Reklama

Reklama

S čerty nejsou žerty

  • angličtina Give the Devil His Due (více)
Trailer

Obsahy(1)

V jednom malém knížectví žijí všichni, kdo ve správné pohádce nesmějí chybět. Stárnoucí kníže, kterého už nebaví vládnout, jeho dvě dcery - zlomyslná, nafoukaná Angelina a skromná, pohledná Adélka, vychytralý správce, který se stará jen o to, jak naplnit vlastní měšec na úkor knížecí pokladny, čestný Petr, kterého se zlá a chtivá macecha Dorota Máchalová snaží se správcem připravit o rodný mlýn. A taky je tu peklo, které pečlivě sleduje všechny špatné skutky a v pravou chvíli rázně zakročí. A tak když se čas naplní, je vyslán mladý čert Janek, aby přinesl do pekla zlou Dorotu. Omylem však přinese Petrovu hodnou babičku, a když se pokouší chybu napravit, skončí s Petrem v knížecím vojsku. Ten pro změnu prchal před intrikami správce a jistě by drábům utekl, jenže pak se zdržel, protože s nasazením života zachránil knížecí dcery, když zastavil jejich kočár se splašenými koňmi. Petr a Janek se skamarádí a Petr se nabídne, že čertovi pomůže dokončit úkol. Dokonce i ve dvou však nebude snadný, protože Dorota má vždy po ruce nějaké to pírko, které je pro čerta pohromou. (TV Nova)

(více)

Recenze (1 460)

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Je pravda, že čerti bývají zobrazováni jako debilní bytosti s přinejmenším lehkým mentálním postižením, jenom Lucifer je obvykle chytrý, ale tady to je trošku jiné a je to jistě změna k lepšímu, navíc s kvalitními herci. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Z "čertovských" pohádek pohádka nejpohádkovatější, a taky nejhezčí, nevím jak jinak to říct. Kromě jiných nezapomenutelných geniální kaprál Petr Nárožný a jeho herecká etuda na vítr:) Po letech jasná stovka, protože ať už peklo bylo nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Pohádky, kde důležitou ůlohu hraje banda čertů, jsem vždycky považoval tak trošku za debilní, nicméně tenhle snímek má kvalitní předlohu a hodně toho stojí na hereckých výkonech - počínaje příjemným Vladimírem Dlouhým... ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Jistě, paktovat se s čerty je sice nemorální, ale když je to sebranka těch největších sympaťáků v čele s (doslova) démonickým Karlem Heřmánkem, není těžké na pravidla této pohádky přistoupit. Hynek Bočan režíruje s přehledem, výprava je působivá (peklo zvláště), skvělé triky účelné a celá nálada snímku se nese v příjemně odlehčeném duchu, kde česká herecká elita cedí božské hlášky, což filmu otevírá cestu k vrcholu česko/slovenské pohádkové tvorby. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Hynek Bočan je zřejmě satanista každým coulem, jak jinak si vysvětlit tak sympatické peklo v čele s naprosto charakterním Luciferem ve velice pošukaném balení Karla Heřmánka? A vůbec... tahle rozprávka hnětá. Nebýt odporné princezny Adélky a jejího kastrátského prozpěvování, neměla by jediné chyby. Má v sobě cosi naturalistického a nepohádkového, a přece pohladí jak vlčí ohon. Navíc disponuje skutečně špičkovými choreografiemi, které se neztratí ani vedle takových Pirátů z Karibiku (není za tím Peter Koza?). Postavy krom zmíněné vypasené princezničky jedna báseň, zejména Janek, vetchý čert s hodností vraníka a cholerický generál Nárožný... Jo a ještě štěk Václava Vydry. Ten zlidověl. Ostatně jako celá tahle pohádka nepohádka. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Hynek Bočan, Irena Šlapáková, Jiří Just .. V naší zemi se natočila obrovská spousta pohádek a když bych měl určit tu nejlepší a nejzábavnější, vybral bych si tuhle. Hvězdné obsazení, princezny, čerti a samozřejmě pekelná váha. Vtipný scénář, výborná hudba a výsledek, který se musí líbit úplně každému! ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Tak tahle pohádka se časem už zařadila do zlatého fondu česko(slovenských) pohádek. Líbila se mi již jako malému klukovi, líbí se mi i teď po více jak dvaceti letech, filmová kvalita přetrvala... Výborné herecké výkony, chytrý scénář, hodně humoru a sympatičtí čerti (ti jsou ale tak trochu jediným kontroverzním bodem pohádky - to, že my Češi v našich národních pohádkách máme tendence bagatelizovat úlohu pekla a zlehčovat až zesměšňovat postavu čerta, je všeobecně známo a svědčí to i o jistých rysech našeho národního naturelu. Tvůrci tohoto filmu však posunuli mantinely ještě trochu dál... Peklo a Lucifer jsou dokonce kladné elementy v opozitu hříšnému a veskrze zkaženému světu a postavám nahoře. ,,Díky" Boženo Němcová za toho Tvého ,,čertova švagra"...) ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Proklatě dobrý film. Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších a to nejen v našich hvozdech, luzích a hájích... Je tedy třeba psát více? ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Podle mě je pohádka dobrá tak, jak dobří jsou záporáci. Kretschmerová, Preiss, Nárožný , to se musí vidět!!! Chytlavé melodie, neskutečné hlášky, ale hlavně Lucifer Heřmánek a futuristicky ztvárněné peklo, to je pastva pro oči i uši. Ať už peklo bylo nebo nebylo, bylo vymyšleno dobře. Hergot, kde se tady vzala ta kočka? ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Perfektni pohadka, ktera se pribehove odlisuje od klasickejch pohadek, coz je dobre a navic tu je spousta vtipu. K tomu tu je pekna hudba, skutecne povedeny peklo v cele s Hermankem, naprosto dokonala Kretschmerova a pohodovy Dlouhy s Vetchym, takze to da jasnejch 5*. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Jediný opravdu povedený film Hynka Bočana. Vynikající, vtipný scénář Jiřího Justa (Pátek není svátek, Babičky dobíjejte přesně!), krásná hudba Jaroslava Uhlíře, ale hlavně skvostné komediální výkony znamenitých herců - Karla Heřmánka, Viktora Preisse, Jaroslavy Kretschmerové, Josefa Kemra, Petra Nárožného a Ondřeje Vetchého. Pekelně dobrý film! ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Jedna z našich nejlepších filmových pohádek a víte, proč tehdy ty pohádky měly takovej úspěch? Protože tvůrci tehdy brali děti jako sobě rovné a chtěli jim předložit kvalitní příběh s trochou zamyšlení a prokreslenými postavami. Žádný jednovrstevný vodový omáčky, jako dneska o hovadinkách typu Rumplcimprcampr. A navíc mám k tomuhle filmu i duchovnější vztah, protože jsem se narodil zároveň s ním. Už od dětství to byla moje nejoblíbenější pohádka. A Karel Heřmánek je ten nejlepší čert v dějinách filmu, hned po Ladislavu Peškovi z Martina Kabáta a Al Pacinovi z ďáblova advokáta. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejlepší česká pohádka se skvělým obsazením a výbornou režií Hynka Bočana. Perfektní Karel Heřmánek v roli Lucifera a Ondřej Vetchý v roli čerta vyhnaného z pekla. "Jé já si zlomil šavli" :). ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších českých pohádek, herecký koncert Vladimíra Dlouhého a Ondry Vetchého a pro mě osobně životní komická role Viktora Preisse. Ani pan Kemr jako pan král nemá chybu, ale u něj je to už zvykem. Výborné hlášky ( "já se půjdu obětovat do hospody" ), kterými je tahle klasická pohádka nabitá a přehlídka výborných herců dělají tohle dílko tím, čím je. Jen ta princezna Adélka byla vážně hrozná. ()

Související novinky

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Ve věku 94 let zemřel herec a dramatik Jan Skopeček. Skopeček, jenž měl na kontě přes 150 filmových i televizních rolí, patřil rovněž mezi zakladatele Divadla pod Palmovkou. Mezi jeho nejznámější… (více)

Reklama

Reklama