Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

spacylemon

Nechápu - 47% - to jsem vážně (skoro) jediný, kdo pochopil nadčasovou genialitu tohoto díla? Jo, už to tak vypadá... Bylo, nebylo, ale jako malý jsem se u té závěrečné honičky s Heřmánkem v zrůdném převleku fakt bál... a to tak, že hodně... a u jízdy toho malého parchanta na cirkulárce samozřejmě taky... Dneska už se kdejakého strašáka s jedním okem neleknu, ale ty (nejen) Heřmánkovy střeštěnosti si rád vychutnám i dnes. ()

Aidina

Ne, nemohu si pomoci, prostě musím dát 4*. Ale jenom kvůli Karlovi Heřmánkovi. Jeho černokněžník prostě nemá chybu, ty jeho komentáře a mumlání:-)). Když srovnám všechny ty zahraniční seriály a filmy o čarodějnicích a čarodějích a jim podobným, kteří když kouzlí, tak mají buď nemožně vytřeštěné oči, stupidní výraz, stojí jim kde co, lítají hromy blesky, smrdí kouř...., tak je prostě Karel bezkonkurenčně nejlepší. Jemu stačí vzít svoji kouli a říct na zavěr:"HJÉÉÉÉ" a je to. No a ječák Uršuly Klukové je taky nenapodobitelný:-)) ()

Maurice

Nemůžu hodnotit. Spadla železná opona a s ní i pár pravidel. Kam spadnul Hynek Bočan? Nápad dobrý, ale je to pro děti, nebo dospívající? Je to svým způsobem asi nějaký experiment. Filmové prostředí srandovní, ale narozdíl od Trháku málo komorní a moc pompézní. Nejhorší příšerou ve filmu je se vším respektem Uršula Kluková. Ta když začne mluvit, zacpávám si uši a reflexně zavírám oči. ()

Nonna

Zvláštní netypická nepohádka založená na celkem dobrém a vtipném nápadu a skvělém hereckém výkonu Karla Heřmánka v hlavní roli. Ovšem na okamžitý odstřel je Uršula Kluková v roli učitelky. Nemohu si pomoci, mně ta její role vůbec nepřipadne vtipná. Další extra blbá a trapná učitelka v českém filmu pro děti. Nevím, kde to ti scénáristé brali, ale mě nikdo takhle nesnesitelný s kokrhelem a mašlí na hlavě neučil. Co se kulis týče, film musel být velmi levně natočen, protože filmaři prakticky využili všeho, co v ateliérech natrefili z jiných pohádek. Je to až takové zmateně neumětelské. ()

hypnos11

Skvělý Heřmánek, pěkný výkon i od Kláry Jandové, jinak velká slabota. Ne že by další herecké výkony byly zlé, scénář je ale prostě slabý. Kdyby se vypustil komediální tón a natočilo se to tak, aby černokněžník působil více zlověstně, mohlo z toho něco být. Protože Heřmánkovi tenhle typ rolí očividně sedí, viz S čerty nejsou žerty ()

• V 31. minutě postava Zdeňka Srstky rozbije režisérovi (Petr Nárožný) brýle. Hned v následujícím záběru jsou však brýle opět v pořádku. (Haniczka)
  • Zřícenina hradu v úvodu filmu je ve skutečnosti hrad Rabí. (jexik)
  • Film vznikl náhodou. Studio Barrandov připravilo náročné kulisy pro kanadského producenta, který v Praze natáčet film. K filmování však nakonec nedošlo, a tak ředitel studia nařídil využít dekorace pro film. Scénář tak musel vzniknout narychlo. (Zdroj: Rozmarná léta filmu) (M.B)