Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

miki68cz

Nejlepší zpracování legendy o Artušovi a bájném meči. Nádherné exteriéry Irska, krásná hudba Wagnera a Orffa, fantastické herecké výkony a magický příběh, kterému věříte jeho pravdivost. Na svoji dobu dlouhá stopáž, která nepřekáží spíše naopak. ()

lake-lake

Dunivá hudba Richarda Wagnera (zejména Smuteční pochod) mi navždy zůstane spojená s Excaliburem. Nádherná Helen Mirren jako Morgana, okouzlující Merlin a věčně chybující panovníci (from zero to hero and back) ... Filmová báseň s mírně protrahovaným koncem a scény, které zapomněl cenzor (naštěstí) vystříhat. Klasika. ()

Stejšn

První půlka má spád, jede rychlými scénami, pořád se něco děje. Jenže v polovině najednou někdo zatáhnul za ruční brzdu a film se doslova zarazil. Od chvíle, kdy se rozjíždí pátraní po Svatém grálu by se divák ukousal nudou. Výprava sice pěkná, ale chromované zbroje a plechové hlavy čarodějů radši hodnotit nebudu. Carmina Burana ve svém nejlepším filmové použití, ovšem. Za tři, víc ne. ()

mikhail

Dlho som rozmýšľal aké hodnotenie dám. Ale nakoniec ma ovplyvnil komentár používateľa "Lima", ktorý trefne poznamenal, že Artušovskú legendu nešlo lepšie sfilmovať. Film sa zaradil do mojej fantasy klasiky . Síce neoplýva bojmi armád so 100-vkami tisíc bojovníkov ako trilógia Pán prsteňov, ale poctivé boje "Muža proti mužovi" majú neopakovateľné čaro, ktoré digitalizované postavy (Pán prsteňov) jednoducho postrádajú. Inak výprava je parádna aj na dnešnú dobu a nechcem si ani predstaviť, koľko by podobná výprava stála v dnešnej dobe. Čo je na nej však podľa mňa najkrajšie sú parádne brnenia a zbrane. Že sa vo filme vyskytuje celá plejáda hviezd, ktoré rozohrali herecký koncert, o tom sa asi veľmi nemusím zmieňovať. ()

Yuri69

Můj první "fantasy" film. Jeho skvělou atmosféru a nadčasové vybraný gradující soundtrack /Orff + Wagner/ nelze zapomenout. Stejně tak fanatické rytíře hledající Svatý grál až do roztrhání těla. Scény, kde vrány vyklovávají oči a záchrana odříznutím díky ostruhám visicí mrtvoly se také vryjí do paměti. Lituji, že jsem zatím neviděl Excalibur v kině. S pořádnym ozvučením je prý konečný zážitek ještě lepší. ()

KillHurt

Nejlepší adaptace artušovských legend. Televizní Merlin je taky dobrý, ale přece jenom více pro děti. A jeden z mála filmů, ve kterém jde vidět, jak je rytířské brnění ku***sky těžké. ()

Davis I

Kultovní film a vzhledem k datu výroby velmi zdařilé podání příběhu Artušovi legendy. Fantasy žánr na solidní úrovni...Jackson by po Hobitovi mohl natočit remake... ()

Peter-1307

Pre mňa fantasy ako má byť. Je to najlepšie spracovanie slávnej legendy a osobne si myslím, že ťažko toto podanie legendy niekto niekedy prekoná. Rešisér John Boorman urobil skutočne dielo, ktoré navždy ostane medzi klenotami filmového umenia. Kamera, hudba ešte viac zvýrazňujú kvalitu snímky. Jediné, k čomu mám výku je samotná dĺžka filmu. Niektoré scény sú teda prekliate dlhé a nezáživné. Ale celkový dojem na tento film to nemení - "naj"fantasy všetkých čias o královi Artušovi. ()

Barghest

Zub času sice hlodá a hlodá, ale jakmile narazí na sílu staré legendy, sám se dobrovolně zlomí vejpůl. Ať se v budoucnu kdokoliv rozhodne točit o artušovské legendě, bude jistojistě poměřován s tímhle Boormanovým kultovním majstrštykem. A obstát bude těžké. ()

Kaszos

Konečne som to videl celé a môžem povedať, že to stálo za to. Pekný, hustý, dobrodružný, akčný, chlapský príbeh o Veľkých mužoch, ktorí konali veľké činy a kruto pykali za svoje veľké hriechy. Fantastický hrdinský príbeh, ktorý má svoje drobné muchy ale na svoju dobu to je skvost akým je Pán prsteňov pre našu dobu. (87%) ()

darthvader77

Merlin tu není jako fousatý děda, ale jako naprosto plnokrevná a herecky bezchybně namalovaná postava, která svým charismatem může i skály drtit. Morgana na tom není o nic hůř stejně jako zbytek dokonale hrající jednotky. Člověka okouzlí výprava, která i dnes bere dech a v osmdesátkách to muselo působit stejně úžasně jako v sedmdesátkách SW. Příběh si vzal z legend to nejlepší a naservíroval nádhernou podívanou, kterou si divák užije od začátku do konce. Bezpochyby je to nejlepší zpracování legendy o králi Artušovi, zvlášť ve srovnání s úsměvně působícím dílem s Clivem Owenem v hlavní roli. ()

regentor

Excalibur není historický film! Ani jím nemá být. Ono se to sice (asi) odehrává v 5 – 6. století, ale válečníci tam mají pseudogotickou zbroj ze století 15. A je tomu tak proto, že Boorman se chtěl co nejvíce držet dobové Maloryho předlohy. A že je toho brnění ve filmu tolik, že se při pohledu na tu hromadu šrotu musí každému Cikánovi ukrutně chtít navštívit nebližší sběrné suroviny.Snímek začíná tím, jak se Uther střetne v poslední bitvě o vládu nad Británií s rivalem Cornwallem. Utherovi pomáhá kouzelník Merlin, který mu od Paní z jezera opatří magický meč Excalibur. Cornwall se novému nejvyššímu králi Británie nakonec poddá a přísahá mu věrnost. Když to zapíjejí na jeho hradě, prasák Uther se zakouká do jeho ženy Igraine, což se manželovi samozřejmě nelíbí. Válka vypukne na novo. Uther přemluví Merlina, aby mu na čas přičaroval Cornwallovu podobu, a v době jeho nepřítomnosti vniká na jeho hrad. Igraine nic nepozná a scéna, kdy si to ti dva rozdávají – přičemž si kaňour Uther ani nesundá brnění – je velice zajímavá hlavně z technického hlediska. Mezitím Cornwall umírá v boji. Merlin, vyčerpán kouzlem, při kterém deklamuje legendární mantru: "Anal natrah, urltwas betcham, dochiel di enve!"Merlin na devět měsíců usíná. Igraine se narodí syn Artuš, což velice nerada vidí jeho nevlastní setra Morgana, dcera Cornwallova. Merlin se konečně vzbudí a žádá po Utherovi odměnu za své služby: Artuše. Král velice neochotně svolí. Nakonec si to ale rozmyslí a svého synka chce zpět. Pronásleduje Merlina do lesa, kde na něj však číhají nepřátelé, přepadnou ho a smrtelně zraněný král stačí ještě zarazit Excalibur do kamene. Odtud ho podle věštby dokáže vytáhnout jen budoucí král Británie… Režisér obsadil do Excaliburu velice zajímavé a v té době neokoukané tváře: Artuše si zahrál Nigel Terry, který se ovšem později už moc neuchytil, snad jen v historickém seriálu Covington Cross (1992). Jeho otce Uthera Pendragona si střihl můj oblíbenec Gabriel Byrne (v té otřesné seriálové kejdě The Vikings jako Jarl, ale hlavně skvělý Satan v Konci světa se Schwarzeneggerem). Óðinnovsky charismatický shakespearovský herec Nicol Williamson jako Merlin je prostě peckovní a myslím, že lépe by ho nezahrál ani Max von Sydow – a to je co říct. Artušovu sestru si tu dává Helen Mirrenová. Natáčelo se v nádherných skotských exteriérech, kde příroda hraje jednu z hlavních rolí. Co se týká triků, dnešní znuděný mládežník se nad nimi bude možná šklebit, ale na svou dobu to byl vrchol moderní techniky. Megality vypadají uvěřitelně a Merlinova jeskyně taky. Při bojových scénách tříská železo o železo a krev teče vskutku vydatně. A teď se dostáváme k tomu, co se vám při koukání na tenhle film prostě musí dostat pod kůži: K hudbě… Boorman pověřil tehdy ještě neznámého skladatele Trevora Jonese, aby nějak propojil jím vybrané motivy z děl Richarda Wagnera a Carla Orffa. Jonesovi se to podařilo dokonale, místy přispěl svou troškou do mlýna a výsledek je prostě luxusní. ()

ostravak30

Až mě zaráží, jak moc půjdu proti proudu. Zcela zasloužené by byly dvě a půl hvězdy, neboť já původně přemýšlel o dvou. Zásadním problémem pro film je příšerný scénář. Film sám o sobě je pak více než dvouhodinovou přehlídkou nudy. Nedá se to jinak nazvat - je to tak. Legenda sice patří k nejznámějším na světě, přesto na tak dlouhý film to nestačí. Kdyby byl snímek kratší, možná by byl i dramatičtější a zajímavější. Mě osobně se navíc nelíbila ani výprava filmu a kostýmy. Některé připomínaly béčkový sci-fi film. Nebudu tvrdit, že triky byly předpotopní, když se snímek natáček v osmdesátém prvním, ale jiné podobně staré filmy mají triky propracovanější. Chabé byly dle mě i některé herecké výkony. Výjimkou byl Liam Neeson, Helen Mirren či Gabriel Byrne. A pak lze chválit i legendární hudbu, která se stala tak slavnou, že byla použita i v mnoha dalších snímcích. A právě za hudbu, některé výkony a krásnou představitelku Ginevry se udělují tři hvězdy. Nutno dodat, že snímek je i přes svá notná ale hodně slavný. A přestože jsem hodnotil jak jsem hodnotil, nedivím se. ()

SAINTS

Takto jejako ma vyzerat kvalitny historicky film.Aj ked Excalibur je samozrjme historicke fantasy.Bolo to putave a nenudilo to.Velka spokojnost.Najlepšie spracovanie A rtušovej legendy. ()

hrumsrt

Přelom 70. a 80. let minulého století byl pro fantasy žánr naprosto zlomový, když jej ovládlo duo George Lucas a Steven Spielberg se svými kultovními značkami. Ale vedle jejich Indiana Jonesů a Hvězdných válek vznikl taky naprosto odlišný kousek, který by rozhodně neměl zůstat pozadu.. A právě Excalibur Johna Boorman je možná i větším nositelem fantazijního nádechu, než kterákoli z výše zmíněných značek, i přesto, že třeba co na popularitě a nakonec i do kvality vedou jiní.. John Boorman už jednou stál na vrcholu, právě se svým jiným dobrodružstvím jménem Vysvobození, ale bude to až Excalibur, který zaručil jeho jménu nesmrtelnost.. Příběh ze všech anglických pověstí ten nejvíc známý, legenda o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu pocházející z poloviny raného středověku, jaká se dostala už pěkné řádky převyprávění do filmové podoby, z níž ale žádné ani po tolika letech nestíhá právě na osmdesátkový Excalibur.. Tvůrci tu látku milovali a otiskli si to i právě do tohoto filmu, v němž celou legendu mapují skrz na skrz, jen aby některá z postav nezůstala pozadu.. I možná proto je samotný úvod tak odlišný od toho, co jste od tématu čekali, když se nejprve věnuje životu Uthera, otce "jakéhosi" Artuše, který s mocí Excalibru má za cíl sjednotit celou zemi, okamžitě mě způsob vyprávění pohltil.. Aby, když plynule naváže na život legendárního Artuše a zase s ním obecně známé legendy o meči, rytířích Kulatého stolu, či Svatém grálu.. Samotné první dvě třetiny jsou magické, specifický vizuál s blýskavým brněním, trhavá živelná akce a neomezené odhodlání hrdinů pro svoji věc zemřít. Škoda jen pak, že když se příběh v poslední třetině upne právě na pověst o Svatém grálu, nejen že ho vytrhává z širšího evropského kontextu, ale obecně mi přišel jakoby ztratil na čas šmrnc a sklouznul k obyčejnému vyprávění bez větších atrakcí.. Ano, film nakonec stejně skončí epicky, protože je to dobře odvedené fantasy a filmová struktura přející si vidět odcházet diváky spokojené, ale velká škoda.. Bylo toho už na jeden film moc? Neměli přece jen tvůrci až příliš velké ambice? Nemyslím si a kdyby možné i samotnému grálu věnovali ještě o půlhodinky navíc, třeba by si to sedlo.. Geniální chorálová hudba, která dělá z Excaliburu lahodný šepot, vedle řady epickým momentů ve spojení s legendárními postavami, to byl zážitek! Výjimečně působivé obsazení s plno začínajícími hereckými osobnostmi, jemuž vládne Nicol Williamson jako čaroděj Merlin, který se nádherně protíná s mojí představou o bájném mágovi.. Není nakonec žádná škoda, že Boorman namísto tužebného přání točit knižní fantasy fenomén Pán prstenů raději nepřecenil síly a oddal se těmto námětům. Excalibur, leč je trošku delší, svazuje hodně legend do sebe, hraje si s kýčovitým vzhledem, pořád jako film vychází opravdu suprově! P.S. Už se směji nad tím, jak se v takových filmech plýtvá scény s brněním. Tady dokonce nutí postavy, aby se v něm ženili. Naprosto nemožné vzhledem k jeho váze podléhající svému účelu.. Ale užil jsem si to moc a něco jsem ochotný přejít. Asi tedy nejlepší adaptace podobných povídaček. 75% () (méně) (více)

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)