Odhalte, duševní rozpolcení doprovázející Ježíše Krista na jeho cestě při hledání životního poslání. Příběh zachycuje situace, kdy čelí stejným pokušením jako obyčejný člověk. Pochybuje o sobě samém a vzpírá se úkolu, k němuž byl předurčen Bohem. Film natočený podle románu Nikose Kazantzakise je provokujícím, zároveň však působivým a obohacujícím dílem. (Magic Box)

G04T

Do odpadu nezbejvá mnoho, ale máš štěstí, Martine. I mistr tesař se někdy utne, jenže v tvým případě ses utnul už po čtvrtý, ale zase ti to prominu. Sice nevím proč tohle Scorsese natočil, ale budiž. Už z názvu jsem vyvodil, že se mi to nebude líbit, nesnáším náboženství a všechno okolo toho. Jediný klady jsou tu dobrá hudba, kamera a Harvey Keitel. ()

petisek

Hlboko citlivý príbeh o človeku menom Ježiš, ktorý sa po živote plnom pochybností rozhodol prijať úlohu Mesiáša... Geniálne dielo, geniálneho režiséra s geniálnym W. Dafoem v hlavnej úlohe s geniálnou hudbou P. Gabriela. Viac ktomu niet čo dodať. ()

Arccos

Zcela jiný pohled na život Ježíše Krista, než nám překládá Nový zákon. Dafoe se svým provokativním šklebem, jako Ježíš, je jenom základem pro vybudování obrazu Spasitele, jak jej neznáme a jak jej katolíci ani znát nechtějí. A přesto nerozumím náboženským protestům, protože právě Pokušení ukazuje, čeho se Ježíš musel vzdát, aby se stal Kristem. Na mě to zapůsobilo, přestože jsem ateista. Film není parodie, ačkoliv občas si to někdo myslí. Právě naopak, dosahuje téměř novozákonní hloubky a sahá po námětech a otázkách, nad kterými zřejmě budete přemítat i později. Závěrečná ohromující scéna patří mezi nejlepší vyvrcholení v dějinách filmografie vůbec! ()

Brmbolec

Tento film konečne prináša aj niečo iné ako len chvalné ospevovanie Kristusových dobrých skutkov a jeho zobrazovania ako neomylného Boha chodiaceho po zemi. Ukazuje totiž jeho ľudskú stránku, ku ktorej patria všetky ľudská túžby či pokušenia. Tomuto príbehu som ochotný veriť, pretože Ježiš bol v prvom rade človek a až potom Boh. A k ľudskej prirodzenosti predsa len patria napr. taká zbabelosť, pochybnosti, hnev alebo túžba po láske či nie? Toto môže u Krista odmietať jedine prehnitá cirkev, ktorá žije v ilúzii už 2 tisíc rokov. Vedel by som si to predstaviť aj bez Ježišových zázrakov a zobrať si od neho len myšlienky týkajúce sa samotnej ľudskosti. To by, ale znamenalo likvidáciu samotnej cirkvi, ktorá má svoje základy tak hlboko postavené práve na týchto udalostiach. Pritom jeho učenie vôbec nebolo o tom aby sme ho oslavovali, ale aby sme žili dôstojne ako ľudia. Réžia je samozrejme fantastická, hudby okúzlujúca a herecké výkone taktiež skvelé. Willem Dafoe tu predvádza životný výkon a čudujem sa, že za to nedostal Oscara. ()

ratpile

Pro mě mimořádně těžký, přemýšlivý film. Nadčasové řemeslo s myšlenkovým přesahem a hloubkou, filmové umění. Geniální mistrova režie, dokonalý Gabrielův soundtrack a skutečně lidský Dafoe v roli Ježíše Krista. Mistrovské nestárnoucí dílo, které rozhodně nikdy nechci vidět znovu. ()

Verunka84

Vynikající Dafoe, zajímavě zpracované a dokonale (na svou dobu) řemeslně natočené, přesto mě to nechytilo za srdce, nějak zvlášť neoslovilo a přece jen to místy bylo fakt dlouhé. Kromě vynikajícho Dafoea nelze pominout i skvělého Harveyho Kietela jako Jidáše. ()

Blalle

Knihu jsem nečetl, takže se držím jen toho, co popisuje film. Kdysi dávno, když jsem film viděl poprvé, mi jako nejvýstižnější charakteristika připadla věta z prologu filmu: "Tento film nebyl natočen podle evangelií, nýbrž podle smyšleného příběhu o věčném vnitřním zápasu." Mělo by tedy jít o zápas duše a těla. Ale ani podle tohoto klíče není film zrovna koherentní. Jedná se o svět, ve kterém žijeme? Je popisovaný Ježíšův příběh reálný (s imaginární odbočkou posledního pokušení)? Jak si potom vysvětlit Ježíšovu identitu? Byl to Syn Boží v katolickém slova smyslu, který je zmítán nejistotou o své identitě? Pokud ne, jaký význam mělo jeho utrpení a jaká byla jeho identita? Pokud ano, proč se Bůh vtělil do takového schizofrenika? Navíc je potíž s mnoha výroky panteistického a deterministického typu. Pokud Jidáš neměl na výběr, stejně jako všichni ostatní, tak na co si to tady všichni hrajeme? Kdyby byl film pouze jeho závěrečná část, tedy ono poslední pokušení, nedalo by se mu asi nic důležitého vytknout - je celkem nasnadě, že Ježíš takové pokušení mohl mít. Ale první část tvořící jeho menší pokušení života je prostě nedomyšlená. Jako by se všechen význam Ježíšova života masochisticky upínal jenom k oběti. To ještě podtrhovalo vizuální pojetí, které mi trochu připomnělo Monty Pythonův Svatý Grál: "To musel být nějaký král..." "Proč myslíš?" "Jako jedinej nebyl zasranej od hlavy až k patě..." Jinak kladně hodnotím, že film vzbuzuje otázky ohledně víry a reality. ()

jafuska

tohle bylo podivný nedostala jsem se ani do první půlky filmu, vůbec jsem nechápala proč se toto muselo točit, vždyt to bylo špatný už od začátku, možná pro věřící lidi jim tohle něco dá, ale pro mě ztráta času, nevadilo mi, že je to tak strarý člověk si zvykne, ale aspon aby to mělo nějaký děj, tohle hraničí až s odpadem, ale nechci být tak krutá ()

Numerobis

Tak jsem včera děkoval (Bohu), že jsem byl tak líný a od dob, kdy se mi na tento film sbíhaly sliny, jsem chvilku počkal. Bylo by sice dobré čekat ještě chvilku (hrozné, takhle se sám sobě vysmívat za mladost), ale už jsem to přežil. Hej lidi, jak tomuhle můžete dávat tak nízká hodnocení. Tenhle film mě uvrhl do stavu pološíleného diváka. Ačkoli byl filosofičtější, neměl jsem potřebu u něj usínat. (...) Donedávna jsem měl docela problém s Ježíškem, už jen proto, že círvkev si dala do znaku jeho zubožené tělo na kříži - jako memento jeho oběti dobré, ale pokud se na Džízis kouká, asi mu to dvakrát dobře nedělá.A to otravné: Ježíš tě miluje - když už o tom zpívají i T.V.U. je asi něco špatně... A právě jako lék na tenhle problém byl film skvělý - ukazuje Ježíše jako do značné míry normálního člověka (on pochybuje, jako člověk!!!) , což vyvrcholí právě tím posledním pokušením. Pokaždé, když teď někde uslyším jeho jméno, vybaví se mi - co kdyby? Co kdyby byl tento film blíže pravdě, než evangelia. Co kdyby i to poslední pokušení bylo? Jo a omlouvám se uživateli Isherwood - knížku jsem nečetl a vpravdě, mě ten film i docela stačí. Budu "pálit plnou taxu". ()

kubas369

Tak trochu jiný příběh Ježíše Nazaretského než se piše v Novém Zákoně ale i přesto dost působivé i když místama hůře stravitelné. Film o lidské slabosti a víře v podání nejznámějšího muže historie. Jen mi nejde do hlavy co je na tomhle filmu tak hrozně kontroverzního, že kuli tomu bylo tolik problémů. Je to jen jiný pohled na život a smrt Ježíše, žádná urážka křesťanů jejich víry nebo samotného Ježíše se nekoná jak by se dalo čekat z ohlasů. Snad jim nakonec nejvíc vadí to, že je Jidáš kladná postava. ()

Olafsson

Viděl jsem teď podruhé po několika letech a zvedám hodnocení ze 4 na 5 hvězd... Asi budu opakovat to co už tady řekli ostatní... Geniální, hluboké dílo, mistrovsky natočené, s excelentními hereckými výkony (Defoe, Keitel atd...). Ne vím co víc dodat.. Snad jen že kdby to viděla moje katolická babička tak jí asi trefí šlak... Film pro lidi co nemají rádi dogmata a radši nad věcmi přemýšlejí... ()

Boudyy

Film opravdu ukazuje ten druhý úhel pohedu tak nejvíc, jak je to jen možné. Ježíš je zde ukázán jako úplně jiná osoba, než jak je líčen v evangeliích. Chvílemi z něj dělal scénář málem Lenina. Film se také zabývá vývojem postav v evangeliích a boří mnohé stereotypy kolem nich. Závěrečný twist (myslím děj před návratem na kříž) mě už ale namíchnul, to už bylo pro mě jako katolíka víc, než jsem čekal. To však není chyba režiséra, který předvádí kvalitní filmařinu, ani kvalitně napsaného a promyšleného scénáře (včetně onoho twistu), ani herců, kteří hrajou skvěle (hlavně Dafoe a Kitel v roli Jidáše, ten mě zaujal více než Dafoe), avšak tím, že pro katolicky zaměřeného diváka nelze čekat absolutní nadhled. Tak to prostě bude, s tím se budou muset ostatní smířit. ()

MadMax3

Jezis ako clovek. Clovek omylny, tropiaci chyby, pochybujuci o sebe, svojom poslani, o druhych okolo seba. Pribeh od osvietenia Bohom az po ukrizovanie a trosku viac. Prv to boli biblicke pribehy v ludskejsom podani, zaverecna polhodina dodala filmu TO podstatne, ktore si budem pamatat. ()

nula87

Geniální, přemýšlivý film, který samozřejmě bigotním katolíkům nesedí, ale jako pohled na Ježíše jako na relativně "normálního smrtelníka", je film úžasnou podívanou. 100% ()

kubilov

Jen málo režisérů si kdy trouflo na vyobrazení života toho nejslavnějšího člověka, jaký kdy žil. Když jsem se poprvé dozvěděl, že Martin Scorsese natočil film o životě Ježíše Krista, nechtěl jsem tomu uvěřit, ale věřil jsem, že muž mnoha talentů, jakým Scorsese dozajista je, toto přetěžké téma zvládne. V hlavní roli Wiliamem Dafoe, který se na první dojem zdá jako absurdní volba, ovšem na druhý už to vypadá o hodně lépe, především díky tomu, jak bravurně a věrohodně dokázal zobrazit Ježíšovu schizofrenii a rozpolcení duše. A do vedlejší role obsadil režisér svého oblíbence Harveyho Keitela, který však dostal snad tu nejnevděčnější roli - Jidáše Iškariotského, pro něj je však dobře, že byl konečně Jidáš vyobrazen lépe, než jako ten nejhorší zrádce. Místy je děj sice trochu na hranici recese (scéna se srdcem), ale například způsob, jakým je vylíčen střet Boha se Satanem se mi velmi líbil. Přestože to není dílo bůhvíjak bezchybné, je určitě pro jistou sortu líbivé, ovšem pokud se na pár hodin zapomene na Bibli. ()

AlexUnited

Keďže sa príliš nevyznám v oficiálnej verzii Biblie, ťažko som odhadoval ktoré pasáže by som mal považovať za tie najkontroverznejšie a najprovokatívnejšie. Keby som si vopred neprečítal, že kvôli tomuto snímku chceli kresťanskí fanatici podpaľovať kinosály, možno by som si myslel, že mám dočinenia s jedným z množstva spracovaní biblických príbehov, ktoré zvyknú bežať v telke na Štedrý deň, ibaže v tomto prípade podaným trošku netradičným (povedzme že inovatívnym) spôsobom. Nuž a on tento film patrí do rebríčka najškandalóznejších snímkov celej filmovej histórie. Z môjho pohľadu bol však hlavne zbytočne zdĺhavý, nudný, s nadbytočným množstvom filozofických úvah avšak niekoľko svetlých zaujímavých momentov sa tu určite nájde, preto ho rozhodne zatracovať nebudem. ()

blowup

Viděno znovu v tv. Ještě vzpomínám na Pasoliniho Evangelium a jak se liší. Poselství, filozofie, víra, pokušení vzdát se, ďábel v poušti (toho si pamatuji i od Pasoliniho jako působivou scénu) a jako anděl. Bez pozlátka a přitom krásné obrazy. Vybídnutí k myšlení. Mám ráda Scorseseho a jeho filmy. Cesta od třeba tohoto filmu přes třeba Věk nevinnosti k třeba Gangům a Prokletému ostrovu - zajímavá linka. Knihu nemám přečtenou, možná není lepší než tenhle film. ()

subic

Slušná adaptace biblického příběhu, na který jsme šli dokonce se školou do kina, ale jeho přílišná délka je spíš na škodu. 70% ()

fordhont

Velice zajímavé ztvárnění a jelikož nejsem dogmaticky zatemněn, tento jiný pohled se mi líbí. Až poslední třetina filmu mi přijde zajímavá a všemu dává jiný rozměr. Nepokoje vyvolávající uvedení tohoto snímku do kin a televizí jen dokazují zabředlost v jednoduchosti a dogmatičnosti, slepému následování a papouškování "následovníků" bez zjevného hlubšího přemýšlení. Film totiž jen podtrhuje důležitost této historické osobnosti jakožto postavy obětující se pro věc; gestem, jež hne s davy. "Jejich jedinou nadějí je vzkříšený Ježíš a o to tady jde. Vytvořil jsem pravdu z toho, co lidé potřebovali, čemu věřili. Musím-li tě ukřižovat, abych spasil svět, udělám to." ()

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (více)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie