Telefonní budka

Phone Booth

Telefónna búdka

Thriller / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2002, 81 min

Vynikající důkaz, že se za deset natáčecích dní na jednom "rohu" dá natočit thriller, který vás na 80 minut doslova přibije do sedadla. Musíte ovšem disponovat skvělým scénářem, režisérskou invencí Joela Schumachera a pro hlavní roli mít herce s charismem a talentem Colina Farella (úžasný výkon !)..... Vřele doporučuju všem, kteří by chtěli přehodnotit svůj žebříček filmů roku 2003. U mě se s přehledem zařadil na "bednu" :)(19.1.2004)

Není málo příslušnic ženského pohlaví, pro které je hodina a půl v telefonní budce s Colinem Farrellem naplněním všech snů. Já mezi ně nepatřím a psychologická stránka snímku je velmi silně nevěrohodná, i tak ale uznávám, že to byla zatraceně dobrá jízda.(7.7.2007)

„Prečo si ho zabil?“ – „Povedal si ´áno´.“ – „Myslel som ´áno´ ako že ťa počujem!“ – „Nabudúce sa vyjadruj jasnejšie.“ S hipisáckym režisérom Joelom Schumacherom je to ťažké. Nakrúca super filmy (HRÁČI SO SMRŤOU, VOĽNÝ PÁD, KEDY ZABIŤ, 8 MM), priemerné (NAVŽDY MLADÝ, KLIENT, BATMAN NAVŽDY) a kraviny (BATMAN A ROBIN). Obecne panuje názor, že čím má menej peňazí, tým je lepší. Akonáhle ho produkuje megaloman Bruckheimer, je výsledkom matný akčný triler BAD COMPANY. Akonáhle dostane k dispozícii jeden zablatený vojenský výcvikový tábor s hŕstkou neznámych mladých hercov, je výsledkom takmer nezávislá „špinavá“ (v dobrom) udalosť TÁBOR TIGROV. Tou "objavil" divokého Íra Colina Farrella. O dva roky neskôr si situáciu zopakovali a za mizerný peniaz na minimálnom priestore a s komorným hereckým obsadením za necelé dva týždne strieskali hitchcockovský vulgárny triler v TELEFÓNNEJ BÚDKE. Čo by sa stalo, kebyže idete po ulici, v telefónnej búdke zvoní telefón, zo srandy dvihnete slúchadlo a zasnený hlas Kiefera Sutherlanda vám oznámi, že ak zložíte, zastrelí vás, lebo vás práve má na muške snajperskou búchačkou? Zápletka hravo stačí na skromnú 81-minútovú (ne)dĺžku a šialene sústredený Farrell zasa dokazuje, aká je škoda, že si nevie vyberať dobré filmy; ak sa mu raz za čas zadarí, JE sa na čo pozerať, dočerta. Rozpočet je vedľajší. Záleží na nápade, všetko odhodlanom hercovi a k improvizácii naklonenom režisérovi. Kino Považan 2003(9.11.2004)

Slovem "geniální" bych sice neplýtval, jde spíš o příjemně adrenalinovou jízdu, než něco zásadního. Ale Farrel je super a Schumacher jakbysmet.(7.7.2003)

Tak tenhle film mě dostal. Od začátku kvalitně budované napětí, velmi pěkně poskládané scény, atmosféra všude kolem by se dala krájet a vše umocňují výborné herecké výkony. Když odložíte sluchátko po ukončeném hovoru a telefon vzápětí znovu zazvoní, co uděláte?? Dvě možnosti: odejdete a nikdy se nedozvíte, kdo a proč volal anebo jej zvednete...Stu Shepard jej zvedl, jelikož jako publicista je jistě zvědavý člověk a ihned zjistí, že má další dvě možnosti: poslouchat a dělat to, co se od něj žádá nebo zavěsit a zemřít, jelikož odněkud z okolních oken, střech či zákoutí na něj míří sniperka s teleskopickým hledím, nejlepším zaměřovačem na světě a s modifikovanými karbonovými střelami. Je to opravdu nervydrásající 77 minutový snímek odehrávající se pouze v telefonní budce nebo v jejím nejbližším okolí... originální a velice rychle zrealizovaný nápad režiséra Joela Schumachera. Stejně tak dobrý nápad byl obsadit Colina Farrela (tehdy ještě né moc známého) a Kiefera Suntherlanda v roli snipera... jeho tvář možná není v Hollywoodu tolik vyhledávána, avšak jeho stoicky klidný a vyrovnaný hlas sem zapadnul jako Steven Seagal do klubu dvěstěkilových. Kiefer se ale dočkal a i jeho obličej zde zahlédnete... scénárista ukončil film důmyslnou kličkou a nechal si (možná) otevřená vrátka pro druhé pokračování. Já doufám, že se tak nestane. Tenhle film je výtečný!13 miliónů dolarů(rozpočet)/98 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/36 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(29.5.2006)