Telefonní budka

Phone Booth

Telefónna búdka

Thriller / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2002, 81 min

I po dvou desítkách projekcí stále vynalézavý, chytrý a napínavý thriller, kde Joel Schumacher, omezen rozpočtem i natáčecími dny, nechává nést celou tíhu děje na vymazleném dialogu dvojice Farrell - Sutherland, za což patří největší díky Larrymu Cohenovi, kterému se sice na papír zatoulaly i nějaké ty chybky a logické otazníky, ale ta vtipná sociální kritika, společně s vyhrocením celé zápletky, to spolehlivě utáhne na celé sedmdesátiminutové ploše.(28.2.2009)

Když napíšu, že jsem byl v tranzu celých osmdesát minut a že jsem se u filmu málem poprvé v životě rozbrečel, tak se mi možná budete smát, ale aspoň pochopíte, jak moc mě to dostalo... Moralizující finále bohužel dělá z Budky jen sezónní záležitost.(23.6.2003)

Fantasticky natočený thriller, který vás přiková do židle. S minimálním prostorem a rozpočtem se podařilo natočit strhující film napínavý od začátku do konce, s fantastickým Colinem Farellem v úžasném hereckém sólu. Řekla bych, že se film i snaží vyhýbat tradičním klišé žánru, za což sklízí můj neskonalý obdiv. Narozdíl od spousty jiných thrillerů s několikanásobným rozpočtem, dvojnásobnou délkou a odehrávajících se po celém světě se zde skutečně povedlo tvůrcům vtěsnat do minimálního prostoru maximální napětí.(6.6.2005)

Už dlouho mě žádný film takhle psychicky nezničil a nedojal zároveň. Jeden z nejlepších kousků, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. Především neskutečný herecký koncert Colina Farrella je něco, co mi pokaždé vyrazí dech! Geniální.(26.6.2003)

Tak tenhle film mě dostal. Od začátku kvalitně budované napětí, velmi pěkně poskládané scény, atmosféra všude kolem by se dala krájet a vše umocňují výborné herecké výkony. Když odložíte sluchátko po ukončeném hovoru a telefon vzápětí znovu zazvoní, co uděláte?? Dvě možnosti: odejdete a nikdy se nedozvíte, kdo a proč volal anebo jej zvednete...Stu Shepard jej zvedl, jelikož jako publicista je jistě zvědavý člověk a ihned zjistí, že má další dvě možnosti: poslouchat a dělat to, co se od něj žádá nebo zavěsit a zemřít, jelikož odněkud z okolních oken, střech či zákoutí na něj míří sniperka s teleskopickým hledím, nejlepším zaměřovačem na světě a s modifikovanými karbonovými střelami. Je to opravdu nervydrásající 77 minutový snímek odehrávající se pouze v telefonní budce nebo v jejím nejbližším okolí... originální a velice rychle zrealizovaný nápad režiséra Joela Schumachera. Stejně tak dobrý nápad byl obsadit Colina Farrela (tehdy ještě né moc známého) a Kiefera Suntherlanda v roli snipera... jeho tvář možná není v Hollywoodu tolik vyhledávána, avšak jeho stoicky klidný a vyrovnaný hlas sem zapadnul jako Steven Seagal do klubu dvěstěkilových. Kiefer se ale dočkal a i jeho obličej zde zahlédnete... scénárista ukončil film důmyslnou kličkou a nechal si (možná) otevřená vrátka pro druhé pokračování. Já doufám, že se tak nestane. Tenhle film je výtečný!13 miliónů dolarů(rozpočet)/98 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/36 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(29.5.2006)