Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

pollstro

Filozofické a velmi citlivé filmové veledílo, jenž je adaptací kontroverzního stejnojmenného románu. Scorsese jedinečným stylem využívá román ne jako překlad biblické látky, ale namísto toho se snaží vykreslit osobnost Ježíše skrz jeho kázání, vnitřní boj se sebou samotným a neustálým pochybením. Biblické epizodní vyprávění je v patřičných místech neuspokojivě ploché, jednoúčelové a strohé, přesto lze mezi řádky a jednotlivými scénami najít mnoho působivých myšlenek, které v celkovém kontextu vytváří jedinečnou duchovní cestu za sebe poznáním, kterou je důležité absolvovat s otevřenou myslí. Role mesiáše získává zcela nový význam. Každý z nás je od přírody zlý, stejně tak jako dobrý, násilnický, nenávistný, či naopak milující. Psychologicky zdravý jedinec vědomě neignoruje zlo, které se v něm ukrývá, naopak ho využívá ke konání dobra. Křesťanská životní filmová odysea, jenž senzitivním způsobem vypráví o víře každého jedince, a která dělá z Ježíše obyčejného člověka. Zároveň střízlivý obraz nejznámější postavy dějin, se kterým lze v mnoha ohledech soucítit. Existenčně velmi důležitý film. ()

norbu

Bude to znít trochu zvláštně, ale tento film mne přivedl ke křesťanství. (i přes protesty vatikánu).Takže díky :-) ()

SuperSheep

Závěrečné kolečko kolem ukřižování bylo povedené. Bohužel celý předchozí film, pro mě chaotický a nepřesvědčivý, ve mně vyvolával nutkání pustit si Monty Pythonův Život Briana ;) ()

Skretule

Duchovně i filosoficky natolik závažné a obsáhlé, že po první projekci jsem odhalil a pochopil jednu setinu všeho co tento film chce vyjádřit. Ale i tak 5* je myslím málo a ke všemu skvělý W. Dafoe v hl. roli. ()

miza

Pokut chceš přemýšlet o podstatě tohoto světa doporučuji vidět tento film.Nikdo s nás na této zemi neví jak to vlastně bylo a zda to vůbec bylo.Pro mě je toto drama tím co rozpoutá diskuzi o pravě a lži. Je to věčné téma. A Willem Dafoe je jako Ježíš jedinečný a nepřekonatelný. ()

MFJD

Ide o osobitý postoj autora ukázať ako by to všetko skončilo keby Ježiš Kristus nezomrel na kríži, ale zomrel v koži obyčajného človeka. Dej v sebe nesie odkaz z nového zákona ale predovšetkým zobrazuje Krista ako normálneho človeka. Ukazáť Krista ako hriešnika a schiforenického Mesiáša je uražlivé, po dobu pokiaľ človek nezistí že hlavná myšlienka neni uprostred ale na konci deja. Urážky všetkého typu, od tesania krížov, sexuálnu zdržanlivosť, nechápanie samého seba, polygamiu a predovšetkým sebaklam. Na druhej strane sa stavia ľahšie zapojenie aj neveracieho diváka do deja, vidiac aký mohol byť Kristus aj keď len obrazne slaboch, ktorý má strach niesť svoju budúcnosť končiacu smrťou. To ako postupom nadobudne za pomoci Judáša sebavedomie je vrchol deja. Či chce Cirkev či nie, či podľa tohto obrazu, či písma najoddanejší apoštol ktorý ho najviac miloval bol práve on. Ten ktorý pri ňom stál, stal sa prvým mučeníkom aj keď si život zobral sám, tuná sa stavia ako jediný, ktorý vydržal až do konca a má právo ho súdiť, lebo on pre neho dokázal aj zomrieť a to že sa Ježiš skryl do života človeka s rodinou a s deťmi bolo preňho najväčšou urážkou. Hlavná myšlienka je boj dobra a zla, diabla a Krista, jeho odvahy a strachu. Jeho duša, srdce pri pokúšaní na púšti dáva úplne iný pohľad na jeho osobu. To že diabol na konci zneužil jeho strach a neistotu zo sebaobetovania cez vieryhodného strážneho anjela je dyh vyrážajúce. Keď som tento film videl po prvýkrát, pamätám si že som ostal ako obarený, verím v Boha aj Krista, čomu neverím je Cirkev a vtedy som pochopil že prečo Cirkev zakazuje toto dielo a robí čo robí. Práve pre svoju jednoduchosť a na konci aj pravdovravnosť. Nikde sa nepíše že mal Ježiš deti, majetok, nikdy nezakazoval manželský vzťah svojím stúpencom, to čo odkázal je že kráľovstvo nebeské je v každom ,,kto ho príme". To ako dnes vystupuje Cirkev je výsledom diabla, ako aj dnešná celosvetová situácia. V každom z Nás je diabol, ktorý kráča za nami a snaží sa Nás klamať po celý život a vyčkávať na našu smrť. Ale človek aj keď v poslednej chvíli oľutuje na smrteľnej posteli, sa schopí tak mu Pán Boh všetko odpustí a zavolá si ho k sebe. Tak ako to vykreslil tento film, potom sa nám bude ľahšie s úsmevom na tvári odcházať z tohto sveta. Kazantakis ľadku nastavil nebojácne vysoko, pre ľahšie pochopenie aj toho kto nechce chápať, že boj dobra a zla sa deje každodenne v každom bez výnimky. ()

B3njamin

To teda byl masakr! Ze začátku jsem to moc nechápal, ale pak to dostalo velký spád. Defoe troufnu si říci ve své nejlepší roli. Dokázal, to zahrát bravůrně. Mini role D. Bowie taky překvapila a k tomu jeho hudba dodala štávu. Prostě **** ()

laurence

Ježíš nám byl podobný ve všem kromě hříchu. Pochyby a nejistota v žádném případě hříchem nejsou. Takže na tomto filmu není pranic kontroverzního. ()

halberdier

V dnešní době už tento film nepůsobí tak kontroverzně a pobouřit může snad už jen ortodoxní křesťany. Pokud někdy Ježíš opravdu žil, tak věřím, že právě nějak takto prožil svůj život. Sice to byl Boží syn, ale pořád to byl hlavně člověk se všemi jeho klady i zápory. A proto se není čemu divit, že svoji oběť ve prospěch lidstva nebral tak samozřejmě a raději by zůstal živý. Wiliam Dafoe je jako Ježíš skvělý. ()

Tristesse

Diamant mezi filmy s ježíšovskou tematikou, diamant mezi filmy vůbec. Jedno z mála děl, kdy filmové zpracování překonalo knižní předlohu.Skvělá režie, pěkné kameramanské momenty,strhující Willem Dafoe, sugestivní hudba Petera Gabriela. ()

heavy

Ten konec! Ten konec!! Pokud snad nevíte, co je to katarze, počkejte si na konec tohoto snímku - o životě chlapíka, který celý život tušil, že skončí na kříži, aby trpěl za hříchy světa nás všech a měl z toho strašlivý strach - a když začnou bít zvony (geniální Peter Gabriel) a naskočí titulky, zažijete ji. Takhle nějak si představuju extázi při nanebevstoupení. Nejsem nějak nábožensky zanícen, ale závěrečná scéna mnou zacloumala.The mission is accomplished. Životní role Willema Dafoe. Dokonáno jest! ()

Benjo

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Nechápu církevní protesty proti tomuto filmu. Téma a výpověď předlohy ani filmu neodporuje křesťanství, naopak je to mnohem účinnější a opravdovější zvěst než například Gibsonovo "UImučení" ()

kramatos

Zajímavý alternativní pohled na Ježíše, ale na 4* příliš ujetý. Výroba křížu Ježíš s.r.o.? Jidáš jako Terminator? Oh Really? ()

Scaevola

Přiznám se, že mne Ježíšovo poselství v jakékoli formě neoslovilo natolik, abych tento snímek - nebo to, co snad vykládá jinak, než by bylo někomu vhodné - vnímal jako extrémně kontroversní. A co poté zbyde? Jen pouštní prach a nekonečná stopáž prokládaná notoricky známými scénami naplněnými nudou. Hodnocení v mých očích zvedá výprava a především kostýmy a jedna jediná scéna malomocných vylézajících z děr Ježíšovi vstříc. Nic víc. ()

kacer4

Jeden človek povedal, že toto je poriadny film o Ježišovi. Že Gibsonov sa môže schovať. Gibsonov vo mne nechal veľmi hlbokú stopu, tak som si myslel, že toto bude ešte lepšie. No nestalo sa. Samozrejme je toto úplne jedinečné a mali by si to pozrieť veriaci aj neveriaci. No nebol to taký filmový zážitok. Film si zapamätám kvôli ponatiu Ježiša (uznávam, že bolo oveľa realickejšie ako Gibsonov), kvôli Judášovi a hlavne kvôli záveru, ktorý bol jeden z najlepších. ()

zigy

Pěkná závěrečná titulková skladba od Gabriela. Toť chvála.....a teď se do tebe pustím, rejžo jeden přeceňovanej, tohle mě fakt naštvalo......myslel, jsem, že to bude civilnější pohled na Ježíše, ale houbeles, je to jenom jinej, ale zase náboženskej pohled! Kupa filosofických keců o nesmrtelnosti chrousta. Za něco stála akorát ke konci myšlenka o potřebě náboženství pro lidi, i když se to náboženství nezakládá na pravdě. Defoe se na roli skvěle hodí, ale upsal se břídilovi za režijním pultíkem. Jo, a vtipnější jsou Pythoni s Životem Briana, v lecčems je to dost podobné. ()

Olivier

Upozorňuji, že v mém hodnocení jsou spoilery, takže kdo film neviděl, raději nečtěte. První dvě hodiny jsem moc nedokázal pochopit, co se církvi na filmu nezdá. Že by kvůli Jidášovi ala Brandon Walsh vyhrožovali bombovými útoky v kinech mi přišlo dost uhozený. Ale ve chvíli, kdy Ježíš sleze z kříže a odejte za Máří Magdálenou a spol. plodit potomky, mi to došlo. Samozřejmě, že díky tomuto přístupu, je ten příběh podstatně lidštější a krásnější, než ortodoxně strnulé filmy na toto téma od Gibsona apod. Chybující, váhající Ježíš s lidskými potřebami je frajer, kterého si musíte zamilovat. Ježíš podle filmů, co má rád Vatikán, je prázdná figurína. Církev by měla být Scorsesemu vděčná. Zvlášť, když se příběh od bible vlastně neodchyluje, jen se na ni dívá z trochu jiného pohledu. Film je působivý hlavně díky vynikajícímu Dafoeovi , skvělý je taky H.Keitel jako Jidáš, a potěší rolička Davida Bowieho (pilát pontský). Rozhodně stojí za podívání, hlavně těm, kteří preferují vlastní názor a používání mozku před slepou stádní vírou. ()

Wroclav

I kdyz je to film hodne dobry, cekal jsem jeste vic. Dila s krestanskou tematikou jako Jezis z Montrealu, nebo Mistr a Marketka (kniha) jsou mi o hodne blizsi. ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie