Skupina Pražský výběr je dodnes pojmem pro každého, kdo v osmdesátých letech poslouchal rockovou hudbu. Debutové album Straka v hrsti tehdy z politických důvodů oficiálně nevyšlo, přesto však jeho nahrávka mezi nadšenci kolovala v tisících kopií. Skupina, kterou v její nejslavnější podobě tvořili Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Michal Pavlíček (zpěv, kytara), Vilém Čok (zpěv, baskytara) a Jiří Hrubeš (bicí), se posléze stala hlavním hrdinou "hudební magorie", nazvané podle jedné z jejích nejznámějších skladeb. Děj filmu, režírovaného Karlem Smyczkem a Michaelem Kocábem, se začíná odvíjet v roce 1984, kdy je Pražskému výběru po pěti letech zase dovoleno veřejně vystupovat. Průvodcem příběhu je stařec Ropotámo (M. Kocáb v typické koncertní masce). Film ve stylizovaných sekvencích zachycuje písně, život skupiny, umělecké i lidské konflikty jejích členů i represe ze strany bolševického režimu. Vrcholem snímku je koncert v Lucerně v předvečer sametové revoluce, 16. listopadu 1989. Kromě členů Pražského výběru se ve filmu objeví i jiní, dodnes populární hudebníci: Lucie Bílá, Bára Basiková, David Koller (v roli dalšího bubeníka Výběru Klaudia Kryšpína) a také předčasně zesnulý americký hudebník Frank Zappa. (oficiální text distributora)

Jiří K.

Vážil bych si tohoto provokativního snímku ještě víc, kdyby vznikl před rokem 1989. Tím nechci snižovat vzdor a nekonformní postoje členů kapely Pražský výběr během socialistického realismu, ale takovéto bláznivé filmové fantasy by tehdejší režimní cenzura asi těžko rozdejchávala. Kromě výše uvedených jste v jedné roličce mohli poznat dnešního porotce v superstar M.Horáčka. ()

wosho

Snad jedině pro fanoušky neposlochatelné kapely. Normální člověk se bude zprvu cítit jako Alenka v říši divů, ale po časem se spíše bude dokonale vtělovat do pocitů Američana zajatého Al-kaidou, když na něm klečí a do krku mu špinavý Arab rve tupou rybičku a snaží se mu oddělit hlavu od těla. ()

Paity

Nejsem zdaleka nějakáým fandou Pražského výběru, ale tu kapelu jsem bral. Tohle je sice divné jako celá kapela, ale v některých momentech až tak, že si myslím, že už to nepobírali ani samotní tvůrci. ()

Balet

09.06.2008: Naprosto stěžejní český hudební film, popisující hnus minulé doby z pohledu jedné z nejoriginálnějších českých kapel osobitým dadistickým stylem. ()

mosnak odpad!

HNUS! Otřesný hudebněfilmový zážitek! Kreténi vedení Kocábem, Čokem a Pavlíčkem. Nesnáším je! - 0% ()

Garch

Kdo nezažil LP "Straka v hrsti" zachráněné z nákladu určeného k likvidaci (1983?), bude asi přísnější. Pražský výběr už na přervanou kariéru nedokázal nenavázat stejnou invencí. "Pražákům, těm je tu hej" beru jako takovou labutí píseň. A kvalita klipového zpracování tomu odpovídá. ()

kritiklon

No až na pár vyjímek jsem excentrické texty Pražského výběru nikdy moc nemusel. A vlastně ani jeho členy nemám nijak v lásce. Ale musím uznat že tento snímek mě zaujal hned napoprvé a to nejen množstvím osobností které se tu více či méně mihnou ale také obsahem. Těžko zařaditelný film ale velmi zajímavé a nevšední, místy možná i abstraktní zpracování! I proto působí na diváky tak rozporuplně. Rozhodně pozoruhodný zážitek a v té době možná i kontroverzní. 3* za 64% ()

Chevees

Pokud patříte k milovníkům hudby Pražského výběru, pak tenhle film můžu doporučit už třeba jenom z jakýchsi nostalgických důvodů... ()

sandinista

Pražský Výběr, co dodat? Pan Kocáb se měl držet svého řemesla a nes.at se do politiky. Jako umělec měl určitě talent. Tento film to dokládá. Když pominu hudební stránku filmu, tak samotný koncept nepostrádá nápady (vtipné zkratky - úrovně byrokratického aparátu; tajemný vypravěč - Ropotámo; originální scény - např. 'rozprava' v bahně). I když některé nedostatky film měl, na dnešní dobu se vyznačuje kvalitně odvedeným řemeslem, které dnešním snímkům tak zoufale chybí. ()

lsd

Hodně dobrý hudební dokument o jedné z nejlepších českých kapel. Absence dobrých hereckých výkonů mi vůbec nevadí, protože v tomto filmu podle mě o to vůbec nejde. Zappa je tady skvělej! ()

Rockerman

Tak jako před více než dvaceti lety i teď to bylo velmi působivé. Souhlasím, že to je především pro fanoušky kapely, ale je to také o obludnosti komunistické totality a to by si měl každý čas od času připomínat. Já jsem příznivcem skupiny už přes třicet let a tak odpouštím všechny chyby v tomto filmu a hodnotím za pět!!! ()

hribisko

Starý Ropotámo tímhle všem zase řádně pomotal synapse, a to jim patří. Pražákům je hej, přestože Pražákům vždycky hej nebylo. Ale co, hlavně, že haťa paťa. ()

greedo95

Úžasný!! Tento film mě velice překvapil. Když jsem si ho šel pouštět, tak jsem čekal klasický dokument o kapele, která dostala od komunisty zákaz. Ale jen co jsem uviděl první záběr černobílé kamery na starou Prahu, hned jsem si řekl že je to víc než jen dokument. Protože jsem velký milovník Pražského Výběru, tak jsem se skvěle bavil. Scéna, kde si Pavlíček s Kocábem vyměňují názory ohledně svých osbních projektů, je prostě dokonalá. Další věcí, která mě příjemně překvapila, byl mladičký David Koller za bicíma. A o dokonalosti hudby není třeba diskutovat. ()

phoenixer

Tohle je prostě úlet dob minulých. Kocáb a Čok jsou pro mě asi už navždy divně vypadající punkáči, co hrajou "fantasmagoristickou" hudbu.. ()

tranquill

"Koho chleba jíš, toho pšouky dejchej!" Těžká fantazmagorie Výběru, ale kdo rád jejich progresivně-alternativně avantgardní rock, tak si film jistě užije. ()

Bobšule

V tomto případě jsou mé 2 hvězdičky vyjádřením faktu, že ve mě film nezanechal žádný dojem. Přesněji, matně se mi vybavuje pouze moment, kdy členové kapely jakémusi papalášovi na úřadě vysvětlují, že Pražský Výběr nemůže mít jiného bubeníka, protože by nebyl tak dobrej, jako ten stávající. (Na vysvětlenou, film jsem viděla pouze jednou. Bylo 21.11.1989 a my jsme se spolužáky z gymplu vyrazili na Václavské náměstí, kde jsme si čekání na "odpolední program" krátili v kině Alfa. Hráli zrovna tohle...) ()

Forty-

Skalni fanusikovia Prazskeho Vyberu si mozu k mojmu hodnoteniu smelo 1 hviezdicku pripocitat. Inak taky divny psychadelicky odvar intrig v ramci jednej znamej kapely. Filmovo nic moc. ()