Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

AnanAss

Clint přechází od špagety westernů do špinavých ulic Kalifornie, kde se jako nekompromisní polda, s revolverem Magnum ve své pravačce, účastní honu na kočku a myš v okamžiku, kdy jednomu psychopatovi rupne v bedně a začne vraždit místní obyvatele. Debutové setkání s inspektorem Callahanem je jedna velká honička s působivou atmosférou evropských kriminálek s westernovým nádechem (v pokračováních už přeci jen přibylo trochu té béčkovosti) a spoustou nezapomenutelných scén (finální únos školního autobusu i efektivní „záchrana“ skokana, kterou později překonal jiný vyšinutý polda Martin Riggs a dalo by se zde počítat i policejní šmírování nahých nájemnic). A pro šmejdy nastává problém, když si nedokážou spočítat, kolik Harry vystřílel nábojů a zda mu v komoře jeho koltu (prý nejspolehlivější zbraně na světě) zůstala ještě nějaká kulka. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Besyn

Tak tenhle hlavní hajzlík skutečně stál zato.A vůbec nejlepší na tom filmu je to,jak poté co ho Eastwood chytne a přerazí mu nohu,soud (či policie,už si to přesně nepamatuju ) ho ihned pustí na svobodu a Eastwood má na krku obvinění pro úmyslné ublížení na zdraví.Špica ! ()

pravo

Jeden z filmov (skôr séria filmov s Harry Callahanom) určujúci smer vývoja akčno-kriminálneho žánru, ktorého dôstojným nástupcom sa stala séria filmov Smrtonosná pasca. Clint Eastwood stvárnil hrdinu vyznávajúceho zákon pomerne razantným spôsobom a vediaceho sa postaviť proti akejkoľvek prekážke. Film z roku 1971 už určite patrí do zlatého fondu akčného filmu no i v dnešnej dobe Terminátorov, Marixu či Pána prsteňov je to excelentná podívaná. ()

LojZza

Pocitva americka krimi ze stare skoly. Z dob, kdy se jeste neresilo proc padouch zabiji lidi (byl to proste magor). Clovek tu najde par suchych hlasek a hlavne mega cool Eastwooda, ktery sice nema svaly, neni to genialni vysetrovatel ale vzdy ma po ruce svoje Magnum 44, coz mu bohate staci. ()

Pacek

Clint je prostě machr. Stačí si nasadit sluneční brýle a rázem mu toho drsňáka žerete. Drsný Harry udělal zásadní zlom v historii kinematografie a jak už tu bylo napsáno, byl inspirací pro všechny filmové drsňáky. Na tuhle dobu je ten film strašně pitomý ale nikomu to nevadí. Taková prostě 70. léta byla ikdyž sem uplně jiná generace. Jen možná pro roli záporáka se mohli rozhodnout jinak. Další věc co mi vadila bylo to, že Harry se stává drsným až někdy v půlce filmu. Do té doby působí spíše jako neposlušný tvrdohlavý polda. Ovšem to co předvede ke konci je slast. ()

longercz

První a i poslední opravdu DRSNÝ Harry, bez kompromisů, bez servítek pouze s: Magnum 44, the most powerful handgun weapon in the world, that could shoot your head clean of...Elegance sama...So, tell mi PUNK, do you feel lucky? ()

RobLord

Film, inspirovaný řáděním slavného sériového vraha Zodiaka. Tento tajemný lidský predátor si na Drsného Harryho dokonce zašel do kina! :) ()

Blacker94

Dobrá drsná kriminálka semdesátých let. Hlavní hrdina je přímočarý jak kulka z jeho kanónu, a než by se zdržoval zbytečnými formalitami, raději vše vyřeší na místě s pány Smithem a Westonem, za což má samozřejmě oplétačky s byrokraty. I když Harry Callahan není moc oblíbený, v prvním díle mi byl docela sympatický. ()

greedo95

Trochu se stydim, že jsem tento film který se stal kultem, viděl až nedávno. Dlouho jsem se na něj chystal, ale nějak jsem se k tomu nedostal. Každopádně jsem dostal přesně to co jsem čekal. Od začátku až do konce jsem napjatě sledoval, a nevěděl jsem jak to dopadne. Clint Eastwood v roli přímo šité pro něj, a pak mé oblíbené San Francisco. ()

Ozzy2

Být všichni poldové, jako Harry Callahan, kriminalita by byla prakticky nulová.Škoda, že je to jen film.Ovšem skvělej film. ()

Pekisan

Na to, ze to ma nad sebou opar kultovosti o velkosti magnumu .44, to bolo celkom slabe. Alebo skor naivne? Mame tu zabijaka, ktory nie az tak nahodne o(d)streluje ludi (alebo horsie), avsak cely cas som mal pocit, ze jediny kto po nom patra je Harry s kolegou. Ak sa aj zapajali ostatni zo zboru, tak len preto, aby umreli alebo ho stratili. A neskor sa ukazalo, ze Drsnak Harry ho vlastne nechce chytit, ale rovno zastrelit. S politikou, ktorou ja suhlasim avsak....naplanuju pascu, ostrelovac sa do nej chyti, harry bez akehokolvek upozornenia spusti palbu. Pasca nezaklapne, zloduch zdrha. Preco? Lebo je to realne, to citujem miestne komentare. Ja si myslim, ze to je naivne az smiesne. Lebo napriklad aby si divak nemyslel, ze Clint je take iste hovado ako to Hovado, tak si len tak odskoci od pribehu a zachrani skokana. Budovatelia buduju charakter. Inak oficialny text distributora opisuje asi 3/4 filmu. Spoiler jak prasa. ()

Critic

Drsný Harry má tak tvrďácké vzezření, že by pří očním kontaktu i terminátor uhnul pohledem. Clint Eastwood je prostě jen jeden... ()

Biopler

Prvý diel z akčnej pentalógie o svojskom policajtovi na mňa zapôsobil rozpačitým dojmom. Tempo je nevyvážené a nočné scény sú zväčša málo prehľadné. Film vrcholí na futbalovom štadióne, kde je všetko ako má byť, no potom zovretie filmom v priestoroch prokuratúry povolí a záverečný súboj je už iba povinná jazda do cieľa, hoci veľmi fajn. Skrátka príjemná krimi. Dirty Harry - to je typická postava pre drsňáka Eastwooda. "No wonder they call him Dirty Harry. He gets the shit end of the stick." ()

HenryIvan

Je zaujímavé sledovať filmy z tohto obdobia a vidieť ako vôbec nemali problém s nahotou, ani najmenší. Všímam si to už dlhšiu dobu. Dirty Harry je tvrdý, nekompromisný, neľútostný a až sarkastický policajt, ktorý je často nad zákonom a nič si z toho nerobí. Vie, že inak to niekedy nejde. 85 %. ()

papaguy

V úvodní části Harry spíš drsně kecal, než drsnil a záporák spíš působil dojmem pomatené karikatury šílence, než efektivního sériového vraha. Jakmile však v druhé části došlo na akci, film získal tu správnou atmosféru. Zajímavé je, jak tenhle subžánr prakticky zmizel a přesublimoval do komiksáren. Když jsem tuhle zahlédl v TV Kriminálku 5.C, říkal jsem si, co je to za retro. ()

Razzor_82

"Nic drsného mi není cizí!" Detektiv Callahan se svým revolverem bere spravedlnost do vlastních rukou. Kultovní detektivka ze sedmdesátek.  Clint Eastwood s charakterem arogantního tvrďáka. Hezky vystavěný napínavý příběh, který má slušné napětí a kvalitního šíleného záporáka . Čistá klasika. 7/10 ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)