Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír... Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artuši a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi Král Artuš a jeho družina z roku 1967 a filmy Lancelot od jezera z roku 1974 či Percival Galský z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka XX. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob... K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos. (Česká televize)

Dr.dogous

Nádherná legenda o králi Artuši, rytířích kulatého stolu, zlatém grálu. Je to o době, kdy rytíří v brnění jedli, spali, souložili. Byla to doba temna, kdy zřejmě jen na chvíli odložit brnění znamenalo jistou smrt. Britský král Uther se lstí, (díky dechu draka -mlhy a díky a jiným kouzlům mága Merlina) vklouzne do nedobytného hradu Cornwallu a zmocní se v noci v převlečení paní z Cornwallu, manželky vévody z Cornwallu. Při pronásledování smilníka krále Uthera, vévoda z Cornwallu zahyne. Milostný akt mezi Utherem a paní z Cornwallu nezůstal bez následků a zrodil se synek jménem Artuš. Artuš byl vychováván Merlinem (druidem, čarodějem) daleko od dvora a stane se králem, když vytáhne zázračný meč Excalibur z kamene. Meč do kamene zasekl jeho otec, když prchal před "Sasíky", po té byl ubit saskou, dvoubřitou sekerou. Dle legendy legend, kdo vytáhne meč z kamene, tak se stane král Britů. Král Artuš vládl dobře, podle legendy sjednotil za pomocí zázračného meče, asi z pravé "švédské oceli" -Excaliburu, anglo-britské kmeny a bránil se úspěšně invazi Sasů. Nastolený mír byl narušován vzájemnými rozbroji rytířů, král Artuš, aby udržel bujné rytíře na řetězu, pořádal četné slavnosti a rytířské souboje. V soubojích vynikal potulný rytíř Lancelot. Profesionální zabiják, rytíř Lancelot, se vetře do přízně krále a svede manželku Artuše, Ginevru. Král Artuš je přistihne a v první chvíli je chce oba zabít, ale pak je pošle do vyhnanství a své rytíře rozešle do všech koutů světa, aby hledali bájný svatý Grál. Úskočná Morgana, nevlastní sestra Artuše, nejprve odstraní Merlina a za pomoci svých kouzel svede Artuše. Morganě se narodí syn Morderod a ona s ním odejde od dvora a začne kout pikle proti Artušovi. Postupně likviduje všechny rytíře kulatého stolu. Někteří rytíři dokonce přecházejí na její stranu a tak se schyluje opět k válce o britský trůn. Svého syna, levobočka, Mordreda vychová k nenávisti ke svému otci Artušovi. Při hledání svatého Grálu většina rytířů "kulatého stolu" zahyne. Pouze Parsival jen zázrakem unikne ze spárů Morgany a odolá i svodům Morgany, aby jí sloužil. Král Artuš sebere zbytek sil a postaví se v rozhodné bitvě svému synovi Mordredovi, který chce získat jeho trům. V bitvě se utkají Artuš s Mordredem v tváří tvář a Mordred je Artušem zabit, Artuš je však také těžce zraněn a na následky zranění umírá. V bitvě zahyne i Lancelot, který přijel Artušovi na poslední chvíli na pomoc. Umírající Artuš je odvezen na ostrov Avalon v Jiném světě, před tím ještě nechá hodit "Excalibur" zpět do jezera k "Jezerní víle". Krásná výpravná pohádka. 85% ()

Otan

Rozhodně filmu uškodilo,tedy kromě nevýrazných hereckých výkonů a jaksi nijakého scénáře především dlouhá stopáž.Film je taková obyčejná podívaná na rytíře,kteří někam jdou,někteří umřou..podle mne průměr.65% ()

lvi_psouk

Anal natrach, urtvas betcha, do chi el di, enve... Nevím, co to je, v hlavě mi to zůstalo napořád a každoročně na čundru tímto oblažujeme zbytek spolucestujících, který nemá ani páru, že by něco podobného v Excalibru zaznělo. Nádherná pohádka o dobru a zlu... ()

montel

Nastala doba temna. Země byla rozdělena a bez krále. Z těchto starých dob vzešla legenda o čaroději Merlinovi (Nicol Williamson), o příchodu krále a o meči s magickou silou zvaném Excalibur. Legenda praví, že kdo vytáhne magický meč z kamene stane se králem...Dnes již klasické fantasy, které mě ale bohužel neoslovilo. Jediné co mě potěšilo byli dobové kostýmy, hudba a výprava. Příběh byl ale bohužel zbytečně zmatečný, postavy se chovali nelogicky, o efektech které by nevypadali směšně se nedá ani mluvit. Hold doba pokročila. 40% ()

IlMagnifico

Nikdy bych si nemyslel, že jakoukoliv legendu - natož zcela specifickou legendu artušovskou - lze na filmové plátno přenést bez jisté demytizace či (přinejmenším částečné) ztráty onoho romantického kouzla, jež legendárním příběhům v průběhu staletí přinesly četné interpretace. Mistru Boormanovi se to ale v Excalibru podařilo. Pravděpodobně s pomocí samotného velkého Draka dokázal spojit úchvatné vizuálno, ambiciózní kameru a mrazivý hudební podtext s vizionářským scénářem a přesně stylizovanými pateticky-naivními hereckými výkony takovým způsobem, že výsledný efekt dalece přesáhl hranice filmových možností a je přinejmenším stejně trvalý jako Maloryho ve vězení sepsané veledílo. Cena za umělecký přínos v Cannes tedy rozhodně padla zaslouženě… A dle mého měla být tím nejmenším. ()

otecBobby

Když jsem se vyrovnal s Merlinovou pokrývkou hlavy, nebránilo mi nic, zamiloval si film o králi Artušovi, jehož příběhy mám rád od nepaměti. ()

Dixie_Cara

Slušné fantasy, které ale chvílemi a obzvláště na začátku je poněkud naivní a komické. Některé scény, dialogy (nejde mi na rozum proč se tam všude neustále křičí) a ostatně i postavy působí občas krajně nelogicky a jaksi nepatřičně až u mně místy vyvolávaly návaly smíchu. S postupem času jsem se přes to ale překlenul a docela se bavil u dobře zpracované Artušovské legendy se skvělou hudbou či stupňující se atmosférou. ()

IronDragon

Nechápu, co se na tomhle všem tak líbí?! Ve většině případů mi to přišlo spíš jako dost nepovedená komedie! Některé hlášky zněly opravdu nepřirozeně a nemístně. (např. Artuš: "Tvůj meč byl zničen. Na, vezmi si Excalibur!") No musíte uznat, že tahle scéna působí vtipně. Dále mám problém s bojovými scénami, které by ve filmu s tímto zaměřením měly být přinejmenším propracované. Choreografie je tady absolutně bez úrovně a místo napínavosti dodávala filmu spíš na komičnosti. Dál mi tu vadí nepoměr scén v tom smyslu, že některé sice působily impozantně a měly dobrou výpravu, drtivá většina byla ovšem prostě moc laciná, jen někde v lese, na louce, atd... chtělo by to více si pohrát s výběrem prostředí pro natáčení. (v některých scénách se prostředí vyvedlo na výbornou, to jo, ale jinde to byl zas běs a děs!) Další problém je v tom, že v některých, podle mě důležitých, scénách děj běží jako splašený a opět to kvůli tomu působí komicky, (např. pasování Artuše rytířem) aby pak zpomalil tam, kde je to zbytečné a nudné. Zkrátka potencionálně zajímavé scény se tu odehrají až moc rychle, oproti těm nudnějším, které jsou někdy zdánlivě nekonečné. Tady bych tedy viděl asi nejvíce chybu ve střihu. Musím říct, že hlavně díky choreografii, nepřirozeným hláškám a špatnému střihu jsem se u filmu nasmál více, než u leckteré komedie. To ovšem záměr nebyl, co? A protože film opravdu neměl být komedie, musím za to strhnout hodně bodů. Jediné, co pochválím, (aby se neřeklo) je hudba, ta byla celkem dobře vybraná. HODNOCENÍ: 30% ()

Yamatosan

Bezesporu nejlepší filmové zpracování Artušovské legendy. Výtečná hudba, na svou dobu fantastická výprava, i dnes snesitelné efekty. Ale občas to trochu kazí nevyrovnané herecké výkony. ()

Sollertia

Byl to jeden z prvních "filmů pro dospěláky", který jsem viděla, pochopila a ještě k tomu se mi líbil. Ještě dneska si musím pořád dokola pouštět tu svatbovou scénu s tou !úžasnou! hudbou, ale hlavně se mi líbilo, že Excalibur líčí LEGENDU o Králi Artuši a ne jako Král Artuš od A. Fuquy (krutou) PRAVDU o králi Artuši. ()

Ondrish

Brilantná romanticko dobrodružná rozprávka o kráľovi Artušovi, ktorú bez probému postavím na rovnakú úroveň ako rozprávky Pavla Dobšinského. Páčilo sa mi ako sa prakticky v každom zábere niekde obleskovala zelená farba - na meči, na brnení a na každom možnom povrchu kam dopadalo svetlo, čo dodávalo filmu takú fantasknú atmosféru. Klasika, ktorá nestárne... hm je to trochu klišé, ale je to pravda. ()

DarthRag

Mě tedy tento film nijak nezaujal. Místy (hlavně na začátku) je strašně chaotický. Historickou autenticitu raději pomineme, protože to by tento film dopadl ještě hůře. Merlin v podání Nigela Terryho mě z nějakého důvodu vysloveně iritoval. A proto všechno říkám, že pokud někdo chce vidět kvalitní zpracování artušovské legendy, ať se podívá na Merlina se Samem Neilem, nebo na Mlhy Avalonu. Obojí jsou sice "jen" televizní filmy, ale obojí je podle mého skromného názoru daleko lepší než tohle. ()

FireFox

Dnes už bych to viděla kriticky, ale před dvaceti lety to byl náš rodinný klenot, tak na něj nebudu zlá. Dostatečně naturalistické a známých xichtů prosté. Sympatické. ()

P/\/EL

pro mě jedno z nej vizuálních děl vůbec..musím dát 5.....protože se to prostě vymyká...chápu, že řada lidí nepřenese přes srdce tu artovost....dá raději přednost otřepanějším postupům...alá Merlin, První rytíř....ale....sorry....tohle je prsotě vyjímečné... Triky? Ježiši...neni to nabubřelý hollywood, ale Británie.....triky jsou naprosto v pořádku, takový Souboj Titánů - stejný rok....to je podle mě naprostý otřes a jsem přesvědčenej, že v tý době to šlo jednoznačně udělat lépe - viz triky Star Wars, Tronu,.... ()

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

Hvězda Hry o trůny jako rytíř Lancelot

25.10.2011

Nebo král Artuš? To se prozatím přesně neví. Studio Warner Bros. obsadilo do hlavních rolí historické fantasy Arthur and Lancelot Kita Haringtona (Jon Sníh z Hry o trůny) a Joela Kinnamana (detektiv… (více)

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

Bryan Singer: Namísto Excaliburu Galactica

23.10.2011

Excalibur nanovo

Excalibur nanovo

22.08.2009

Po Souboji titánů se studio Warner Bros. rozhodlo provětrat další fantasy klasiku z počátku 80. let. To, co nějaký čas znělo jako internetová kachna, se podle všeho stane skutečností. Ano, řeč je o… (více)