Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

godspeed

obrazově hodně nevyrovnané, nudné, dlouhé, herecké výkony na pomezí kabaretu. a ty dialogy a další patetické kecy! něco tak šroubovaného se jen tak nevidí. ()

Tiiso

Dávný mýtus Anglie pocházející z 5. století má ve své vlastní podstatě silný náboj. A tak pokud filmový tvůrci dají do své práce velkou dávku vážnosti, přepis může vypadat velmi dobře. To se takto prokázalo u tohoto Britského filmu z roku 1981. V ději jsou obsaženy všechny důležité okamžiky slavné báje. Ztvárněním vznikla na svou dobu kvalitní fantazy určena pro širokou škálu diváků. Dosazení herci svým nadprůměrným výkonem přispívají nemalou měrou k celkové atmosféře a svými až teatrálními texty obohacují celkový zážitek. Ve filmu jsem objevil spousty zajímavých scén. Mimo jiných zmíním např. okamžiky odehrávající se v jeskyni s postavami čaroděje Marlina a ženy Morgan. Záběry působí věrohodně a také kvalitně. Celý film doprovází dobře zkomponovaná hudba, která taktéž dost přispívá na kvalitním prožitku. Některé dialogy působily ovšem laciným dojmem, a já si myslím, že za to scénář nemůže, ale spíše vlastní podstata obsahu. Některým frázím se jednoduše nešlo vyhnout. Na tehdejší dobu stopáž byla asi zřejmě odpovídající, ale včera jsem zjistil, že trochu kratší minutáž by snímku jen prospěla. Snímek ze svého pohledu hodnotím jako velmi vysoko nad daným průměrem. Byl to pro mě hezký večerní, filmový zážitek i přes skutečnost, že jsem tento počin viděl z televizní obrazovky a s českým dabingem. ()

Rodin

Milý Johne Boormane, pokud jseš schopen to ještě nějak vnímat - natočil jsi mnoho pěkných filmů, nicméně je mezi nimi jeden skvost, a tím je právě Excalibur. Věru nevím, co tomuto filmu vytknout. Naprosto geniální záležitost, umocněná neuvěřitelným hudebním doprovodem... Nigel Terry ve své životní roli, Cherie Lunghi ve své životní roli, co k tomu dodat? Zlatý fond světové kinematografie. ()

astraal

Perfektní zfilmování legendy. ŽÁdná hloupá naivní pohádka ale temný a drsný film. Už jenom za scénu, kdy projíždí král Artuš rozkvetlým sadem a na pozadí hraje Carmina burana si film zaslouží pět hvězdiček. ()

joelly01

Ja jsem to v hlave mela z puberty ulozene jako takovou skoropohadku a ona to pritom vubec zadna skoropohadka neni! ...nebo tedy ME treba napriklad to vyklovavani oci moc pohadkove neprislo... Tudle jsem rikala Klenotovi, ze se chci po 20ti letech zase podivat na Excalibur a at navali DVD, neb vim, ze ho nekde doma mame. Ukazalo se, ze nemame, procez jsem to utikala napravit a ted tedy mame. Musim rict, ze zub casu film neohlodal, opet jsem byla nadmiru spokojena a srdce fantasty a byvaleho geeka plesalo prevelice! Pred par tydnama jsme koukali na toho priblbleho televizniho "Merlina" a to byla hrozna zhuverilost, "Excalibur" je klasika, krasne a citlive zfilmovana legenda o krali Artusovi. Kdykoliv znovu pratele, kdykoliv znovu. Delka filmu me naprosto neiritovala, neb snobarna. ()

Knor

Velkolepý fantasy to je, má to nádhernou hudbu a zatraceně sexy Helen Mirren. Přříběh odsejpá , ale problém je v tom, že postavy jsou nudný a vůbec nefungujou vztahy mezi nimi a mezi divákem, je to hrozně chladný, žádná poutavost ani napětí. Celkově to ujde, ale znovu to vidět nemusím. ()

nmarca

Zjevení, které nejen mně vyrazilo dech v komunistických kinech v 80. letech; viděli jsme to v kině aspoň pětkrát (tehdy totiž neexistovala videa a kupodivu ani Internet) a na zbytek života ve mně Excalibur probudil lásku k angličtině a Británii a její kultuře vůbec. Archetypální příběh, který zahrnuje vše, s čím se v životě lidská bytost setká - vzestup a pád, pád a zvedání se ze země, přátelství, lásku, věrnost, zradu... A především Percevalova slova..."Nemohu se vzdát naděje. Nemám nic než ji."... která si v životě často opakuji. Excalibur je možná nejvíc filmem mého srdce. ()

Marat

Bohužel, velmi slabý scénář, velmi slabá výprava, herecké výkony mi přišly nepřesvědčivé a délka 140 minut? Proč, když se to dalo natočit mnohem kvalitněji na 90minut. Viděl jsem mnohem lepší historické filmy, ale jen málo těch, které byly horší. Chtěl jsem dat 1 hvězdu, ale za hudbu dám hvězdy 2. Ale i tak mě film zklamal a jsem rád, že jej už nikdy neuvidím. A ještě slovo na závěr. Proč je to natočeny s tim otřesným odleskem od brnění. Chápu že stříbrné brnění se leskne, ale proč je to tak moc přesvětlovaný. To mě trhalo žíly od začátku. ()

Arccos

Napoprvé mě obrovsky zklamalo posunutí artušovské (staroanglické až keltské) legendy do gotické stylizace. Pokud ale tento fakt pominu, pak jde určitě o nejlepší filmové zpracování. ()

petisek

Toto asi najlepšie spracovanie Artušovskej legendy môže byť pre niekoho ťažkým orieškom, ale ostatní si ho určite vychutnajú. Krásne kostými hudba a prefektný Merlin! ()

Lumpus

Krásný film, ještě dnes mi při některých scénách mrazí v morku kostí.. Výborná hudba podtrhuje atmosféru té hnusné zvrácené doby kdy si nikdo nebyl jistý svým životem. Evidentní stylizování do zelené barvy prospělo a film tak nabral umělecký ( leč trochu kýčovitý háv) háv. ()

Pitryx

I když má tento snímek historické nesrovnalosti /kostýmy/ je pro mne zatím nej. historickým filmem, ať již výpravou, hudbou, či efekty. ()

Achilleus1

Boorman ty si u mňa kráľ. Prvý režisér, ktorý zobrazil vo filme, ktorý sa dejovo odohráva v stredoveku skutočný boj v ťažkých brneniach. Keď už som pri tom tak musím pochváliť skvelé kostýmy, naozaj krása. Vynikajúco zvládnutý strih, a na tú dobu efektné zábery kamier. Takisto skvelý hudobný doprovod. Scéna keď ide Artuš cez aleju stromov a hrá Carmina Burana je nazabudnutelná. Najlepšie sfilmovaná leganda o Artušovi. ()

ratpile

Spolu s Pánem prstenů nejlepší fantasy jaké jsem kdy viděl. Jednotlivé obrazy by se daly použít jako ilustrace fantasy knih, nádherná stylizace, dokonalé kostýmy, výprava, příroda Irska, mrazivá orchestriální hudba mistrů Wagnera a Orfa a ta "artušovská" atmosféra, zkrátka fantasy legenda jak má být. Navíc film rozhodně není myšlenkově a emočně prázdný, ba naopak, jediným kazem jsou pro mě občas legrační dialogy a občasné přepálenější projevy herců. Nejlepší, nadčasové ztvárnění Artušovské legendy a jedno z nejlepších fantasy vůbec. Anal natrach.. ()

huzgi

Dodnes úžasné obrazové zpracování legendy o králi Artušovi. Film, kterým John Boorman výrazně překročil vše ostatní co vytvořil. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)