Strach je silnější než bolest... Stárnoucí profesor Trojan (K. Höger) je šéfem velké pražské kliniky. Neprožívá právě šťastné období života – má spory se synem (J. Abrhám), v nemocnici kolují nepodložené řeči o jeho vztahu s vrchní sestrou (S. Budínová), z bytu kvůli neshodám vyhodil synovce, o jeho funkci má údajně zájem asistent Dvořáček (Z. Řehoř). Když Trojanovi uhyne kočka, vezme ji profesor do laboratoře na rozbor. Zkoušky potvrdí otravu kyanidem. Večer po Trojanovi někdo vystřelí. Muž od té doby podlehne sebezničující hrůze. A začne podezírat každého ve svém okolí… (Česká televize)

blackrain

Všechno začalo otrávenou kočkou, která měla být brána jako výstraha. Pak přišel na řadu výstřel z pistole, který na štěstí poškodil okno a skončil ve zdi. Ten také neměl být brán na lehkou váhu, protože dotyčná osoba to myslí opravdu vážně. Připomíná vám to praktiky mafie? Tak veřte, že o mafii tu opravdu nejde, protože všechno má své prostinké vysvětlení, i když motiv pomsty tu také je. Na pana profesora už toho bylo skutečně moc. Stal se z něho paranoidní člověk obviňující každého okolo sebe, včetně svých blízkých a přátel. Stále byl zatvrzelý a nespravedlivý vůči všem a všemu. Jenže je tu drobný zádrhel, on totiž neměl být vrahovou obětí. Písnička Hany Buštíkové byla opravdu chytlavá, ale její hlas mi k Janě Brejchové vůbec neseděl. ()

Martin741

Schopny a slusny normalizacny krimi film. Zaujme najma Hanzlik /Romance pro Kridlovku/ a pani kantorkova /kladivo na Carodejnice/ s Lohniskym /Kladivo na Carodejnice/. 66 % ()

rakovnik

Když si vsugerujete, že vás chce někdo zabít, tak dlouho se díváte na díru po kulce, až se z toho nevyhnutelně psychicky zhroutíte a zároveň trpí celé vaše okolí. Karel Höger byl ve své roli brilantní, jeho kamarád Martin Růžek mu skvěle sekundoval. Pointa mě vpravdě mile překvapila. ()

zette

Dokonaly psychologicky rozbor hlavni postavy, ktere se vytecne ujal Karel Hoger. Dobre vykreslene a zahrane jsou i dalsi postavy. Povedla se i pilotni pisnicka, kterou skvele predvadi Jana Brejchova. Filmu neni co vytknout, parada. ()

sator

Jednou mi někdo napsal na schránku něco "vošklivýho"taky jsem zpytoval svědomí komu jsem co udělal. Tak mám pochopení jak bylo K.Hogerovi v podobné situaci :-) Jinak mě se to dost líbilo**** Název písně : Grand Prix, text: Vladimír Sís, zpívá skupina Golem a Hana Buštíková ()

otík

Spíše než kriminální jde o psychologický film, neboť sledujeme proměnu váženého lékařského profesora, který se stal terčem střelby, v labilního nervního človíčka, který podezřívá všechny svoje blízké z toho, že jej chtějí zavraždit a ztrácí tak úplně všechny přátele. Krimi zápletka je sice malinká, ale poměrně zdařilá, co však tento film vyzdvihuje z naprostého krimi průměru své doby je geniální výkon Karla Högera. Jen kvůli němu stojí tento film vidět. ()

HonzaBez

"Každý z nás máme svůj stín, kterého se tak trošku bojíme." Karel Höger ve velmi silném psychologickém příběhu o tom, co se může stát, když ztratí člověk k člověku elementární důvěru. Krásná ukázka toho, že strach a z toho pak plynoucí obecná nedůvěra k lidem a ke světu může být smrtící jako rychle se šířící rakovina. ()

RonaMidu

docela pošušňání,například hádka mezi Trojanem a Šedou,kdy už má přenosta kliniky hlavu celkem dost zaplácanou představama,kdo by ho vlastně mohl nenávidět...někdy mi psychologické ladění detektivek vadí,tady mi vyloženě sedlo... o bod míň jsem dala za tu příšernou písničku,bohužel film není s titulkama,abych mohla vypnout zvuk :-) ()

farmnf

Film z doby, kdy režisér, tedy Sequens uměl režírovat a herci uměli hrát. Není to detektivka, je to o strachu muže, který si nedovede představit, že ho někdo chce zabít. Nad tím žasnu. Sám jsem po nemocnicích celý život a většina operací zpackaných. Já být chirurg, mám strach, je k tomu důvod. I já mám chuť je zabít, zničili mi život šlendriánem. Ústřední píseň přímo z pera Lišky. On byl tak geniální, že by se uživil i jako hitmaker. Jediné co bych vytknul je frajer  Hanzlík poručík a laciná zápletka s kyanidem u kočky. My měli mnoho koček (nenáviděl jsem je) a žádná se neotrávila kyanidem. Zhebly na choroby jako lidi. ()

pytlik...

Škoda té zdlouhavosti, u mě tím film ztratil jednu hvězdičku. Jinak jsem si celou dobu říkal, jaký je ten Hégr chudák, někdo po něm vystřelí a ostatní z něj div neudělají paranoika, že jako proč by ho měl někdo zabíjet a ať neblázní. Tomu říkám vítězství iracionality nad zdravým selským rozumem. Taky mi ho bylo celkem líto, vždyť Brejchová s Abrhámem coby jeho snacha a syn ho fakt chtěli jen využívat, při každé návštěvě se ho snažili pumpnout o peníze. Ale co, na druhou stranu, jak si synáčka vychoval, takového ho má, navíc Hégr sám nebyl žádný ideál. Velmi legrační byla jeho podoba s šéfinspektorem Drejfusem, jsem s napětím čekal, kdy ukáže svůj pověstný tik, bohužel se tak nestalo... Asi i proto, že Růžek měl do komisaře kluzóa poněkud daleko. Sellers by se určitě takhle blbě zastřelit nedal. ()

Svata

Paranoia jako stihomam se rozvíjí v mozku pomalu, ale jistě. Někdy je impulzem prožité trauma, jindy třeba jen strach, někdy přichází poněkud nečekaně. Velice těžko se to na člověku pozná. Postihuje všechny vrstvy. Někdy zmizí tak rychle jako přišla, jen když se člověk dozví pravdu. ()

noriaki

Slabší kriminálka tažená výtečným Karlem Högerem. Jen díky němu se celá psychologická nadstavba nerozpadla na prvočinitele, protože to co scenárista vynechal, on bravurně zahrál. Děj pravda mnoho smyslu nedává. Profesor Trojan se nejprve nebojí ničeho a nic se ho nedotýká, aby se najednou bál všeho a otřáslo jím cokoliv. Dlužno dodat, že jeho okolí není zrovna přívětivé. Syn z něho při každé příležitosti tahá peníze, a potomek jeho snachy mu zazlívá, že v jeho prospěch dvakrát neporušil pravidla a nespláchl profesní čest do záchodu. Jenže jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. ()

Jiří K.

V hl.roli K.Höger, J.Hanzlík, M.Růžek a J.Abrhám. Dalo se z originálního námětu vytěžit víc, ale i tak to byla docela dobrá krimi. Vzhledem k tomu, že jsem jí viděl již podruhé a věděl jsem jak to dopadne, nebyla pro mně moc napínavá. Při prvním shlédnutí jsem tajil dech nad konečným rozuzlením. Psychologicky byly hl.postavy vykresleny vcelku obstojně a realisticky. ()

klúčik

Film je skôr psychologický dramatický príbeh, ako detektívka. Je založený na strachu a podozrievaní. Chcel som dať 2 hviezdičky , no výkon Karla Hogera ma prinútil dať tretiu. Filmu dávam 50%. ()

Přemek

Bez tempa a gradace vyprávěný detektivní příběh. K zešílení často opakovaná předlouhá píseň Zdeňka Lišky "Grand Prix" musí otrávit snad každého - přesto je nutno ocenit skvělé skloubení Jany Brejchové se zpěvem Hany Buštíkové. Tři hvězdy však film získává jen za soustředěný výkon Karla Högra, který se z té Sequensovy polízanice dostal velmi šikovně. ()

Garch

Psychologické drama o strachu, který v očích hlavní postavy změní blízké lidi v nepřátele. Karel Höger je zde výborný i tím, že dostal roli jdoucí proti tomu, jak ho většinou známe: vyrovnaného a decentního. O to přesvědčivější vyznění. ...PS Stálo by za to vidět jako divadelní představení, ve stejném obsazení hlavních rolí. ()

Untentrauer

Jak nahlížet na své okolí potom, co by se Vás někdo pokusil zavraždit. Bilancování nad životem, tipování podezřelých z okruhu blízkých. Jiná možnost není. Intenzivní hledání důvodů a motivů. To vše nakonec zákonitě dožene člověka k nedůvěře, nevraživosti, vyčerpanosti a duševní nevyrovnanosti. Je to velmi zajímavý námět, jehož hodnotu zvyšuje fakt, že se jednalo o omyl. Člověk sám pak musí být překvapený tím, koho je schopen podezřívat, jaké křivdy a motivaci je schopen vymyslet a přiřknout ostatním. A nakonec, jak se s tím ostatní, které podezříváte srovnají sami? Pochopí vás? Odpustí Vám? Nebo navždy s těmito lidmi smažete vazby, které za ty roky vznikly? ()