tenkrat nemeli video, dvd, BD a videli jen kdyz se to soudruhum hodilo, tak je to ale stale neokoukana Storchovska trilogie, ktera se jinak povedla i kdyz kvalitou poplatnou dobe kdy vznikla. ()

kow

První část volné trilogie podle známých dobrodružných románů E. Štorcha pro mládež zachycuje v několika epizodách osudy chlapce Havranpírka přineseného jarní povodní do neolitické osady v pradávném Podyjí. Pod vedením Sokola (J. Bartoška) se učí dovednostem, aby časem mohl převzít pozici prvního lovce po zlodějském a z osady vyhnaném Divousovi (V. Besser) a snad i náčelnictví po starém Havranovi (B. Vávra). Nepříliš souvislý děj má přiměřenou stopáž a při úchvatné hudbě Z. Lišky se dají přimhouřit oči nad nelogickým střídáním ročních období či úvodní sekvencí s ilustracemi Z. Buriana klamavě slibující „lovce mamutů“. ()

PORTER44

Pro mě nezáživný a dost mdlý příběh z jaké si doby kamenné, bez zajímavějšího efektu nebo scény ani z hereckých výkonů žádné nadšení. ()

yarca

Když si člověk uvědomí,jaký perly byly mládeži naší kinematografií za totáče podsouvány,tak díky bohu za pravěkou trilogii!a to si ještě myslím,že dětský film byl to menší zlo ve srovnání s tvorbou pro dospělé..každopádně my to tenkrát vnímali jak zjevení a doteď pociťuju nostalgii,když popatřím na mladého bartošku,luťanskýho a ostatní :-) ()

Maza2222

Průměrný film. Atmosféra je skvělá, hlavní postavy také. Nejvíce jsem si oblíbil Sokola a Havranpírka. Příběh dobrý, ale místy naivní + přes celou dobu filmu jsem škrtil Marii Sýkorovou jako Veveřici. 50% ()

MirecRKK

mne sa to velmi pacilo, malo to pre mna taky zvlastny nadych a to som to videl 1.x(2017), mam z toho pozitivne az hlbave pocity, ja ako vystudovany archeolog proste ocenujem pribeh z praveku lebo ich naozaj nieje vela, preto tie 4*, inac to bol taky klasicky pribeh priemerny za 3*, priemer 3,5 ale priklonil som sa k vyssej znamke :) ()

smutnySermir

Poucne, ale hlavne dobrodruzne - z doprovodnych materialu na DVD je videt, kolik prace si s tim tvurci dali - a jak na konci 70-tek fungovala dramaturgie. Pribeh se krasne odviji bez okecavani, je to spravne praveke (resp. tohle je pozdni doba kamenna, zadny lovci mamutu, ale usedli zemedelci, troufnu si rict, cca 1500 před Kristem). Bozi casting - Bartoska, Vavra, Besser, Havranpirko - Hradilek, Lutansky ... vsechno to sedi. Moje srdecni zalezitost, kam se hrabe Vinnetou. ()

Vyjola

Film mého dětství, kdy jsem hltala Štorchovky. Tehdy pro mne napínavé, správně ponuré, podmalované tajuplnou hudbou.. ()

ricardo2803

Hodnotím tento film z pohledu svých chlapeckých let (cca 30 dozadu). Od té doby jsem to nějak nechtěl vidět znovu. Celé mi to přišlo takové ponuré, málo dialogů a pro mě dost děsivá hudba. Prostě tohle není můj šálek. ()

milos.bradik

Rozmýšlel jsem jestli nedat čtyři hvězdičky, protože mne to jako kluka kdysi hodně zaujalo, ale dnes už to prostě není ono, dospělý pohled a čas tomuto dílu ubral, ale i tak hodně silných 65 %. ()

Redyx1 odpad!

Tento odpad se bohužel nedá komentovat,škoda že cenzura zde nedovoluje sprostá slova!Naprosty paskvil a trapnost,kde se proháni Bartoška a jsou mu vidět pod kožichem trapný slipy a sebranka dalších herců co si hrají na pravěké lidi!Komoušská slátanina a humus! ()