A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

mls

Nech bolo toto akokoľvek dojímavé, zas tak veľmi ma to nechytilo. Rozhodne to bolo všetko inovatívne, pekné, ale ak chce niekto natočiť takúto metaforu, scenár by mal byť napísaný predsalen elegantnejšie. ()

Kochanski

Výtvarná stránka sice osloví, ale co je to platné! Osment je opravdu velký talent... ale co je to platné! Opravdu nemá cenu hodnotit jak by film natočil božský S.K. ... Filosoficky, scénáristicky a urovní odpovídá Spielbergův film dětem ve věku tak 8-10. Pokud je to film pro ně, dala bych 4*! ()

Páně

Nejcitlivější z citlivých Spielbergů. Steven přes věškeré přípravy patrně prožíval zvláštní období, když točil A.I. Míra emocionální přepjatosti je párkrát spíše až překročena. Nicméně zrovna já jsem člověk, kterému toto rozhodně nevadí, pakliže se to propojí s přesvědčivým hereckým a vizuálním podáním. A to zde bylo splněno. Chladný svět zítřka omývaný bouřlivým oceánem emocí. Morální podtext je samozřejmě dán. Trefa. ()

Judas

Možná kdyby tento film nakonec natočil Stanley Kubrick tak by to díky jeho smyslu pro optiku byla krásná podívaná, ale toto zpracování je dlouhé, nudné, nezajímavé a citově zamražené jako Haley 2000 let v ledu. ()

Thoughtless126

Když vezmu robotické filmy z budoucnosti, tak tenhle film je na prvním místě. Spielberg opět ukázal že umí točit filmy. Osment opět ukázal svůj talent a Jude Law jako sexrobot :) skvělé ()

JakeG

1. Nelze srovnávat s Kubrickem. 2. Osment a Law 3. Moje obliba sci-fi a v tomto případě tak trochu jinak. Od prvního uzření jsem byl zkrátka přesvědčen, že tohle je dobrý film. ()

merigieren

Já chci taky Teddyho :-), jinak rodinku zobrazili celkem hezky, boj o přežití na principech dřevěné loutky taky ujdou. Má to jen jednu mušku a několik masařek. Ať žije globální oteplení a sucha, kdy není dost potravy, není ji kde pěstovat. Tak proč půlku filmu pobíhají v zeleném lese ? Taky by mě zajímalo, co by se stalo kdyby šláplnul někdo v autě na brzdy. Jinak řečeno, tomu světu nelze věřit ani že by mohl existovat. Když do pochybného prostředí, zasadíte ještě pochybnější chování lidí a postav, tak začínám brouzdat myší po druhém monitoru. Pak už je člověku jen divné, že ponesou všechna robo děcka stejné jméno, nebo zázračná schopnost (v bazéně se utopil) pohybu pod vodou (moře nevadí), nesmím zapomenout na nelogicky neošetřený vstup potravy (to je jako neošetřit dělení nulou, neodpustitelné). Část po 2000 let je také crazy. Svět stvořen pro efektní obrázky, beze smyslu, doplněný zamyšlením nad lidskými emocemi, nemůže za své nudné podání čekat víc jak 2*. ()

Elyon

Jako špunt jsem tento film viděla ještě někdy v první, druhé nebo třetí třídě a musím říct, že mě opravdu moc bavil. Sice mám jako oblíbené téma život na jiných planetách a ne robotiku, ale to mi u tohoto filmu vůbec nevadilo. Z toho co si pamatuji, tak mi to připomíná hodně Isaaca Asimova. Akorát že Isaac se zabývá tématem ohledně citů u robotů (poté co jsem přečetla knihu s povídkami Já, robot) a tady už roboti city mají, ale David hledá něco jiného, chce být jako Pinocchio člověkem a k tomu potřebuje Modrou vílu. Další plus patří mému oblíbenému Teddymu, hračce, kterou bych rozhodně chtěla mít . Ale co, třeba se dočkám a za pár desítek let až se budou vyrábět takové hračky tak jednu pořídím svému dítěti nebo jen tak sobě:). Moje nejoblíbenější scéna je závěr filmu, který se odehrává o dva tisíce let později, kdy na Zemi nastane doba ledová. Na Zemi žijí bytosti z jiné planety a to mě moc potěšilo. Jinak celá tahle scéna je strašně moc krásná a lepší závěr film ani nemohl mít. ()

DHDV

Musíte to nechat uležet po první zhlédnutí. Doporučuji 2x v delším časovém horizontu. V roce 2001 jedna to byl trochu šok. Všichni očekávali něco jako Jurský park nebo vojína Rayna. A ne, těžkou sci-fi. Na tom to díle není nic špatného, jen možná na první pohled jak se zdá, nepochopení. Sem rád že to natočil Steven. S. ()

gogoroxy

Nechápu jak takový výborný film může mít tak zdlouhavou, nudnou a možná i zbytečnou první hodinu. Naštěstí pokračování vyústilo v naprosto okouzlující příběh po lásce prahnoucího robotího dítka a když k tomu dodám vynikající herecký výkon roztomilého Osmenta a nejen jeho, můžu film jen chválit. A chci medvídka Teddyho! ()

char_t

Parádní kousek, ze kterého chvílemi mrazí v zádech... Spielberg zase jednou ukázal, že není jen mistr akčních blockbusterů jako je Jurský park nebo Indiana Jones, ale že umí i vážnější témata. Perfektní triky, i herecké výkony v čele s Osmentem, tradičně dokonalá hudba Johna Williamse... Možná měli ale skončit v ledu Manhattanu a nepouštět se do přeslazeného sci-fi konce. ()

Evander

Dávám jednu hvězdičku navíc za Teddyho, jinak by to byla čistá trojka. Místy mi film přijde zbytečně dlouhý. Několikrát jsem si uvědomil, že se vlastně nudím, a to by se u takového filmu stávat nemělo. ()

Smejdik

Film o touze žít, o lásce, o životě a především o snech a probuzení. Konec silně citově náročný... krása a dokonalost v každém kousku. ()

Heroine odpad!

Když budu úplně upřímná, tenhle film se mi vůbec nelíbil. Je strašně dlouhý, nudný, nepůsobivý, nevěrohodný, a koukat se 146 minut na obličej Joely Osmenta je téměř k nevydržení. ()

Sarrow

Společně s Interview s upírem se jedná o nejsilnější filmový zážitek mého dětství.... Pamatuji si, jak jsem seděl ve křesle naprosto emotivně vysátý se slzami v očích a nepravidelným dechem jež střídal tlukot srdce jsem zahalený temnotou zíral do TV na film, který mě na vždy změnil... Obrazy filmu mě doprovázeli celé dny... ***** Zajímavý komentář napsal Altamir ****** ()

lemonova

Veľmi originálne poňatie motívu Pinocchia. Hoci sa Steven Spielberg zapísal do filmovej histórie nepomerne väčšími hitmi, mňa si získal práve týmto zvláštnym a dojímavým príbehom. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)