Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

m.xFuck

tak nějak nevím, jak hodnotit. V tom správném věku mne to minulo a nyní už to prostě není ono. Chápu kultovnost a chápu proč byl filmkultem, ale dneska už to trochu přestává fungovat. Poctivé 4stáry a vědomí, že od něj pak už všichni opisovali :) ()

Tommy_Walker

''Good and evil, there never is one without the other.'' Právě si musím nafackovat, za to že jsem vždy říkal, že nikdy nebyl nikdo schopen udělat perfektní film o Legendě krále Artuše, protože tohle veledílo je opravdu v porovnání s těmi ostatními naprosto bezkonkurenční. Legenda o Artušovi přesně jak má být, přesně tak jak jsem si jí vždy představoval. Pro doplnění stačí jen zmínit, že doprovodná hudba Richarda Wagnera dělá celý film ještě epičtější. ()

RobinPM100

Stručně řečeno, jeden z nejlepších filmů všech dob, geniální záležitost s dokonale zvolenou hudební kulisou - Wagner + Orff ()

sharka.68

Anal natrah, urtwas betcham, dochiel di enve" není žádný shluk vymyšlených hlásek, ale pochází ze staré irštiny a znamená: "Hadí dech, kouzlo života a smrti, předzvěst stvoření". ()

chucky

Opravdu skvost žánru fantasy. I přes poměrně značnou délku mě nikdy ještě neomrzel a vždy se na něj rád podívám. Celý film je natočen mistrovsky!! ()

Skeevee

Nemuzu si pomoct, me to prislo hrozne rozvlacny =( nedokoukala jsem... ale je to klasika...budu muset nekdy prezit =))) ()

`barocco

Zasluzene jeden z klenotov britskej produkcie, nadherne stylizovana legenda o kralovi Artusovi a rytieroch okruhleho stola.... Nevynechal som jedinu prilezitost ked to este bezalo v kinach a o kupe DVD som absolutne nevahal. Silny pribeh o cti, laske, zrade, intrigach a statocnosti podtrhnuty bravurnou kompoziciou obrazu, vynikajucou reziou a obsadenim postav. Clovek by neveril ze sa to takmer vsetko natacalo v atelieroch.... ()

miza

Prožíval jsem tento příběh v letním kině a bylo to něco úžasného.I my jako mladí jsme měli společenství kulatého kamení i potoka.Narozdíl od rytiřúmy vždy vyráželi do zahrad na ovoce a popíjeli lacinou Raketu.Jó to byly časy které si občas připomenu když vidím tento film. ()

Muf911

Chtěl jsem se na film podívat, abych se seznámil s legendou, o které mám jen zpostředkované kusé informace. Bohužel jak se zdá ani tento film není po stránce scénáře úplně dokonalý, občas mi tam vypadávaly souvislosti. Koukat se na to dalo, ale víc jak 3 hvězdičky to nevidím ()

E.T.Martin

Jako malí kluci jsme u výkladu kina slintali nad fotkami rytířů v hrozivých brněních a slzeli jsme nad tím, že zrovna tenhle Excalibur je mládeži nepřístupný. Dočkal jsem se až po čtvrt století na ČT 1 s poměrně novým dabingem, a nebyl jsem zklamán. Je to zvláštní syrová a mýtická verze této slavné pověsti, temná osudovost z ní jde cítit na sto honů. Zároveň jde z drobných náznaků poznat jistá spřízněnost s Pánem prstenů, kterého se režisér chystal původně točit. I když na filmu lze poznat, že trochu zestárl, nemohu jinak, než dát za pět. ()

cubiczech

Jako malej sem žral tu brutalitu a středověkou špinavost, dodneška to na tomhle filmu oceňuju, jen by se to mělo stavět na nějakém silnějším příběhu (i když..., co můžete říct o 100x opakovaném). ()

Scaevola

J. Boorman skvěle zvládnul ukočírovat celkovou stylizaci, kostýmy a scénografii, stejně jako hudební motivy a herecké výkony, které přes svou naivnost (výraz Artuše v první scéně, kde se objeví) poměrně uvěřitelně dozrají. Největší slabostí je však scénář, který se ve snaze zachytit všechno, co se k příběhům rytířů Kulatého stolu tradičně řadí, rozpadá na malé kousky s nádherným vyzněním, ale malý dopadem. Celek se rozplývá v dálce a nenapíná diváka, jak to vlastně všechno dopadne. Pouze se celou dobu vkrádá nenápadná otázka "Co to ještě tvůrci z téhle mytologie nezmínili?" ()

Gray67

Pohádka mého mládí, dechberoucí podívaná - díky kostýmové výpravě, hudbě a hereckému obsazení. V kině jsem to sledoval se zatajeným dechem a dodnes to neztratilo ono tajemné kouzlo, tak jak kdyby to vykouzlil sám čaroděj Merlin. ()

efialtes

Dosud nepřekonané dílo s artušovskou tématikou a Wagnerovou hudbou použitou ve filmu(Melancholia se už jen vezla). A vůbec mi chvílemi až transcendentální zážitek nezkazil ani ten rytíř-komparzista běhající za lítého boje po hradbách s cigárem v hubě:) ()

LencaN

Hudba super, výprava taky. Herci se snažili, jak esa, tak méně známí jedinci. Problém jsem měla s nesympatickým Artušem a příliš andílkovským Lancelotem. První rytíř, to bylo obsazením úplně něco jiného. Zvratů a jednotlivých kroků bylo v ději dost a stopáž 2 hodin je přiměřená. Jen dialogy pokulhávaly. Buď pronesli něco velice vzletného a obrazného, že to vlastně o ničem nevypovídalo nebo se omezili jen na pár slov jako výkřik, rozkaz a podobně. Ten scénář prostě pokulhával, jednání postav zmatečné, soud o nevinně královny jen kvůli pár pohledům a už se musel někdo prát. Merlin se mohl předvést trochu víc a to kouzlo zrození jsem nepochopila, jednou to přivolalo mlhu, podruhé ho to zmrazilo. ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)