Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

ER

Pokolikáté jsem ten film už viděl (na prstech jedné ruky to už nespočítám) a pořád je to pro mne zážitek. Boorman skvěle míchá koktejl akčních scén,čarování a k tomu jako koření přidává cestu do hlubin rytířských srdcí se všemi klady,ale i zápory lidské povahy jako odvaha,pošetilost,pýcha. Zároveň předkládá divákovi odpověď na odvěkou otázku o existenci svatého Grálu, A k tomu Merlinov-intrikující a poťouchlý "stařík", který se sám zaplete do vlastních osidel, je skvělým pojítkem mezi mysticismem, realitou a dějem, který tak snese i něco filosofování. Nakonec zkuste to sami-Anál Natrach.......... ()

markotter

Byl jsem hodně zvědavý na tenhle film, na který jsem se nedostal, když ho dávali v kino Alfa a už mě to nějak neuchvátilo. Pro milovníky fantasy asi príma film, mě to ale připadlo jako štědrovečerní pohádka na ČT - samozřejmě velmi dobře natočená - ale nic víc ()

Respex

Není to plných 100% ale rozhodně se jedná o jedno z nejlepších zpracování této legendy. Vřele doporučuji. ()

D.Paulus

Chápu, že tento film tvoří jeden z hlavních pilířů filmové fantasy a všechna čest, opravdu zpracovává artušovskou legendu se ctí a umem. Nicméně není takovou nadčasovou podívanou jako jiné fantasy a zub času se na něm přece jen projevil. Připočtěme k tomu pár zmatených míst, kde se scénárista krapet zapomněl a výsledkem je epicky rozmáchlá, avšak také dosti rozvláčná podívaná. ()

Jablek

Tenhle film má opravdu velký rezervy...ale zas musim říct, že takovou husí kůži jsem už dlouho neměl :) ()

Nyan

Toto je pro mě to pravé filmové ztělesnění artušovské legendy. Poprvé jsem snímek viděl asi ve dvanácti letech a pak s odstupem let ještě asi tři- nebo čtyřikrát a s tím, jak jsem dospíval, mě film obohatil pokaždé jinak. Ale jedno zůstalo - absolutní pohlcení atmosférou temného raného středověku, kde Artuš zářil jako maják naděje a spravedlnosti, radovat se při jeho vzestupu a smutnit u jeho konce. ()

Lovec prasat

Film, který se stává velkolepým pro svou rozmáchlost i kompaktnost scénáře, pro výtečné obsazení, těžkotonážní výpravu a využití zejména hudebních motivů Siegfriedův pohřeb a O Fortuna. Celý článek zde. ()

Mik_e

Ani Král Artuš, ani První rytíř, nýbrž Excalibur je tím nejlepším a pro mě i jediným zpracováním artušovské legendy. Mystická atmosféra, fenomenální hudba od Orffa, herci, výprava...zkrátka fantasy jako hrom. Navíc je natočena bez příkras, což už se dnes taky moc nevidí. Co se postav týče, musím vyzdvihnout zejména Merlina (promiň, Same Neile), ten se zkrátka povedl. Ostatně, jako i Uter a další. ()

Evzeni1

V českém znění: Zdeněk Podhůrský - Nigel Terry (král Artuš), Oldřich Vlach - Nicol Williamson (Merlin), Eliška Sirová - Helen Mirren (Morgana), Michal Dlouhý - Nicholas Clay (Lancelot) + Paul Geoffrey (Percival), Petra Hanžlíková - Cherie Lunghi (Guenevere) + Katrine Boorman (Igrayne), Pavel Šrom - Keith Buckley (Uryens) + (více rolí) + (titulky), Jiří Strach - Robert Addie (Mordred), Jaroslav Kaňkovský - Gabriel Byrne (král Uther) + Patrick Stewart (Leondegrance) + (více rolí), Karel Urbánek - Corin Redgrave (vévoda Cornwall) + (více rolí), Monika Ticháčková - Barbara Byrne (malá Morgana) Zvuk: Ing. Jaromír Svoboda Produkce: Pavla Draxlerová Překlad: František Fuka Režie: Jiří Strach Vyrobil: AB Barrandov Dabing 1993 ()

junxi91

Celkem příjemné a postarší fantasy pojednávající o legendě o králi Artušovi. Odnesl jsem si z toho fakt, že chtíč dokáže všechno posrat a způsobuje další problémy. Také to, že ženské umí také velice pletichařit a nebojí se ani polovičního incestu. Divím se, že ten syn Mordred od Morgany nebyl úplný incestní retard a místo toho věšel všechny, kteří hledali Svatý grál. A dračí dech, to je ale silná zbraň panečku. Kdyby tak existoval a umožnil mi si zapíchat, klidně bez brnění, tak bych si kurva nestěžoval. A věrnost Percevalova by měla být vzorem pro přátelskou oddanost. ()

bearmeedek

V kině jsem neviděl, takže hodnotím bez autentického nadšení. Čas je potvora a přes všechny kvality dnešní pohled dává 60%. Mimo to konec byl unavený a bez náboje. Tenkrát to asi stačilo. ()

Bukiet

V době, kdy jsme ani netušili, že existuje samostatný žánr fantasy, jsem tento film viděl v kině 14x. Tak na mne zapůsobilo hrdinství a čest i osud a magie zakouzlená v příběhu. Boorman prý dlouho nemohl s realizací tohoto filmu hnout. Nebyly penízky. A celou dobu, několik dlouhých let, udržoval svou touhu po natočení, vizuální představou jediného záběru, kdy se z klidné zrcadlící se jezerní hladiny vynoří ruka Jezerní panny, jež třímá meč Excalibur. Jsem mu moc vděčný, že vydržel a nakonec film natočil tak, jak ho natočil. Objevil mi Orffa a smířil mne s Wagnerem. Zpětně si uvědomuji, kolik vynikajících herců jsem viděl v tomto filmu poprvé. Kromě Nigela Terryho coby Artuše a výborného Nicola Williamsona jako Merlina, to byli později se proslavivší Gabriel Byrne, Liam Neeson, či Patrick Stewart. Pro mne je Excalibur králem fantasy filmu, který byl až nedávno sesazen Pánem prstenů. ()

vince

Tak toto nie. Možno že keby som film videl pred 10 rokmi dal by som mu štyri hviezdičky ale v terajšej dobe? Absolútne naivné scény, nedôverihodné až trápne bitky a celková atmosféra temna na mňa skôr pôsobila humorne ako temne. Ale hovorím možno je to preto lebo v dnešnej dobe špeciálnych efektov a dôrazu kladeného na dokonalosť scén mi to prišlo nejaké smiešne. ()

Taffey

Vůbec netuším, proč se tento film stal tak slavným. Počítám sexem přes brnění? Hm, nevím, nicméně jsem se snažil mnohokrát podívat se na tento film doma v klidu a musím konstatovat, že jsem vždy nezřízeně nudil. ()

Marty7CZ

Nádherný dílo,ke kterýmu se těžko někdo přiblíží! Kouzelná výprava, překrásná hudba, parádní herecký výkony! Prostě KLASIKA!!! ()

Zajija

Tento film z dávných dob rytířů kulatého stolu miluji. Vyděl jsem ho několikrát jako kluk a hned jsem chtěl být chrabrý rytíř Lancelot ze země za mořem. I dnes, když si tento film pustím, tak se s nadčením koukám až do konce. Lepší stvárnění Artušovi legendy neznám. Jednoznačně ***** ()

Zuzanyje

Vlastně mi trochu uniká, proč se tento film stal takovou legendou. Protože sám zpracovává slavnou mytickou legendu? Ale to je trochu málo. Musím uznat, že se tu vyskytuje pár zajímavých záběrů zachycujících neutěšenou i romantickou přírodní scenérii a v ní projíždějící skupinu rytířů. Zajímavě je pojatý Merlin se svojí keltsky drsnou a zároveň ironickou polohou. Ale to ostatní? Vystavěno na tom zaujmout efekty první signální soustavu, bitky, krev, i ty milostné scény mi připadaly zhovadilé. Přesně v tom se naprosto utopil jinak pohádkový rámec. A do chvíle než se objeví postava Artuše a "krajina" zesvětlá se téměř nebylo nač koukat. Což ovšem čítá z dvouhodinového filmu čtvrtinu - a to není zas tak málo! Nebýt mé zvědavosti, čím si tento film u mých přátel získal vlastně obdiv, bych jej před vstupem samého Artuše do děje samým znechucením vypnula... Škoda. ()

Petus

Zřejmě nevějrnější a nejpůsobivější zpracování artušovské legendy vůbec s fantastickou výpravou. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)