Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

Marek1991

Nedivím sa, že z tohto filmu si ľudia dlhé roky robia srandu. Je to proamerický film s postavami tváriacimi sa machersky, ale vyznievajúcimi smiešne. Tie scény so štíhačkami sú nezabudnuteľné, ale nejakú veľkú pointu tento film nemá, je to skôr propagácia vojenských letcov a zabíjania vo vzduchu pod plášťom slobody, demokracie, obrany USA a kamarátstva. ()

F.man

Je to jednoduché, americké, nagelované, skoro homesexuální a kdo ví co ještě, ale vidět by se to asi mělo. Top Gun je prostě Top Gun se vším tím co k tomu patří... That son of a bitch cut me off! ()

curunir

,,PORUČÍK, PREČO STE MI NEPOVEDAL, ŽE TEN  INZULTANT MIGU STE VY?" ,,ZMENILO BY TO NIEČO?" ,,NIE, TAM NA ZÁCHODE NIE." __ Keďže Top Gun: Maverick zožal pár rokov dozadu obrovský úspech a akosi som sa rozhodol, že si ho pozriem, musel som si ešte predtým pripomenúť legendárnu jednotku, ktorú som videl iba raz niekedy v polovici 90. rokov a takmer nič, okrem základnej premisy, som si z nej nepamätal.  Tak ako ma Top Gun neoslovil vtedy, neoslovil ma ani teraz. Nie preto, že mi boli stíhačky a piloti vždy ukradnutý, ale kvôli príbehu, ktorý má veľmi plytký dej, v ktorom prevláda predvídateľná romanca nad akciou.  Pochvalu si stále zaslúži technická stránka, najmä strih a kamerové filtre využívajúce nakombinovanou oranžovou, tmavou a modrou paletou opojné štýlové zábery, príznačné ako pre ďalšie filmy Tonyho Scotta, tak aj jeho brata.  Či aj zamýšľanou náborovou kampaňou, alebo azda len titulnou melódiou a Cruisovou účasťou sa z filmu stal taký hit, ktorý po vyše troch desaťročiach dokázal prísť s ešte lepšie prijatou dvojkou zostáva u mňa zatiaľ nevyriešenou záhadou, takže sa mi už homo podtón  nežiada rozoberať.  (33 509. hodnotenie, 876. komentár k filmu) ()

fannah

Perfektní letecké scény a skvělé záběry a dokonalé zpracování. V roce 1986 byli všichni určitě nadmíru spokojeni. Bohužel v roce 2007 už to není to co to bývalo, zvláště od Bruckheimera už jsme se dočkali mnohem lepších snímků a Tony Scott taky umí lepší věci, že... No ale pěkná romantika. ()

Cimr

Přestože filmy jako Titanic nebo Pretty Woman také obsahují hodně kýče, člověk pochopí, proč se staly legendou. U Top Gunu je to pro mě docela nepochopitelné. Ten film prostě není dobrý, ale zároveň není ani natolik špatný, aby budil zlomyslné veselí (jako filmy Eda Wooda). Proč má tedy tak velkou fanouškovskou základnu, to nechápu. Představeny jsou nám až nechutně machistické scény - motorka, svaly, sex, chlapácké poplácávání po zádech, silácké trapné hlášky a hlavně spooousta stíhaček. Když se zdá, že kýče a patosu nemůže být víc, přijde smrt kámoše (doprovozená patřičně smutným hudebním tématem) a obloha plná červánků. Na filmu není nic objevného, zato spousta laciného. A vzhledem k tomu, že jsem ušel i nostalgii, která se k filmu váže (každý kluk chtěl prý být jako Tom Cruise.. haha), mohu s klidem zvolat - díky Jime Abrahamsi, díky, díky! ()

agentmiky

Po dlouhých letech jsem opět zhlédl Top Gun (musel jsem si to oživit před dnešní plánovanou návštěvou kina druhého dílu). Možná půjdu proti proudu, ale kladné pocity přetrvávají i po nejnovější projekci. Jasně, styl režiséra Tonyho Scotta není pro každého, ale já patřím mezi jeho zaryté fanoušky, takže v tomhle ohledu naprostá spokojenost. V zásadě hollywoodská premiéra pro tehdejšího mladíčka Cruise dopadla skvěle, ukázal, že není jen hezkou tvářičkou, ale dřímá v něm i nesporný herecký talent. Vedlejší herecké osazenstvo též nehrálo druhé housle (Skerrit výborný!), plus k tomu všemu přispívala perfektní chemie mezi Cruisem a Kelly McGillis. Po stránce příběhové to sem tam působí jako to nejvíce otřepané klišé, to přiznám barvu, ale někdy i dosti jednoduchá zápletka postačí. A ten audiovizuál na rok 1986 je jedním slovem špičkový, kvituji, že se tvůrci rozhodli pro praktické efekty, na ty F-14 se krásně koukalo, co si budeme povídat. Uvidíme, co přinese pokračování, ale jednička si odnáší zasloužených 8/10 P.S. A ta hudba? Absolutní skvost ()

Turiec

Predpokladám, že keby som sa viac vyznal do letectva, búchal by som si hlavu o stenu, alebo by som sa smial. Aj keď odborníkom nie som, viem, že letecká havária sa vyšetruje týždne až mesiace a nie hodiny. To však autori vedome obišli, aby zachovali spád deja. Podarilo sa im tak vytvoriť priemerný akčno-romantický film nabitý mladými nastupujúcimi hviezdami. Horúce strely sú však zaujímavejšie, lepšie a výstižnejšie. ()

SaNcHeZ_cz

Proslavená propagandistická akční podívaná, která i přes svoji značnou jednoduchost nabrala právem statut klasiky žánru. ()

MartinezZ

V době, kdy jsem to viděl poprvé, to byl úžasný akční americký film. Z dnešního pohledu děsný :D ~~~ 3 z nostalgie, víc fakt nemůžu. Vždy to bylo tááák émerický. ()

-Ravee-

Nejlepší reklama v historii s nadčasovým vizuálem, skvělou hudbou a řadou nezapomenutelných scén.. Jedno ze Scottových TOP umixované z neředěného testosteronu a adrenalinu.. ()

Praxis

Na tom filmu mě vlastně zaujaly jen ty skvělé písničky, které velmi příjemně podbarvují všechny pasáže.A taky to střílení a lítání na ocelových ptácích ušlo. Jinak je to vlastně o ničem, neuvěřitelně americké, všichni jsou tam mladí a krásní. Ale proč ne?..průměr ()

Vxxx

"Come on, Mav, do some of that pilot shit!" Úžasná klasika. Miluji tenhle film a nikdy si ho nezprotivím. Maverick s brýlemi, žvýkající žvejku a popisující střetnutí s Migem... !!! 5* ()

MikO_NR_1909

Ľahká propagandistická béčková bublinka. No, deje sa tam všeličo a v podstate nič. Pesnička Take my breathe away pripomína staré časy 80. rokov. Cruise, Kilmer a ďalší mohli naštartovať svoju kariéru. ()

PKD

Viděno před 22 lety na vojně, dá se říci nedobrovolně. Ale pořád lepší, než tímto vynechaná služební obchůzka vojenského objektu. Hot Shots mám mnohem raději. ()

Pierre

Kdybych to viděl jako nerozkoukaný mladý naivní nadšený divák v éře Vhsek v devadesátkách, jsem z toho asi taky nadšený a snažil jsem se do téhle atmosféry trošku vžít. Nic proti fanouškům nebo těm, co na filmu vyrůstali a chtěli být taky Tomem Cruisem. Je to specifická zkušenost. Z mé strany  ale bohužel nezájem a minutí se obloukem..Ona letecká tématika obecně mě prostě moc nezajímá, takže už jenom rozsáhlé letecké scény bez nadstavby prostě nějak neocením, spíše mi přišly nudné a zmatené. Jediné, co mě ve mě dokázalo  vyvolat emoce bylo truchlení ze ztráty kamaráda a byl jsem rád, že tím film hlavní postavu Maverickiho alespoň trochu polidštil. Protože jinak bylo to neustále chvástání Toma Cruise v první polovině vážně až směšné, a pokud už tohle nebyla parodie, tak si Top Gun vážně o parodii přímo říkal.  Takže si jdu dát sprchu a vzhůru se na Žhavé výstřely.:o ()

Bordoshut

5/10 – Už je to nějaký ten pátek, co Kosinskiho mistrný sequel, který se veze na vlně příjemné nostalgie, vtrhl do kin a začal lámat rekordy jeden za druhým. Ke dni, kdy píšu tuto recenzi, obdržel obdivuhodných 8 nominací na Oscara, mezi nimi Oscar za nejlepší kinematografii a nechybí ani Oscar pro Toma Cruise za nejlepší herectví v hlavní roli. Mnozí již nyní světácky hovoří o nejlepším filmu roku. Ať už nakonec nějakou sošku vyhraje, nebo ne, jakože bych mu to moc přál, solidní prestiž a gigantický výdělek mu už nikdy nikdo neupře. Kdo by to byl řekl, že tenhle už teď v podstatě kultovní snímek, má tak "ošemetného" předchůdce. Originální Top Gun z roku 1986 je totiž sice vcelku stravitelný, neřkuli zábavný film, ale také podprůměrně zahraný, velice špatně vystavěný a – probůh – ještě hůře napsaný podivný výstřelek americké propagandy, která se patrně pokusila narychlo spatlat zápletku s kýčovitou premisou "hurá, staň, hurá, se, hurá, pilotem, hurá hurá". Tom Cruise tu ještě nebyl tak známým hercem, zapřisáhlým kaskadérem a ani neměl nasbíráno tolik zkušenosti, ale jak už tu mnozí podotkli, sledovat jeho odzbrojující úsměv, který působí spíše jako vrozený tik, je vážně, ehm... odzbrojující. Dialogy jsou plytké, bezemoční a postrádají jiskru. Vůbec nenapomáhají vývinu postav ani vztahů mezi nimi, jenže ty se vyvíjí i nefunkčním rozhovorům navzdory a výsledný divácký dojem z "komunikativních scén" bych tak přirovnal k pocitu, který byste cítili, kdyby váš malý pětiletý bráška sestavil masivního mechanického gigachad robota za použití obohaceného uranu a ten nějakým zázrakem nevybouchnul – "Moc pěkný! A co kdybys to vzal a odnesl někam hodně daleko?" Řeč je o scénáři. Jak už jsem nakousl, ten je nejen špatně napsaný, ale i bídně vystavěný. Příběh vůbec nesměřuje k očekávanému finále jako třeba ("třeba") Top Gun: Maverick, naopak vlastně po 80 % stopáže VŮBEC nikam nesměřuje. V závěrečných dvaceti minutách se prostě odkudsi vyjeví čtyři neznámé nepřátelské stíhačky, Tom Cruise jim ukáže, zač je toho Ethan Hunt, a nazdar bazar, končíme, vypínáme světla, jde se domů. Poznámka pod čarou: "Nemusíš s tím ani chodit někam moc daleko, stačilo by třeba támhle k Pavlíčkový. Ta mrcha mi hrozně pije krev!" ()

Her0.89

5 hvězdiček za to, že je to blbina a já ji miluji. A taky proto, že mé ego vypisuje šeky, které moje tělo nedokáže splatit. ()

Lucina84

Je nutné dodat, že tento film v tehdejší době znamenal revoluci v pokroku při natáčení leteckých scén ve vzduchu. A do toho pořádně našlapaná osmdesátková hudba jenom podtrhuje atmosféru. Tímto filmem se inspirovali i jiní tvůrci, kteří se snažili vytvořit podobnou atmosféru ve svých filmech, jenomže Top Gun byl ovšem první. I samotní letci byli mnohem hezčí, sympatičtí, drsní a taky správní frajeři než ve dvojce natočené po X letech. Když jsem viděla film poprvé, byla jsem v eufórii a na ty časy nezapomenu. ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)